The Paper Dolls

"Nie wie­rzę w przy­pad­ki, zbie­gi oko­licz­no­ści, brat­nie dusze i tego ro­dza­ju bzdu­ry. Twar­do stą­pam po ziemi i uwa­żam, że jeśli coś dzie­je się w na­szym życiu, to wy­łącz­nie dla­te­go, że sami do tego do­pro­wa­dzi­li­śmy".

"The Paper Dolls" to pierwszy tom serii Mulberry Tales i zarazem debiut literacki Natalii Grzegrzółki, który pragnęłyśmy przeczytać od kiedy tylko zobaczyłyśmy okładkę książki. Powieść ta z pewnością będzie zaliczać się do najlepszych debiutów po jakie dotąd miałyśmy przyjemność sięgnąć, choć nie będzie to lekka historia.

Książ­ka po­ru­sza te­ma­ty takie jak: agre­sja, za­cho­wa­nia de­struk­cyj­ne, prze­moc psy­chicz­na i fi­zycz­na, wy­ko­rzy­sty­wa­nie sek­su­al­ne nie­let­nich, za­bu­rze­nia lę­ko­we, próby sa­mo­bój­cze oraz śmierć. Autorka zabiera nas do z pozoru nudnej i wybitnie restrykcyjnej szkoły z internatem, która skrywa w sobie wiele tajemnic wraz z uczniami, którzy za codziennymi maskami także skrywają wiele sekretów. Oczyma Charmaine Wallace obserwować będziemy jak wzajemnie będą robić sobie na złość czy ze sobą rywalizować. Zobaczymy także jak często wyglądają relacje dzieciaków wywodzących się z wyższych sfer wraz z ich rodzicami, którzy mają zupełnie inne nie związane ze swoim potomstwem priorytety.

Szczerze powiedziawszy im bardziej zagłębiałyśmy się w tej książce otrzymując coraz więcej informacji tym coraz więcej pytań rodziło się w naszych głowach i tym bardziej relacje pomiędzy uczniami stawały się dla nas bardziej skomplikowane i nawet pokusimy się o określenie, że niektóre były niezdrowe i toksyczne.

Zdecydowanie autorka podczas tworzenia tej historii zadbała o to aby postacie, które w niej poznajemy były złożone ukazując wiele różnych cech swoich charakterów. Zadbano o wszelkie detale składające się na jedną całość, które momentami mogą w czytelniku wywołać pewne poczucie zaniepokojenia, obawy czy nieco unoszący się w powietrzu mrok związany z niektórymi wydarzeniami.

"The Paper Dolls" zdecydowanie będzie doskonałą lekturą, napisaną lekkim piórem dla czytelników lubiących książki nieoczywiste, które musimy odkrywać strona po stronie idąc niczym po nitce do kłębka oraz dla osób lubiących gatunek young adult ze świetnie wykreowanymi bohaterami #musthave #mustread

„Był moją chorobą nieuleczalną, bo nie istniało żadne lekarstwo, które byłoby w stanie mnie z niego wyleczyć.”

Debiut Natalii Grzegrzółki okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem. Książka utrzymana jest w klimacie dark academia, jest tajemniczo, nieco mrocznie, a to połączenie zawsze na mnie działa. Nie jest to jednak łatwa opowieść, bo porusza wiele trudnych tematów, które mogą wywołać niepożądane odczucia u osób szczególnie wrażliwych, dlatego przed lekturą zalecam zapoznać się z zamieszczonym ostrzeżeniem.

„The Paper Dolls” to historia, która wzbudza sprzeczne uczucia. Autorka wykreowała bohaterów, których ciężko rozgryźć. Ich zachowanie często bywało niezrozumiałe i chyba właśnie dlatego okazało się tak bardzo emocjonujące. Natalia świetnie manipuluje czytelnikiem, stawiając na drodze głównej bohaterki postacie, których intencje są niejasne. Razem z nią staramy się zrozumieć mechanizm, jaki panuje w Mulberry Heights, a pojawiające się strzępki informacji wcale nie przybliżają do odkrycia prawdy. Ten zabieg sprawił, że śledziłam historię z jeszcze większym zaangażowaniem i ciekawością. Do tego dochodzi kwestia zaginięcia ucznia i toczącego się wokół tego śledztwa. Tutaj czekało mnie zaskoczenie, bo nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Po drodze tworzyłam w głowie hipotezy i żadna z nich nie okazała się tą właściwą. Za to należą się autorce brawa!

Charmaine i Larue to bohaterowie, do których ciężko od razu zapałać sympatią. Zwłaszcza on pokazuje się jako ten mroczny charakter, który ewidentnie ma sporo za uszami. Im bardziej zagłębiamy się w opowieść, tym bardziej przekonujemy się, że pierwsze wrażenie bywa mylne. Odkrywając kawałek po kawałku jego historię, gdzieś w głowie pojawia się zrozumienie dla jego zachowań, ale też ogromne współczucie. W gruncie rzeczy oboje zmagają się z potężnym bagażem doświadczeń i najwyraźniej dzięki temu mogła zaistnieć między nimi ta szczególna nić porozumienia. Ich relacja jest toksyczna, niezrozumiała, ale ma też drugie dno.

Po zastanowieniu to właściwie całościowo powieść obrazuje niezbyt zdrowe relacje. Autorka uwydatnia silne więzy przyjaźni i chociaż w niektórych momentach budzą one mieszane uczucia, to w rezultacie okazują trwałe i lojalne. Niesamowicie mnie to urzekło. Zakończenie natomiast zaserwowało mi rozchwianie emocjonalne i niedowierzanie. Tak wiele rzeczy zostało jeszcze do wyjaśnienia i liczę, że kontynuacja pojawi się już niedługo. Wyczekuję jej z niecierpliwością!
Na koniec jeszcze muszę wspomnieć o czymś, co niesamowicie mnie zaskoczyło. Gdybym wcześniej tego nie wiedziała, to w życiu nie powiedziałabym, że ta książka jest debiutem. Natalia Grzegrzółka ma dojrzałe i bogate w słownictwo pióro, o czym świadczą opisy, które genialnie wprowadzają nas w klimat mrocznej i tajemniczej szkoły z internatem. Dla mnie wow!
Jeśli szukacie historii z mrocznym, zagadkowym klimatem i delikatnym dark romansem, to „The Paper Dolls” jest właśnie dla Was.

Pewien dziwny chłopak, o którym krąży mnóstwo plotek i którego większość uczniów omija szerokim łukiem, od początku budzi ciekawość Charmaine. Dziewczyna postanawia na własną rękę odkryć jego sekret. Prędko okazuje się, że zainteresowanie nie jest jednostronne, a chłopak zaczyna wręcz nadmiernie zabiegać o jej uwagę.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych dla mnie książek tego roku. Debiut Natalii, która zabiera nas do świata młodzieży z bogatych rodzin, umieszczonych w szkole z internatem. Sztywne zasady? Dzieje się tam to na początku dziennym. Chcielibyście być w takiej placówce? I to jeszcze umieszczonej na kompletnym odludziu? Bo ja nie… cóż… Charmaine też zostaje tam wysłana wbrew własnej woli, jednak jej ciekawość już na początku wzbudza tajemniczy chłopak.

“The Paper Dolls” to naprawdę niezwykle poruszająca historia, która nie kręci się jedynie wokół dziwnego zaginięcia ucznia. Jest mroczna, pełna sekretów i kombinacji, z którymi czytelnik musi się zmierzyć. Autorka świetnie opisała każde napięcie, każdą relację i każdego z bohaterów. W skrócie… ja po prostu przepadłam dla każdej z nich. Dla każdej strony i dla każdego zdania. Pierwszy tom urzekł mnie swoim klimatem, do którego na pewno chciałabym szybko wrócić w drugim tomie.

Nie spodziewałam się, że tak młode postacie, mogą doświadczać tylu nieprzychylnych doświadczeń, które zostawiają mnóstwo blizn na ich duszy. Mulberry Tales w bolesny sposób ukazuje świat bogactwa i pieniędzy. W książkach często mamy opisane, że życie potomków tego typu rodu jest niczym pączek w maśle. A może jednak jest inaczej? Może to właśnie przez grubą warstwę sekretów tak nam się wydaje?

[WSPÓŁPRACA BARTEROWA]

Jedna z najbardziej wyczekiwanych dla mnie książek tego...

[Współpraca barterowa z
Wydawnictwo Jaguar ]
"Dlaczego namalowałeś niebo? (...)
Ponieważ gdy na nie patrzysz, widzisz bezkres, brak ograniczeń i ogrom możliwości. Chciałbym być jednym z ptaków, który mógłby tego wszystkiego dosięgnąć (...). Nareszcie wolny i zdolny do wszystkiego."
The Paper Dolls to pierwszy tom serii Mulberry Tales. Jest to historia, która porusza niezwykle ważne i bolesne tematy, takie jak: depresja, zachowania destrukcyjne, przemoc psychiczna i fizyczna czy próby samobójcze. Według mnie jest ona przeznaczona dla osób pełnoletnich.
Sama autorka umieściła ostrzeżenie co do treści tej historii w książce po to, aby czytelnik świadomie podjął decyzję czy jest w stanie zmierzyć się z taką tematyką.
Jeśli nie jesteś zwolennikiem takich motywów w książce - nie sięgaj po nią tylko po to, by wystawić jej negatywną ocenę.
Tematy, które są w niej poruszane nie są wymyślone i niejednokrotnie możemy o nich usłyszeć w telewizji.
Według mnie na opisaną w książce historię trzeba spojrzeć z kilku perspektyw, aby zobaczyć i zrozumieć całość. A zaręczam, że warto się z nią zapoznać, bo jest niezwykle wciągająca.
Mulberry Heights to szkoła z internatem dla młodzieży z bogatych rodzin, położona w samym środku lasu. Panują tam bardzo restrykcyjne zasady. Charmaine trafiła do niej wbrew własnej woli i trudno jest jej zaakceptować nową sytuację. Jednak, gdy jej ciekawość budzi pewien chłopak, o którym krąży wiele niepokojących plotek, a dodatkowo dziewczyna znajduje grono przyjaciół, zaczyna oswajać się z nowym środowiskiem.
Dość szybko okazuje się, że ten chłopak również próbuje zbliżyć się do Charmaine.
A to, co zaczyna ich łączyć jest zarówno - ekscytujące i niebezpieczne.
Gdy pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach znika jeden z uczniów szkoły, głównym podejrzanym staje się obiekt zainteresowania dziewczyny.
Czy Charms zdąży uratować go... przed samym sobą?
I to jest bardzo dobre pytanie...
Młodzież, która trafiła do Mulberry Heights ma swoje problemy. Pomimo, że pochodzą z bogatych rodzin nie uniknęli bolesnych lekcji od życia. A kto wie, może niektórzy z nich dostali tych lekcji więcej niż przeciętny nastolatek?
"Uśmiechnął się z grymasem i spojrzał mi w oczy.
- A gdzie jest ta granica, hm? - rzucił pozornie rozbawiony. - gdzie ona jest, bo ja jej nie widzę - wycedził, a jakiekolwiek pozytywne emocje z niego wyparowały. - W domu walenie moją głową o ścianę było równie powszechne jak wspólne jedzenie kolacji. Byłabyś w stanie powiedzieć takiemu dziecku, że to, co robiła mu osoba, która powinna się o nie troszczyć, przekraczało granicę?"
Niektórzy mogliby się przyczepić do relacji Charmaine i Gabriela - że jest szkodliwa i toksyczna. Zgodzę się, że nie jest to typowa relacja nastolatków jednak, żeby zrozumieć, dlaczego ma taki wymiar, trzeba bliżej poznać ich historię.
"Tak bardzo byliśmy do siebie podobni, bo tak jak u mnie, za część jego blizn odpowiadali rodzice, za inne on sam. Różniło nas tylko to, że jego znajdują się na skórze, moje głęboko we mnie."
Ogromnie poruszyła mnie historia Gabriela. Dziecko, które wynosi z domu same destrukcyjne zachowania, które doświadcza przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, nie ma właściwych wzorców do naśladowania.
Co jest dobre? Jakie zachowanie jest właściwe, skoro osoba, która powinna go kochać tylko sprawia mu ból?
Przemoc psychiczna może objawiać się w różny sposób. Także umniejszając czyjeś poczucie własnej wartości.
"Mama była zawodową modelką(...)
Druga ciąża - jak to lubi powtarzać - zniszczyła ją. Ja ją zniszczyłam. Zniszczyłam jej ciało, czyli coś, czym pracowała i jednocześnie coś, czym zatrzymywała tatę przy sobie. Mama zawsze mówi, że to moja wina, że ją zostawił, bo odebrałam jej urodę."
Problem depresji jest coraz częstszy, a jego podstawy mogą leżeć w braku akceptacji u innych, gnębieniu przez rówieśników oraz niestety poprzez sytuacje, jaką nastolatki mają w domu, co jest bardzo dobrze ukazane w tej historii.
Gdy ciosy spadają na ciebie z każdej strony nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. A wtedy do głosu dochodzą negatywne myśli.
Dobrze, że takie historie pojawiają się na rynku. Może właśnie osobom najbardziej potrzebującym zdołają otworzyć oczy i sprawić, by znaleźli siłę i poszukali fachowej pomocy. Tym bardziej, że na końcu książki są podane numery telefonów oraz adresy stron internetowych, gdzie osoby z depresją lub innymi problemami mogą szukać pomocy.
The Paper Dolls jest niezwykle poruszającą historią. Muszę przyznać, że wciągnęła mnie ona od samego początku oraz złamała moje serce. Postacie, ich problemy oraz kompleksy są ukazane niezwykle wyraziście. A sama historia nie jest tak jednoznaczna jakby się wydawało. Aby zrozumieć postępowanie jej bohaterów, trzeba przeczytać ją całą, aż do ostatniej strony. Dopiero wtedy ukaże nam się całkowity obraz.
Czekam z niecierpliwością na drugi tom, który pozwoli nam rozwikłać niektóre tajemnice.
Tym, którzy nie boją się trudnych tematów - polecam tą historię.

[Współpraca barterowa z
Wydawnictwo Jaguar ]
"Dlaczego namalowałeś niebo? (...)

Mam wrażenie, że książka „The paper dolls” to swoista perełka wśród książek young adult, w których często postaci są płytkie i infantylne. Ta książka jest naprawdę świetna i zdobyła moje serducho. Dzieje się naprawdę dużo, jest wiele zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń – tak jak lubię.
Charmaine trafia do snobistycznej szkoły z inernatem, to tam uczą się dzieci najbogatszych, poziom i wymagania są duże, a sama szkoła znajduje się nie dość, że na odludziu to jeszcze w lesie. Nie jest wcale zadolona z tego, że tam się znalazła i już pierwszej nocy próbuje uciec, to wtedy poznaje Larue chłopaka, który niebawem zaczyna ją fascynować. Larue jest wygadany, nie boi się nauczycieli, w szkole jest swoistą gwiazdą i każdy chciałby należeć do jego paczki. Z drugiej strony krążą o nim niepokojące plotki. Jak wiadomo to co zakazane i odrobinę niebezpieczne zawsze wprawia w fascynację, tak i nasza Charmaine zaczyna czuć pociąg do tego niezwykłego chłopaka. Na co dzień udają, że się nie znają, jednak nocami spotykają się by rozmawiać. Okazuje się, że każdy skrywa swoje tajemnice, a to co widać na pierwszy rzut oka może być czymś zupełnie innym. Bogactwo i dostatnie życie nie chronią przez problemami, błędnymi decyzjami czy przemocą.
Kiedy nagle jeden z uczniów szkoły ginie, to właśnie Laruue staje się głównym podejrzanym.
Czy Charmaine zaufa chłopakowi wiedząc, że lubi on manipulować innymi? Czemu jego przyjaciele ciągle go pilnują? Co stało się z zaginionym chłopakiem? Tego dowiesz się z tej książki pełnej młodzieńczych emocji, trudnych przeżyć, zwrotów akcji, ukrytego drugiego dna. Na pewno nie będziesz się nudzić. Bohaterzy są złożeni, ale to co przeżyli sprawia, że potrafimy zrozumieć ich wybory. Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Charmaine trafia do snobistycznej szkoły z inernatem, to tam uczą się dzieci...

Charmaine to dziewczyna bardzo niewygodna dla własnej rodziny. Postanawiają wysłać ją najdalej jak to tylko możliwe, wybierając tajemniczą szkołę z internatem leżącą pośrodku lasów. Do tego tak daleko jak to możliwe od cywilizacji, dzięki czemu bez problemu można za jej murami ukryć wszystko czego nie chcemy wyjawić światu. Za murami szkoły panuje więcej zasad niż gdziekolwiek indziej. Świat tutaj jest połączeniem ścisłej hierarchii, powiązaniem wielu zależności i walki o przetrwanie w zupełnie obcym dla tej wyrwanej z dotychczasowego życia dziewczyny. Na miejscu poznaje ona pewnego chłopaka, którego otacza ekscytująca tajemniczość, ale i pewna doza niebezpieczeństwa. Niespodziewanie pomiędzy tą dwójką zaczyna się pojawiać swoista nić porozumienia. Jednak gdy ginie jeden z uczniów tej elitarnej szkoły, podejrzenia wszystkich padają właśnie na Gaba. Czy chłopak ma coś z tym wspólnego? Czy Charmaine dotrze do prawdy, pokona wszystkie otaczających tutejszych uczniów tajemnice i sekrety? Czy ten odcinający się od innych chłopak pozwoli sobie pomóc i czy w ogóle można go uratować? A może trzeba go uratować tak naprawdę przed nim samym?

The Paper Dolls to mroczna powieść młodzieżowa, której autorką jest Natalia Grzegrzółka. Opowiada o pewnej tajemniczej i mam wrażenie dzięki temu bardzo elitarnej szkole, do której bogaci rodzice wysyłają swoje niepasujące do ich życia dzieci. A tam pociechy muszą zmierzyć się z mnóstwem dziwnych zasad, innymi uczniami z wieloma tajemnicami i problemami jak oni sami oraz świadomością, że zamiast tak potrzebnej miłości i wsparcia od swoich rodziców zostali zmieceni pod dywan… Czy ktokolwiek jest przygotowany na taką rewolucję w życiu? Powieść jest bardzo dobrze napisana. Jest bardzo mroczna, porusza wiele problemów współczesnej młodzieży i już na wstępie zawiera ostrzeżenie, że jest ona dla czytelników o mocnych nerwach. Cieszę się, że powstają powieści poruszające tak ważne tematy, tak trudne i nurtujące współczesnych młodych ludzi. Warto po nie sięgać, aby zrozumieć!

Motyw akademii, internatu i szkoły bardzo mi przypadł do gustu. Ostatnio sięgałam często po książki z motywem dark Academia, jednak brakowało mi obyczajówki ze szkołą w tle.
Czytacie książki z motywem internatu, czy szkoły średniej? Jeśli tak, to jest to częściej obyczajówka, czy może jakaś mroczna, magiczna szkoła?
Nie zwracam uwagi, jaka to jest szkoła, ponieważ jest to dość znany motyw w książkach, jak nie liceum, to są to studia, niekiedy zdarza się nawet i szkoła dla dzieciaków, ale takiej książki to od dawna nie czytałam, chyba czas wrócić do Harry’ego Pottera.
Jednak dodajmy coś do tej szkoły i internatu, ponieważ sama szkoła może się nam wydawać oklepanym pomysłem. Wpuśćmy do niej nastolatki z bogatych rodzin, które trafiły tam nie tylko ze względu na fakt, że szkoła ma naprawdę dobry poziom nauczania. Większość z tych dzieciaków trafiła tam, ponieważ rodzice nie mieli co z nimi zrobić. Jedni gdzieś wyjechali i nie mieli porządnej opieki dla swoich dzieci, inni nie mogli dosłownie na swoje dzieci patrzeć, więc wysłali ich do szkoły, która miała im zapewnić nie tylko wiedzę i przyszłość, ale również bezpieczeństwo i opiekę, czyli coś, co każdy rodzic powinien sam zapewnić swojemu dziecku. Zainteresowałam was? To zapraszam was na recenzje pierwszego tomu cyklu Mulberry Tales “The Paper Dolls” Natalii Grzegrzółka.

Charmaine Wallace jest jednym z tych porzuconych przez rodziców dzieciakiem, odesłanym do szkoły Mulberry Heighs. Internat, do którego się przeniosła, znajduje się dosłownie pośrodku lasu i jest odcięty od świata zewnętrznego. Lista zakazów i nakazów, jakie obowiązują w murach tej szkoły, jest tak długa, że ciężko ją spamiętać. Jednak Char nie ma wyboru, jej matka wybrała się na wakacje, które potrwają kilka tygodni, a z ojcem nie ma dobrego kontaktu, więc zostaje jej tajemnicza szkoła. Co prawda Char już pierwszej nocy planuje ucieczkę, jednak na jej drodze staje ktoś, kto okaże się jej wybawieniem, jej katem, jej szczęściem i jej koszmarem.

Macie problemy z ocenianiem książek?
Ja miałam duży przy “The Paper Dolls” Natalii Grzegrzółka i jakby ktoś się mnie spytał, co było takie problematyczne, to nie wiedziałabym, co odpowiedzieć. Książka jest dobrze napisana, trochę na początku czułam mały chaos, jednak szybko minął i ostatecznie bardzo spodobał mi się styl autorki. Jednak największy problem miałam z toksycznością zachowania bohaterów, od tych głównych po pobocznych. Dosłownie każdy miał coś za uszami, każdy zachowywał się toksycznie i dosłownie każdy nadawał się na długą terapię u psychologa. Tu nie chodziło tylko o uczucie, które się rodziło w Charmaine do chłopaka, który był bad boyem, ten chłopak był manipulantem, który bez skrupułów pchnąłby swoich przyjaciół i swoją ukochaną do najgorszego, by tylko zobaczyć, jak zareaguje. Potrafił obrać sobie cel i szedł do niego po trupach. Jednak nie mogę zapomnieć o tym co ten chłopak przeszedł w życiu. To, co go spotykało od najmłodszych lat, tak go ukształtowało. Im więcej było odkrywanych szczegółów z jego życia, tym bardziej mu współczułam. Ostatecznie doszłam do wniosku, że on jest tylko dzieckiem, które szukało przez całe swoje życie odrobiny miłości. A nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że oni wszyscy byli takimi dzieciakami, chcieli tylko trochę uwagi i uczucia.
Właśnie tu mam problem z tą historią, to co robią, jest karygodne, jednak im współczułam i chyba właśnie te skrajne emocje, które wywołuje we mnie ta książka, spowodowały, że ta wysoko ją oceniłam. Ciężko było mi ją odłożyć, ciężko było mi przestać o nie myśleć, ciężko było mi się pogodzić z faktem, że nie mam kolejnego tomu w posiadaniu, ponieważ chciałam się dowiedzieć, jak zakończy się ta cała sprawa.
Mam ostatnio szczęście do dobrych młodzieżówek, które wstrząsają mną i powodują u mnie gonitwę myśli. Po raz kolejny spotkałam się z książką, która pokazuje, że pieniądz rządzi światem, że miłość rodzica do dziecka jest fundamentem, który ukształtuje później to dziecko. Po raz kolejny oceniam dość wysoko i mam nadzieję, że kolejny tom, będzie również tak dobry i zaskakujący. Wam polecam wyrobić swoją własną opinię, ponieważ nie jest to książka dla każdego. Liczne TW wypisane w książce o tym świadczą. Ja polecam i dziękuję Wydawnictwu Jaguar za możliwość poznania tej historii.

Nie zwracam uwagi, jaka to jest szkoła, ponieważ jest to...

„The Paper Dolls” to tajemnicza i dość mroczna młodzieżówka opowiadająca historię Charmaine. Nastolatki, która ma ciężką sytuację rodzinną i zostaje wysyłana przez swoich rodziców do szkoły z internatem Mulberry Heights. Na początku szkoła wydaje się restrykcyjna i po prostu nudna, ale im więcej czasu w niej spędza, tym więcej mrocznych sekretów wychodzi na jaw. To, że szkoła znajduje się w samym środku lasu, wydaje się najmniej niepokojącym faktem.

Charmaine od początku jest zainteresowana pewnym chłopakiem, który cieszy się największą popularnością, ale zarazem wszyscy omijają go szerokim łukiem. Chłopak budzi jej ciekawość, ale także ją przeraża. Ta kombinacja może okazać się bardzo ryzykowna dla niej. Dziewczyna chce się dowiedzieć, czy to, co o nim mówią jest prawdą. Okazuje się, że chłopak również chce ją poznać bliżej, a to, co ich łączy może zranić obu równie mocno.

Książka wciąga czytelnika od pierwszej strony. Jest tutaj tyle tajemnic i mrocznych sekretów, że nie da się odłożyć książki, zanim nie pozna się ich wszystkich. Bohaterowie oraz ich historie również nie są takie jasne, co sprawia, że przerwanie czytania jest praktycznie niemożliwe.

Coś bardzo istotnego oraz coś, co zawsze doceniam w książkach to ostrzeżenia, które znajdują się także w tej pozycji. Informują one o wszystkich ciężkich tematach, które są poruszone w książce, a na które nie wszyscy czytelnicy mogą być gotowi. Warto do nich zajrzeć przed rozpoczęciem czytania i przemyśleć czy na pewno damy sobie z nimi radę.

Sama nie mogłam oderwać się od tej lektury. Urzekła mnie ona swoim klimatem i tajemniczością. Z niecierpliwością czekam na drugą część.
Julia S.
Szkolny Klub Recenzenta

Sama nie wiem co myśleć o tym tytule, miałam problem z oceną, ale koniec końców dam wyżej niż początkowo zamierzałam, bo jednak ciężko było mi się oderwać od niej, mimo tego, że główni bohaterowie mnie niezmiernie irytowali.
Jednak mimo wszystko całą książkę według mnie zepsuło zakończenie, gdzie zapowiada się na to, że z przestępcy będziemy robić świętego. Gloryfikacja złych uczynków bo ktoś mial ciężką przeszłość stanowczo na NIE. A główny bohater wręcz ocieka toksycznością, dziwię się, że główna bohaterka mimo wszystko jest za nim, ale z drugiej strony....ile znamy historii w realu gdzie ktoś nam opowiada o partnerze i w naszej głowie jest tylko "staaaara, co Ty z nim jeszcze robisz?" a mimo wszystko te związki trwają. Więc jestem w stanie uwierzyc, że niektórych uczucie naprawdę zaślepia, bo miłością tego nie nazwę.

Na samym początku chciałabym wspomnieć, że „The paper dolls” posiada ostrzeżenie na samym początku! Książka porusza temat agresji, przemocy fizycznej jak i psychicznej, wykorzystywania seksualnie nieletnich, próby samobójczej oraz zaburzeń lękowych.

Szczerze mówiąc, przez chwilę myślałam, że dam tej książce DNF’a, bo pierwsze dziesięć rozdziałów szło mi powolnie i nie umiałam się wkręcić w czytanie. Jednak postanowiłam dać szansę tej książce, bo słyszałam prawie o samych pozytywach. Cóż, ciężko stwierdzić co sądzę, jednak wiem, że książka mi się w miarę podobała. Tak samo styl pisania autorki był przyjemny i szybko czytało się rozdziały, co było dla mnie dużym plusem.

Miałam jeden duży minus. Bardzo mi się myliły imiona oraz postacie – nie potrafiłam się odnaleźć, ale powoli do celu i mniej więcej się udało!!

Nie przedłużając przejdźmy do Charmaine i Larue. W przypadku chłopaka to już sama nie wiem czy jednak go lubię czy jednak nie. Ta jego częsta zmiana osobowości to prawie jego drugie imię, bo czytając książkę, sama się gubiłam w jego zachowaniu. Żeby nie było, jest bardzo tajemniczy. Należy do tego typu chłopaka, którego każdy zna, a wiedzą tyle co nic i to mnie zaintrygowało w jego osobie. Charmaine natomiast często mnie irytowała swoimi wyborami czy decyzjami, ale ostatecznie uważam, że jest do polubienia.

Relacja między tą dwójką zdecydowanie jest toksyczna i pojawiały się fragmenty, które nie do końca przypadły mi do gustu, ale oprócz tego chciałabym dodać, że pomimo wszystkiego to napięcie, które powoli się rozwijało, było cudowne. Jednak jest pewna postać, którego polubiłam od samego początku niemal aż do końca, tylko pod koniec coś się zadziało. Rory.

Nie wiem czy książka ma kontynuację, ale jeśli tak, to nie jestem pewna czy sięgnęłabym po kolejną część. Polecam samemu wyrobić opinię!!

[reklama]

• Recenzenckie