Piękni lśniący ludzie

StoryLight
2024-05-15
2024-05-15
Olga Siara

„Piękni lśniący ludzie” to książka, o której na pewno długo nie zapomnę. Zrobiła na mnie duże wrażenie i niesamowicie mnie wciągnęła. Świat, do którego przeniosłam się podczas czytania był zarówno przerażający jak i intrygujący. Science fiction nie jest gatunkiem, po jaki często sięgam, więc na początku niektóre rzeczy trudno było mi sobie wyobrazić, ale z czasem pomału udało mi się odnaleźć w tym świecie.
Główni bohaterowie, Neotnia i John, poznali się przypadkiem. Tylko w ich rzeczywistości mnie ma miejsca na zbiegi okoliczności. Ich relacja była nieszablonowa, a zarazem prosta i urocza. Naznaczona sekretami, które mogły ją zniszczyć.
Fabuła książki okazała się tak zaskakująca, że nie mogłam uwierzyć w to co się dzieje. Potem zastanawiałam się jak sama nie domyśliłam się czegoś, co od początku wydawało się oczywiste, a ja pomimo wskazówek na to nie wpadłam.
Nie spodziewałam się, że ta książka będzie miała taki głęboki przekaz i aż tak mnie wzruszy. Nie była łatwa, w pewnym momencie nie byłam w stanie powstrzymać łez. Jest to historia o pięknej, bolesnej miłości.
Warto ją przeczytać.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Storylight

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Perspektywa naszego świata za kilkadziesiąt lat bardzo mnie zaskoczyła. Mimo że nie są to moje klimaty czytelnicze, to Książka bardzo mi się spodobała. Serdecznie wam polecam. Moja ocena 4.5⭐️/5

Nieszablonowa, fascynująca i wyjątkowa książka. Bardzo podobał mi się świat, który stworzył Grothaus i to, że jest on podobny do dzisiejszego, przez co można było łatwo się w nim odnaleźć.

Reklama - wydawnictwo insignis/ wydawnictwo storylight

Q: Jak myślisz, czy literatura science fiction może mieć wpływ na nasze spojrzenie na przyszłość i technologię?

Opowiem wam dziś o historii, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczyłam. Jest to mój jeden z nowych ulubieńców, książka jednak jest bardzo surrealistyczna i specyficzna.

Historia zdominowana przez Nowinki technologiczne, bardzo mądrych ludzi i taki trochę wyścig szczurów. Ja z reguły też nie czytam sci-fi ze względu na to, że nie do końca dobrze czuję się w tym gatunku, jednak opis tej pozycji był taki inny niż książki, o których myślę właśnie w tym gatunku.

Książka opowiada o nastolatku, siedemnastoletnim Johnie, który pochodzi z rozbitej rodziny, jest dzieckiem geniuszu. Mamy też kulturę Japonii i taką chęć przez bohatera zaistnienia w świecie technologicznym, ale problem jest taki, że ten bohater jest strasznie wycofany i zamknięty w sobie.

Wszystko się zmienia gdy trafia do jednej bardzo dziwnej ni to restauracji, ni to baru, miejsce to mi przypomniało takie knajpki przy autostradzie z lat 80 w Ameryce. I od tego wydarzenia jego życie zmienia się totalnie. Będzie zwiedzał Tokio, będzie odkrywał tajemnice, będzie poznawał nowych ludzi. Mnie się podobało przeplatanie nowych rzeczy ze starymi wspomnień z marzeniami. Mnie ona po prostu urzekła, jest tutaj cudowny styl pisania, który dla mnie był bardzo przyjemny lekki i tak nieco poetycki. Książka też nie jest śmieszną historią, my sobie powoli idziemy i poznajemy wszystko. Poznajemy też lepiej bohaterów. Można nawet powiedzieć, że książka jest nudna, ale nie w ten szkodliwy sposób, nie odbiera radości z czytania. Wydaje mi się, że będzie to idealna książka dla fanów "Klara i słońce" czy "niewidzialne życie Addie LaRue".

My czujemy, że to nie jest fantastyka, tylko właśnie sci-fi, choć jeśli autor zdecydowałby się na dodanie magii, też byłoby świetnie.

W książce mamy też superbohaterów, fajnie tak wyważonych. Widać, że autor skupił się na nich i ich kreacji. Także budowanie całego świata jest dobre i widać, że jest to dopięta na ostatni guzik historia.
Trafia ona do mojej topki tego roku, koniecznie musicie ją poznać!

Reklama - wydawnictwo insignis/ wydawnictwo storylight

Historia zdominowana przez Nowinki...

Ta książka zaskoczyła mnie w kilku miejscach i zachwyciła. Przedstawia świat za kilkadziesiąt lat i wyzwania jakie przed nami dziś stoją, a w Pięknych, lśniących ludziach już stają się faktem, z którym muszą zmierzyć się bohaterowie. To bardzo udane połączenie cyberpunka i Bildungsroman musiało za miejsce akcji obrać Tokyo, bo żadne inne miasto nie przychodzi mi do głowy i tak nie kojarzy się z nowoczesnymi technologiami i futuryzmem jak stolica Japonii. Atmosfera kraju z jednej strony bardzo oddanego tradycji buddyjsko-shintoistycznej, a z drugiej będącego pionierem w wynalazkach technicznych bardzo pasuje do treści. Jest tu wszystko czego można chcieć od cyber opowieści, a nawet więcej, bo i okraszone jest to historią miłosną. O tyle trudną, że do maszyny. Inteligentnej i czującej, choć jak twierdzą jej twórcy jej emocje to tylko wynik działania kodu. Ale czy aby na pewno? Zakończenie, które pewnie nie u jednego czytelnika wywoła łzę w oku sugerowałoby coś innego. Nowy rodzaj bytu. Nową świadomość zdolną do głębszych reakcji niż te wyuczone. To zdumiewa i trochę przeraża, zwłaszcza kiedy z pozoru niewinna dziewczyna okazuje się być także wysoce zaawansowaną bronią. Niepokojąca jest ta wizja przyszłości, bo możliwa, a właściwie już dziejąca się. Zmierzająca do nas wolnymi krokami, lecz także piękna. Czuć w Pięknych, lśniących ludziach echa Blade Runnera i Ghost in a shell, mimo to książka jest oparta na oryginalnym zamyśle i to czuć od pierwszych stron. Strona techniczna opowieści to tylko pretekst do tego, by zadać nam ważne pytania i porozmawiać o uczuciach, bo to one sprawiają, że nawet androidka jest bardziej ludzka niż my sami, co jeszcze raz powtórzę, zdumiewa, zachwyca i przeraża, a wszystko to uruchamia naszą wyobraźnię i rodzi pytania o naturę rzeczy i granice tego jak bardzo można się posunąć, używając nowych technologii i czy zawsze jest to dobre. Serdecznie polecam!!!
Za książkę dziękuję @wydawnictwostorylight

Na półkach: , , , , , , ,

Zaczynałam tę książkę z wahaniem, czy to na pewno będzie lektura dla mnie, kończyłam z rozbitym sercem i mokrymi oczami.

Powieść rozwija się niespiesznie, długie dialogi wyciszają czytelnika. Kiedy już zapomnimy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, nagle drobny szczegół nas zaskakuje krzycząc "science fiction". Ciężko się oderwać od lektury, szczególnie od połowy książki, gdy już poznajemy sekret głównej bohaterki. Chciałoby się eksplorować ten świat przyszłości jednocześnie znany i zupełnie nowy.

Ta historia musiała rozegrać się w Japonii. Gdzie indziej uwierzylibyśmy w jednoczesne hołdowanie tradycjom sintoistycznym i rozważania niczym z Blade Runnera? Gdzie indziej zakończenie tak dobrze by wybrzmiało, jeśli nie w dotkniętej tragiczną historią Hiroszimie? "Piękni..." są przerażająco prawdopodobni i, nomen omen, piękni.

Nie bójcie się sięgnąć po tę książkę, nie jest trudna w zrozumieniu, a na pewno poruszająca i na długo pozostanie w pamięci. Wszystkie elementy, które z początku mogły się wydawać dziwne, ostatecznie splatają się w spójną całość. Polecam gorąco, ja jestem zachwycona.

PIĘKNI LŚNIĄCY LUDZIE to książka, która przyciągnęła moją uwagę futurystycznymi klimatami, które uwielbiam. Muszę jednak przyznać, że mniej w tej książce science fiction niż się spodziewałam. To bardziej studium ludzkiej natury, tego co czyni nas człowiekiem. To też obraz świata, który niby tak podobny do naszego, a jednak tak bardzo traci kontrolę nad swoimi wynalazkami i tak łatwo wprowadzić w nim chaos. Nasi głowni bohaterowie od początku mają przed sobą tajemnice, a im bardziej zostają one odkrywane, tym smutniejsza prawda o ludzkości wychodzi na jaw. Zaczęłam czytać, licząc na odległe futurystyczne wizje, ale to co ostatecznie otrzymałam spodobało mi się nawet bardziej. John, Neotnia i Goeido mimo wszystkich cech, które czyniły ich nietypowymi, mieli też ze sobą coś wspólnego - zostali w pewien sposób skrzywdzeni przez świat. Nie akceptował ich ze względu na wygląd, odnoszone sukcesy, inność w dobie kultury obrazkowej. Razem, choć tworzyli dosyć oryginalną ekipę, czuli się mniej samotni, bardziej potrzebni.Ta historia nie była dynamiczna i pełna zwrotów akcji, chociaż takowe też się pojawiły, jednak i tak potrafiła wciągnąć czytelnika, by zaciekawiony przewracał stronę za stroną. I przede wszystkim - ta powieść pobudza do refleksji nad naszym życiem i jego sensem, nad tym, do czego ten świat zmierza. Sztuczna inteligencja rozwija się w zastraszającym tempie, a ta książka daje zaledwie kilka przykładów tego, jak wykorzystać ją w złych celach. A co będzie dalej? Czy zatrzymamy się, by nie zabrnąć za daleko? A może już dawno jest za późno...Jeśli lubicie historie, o których myśli się jeszcze jakiś czas po ich zakończeniu, które mają specyficzny, spekulacyjny klimat, trącając też nutką nostalgii, to "Piękni lśniący ludzie" będą idealną lekturą dla Was. Polecam!

IG: @Amanda.Says

Jest to książka inna od wszystkich, jakie do tej pory przyszło mi czytać. Powiedziałabym, że jest o wszystkim i o niczym, ale jest to zaleta tej książki. Z każdą stroną czułam się coraz bardziej zaintrygowana, a z każdym nowym odkryciem nie mogłam oderwać się jeszcze bardziej.

Ile rozterek było w tej książce i ile tematów, nad którymi można by tylko przysiąść i myśleć o nich godzinami. Czuję, że ta książka szybko mnie nie opuści i będę o niej myślała jeszcze bardzo długo. Nie jest to coś, po co bym normalnie sięgnęła, ale stwierdziłam, że dawno nie czytałam nic z gatunku science-fiction, więc czemu nie? Jednak nie spodziewałam się aż takich emocji związanych z tą lekturą.

Kiedy główny bohater odkrywa tajemnice naszej bohaterki, nie mogłam znieść jego zachowania i drastycznej zmiany nastawienia. Jednak kiedy spróbowałam postawić się na jego miejscu szybko uciekły ode mnie negatywne emocje względem Johna.

Nie mam do czego się przyczepić w tej lekturze, więc jest to dla mnie totalnie niespodziewane 10/10☆

Bardzo wam polecam tę książkę; o dziwnym bistro, dziewczynie z tajemnicą, byłym mistrzu sumo i specyficznym piesku¿

🌸🍔 Ta książka miała się tu pojawić praktycznie miesiąc później, lecz niestety a może i stety sytuacja wyglądała tak, że kiedy tylko wpadła mi w dłonie przeczytałam ją praktyczne w półtorej dnia? (Miałam w planie sobie dawkować, wyszło jak zwykle) I w sumie dobrze się złożyło bowiem dzięki temu spotkałam absolutnie przepiękną historię mającą niesamowity vibe surrealizmu magicznego który spotykałam dotychczas tylko i wyłącznie u Murakamiego (kochacie literaturę japońską? Koreańską? Matko jedyna! MUSICIE PRZECZYTAĆ Pięknych lśniących ludzi!)

🌸🍔 John to młody bowiem ledwie siedemnastoletni geniusz. Przybywa do Tokio pragnąc dopiąć kontakt z jedną z popularnych firm technologicznych. Problem jednak polega na tym ze bohater jest osobą bardzo nieśmiałą i pomiędzy jedną a drugą rozmową biznesową raczej włóczy się bez celu niżeli poznawać innych na ulicach oszałamiającego pięknem Tokio. Kiedy więc podczas jednej z pierwszych nocy w mieście chłopak cierpi na potęzny jet lag o dziwo zamiast cierpieć w łóżku john decyduje się rozchodzić problem na świeżym powietrzu. Tak w godzinach późnowieczornych kiedy wszystko powinno już być raczej zamknięte.. Trafia na cudem otwartą jeszcze knajpkę skuszony reklamą czyszczenia uszu? Tak zacznie się jedna z poważniejszych przygód w życiu bohatera. Bowiem kiedy tylko zamknie za sobą drzwi spotka tam psa o wręcz idealnie okrągłej i puchatej główce, barmana, który z wyglądu absolutnie mógłby każdym tylko nie barmanem.. oraz tajemniczą Neotnię.

🌸🍔 John wchodząc do knajpy nie spodziewa się że to spotkanie przewróci jego życie do góry nogami. Tak o to nie tylko zwiedzi tokyo, ale i odwiedzi dom spokojnej starości, bardzo nietypowe kino, jak i znaną nam wszystkim Hiroszimę czy obsypane puchem góry Nagano. Wszystkie te miejsca coś zmienią w osobowości bohatera, każda napotkana osoba sprawi, że zacznie patrzeć na swoje życie nieco innaczej, by pod koniec móc się stać kimś kompletnie innym.

🌸🍔 Piękni lśniący ludzie to absolutny majstersztyk — piękno języka Michaela Grothausa jest nie do podrobienia. Z jednej strony niesamowicie oszczędny w opisach przestrzeni, wystroju lub ubioru bohaterów. Z drugiej strony cudownie kwiecisty i głęboki, kiedy przechodzimy do odczuć i myśli wszystkich postaci. Akcenty emocjonalne i zwroty akcji na tle całej książki są rozłożone z niezwykłą naturalnością. Książka nie przynudza i nie wlecze się mimo faktu, że troszkę tych stron jednak posiada. Jeżeli więc uwielbiacie cyberpunk, książki murakamiego czy bory chung — koniecznie, naprawdę koniecznie musicie przeczytać tę książkę. Marzy wam się od zawsze wypad do Japonii? Też odnajdziecie się w tej książce! Wiele ciekawostek z kraju kwitnącej wiśni z pewnością cudownie dopełni lektury. Ta książka ma po prostu swój własny indywidualny smak, smakuje niczym wasze ukochane lody w parny majowy dzień albo kubek ukochanej kawy, którą w środku lata będziecie pić na balkonie. Po prostu coś idealnego. Ta historia cudownie przypomniała mi jak bardzo kocham tego typu historie i jak cholernie mocno potrzebuje już jesieni, bo wtedy wpadnie mi w ręce najnowszy murakami.

🌸🍔 PS. Ważne — bardzo proszę nie sugerujecie się datą premiery z okładki. Wydawca potrzebuje odrobinkę więcej czasu, aby dopieścić to małe dzieło sztuki i książka trafi do was na początku czerwca. Ale błagam! Zapisujcie tę książkę w kajecikach. MEGA WARTO.

Materiał powstał przy współpracy reklamowej z Wydawnictwo Storylight

• Japonia 🗻
  • Polecanki różne 2023 - 2024
  • Insignis
  • Do kupienia
  • Literatura japońska

Dodaj cytat z książki Piękni lśniący ludzie