Odkryj mnie

BeYa
2024-04-16
2024-04-16
16+

Na początku byłam dość negatywnie nastawiona do tej histori, po pierwszych stu stronach zaczęło być lepiej, a potem przy końcówce niestety znowu się zepsuło.
Rozpoczęcie tej książki było dość nagłe i na początku ciężko było mi zrozumieć i wkręcić się w fabułę. Poza tym zachowanie bohaterki na początku książki mocno mnie do niej zniechęciło i dość zirytowało. Lecz potem dała się poznać z tej lepszej strony, szczególnie jej postawa do niepełnosprawnej matki, nie raz rozczuliło mnie to jak dziewczyna troszczy się o matkę.
Główny bohater jest osobą w spektrum Autyzmu, pomimo, że nigdy nie miałam styczności na dłużą metę z osobą w tym spektrum to wydaje mi się, że autorka dobrze opisała temat.
Sama książka było dość nudna. Nie działo się tutaj za wiele. Muszę przyznać, że czasem zmuszałam się aby tą książkę przeczytać.
Sam wątek romantyczny był okej. Nic powalił mnie on na kolona, ale nie należał on do najgorszych.
Tak jak wspomniałam na początku końcówka była dla mnie za chaotyczna, ale to może tylko moje wrażenie.

Książka "Odkryj mnie" jest powieścią, która porusza bardzo ważne tematy takie jak spektrum autyzmu, odrzucenie. Autorka prowadzi nas przez labirynt emocji i relacji które są unikatowe. Wątek autyzmu został ukazany w sposób wrażliwy i głęboki. Powieść ukazuje, że miłość nie zna granic i różnice nie są przeszkodą, wręcz przeciwnie są elementem budującym więź. "Odkryj mnie" jest poruszającą powieścią o miłości, zaufaniu i akceptacji. Skłania nas do refleksji nad tym, jak wiele możemy zyskać patrząc na prawdziwe serce drugiej osoby.

"Bo każdy zasługuje na miłość, a stygmatyzowanie jest do dupy"

"Odkryj mnie" jest debiutem @krytykiweroniki, a ja bardzo się cieszę, że trafiła w moje ręce. Już dawno nie odczuwałam takiej przyjemności podczas czytania, chociaż książka nie jest wesoła, a porusza niesamowicie ważne sprawy. Widać, że autorka naprawdę przygotowała się do napisania tej historii. Bo żeby pisać o osobach w spektrum autyzmu, jakaś wiedzę trzeba posiadać. Nie powielać bzdur, jakie czasami można usłyszeć, czy krzywdzących stereotypów. Tu znajdziecie historię, która mogłaby wydarzyć się naprawdę i w prawie żaden sposób nie jest koloryzowana.

"Życie z nami jest ciężkie (...) Nie wiemy, jak zachować się w wielu sytuacjach. Nie mamy intuicji ani instyktu samochowawczego. Próbujemy się ich nauczyć i jednocześnie staramy się je zrozumieć (...) "

Książka ta jest świetnym debiutem pokazującym to, że miłość jest dla wszystkich. Autorka ma niesamowicie przyjemny styl pisania, potrafi nawet zaskoczyć, nie odkrywając od razu wszystkiego przed czytelnikiem

"Bo każdy zasługuje na miłość, a stygmatyzowanie jest do dupy"

Historia Klary i Eryka nie należy do tych prostych, a wręcz przeciwnie jest pełna krętej ścieżki. Bardzo fajnie, że powstają takie historie, gdzie poruszany jest temat spektrum autyzmu. Czuć włożoną pracę autorki w dogłębny research w odniesieniu do tego tematu. Dość dobrze została ukazana relacja między dzieckiem a rodzicem. Niestety dla mnie ta książka ma także swoje minusiki, takim głównym jest Klara i jej podejście do życia, które mnie zniechęca do poznawania jej losów. Eryk i jego zachowanie było dla mnie dużo bardziej zrozumiałe, ponieważ swego czasu miałam kontakt z dziećmi z autyzmem. Drugim takim poważniejszym zarzutem to brakowało mi powiewu świeżości i czegoś, co by mnie jako czytelniczkę zaskoczyło. Po prostu w pewnym momencie zauważam powielany schemat relacji naszych zakochanych i zakończenie powieści nie robi, aż tak dużego wrażenia. Na minus stereotypowe teksty od mamy Klary, które sugerują, iż gdyby się umalowała, to by wyglądała ładniej - wydawało mi się, że odchodzi się już od takiego myślenia, rozumiem, iż to na potrzeby kreacji tej bohaterki, ale jakoś zakuło mnie w oczy przy czytaniu. Warto jednak wspomnieć, że plusem jest wartka akcja i warsztat pisarski, który nie męczył swoją lekkością.

Ta książka finalnie dla mnie jest średnim debiutem ze swoimi tycimi fabularnymi mankamentami. Mimo tego z dużą chęcią będę sięgać po kolejne historie spod pióra autorki, a mam nadzieję, że już niedługo.

𝒪𝒹𝓀𝓇𝓎𝒿 𝓂𝓃𝒾ℯ - 𝒲ℯ𝓇ℴ𝓃𝒾𝓀𝒶 𝒮𝓏𝒶𝓁ℯ𝓌𝓈𝓀𝒶-𝒦𝒶𝓇𝒹𝒶
★☆☆☆☆ (1/5)
[współpraca Reklamowa BeYa ]

☕︎︎Bardzo rzadko oceniam książki na mniej niż dwie gwiazdki… Bo jednak autor zawsze miał pomysł, ale gdy pisze się takie rzeczy w książce, to pojawia się wyjątek.
☕︎︎Akcja rozpoczyna się od imprezy. Klara – Czyli tytułowa bohaterka kocha je. Nie tylko moim zdaniem wpasowuje się do typu imprezowiczki. Jej rodzinę niezbyt pozwalali jej wcześniej na imprezy, byli nadopiekuńczy. Wiktor to z początku były chłopak Klary. Dziewczyna nie mogła pojąć, dlaczego on to zrobił. – W wielkim skrócie, stracił jej zaufanie, a nawet je doszczętnie zrujnował. W niektórych sytuacjach chłopak wydawał się dziwny, jego zachowanie było zbyt szczere…
☕︎︎Miałem DUŻE oczekiwania wobec tej książki, a to przez to, że poprzednie lektury z osobą z autyzmem były cudowne, dlatego od tej oczekiwałem bardzo dużo…
Dzieje się tam moim zdaniem za mało i jest zbyt płytka fabuła, która prawie nie ma celu oprócz tego, żeby główni bohaterowie się pokochali na 101%.
☕︎︎Klara jest taką postacią, której nie potrafię lubić, bo już w pierwszym rozdziale zrobiła coś, czego nie jestem w stanie pojąć. Wykazała się ze złej strony. Może i się potem poprawiła, ale dla mnie musi zrobić ktoś pierwsze wrażenie. Te 13 sekund, które tutaj jest ze złej strony…
☕︎︎Ta książka jest debiutem, czyli może mieć dużo błędów. I tak, ma ich dość sporo. Wiele razy zastanawiałem się o czym autorka pisze… Styl pisania nie jest wybitny, ale też nie najgorszy.
☕︎︎Wydawnictwo BeYa miało tendencję do dawania w książkach bardzo małej czcionki. Tutaj się zdziwiłem, ponieważ jest o wiele większa niż w poprzednich książkach BeYa. Ale jest „ale" – Wklejka jest okropna. Nie wzór, bo go nie ma. Jest ona zwykła niebieska… Ale gdy przejedziesz po niej palcem skrzeczy jak balon… strasznie się rwie przy odgięciach. Nie podoba mi się kompletnie ten materiał. ☕︎︎𝖯𝗈𝖽𝗌𝗎𝗆𝗈𝗐𝖺𝗇𝗂𝖾❦.
Plusy -… Czcionka (a bardziej jej wielkość).
Minusy – Niestety, ale wszystko inne…
☕︎︎Oczekiwania – wielkie – zawód? – WIELKI…
Czytam taki typ literatury, ale ta książka mnie nie porwała tak jak chciałem. Końcowo – Nie podobała mi się, ale dla osób co nie mają do niej oczekiwań– to proszę bardzo. Przeczytajcie i koniecznie wyślijcie mi recenzje. Bardzo chętnie poznam wasze zdanie na temat tej książki!

𝒪𝒹𝓀𝓇𝓎𝒿 𝓂𝓃𝒾ℯ - 𝒲ℯ𝓇ℴ𝓃𝒾𝓀𝒶 𝒮𝓏𝒶𝓁ℯ𝓌𝓈𝓀𝒶-𝒦𝒶𝓇𝒹𝒶
★☆☆☆☆ (1/5)
[współpraca Reklamowa BeYa ]

Klara mimo młodego wieku ma dużo na głowie i właściwie nie ma czasu na rzeczy, na które powinna mieć czas jak inni jej rówieśnicy. Życie szybko kazało jej dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za siebie i mamę. Wszystko za sprawą wypadku, który się zdarzył i przykuł jej rodzicielkę do wózka, a ojciec zniknął z dnia na dzień. Dziewczyna zamiast iść w kierunku kariery muzycznej w której jest świetna, zaczeła pracę i studia, po których miała mieć dobrze płatną pracę. Nie jest to typowa studentka, które może się zabawić. Nie ma również wielu przyjaciół bo kompletnie nie ma na to czasu. Jednak w pewnym momencie poznaje Eryka, który jak się okazuje jest bratem dziewczynki, którą ma uczyć grać na fortepianie. Wtedy pewne rzeczy się zmieniają jednak nie tylko w niej, ale również jej mama otwiera się na nowe możliwości.

Eryk ma spektrum aspergera, o którym niewiele się mówi. Chłopak musiał wybrać studia takie jak chciał jego ojciec, aby mógł zobaczyć w jego oczach dumę. Jego mama bardzo dba o niego i siostrę, która również cierpi na tą chorobę. Stara się robić wszystko aby dobrze im się żyło. Pojawienie się na jego drodze Klary pokazuje mu, że tak naprawdę może w życiu więcej niż myśli. Dziewczyna pokazuje mu różne możliwości, które czasem niestety pakują go w kłopoty. Z czasem okazuje się, że jego matka jest zazdrosna o to, że może radzić sobie sam bez jej pomocy i robi wszystko aby rozdzielić Eryka z Klarą.

Uważam, że jest to świetna pozycja do przeczytania w szczególności iż jest to debiut autorki. Bardzo przyjemnie się czytało tę historię. Można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy na temat aspergera i przypadłości z nim związanych. Wytłumaczone są również jakie mogą być jego rodzaje i różne zachowania chorych osób. Zapoznajemy się jak należy zachowywać się w stosunku do takich osób oraz jak można im pomóc. Wszystko napisane bardzo przystępnie i ciekawie. Powieść podzielona na rozdziały jedynie z perspektywy Klary. Okładka nie zdradza nam za wiele ale idealnie pasuje do historii. Całość pokazuje, że mimo problemów i można powiedzieć inności drugiego człowieka, miłość potrafi pokonać takie bariery. W książce jest ogrom emocji i doskonale można wczuć się w rolę głównej bohaterki. Zdecydowanie polecam!

8/10=4⭐️
Bardzo przyjemna książka, która porusza ogromnie ważne tematy takie jak: spektrum autyzmu, odrzucenie, niezrozumienie czy nawet kalectwo. Sam zamysł historii i relacja oraz więź głównych bohaterów jest cudowna.
Jedną gwiazdkę odjęłam przez fakt, iż jest to debiut autorki i momentami trochę się to odczuwa. Oprócz tego nie podobało mi się zachowanie matki Klary wobec niej, w niektórych sytuacjach. Jednak to już może być moje czepialstwo, a ta postać po prostu taka miała być. Nie mniej jednak zdecydowanie polecam. ❤️
[współpraca barterowa z wydawnictwem BeYa]

8/10=4⭐️

Chciałbym podzielić się z Wami moimi odczuciami po przeczytaniu książki " Odkryj Mnie".Mianowicie po pierwsze chciałbym zaznaczyć, że nie spotkałem się dotychczas z tak trudnym tematem w literaturze typu romans. Jestem naprawdę pod wrażeniem tematu przewodniego😱Zdaję sobie sprawę, że tego typu historia w debiucie gdzie można być za to wychwalanym lub ganionym to nie jest prosta sprawa, tym bardziej, że tematyka jest skierowana raczej do bardziej wymagajacej " czytelniczej grupy", nie mniej jednak pozwolę sobie na stwierdzenie " czym skorupka za młodu .....tym....".Nie będę opisywał co znajduje się w książce bo wszyscy czytali Brulba. Ponadto większość czytelniczego grona już pięknie opisała o czym i z czym będziemy mieli doczynienia sięgając po tą powieść.Reasumując moje "wypociny": Bardzo polecam tą publikację -bo jest nietuzinkowa, inna od innych i przedewszystkim pouczająca.Dziękuję 😀

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka, mimo tego, że na początku byłam nastawiona dość sceptycznie z powodu polskich imion i miejscowości. Teraz jak o tym myślę, to dało to jednak książce vibe, który bardzo mi się spodobał. Jest tutaj poruszony temat osób ze spektrum autyzmu i widać, że autorka zrobiła dobry reaserch. Sporo się nauczyłam nowych rzeczy dzięki tej książce, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Historia Klary i Eryka jest piękna i zdecydowanie warta poznania. Mimo poruszanych tu tematów i niektórych przykrych sytuacji w książce, bardzo przyjemnie i szybko mi się ją czytało, a styl pisania autorki przypadł mi do gustu i nie mogę się doczekać jej następnych książek (o ile taktowne będę, chodź, nie ukrywam, że bardzo bym chciała, żeby powstały 🫣)!!
Polecam, jest to książka warta przeczytania!!
4,5/5 ⭐

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝐎𝐝𝐤𝐫𝐲𝐣 𝐦𝐧𝐢𝐞"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @krytykiweroniki
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @wydawnictwo.beya
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 18+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★✩✩✩

❀ ,,𝐎𝐝𝐤𝐫𝐲𝐣 𝐦𝐧𝐢𝐞" to debiut literacki Weroniki. Pierwszy raz miałam okazję przeczytać książkę, w której bohater jest w spektrum autyzmu. Przyznam, że zawiodłam się na tej historii i mam do niej bardzo mieszane uczucia 🙁

❀ Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ jej okładka jest prześliczna i urocza. Bardzo zainteresował mnie opis, zawarte w niej motywy i wątki. Autorka porusza tutaj ważny temat, taki jak spektrum autyzmu. Opisała i przedstawiła go bardzo dobrze. Pomaga to nam zrozumieć z czym zmagają się na codzień osoby ze spektrum.

❀ Na początku szczególnie ciężko było mi się wciągnąć w całą tą historię i strasznie się wynudziłam. Uważam, że sam pomysł na fabułę jest bardzo dobry, ale wykonanie trochę słabo wyszło. Pierwszy rozdział jak dla mnie jest kompletnie bezsensowny i zbędny. Według mnie ta książka jest za bardzo chaotyczna i dość specyficzna. Nie potrafiłam się wczuć w akcję i często nie rozumiałam co się w danym momencie dzieje.

❀ Jak wiecie (lub nie),bardzo nie lubię, kiedy akcja książki dzieje się w Polsce oraz występują tam polskie imiona i nazwy miejscowości. Momentami właśnie to mi trochę przeszkadzało i wpłynęło na moją ocenę. Także ostrzegam was, jeśli tak samo jak ja, tego nie lubicie w książkach.

❀ Książka mówi o akceptacji, nieocenianiu i zrozumieniu innych, a pojawiają się tam dość często głupie i niepotrzebne teksty. Nie wiem co mają one na celu, ale jak dla mnie są po prostu wredne i nie powinno ich tam być. Może lepiej nie będę wam podawać przykładów... 😣

❀ Bohaterowie mnie nie urzekli i nie przypadli mi do gustu. Myślę, że wynikało to z ich zachowania, którego nie rozumiałam 🤷🏼‍♀️ Wątek romantyczny także mnie do siebie nie przekonał i wydawał się dość szybki i chaotyczny.

❀ Książka mi się nie spodobała i była dość nudna. Zmuszałam się, żeby ją dokończyć. Jednak to tylko moje zdanie, być może wam ta historia się spodoba 🤍

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝐎𝐝𝐤𝐫𝐲𝐣 𝐦𝐧𝐢𝐞"