62. model do składania

1974-01-01
1974-01-01
8372005214
Zofia Chądzyńska
Cortazar model powieść psychologiczna powieść argentyńska literatura argentyńska

Tytuł mógłby brzmieć: papieros, kawa i whiski, koniak oraz dżin zalatujący mydłem. Przy takim zestawie różne szaleństwa mogą się zdarzyć, gdy „każdemu w jakiś sposób przeszłość ukazała już głęboki bezsens brania życia na serio”. Antypowieść? A może jednak prawdziwa powieść? Przyzwyczajenie do szukania sensu i logiczności sprawia, że oczekujemy, by książka miała przejrzystą strukturę, a fabuła sensowną treść. Ale czy w życiu faktycznie tak jest? Przecież z reguły mało co odsłania przed nami tajemnice, życie przypomina raczej model do składania, który usiłujemy złożyć zgodne z instrukcją, ale za nic elementy nie pasują do siebie. Bohaterowie 62. są jakby jedną nogą w dorosłości, ale drugą nogą baraszkują jak dzieci, szczególnie w parach, szczególnie że dorosłość okazuje całe swoją niekonsekwencję, skoro można się z kimś kochać, kochają kogoś innego. W finale bohaterowie dorośleją, wciąż nie radząc sobie z dorosłością, lecz, trzeba przyznać, awangardowe pisarstwo Corteza to pole do popisu dla wieloznacznych interpretacji.

Przepraszam, ale może mi ktoś podpowiedzieć jak tę książkę czytać? Nic z niej nie zrozumiałem. Dlaczego? Przecież już nie jedną pozycję Julio C. poznałem.
Pomocy!

Pomocy!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dobrze wysiąść na stacji Lafleur-Amaranches z całą tą pogiętą międzynarodową ferajną, Dunką Teille, Amerykaninem Austinem czy wszeburnymi Argentyńczykami i w końcu ślimakiem Oswaldem tracącym oddech na trzecim centymetrze, szukając zapoznanego rzeźbiarza, który pomnik Wercyngetoryksa w Aureille postawił z postumentem u szczytu. Wiedząc, że Sartre miał rację, mówiąc że w znacznie większym stopniu jesteśmy sumą cudzych czynów niż własnych.. Na koniec kochać się w Feuille Morte choćby za samo imię i za ten popiół na skórze na której zaczyna obsychać pot nocy, gdy teraz jest już przedtem.

Uprzedzam, że opinia jest nieobiektywna. Kocham twórczość Cortazara miłością bezwarunkową. Pochłaniam bezkrytycznie, wielkrotnie wracam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bez szału ale da się przeczytać.

Bez szału ale da się przeczytać.

• Literatura iberoamerykańska
  • Literatura argentyńska
  • O grupie nihilistycznych przyjaciół, którzy spotykają się, by rozprawiać o życiu, literaturze, etc.
  • Seria Nike

Dodaj cytat z książki 62. model do składania