Szkarłatne piętno

2007-01-01
2007-01-01
83-238-3800-5
Urszula Szczepańska-Bukowska

PO PARU TYGODNIACH: WŁAŚNIE DOWIEDZIAŁEM się (z doniesień prasowych),że takie przedsięwzięcie NAPRAWDĘ istnieje! [oczywiście bez wątku kryminalnego]

Nie wiem czemu zniknęła duża część zapisków opiniujących notowanych w trakcie czytania.
Pomysł fabularny pożal się boże - grupa (duża, chyba bogatych) kobiet prowadzi folwark użytkowania facetów. Kiedy jeden z nich zostaje zamordowany panie odczuwają paniczny lęk: może to w związku z ich działalnością?. Żeby się przed tym chronić zwracają się po pomoc terapeutyczną (co ma piernik do wiatraka?). Oczywiście pani terapeutka też nie sroce spod ogona, znana, ceniona, niemal osoba publiczna.
Na marginesie: czemu w powieściach autorstwa kobiet tak często obok wątku kryminalnego (nawet tak dziwacznego jak tu) niemal natychmiast pojawia się harlekinowy wątek zauroczenia, zapłonienia, nieśmiałości, niepewności, walki osobowości, nie ze sobą nawzajem lecz każda ze sobą samą - bohaterki, najczęściej do policjanta, detektywa, w każdym razie amanta, na którego (pierwszy) widok bohaterce serce zamiera w piersiach a język staje kołkiem (przesadzam tylko trochę)?
W połowie lektury poznaję sugestię autorki ( na razie sugestia, do rozwiązania daleko),że sprawcą zbrodni, już seryjnych ,może być facet, który nie był w stanie spełniać oczekiwań seksualnych dominatorek farmy a ponieważ stroje organizacyjne w czasie imprez były, powiedzmy, skąpe, widać to było po nim publicznie i inni panowie, nie mający problemów z okazywaniem swej gotowości, patrzyli na niego z tego powodu z politowaniem. Postanowił więc pozbawiać ich życia, wtedy - jak sobie rozmyślał w wolnej chwili - też już nie będą zdolni do czynu, nie będą lepsi od niego.
Nie wiem czy dotrwam do końca tej lektury...
Dotarłem do finału, ale trochę już po łebkach, zmuszając się do przebrnięcia jeszcze kilku opisów perwersji i ekscesów seksualnych (na wspomnienie wątku harlekinowego już szkoda uwagi) mających być głębokimi uzasadnieniami zachowań i wyborów bohaterów. Finał niby zaskakująco odwrotny od wcześniejszych sugestii, niestety wszystko razem prowadzi raczej do niesmaku niż docenienia pomysłu autorki.

Objętościowo nie jest to duża książka, zagadka kryminalna też wydała mi się interesująca. Problem w tym, że wszystko zostało w dosyć drewniany sposób opisane. Przesadnie naszpikowana psychologicznymi terminami, i niemal wyłącznie na ten aspekt kładąca nacisk.
Na zimowy wieczorny zabijacz czasu jednak się nadaje.

Na zimowy wieczorny zabijacz czasu jednak się nadaje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby nie mam nic do zarzucenia „Szkarłatnemu piętnu”, a jednak książka nie porwała mnie. Czyta się szybko i lekko, ale strona językowa nie zachwyca. Treść może być, jednak tylko tyle. Niby miałam na końcu niespodziankę, mimo wszystko powieść nie trzymała w napięciu. Może mnie odbiór utrudniała główna bohaterka, która mnie irytowała, przez całe 380 stron nie dałam rady jej polubić. A scena kończąca powieść w ogóle mnie nie przekonała; była zbyt dosadna i mało prawdopodobna.

W efekcie powieść, którą dostałam, da się czytać z pewną dozą zainteresowania, ale bez żadnych ochów i achów, chwilami z nutką irytacji i przeciętną przyjemnością.

Bardzo dobra pozycja, zaskakująco dobrze się czyta. Książkę pożyczyłam z biblioteki. Nie spodziewałam się jakichś rewelacji, sądząc po wydawnictwie, które ją wydało. Niemniej lektura mnie wciągnęła, czyta się szybko i płynnie. Nie jest to jakiś ciężki mroczny kryminał, raczej powieść obyczajowa z ciekawym wątkiem kryminalnym, ale całkiem przyzwoitym poziomie. Ze spokojnym sumieniem mogę polecić.

Książka wciąga i powoduje wypieki!!;D

Książka wciąga i powoduje wypieki!!;D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajnie się czyta, książka wciąga od pierwszej strony. Opowiada o zmaganiach pani doktor morgan snow, ktora pomaga stowarzyszeniu szkarlatne pietno odnalezc seryjnego morderce. Jednoczesnie odnajduje swoja dawna milosc noaha jordana z ktorym zwiazuje sie ponownie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

dostałem w prezencie wiec przeczytałem ...szmirka z pod znaku harlekina ... opis z tyłu okładki obiecywał znacznie więcej ..znowu mnie okłamali ...szanowni Państwo Wydawcy i Redaktorzy :) cóż taka robota chyba :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po książkę sięgnęłam zupełnie przypadkiem, nie spodziewałam się rewelacji, więc była miłym zaskoczeniem. Dobrze napisana, z wyraźnie nakreślonymi postaciami i zaskakującą fabułą. Może ciut przewidywalna momentami, ale zdecydowanie polecam.

• 2017
  • Thriller/sensacja/kryminał