Klątwa Czarnoboga

Okładka książki Klątwa Czarnoboga Adam Wyrzykowski
Okładka książki Klątwa Czarnoboga
Adam Wyrzykowski Wydawnictwo: Initium Cykl: Bliskie spotkania czarciego stopnia (tom 1) fantasy, science fiction
Bliskie spotkania czarciego stopnia (tom 1)
Initium
2024-04-22
2024-04-22

Witajcie dziś przychodzę do Was z recenzja świetnej książki.
Klątwa Czarnoboga.
Wspaniała porywająca historia małego miasteczka w którym przez pewnien zbieg okoliczności zostają odkryte mroczne tajemnice a ich pazury odmętu porwia nie jednego bohatera i nie jednego czytelnika.
Autor stworzył wspaniałe połączenie mitologi słowiańskiej widzianej oczyma obecnych czasów a przede wszystkim widziane oczami nastolatków które dzięki otwartemu umysłowi pomogą im w wyjaśnieniu nie jednej tajemnicy, ale również i co najważniejsze w odnalezieniu dziewczynki która została porwana przez jedną demonice.
Spotykamy tu naprawdę świetne postacie które nie tylko wniosą cięty język ale i specyficzne poczucie humoru. Z każdej opresji jest wyjście, wystarczy połączyć siły, a tak zgrana ekipa jak tu nie trafia się codziennie.
Jak się okazuje każda tajemnica może wyjść na światło dzienne, każdy demon może zostać pokonany a nie każda postać z pozoru mroczna musi nieść ze sobą zło. To była naprawdę świetna historia i już wyczekujemy na jej kontynuację 😻 a wydawnictwu @wydawnictwo_initium dziękujemy za egzemplarz do recenzji.
Jeśli nie czytaliście to zdecydowanie Was zachęcam, będzie to naprawdę świetna i mroczna historia która przy okazji i rozśmieszy i da naukę na przyszłość 😁

Witajcie dziś przychodzę do Was z recenzja świetnej książki.
Klątwa Czarnoboga.

Fantastykę kocham i sięgam po nią zawsze, kiedy tylko mam okazję. A jak już do niej doda się szczyptę magii, kilka kropel esencji z przygód i ususzony w słońcu wyciąg ze słowiańskich wierzeń, to w takim garze rozmaitości ugotuje się zupa lekkostrawna i szalenie ciekawa. Przyznać więc muszę, że Adam Wyrzykowski świetnym kucharzem jest, bo uwarzył danie niezwykle smakowite.

Głównym bohaterem tej powieści jest trzynastoletni Makary, który zmienia swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania ze względu na pracę ojca. Szybko jednak poznaje nowych ludzi i zaczyna się czas niezwykle dla niego intensywny i pełen przygód. A wszystko to za sprawą dziwacznego posągu, który zostaje ujawniony podczas prac budowlanych. Od tego bowiem czasu w miasteczku zaczynają się dziać rzeczy szalone.

Mnóstwo w tej powieści kolorowego słowiańskiego "potworstwa". Z tym, że nie wszystkie są okropne, a niektóre nawet zabawne. Wiedzieć Wam trzeba, że Makary spotka tu nie tylko sławną jak Polska długa i szeroka – Babę Jagę, ale też wszelkiego rodzaju duchy, demony i stwory, które wypełzły wprost ze słowiańskiego bestiariusza.

To książka przygodowa dla młodzieży, choć niesie ze sobą nie tylko radość i zabawę. Dużo tu też problemów, z którymi borykają się nastolatkowie, ich spojrzenie na pewne sprawy mogą dorosłych naprowadzić do pewnych konkluzji i pomóc w zrozumieniu młodego człowieka, którym targają hormony.

To też świetna powieść, w której mnóstwo uwagi poświęcono wadze przyjaźni i tego, że zawsze warto prosić o pomoc, bo na najbliższe osoby liczyć można zawsze.

Powieść napisano z lekkością i wyrafinowaniem. Trafi dokładnie tam, gdzie ma trafić i nieważne, czy przeczyta go nastoletnia, krnąbrna dusza, czy też zakochany w fantastyce rodzic. To powieść uniwersalna, przy której można chwilę pomyśleć, co by było, gdyby na świat wypełzły wszystkie mitologiczne stwory, można też zaatakować domowników niepohamowanymi salwami śmiechu z powodu przygód bohaterów, można również pogadać o niej z latoroślą i podsunąć tę powieść jako antidotum na paskudną chandrę! Gorąco polecam!

Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak Autor sprytnie wplótł w historię mlodziezowo -przygodową pradawne wierzenia i spoil tym samym świat realny ze światem fantasy. Stworzył On historię, którą czyta się z wypiekami na twarzy, taką która fascynuje i wciąga, nie tylko młodszych czytelników, ale także tych starszych, a ja jestem tego najlepszym przykładem.
Zaczęłam ja czytać i naprawdę ciężko było mi tę książkę odłożyć. Gdyby nie zdrowy rozsądek i późne godziny nocne, z pewnością czytalabym dalej, a tak 500str zostało rozłożone na dwa wieczory😉 Mimo narracji 3cioosobowej, za którą nie przepadam na codzień, książkę czyta się bardzo szybko i to potwierdza moja tezę, że jak jest książka dobrze napisana, nie jest ważne,w której osobie występuje narrator -ot,co 😉 W tej opowieści słowo "nuda" nie istnieje. Akcja jest dynamiczna, przygód wiele, a mitologiczne stwory ukazane są w świetny, bardzo przystępny sposób. Są momenty zaskakujące, a stworzony przez Autora klimat, trzyma w napięciu, fascynuje, lekko przeraża, ale też uzależnia. Fabuła jest dopracowana. Ukazuje ona niesamowitą wyobraźnię Adama Wyrzykowskiego, ale też fakt, że oprócz lekkiego stylu, Autor miał faktyczny pomysł na opowieść. Czytając, nie znalazłam niedopracowanych wątków, ani treści zbędnych (chociaż jest dużo opisów, ale w świecie fantasy, są wręcz konieczne) , a ukazana siła przyjaźni bohaterów ujmuje mnie w pełni- Troje nastolatków, przeciwko nadprzyrodzonym siłom. Sami widzicie, że emocji nie brakuje. Przeplatane legend, wierzeń, a co za tym idzie różnego rodzaju stworów,ze światem ludzi jest poprowadzone genialnie,podobnie zresztą jak dialogi. Podoba mi się też fakt, że Autor nie stworzył powieści ciężkiej, topornej, przytłaczajacej, a wręcz przeciwnie, za sprawą dowcipnego podejścia, ukazał zupełnie inną stronę mitologii, która zawsze, mimo różnego rodzaju zdarzeń, kojarzyła mi się z powagą, a tutaj dostałam barwny świat i chce więcej i więcej 😍 Baba Jaga w branży beauty -proszę bardzo, skrzat domowy, który jest chodzącym sarkazmem -nie ma sprawy!
A teraz największa bomba -jest to debiut Autora! Tak,tak, dobrze widzicie. Magia, legendy i baśnie, przedstawione w fantastyczny sposób, cudownie wykreowany świat i wyobraźnia, która podczas poznawania tej historii pracuje na najwyższych obrotach. Czekam na kolejny tom i mam nadzieję, że pojawi się niebawem 😍

Zaczęłam ja czytać i...

„Klątwa Czarnoboga” to książka, która ma według mnie trochę niewykorzystany potencjał. Nie do końca wiem jak ją ocenić. Nie chcę być wobec niej zbyt krytyczna, bo to jednak nie jest rodzaj historii, który często czytam. Sięgnęłam po nią, bo chciałam spróbować czegoś trochę innego i wyjść poza moją czytelniczą strefę komfortu, a wyjątkowo zaciekawił mnie tu motyw słowiańskich mitów. I właśnie ten wątek bardzo mi się tu spodobał. Został ciekawie rozbudowany i poprowadzony. Na pewno będę chciała przeczytać więcej książek, w których występuje.
Z drugiej strony nie byłam do końca przekonana do stylu książki, a zwłaszcza do narracji trzecioosobowej. Nie przepadam za nią, o ile w niektórych książkach jest mi obojętna i nie wpływa negatywnie na mój odbiór tak tu się z nią niestety nie polubiłam. Zdecydowanie wolałabym przeczytać tę historię w narracji pierwszoosobowej, myślę, że wtedy lepiej by mi się ją czytało. Raziło mnie trochę to, jak przedstawieni zostali bohaterowie, według mnie momentami nieadekwatnie do wieku. Miałam też wrażenie, że dialogi były zbyt sztuczne. Podczas czytania nie mogłam sobie wyobrazić wydźwięku niektórych wypowiedzi na żywo. Przez to miałam problem, żeby się wczuć w tą książkę. Nie wywołała we mnie też niestety żadnych emocji, a to jest dla mnie ważny aspekt przy ocenie.
Styl pisania to kwestia gustu, więc jeśli lubicie nadprzyrodzone wątki słowiańskie to myślę, że warto dać tej książce szansę i samemu przekonać się czy do Was trafi.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Initium

Jeśli początki Twojej przygody z czytaniem ocierają się nieco o fascynację mitami, zwłaszcza słowiańskimi, legendami, baśniami… to możesz mieć pewność, że chwytając za tę książkę, będziesz się przede wszystkim świetnie bawić. Owszem, mimo że jest to lektura skierowana do nastoletniego czytelnika.
Tak więc po konsultacjach z przedstawicielką grupy docelowej, że tak ujmę, z radością oznajmiam, że mamy zgodność co do opinii! Jednogłośnie stwierdzamy, że „Klątwa Czarnoboga” jest cool ;)
Jest to pasjonująca opowieść o niezwykłych przygodach 13 letniego Makarego i jego nowych znajomych. Nowych, bo chłopak po raz kolejny, ze względu na pracę ojca, zmienia miejsce zamieszkania. I w małym miasteczku, do którego teraz przybyli, za sprawą wykopania pewnego posągu, zaczynają się dziać… rzeczy niestworzone ;) Choć - uwaga - stworzone znakomicie!
I nie chodzi mi tylko o wiarygodnie wykreowaną grupę nastolatków, ale także o pojawiające się m.in. duchy, skrzaty, demony, czy rewelacyjną (!) Babę Jagę! Ta, doskonale znana wszystkim postać zaskoczy nie tylko jako… właścicielka solarium 😅
Tak więc magia w codzienności nabiera tu dosłownego znaczenia.
I dzieje się dużo i jest o czym rozmawiać.
Zatem na plus nie tylko sam pomysł na fabułę czy to jak bohaterowie są wprowadzani do historii, a później przez nią prowadzeni, ale także plastyczny język oraz lekkie, często zabarwione humorem dialogi. Niewątpliwie ważnym aspektem na który także należy zwrócić uwagę, jest to, w jak naturalny sposób przemycone zostało przesłanie o prawdziwej wartości, jaką jest przyjaźń. Zobaczysz też, że i odwaga nie jedno ma tu imię.
Autor snuje ciekawą opowieść dla młodego czytelnika, ale nie zapomina o dorosłych, którzy po tę książkę sięgną. Znajdziesz tu wiele różnych smaczków i niuansów, przy których się uśmiechniesz, a rozbudzone wspomnienia mogą lekko zaszklić oko…
Bardzo polecam!
Każdego kto sięgnie po ten tytuł czeka fascynująca przygoda. Tylko uprzedzam, że nie przeniesiesz się do świata magii. To magia zostanie wprowadzona do Twojego świata! :)

Tak więc po konsultacjach z przedstawicielką grupy docelowej, że tak ujmę, z...

Całkiem fajne zwłaszcza super audiobook dobrze się słucha . Najlepsze postacie domowika ( skrzata,krasnala czy jak mu tam ) i demona łapiducha ta ich sarkastyczna natura .

Jestem na końcówce książki, ale już teraz mogę pokusić się o jej opinię.
Choć powieść liczy sobie ponad 500 stron czyta się ją lekko i przyjemnie. Dużo fajnych faktów o naszej rodzimej mitologii i potworach ją zamieszkujących, przemyconych w prosty i nie nużący sposób. Sporo akcji podszytej raz humorem, raz tajemnicą i grozą, co stanowi moim zdaniem dość fajną mieszankę. Muszę przyznać, że autor miał dość oryginalny pomysł na skonfrontowanie świata realnego, z tym magicznym. Wyszło to bardzo płynnie i nienachalnie, przez co książka zyskuje na wydźwięku i naturalności.
A sposób Makarego na dostanie się w nocy do budynku szkoły rozłożył mnie na łopatki...Musiscie przeczytać sami...

Jestem na końcówce książki, ale już teraz mogę pokusić się o jej opinię.

„Klątwa Czarnoboga” to zdecydowanie książka uniwersalna, która przykuje uwagę młodzieży, ale także dorosłych. Każdy znajdzie w tej historii coś dla siebie. Fantastyka, owiana słowiańskim klimatem, odrobinę magiczna, a do tego niebywale wciągająca!

Podczas tej lektury, gwarantuje, że nie będziecie się nudzić. Już od samego początku akcja zaczyna swój bieg na tyle szybko, że trudno się oderwać. Z każdą kolejną stroną pochłaniałam tą historię coraz bardziej. Autor naprawdę świetnie przedstawił mitologię słowiańską - w sposób ciekawy i prosty, tak by młodsi czytelnicy również poczuli klimat tej historii. Bohaterowie to nastolatki z typowymi dla tego wieku problemami, jednak tak dobrze wykreowani, że nie da się ich nie lubić. Uważam, że to idealna historia dla osób zaczynających z fantastyką. Magia, tajemnica, wyzwania i wartka akcja. Wszystko czego potrzebujemy jest zawarte w jednej książce. Niecierpliwie czekam na kolejny tom. Zdecydowanie pokochacie tą historię nie ważne w jakim wieku jesteście!

"Klątwa Czarnoboga" Adama Wyrzykowskiego to niezwykle barwna i pełna magii powieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron. Opowieść rozgrywa się w sennym miasteczku, gdzie rutynę zakłóca odkrycie drewnianego posągu przedstawiającego prastare bóstwo. Od tego momentu życie mieszkańców zmienia się nieodwracalnie, gdy tajemniczy totem zaczyna wprowadzać chaos i niepokój. Autor w swojej powieści stawia na moc przygód, słowiańskie klimaty i narodziny przyjaźni. Fascynująca podróż do świata, gdzie magia, przeplata się ze zwykłą codziennością!

Fabuła powieści momentami bywała nierówna, raz działo się za dużo, raz za mało, ale w ogólnym rozrachunku powieść wypadła dobrze. Bohaterowie to nastolatki, z typowymi dla tego wieku problemami oraz mniej i bardziej straszne stworzenia ze słowiańskiego bestiariusza. Dialogi są zabawne, postacie lekko przerysowane, co nadaje książce lekkości i swobodnego tonu. Muszę też wspomnieć o mojej ulubionej bohaterce! Kto z nas nie był w dzieciństwie straszony Babą Jagą? Chyba każdy! Wyrzykowski odczarowuje postać leśnej strażniczki, walcząc z uprzedzeniami i złym pr'em, jaki ją otacza. Znajdziemy tu też przezabawne gęsi wspierające skrzata Rufusa, kanię, leszego i wiele innych fascynujących postaci!

Największym atutem "Klątwy Czarnoboga" jest słowiański klimat, który emanuje wręcz z każdej strony powieści. Wyrzykowski w mistrzowski sposób odwołuje się do wierzeń pradawnych Słowian, wprowadzając czytelnika w fascynujący świat magicznych istot i zaklęć. Choć książka może wydawać się nieco infantylna, jest doskonałą rozrywką dla młodzieży oraz dla miłośników fantasy, którzy cenią sobie lekkie i przyjemne czytanie. "Klątwa Czarnoboga" to nie tylko pasjonująca podróż w świat magii i przygód, ale także opowieść o sile przyjaźni i odwagi w obliczu niebezpieczeństwa. Z pewnością zasili półkę wielu młodych czytelników oraz dostarczy im niezapomnianych chwil spędzonych w magicznym świecie słowiańskich legend. Ja z pewnością podsunę tę książkę swojej córce!

Osnuta fascynującym słowiańskim klimatem, który napawa zarazem wyczuwalnym niepokojem. Wybrzmiewająca nutami przygody porywającej w wir doznań. Tchnięta podmuchem fantastyki, która stanowi obiecujące preludium do barwnie nakreślonego uniwersum.

„Klątwa Czarnoboga. Bliskie spotkanie czarciego stopnia” to pierwszy tom intrygującej serii, w której nietuzinkowo splata się namacalna rzeczywistość i świat nadprzyrodzonych bytów oraz zjawisk. Tym samym to doskonała wędrówka w czeluść pradawnych wierzeń nie tylko dla nastoletniego odbiorcy, ale i starszy czytelnik zostanie z pewnością zaabsorbowany splotem osobliwych zdarzeń. Zmyślnie i błyskotliwie, Adam Wyrzykowski czerpie ze słowiańskiej mitologii, zanurzając ją w mrocznej atmosferze, a przy tym ustanawia ją fundamentem fabularnym, wokół którego odmalowuje scenerie ożywionej natury, krąg niezwykłych istot i śmiało zatrważających incydentów. Zarazem kreśli ujmujący portret młodzieńczej przyjaźni, w którym przenika się szkolna rzeczywistość z rwącym nurtem odkrywania prawdy. Podszyta brawurą i odwagą ryzykowna walka z nadprzyrodzonymi siłami zła wspomaga pomoc złośliwych, choć całkowicie nieszkodliwych duchów, ale i demonów – tu niejednoznaczność drzemiącej w niebywałych istotach natury zaakcentowano z wyraźną jaskrawością, co nadaje treści jeszcze intensywniejszego kolorytu, a narracji niebanalności w ujęciu zaaranżowanej fabuły.

Naznaczony tajemniczą aurą drewniany totem staje się nośnikiem panoramy nieprawdopodobnych wydarzeń, które niczym całun okrywają spokój niewielkiego miasteczka. Zniknięcie małej dziewczynki z kolei zainicjuje więzi humorystycznie oddanej przyjaźni, ale i kuriozalne relacje między trójką nastolatków a kreacjami wymykającymi się rzeczywistemu pojmowaniu. Odbiorca będzie miał bowiem możliwość literackiego obcowania z postaciami utrwalonymi w ludowych podaniach i legendach, ale wyeksponowanych we współczesnym wydaniu. Tak zainscenizowana fabularna przestrzeń zanurza się w wartościowym wymiarze edukacyjnym, mimochodem i nienachlanie przemycając słowiańskie ciekawostki, nie przytłaczając i nie nużąc. I może fragmentarycznie Adam Wyrzykowski zbyt bujnie, nie stroniąc od drobiazgowych eksploracji przyrodniczych krajobrazów, szkicuje obrazy otoczenia, ale zarazem tak wnikliwie skonstruowana proza pozwala na bardziej sensoryczne odczucie całej historii. Tak rozlegle skomponowana treść również mocniej oddziałuje na zmysły i żywiej wizualizuje się w wyobraźni – aż pięćset stron powieści ma zatem swoje zauważalne atuty, jak i słabsze strony. Bezsprzecznie jednak nie sposób odmówić temu tytułowi pasjonujących doznań, które satysfakcjonują w finalnym kadrze, a nieoczywistym zakończeniem odzwierciedlają kuszącą obietnicę dalszej przygody. Zdecydowanie takiej literatury młodzieżowej na polskim rynku wydawniczym brakuje!

• Recenzenckie
  • Może kiedyś