Berber

2009-01-01
2009-01-01
978-83-7506-240-3
powieść polska literatura polska 1990

Bardzo mało jest książek po przeczytaniu których pozostaje mi niesmak i poczucie straconego czasu - pod tym względem "Berber" stanął na wysokości zadania. Książkę kupiłam na wyprzedaży, skuszona opisem porównującym ją do Dziennika Bridget Jones - ot lekka letura na wakacje. Gdyby nie fakt, że rzeczywiście książkę czytałam na wyjeździe wakacyjnym i z braku alternatywy postanowiłam doczytać do końca, pewnie rzuciłabym ją w kąt po pierwszych paru stronach. Wg mnie książka jest nudna, płytka, nie zawiera praktycznie żadnej fabuły a wulgarne opisy kobiet, seksu itp. zamiast śmiesznych są dość żenujące. Szkoda papieru i pieniędzy, na szczęście mnie kosztowało to jedyne 2 zł, widać tak znacząca przecena nie wzięła się znikąd ;) Nie polecam, nawet dla zabicia nudy.

Po przeczytaniu opinii o tej książce postanowiłam podejść do niej z dystansem i też się pośmiać.
Dla mnie ta książka była opisem wyobrażenia autora na temat tego ile pieniędzy, ile kobiet mieć, i jak powinien żyć prawdziwy supersamiec. Fabułę może i niektórym osobom udało się znieść (przedmiotowe traktowanie kobiet, wyuzdany sex(to akurat dla mnie bomba)) jednak autor próbował to połączyć także z inteligencją i wulgarnością. Wszelkie opisy różnych sytuacji były podsycane seksualnością połączoną z uprzedmiotowieniem ludzi. Jednak by wywrzeć na ludziach wrażenie że to miało głębszy sens intelektualny i udowodnić, że bohater jest inteligenty i błyskotliwy, autor postanowił wtrącać mi.specjalistyczne słownictwo handlowe, literackie.

PO PROSTU NIE MOGŁAM SIĘ DOCZEKAĆ AŻ SKOŃCZĘ JĄ CZYTAĆ.
I wreszcie będę mogła ją "obsmarować".

3 razy P!
Pusta jak mydlana bańka,
Przewidywalna jak gra naszej piłkarskiej reprezentacji,
Płytka jak brodzik czterolatka.

Pieprzenie, chlanie i trzepanie kasy w Warszafce początku XXI wieków.

Czyta się szybko, czyta się łatwo tyle że 15 minut po skończeniu w głowie nie zostaje nic z treści (no może poza pewnym zamkiem błyskawicznym przez "całe" spodnie ;) ).

Parafrazując "pewnego wesołego człowieka": "Ta książka ma tylko jeden minus, a mianowicie brak plusów". Można przeczytać (na własną odpowiedzialność),tylko po co.

3 razy P!
Pusta jak mydlana bańka,
Przewidywalna jak gra naszej piłkarskiej reprezentacji,
Płytka jak brodzik czterolatka.

Pieprzenie, chlanie i trzepanie kasy w Warszafce początku XXI wieków.

Czyta się szybko, czyta się łatwo tyle że 15 minut po skończeniu w głowie nie zostaje nic z treści (no może poza pewnym zamkiem błyskawicznym przez "całe" spodnie ;) ...

Świat widziany oczami samca. Świat szowinistyczny, pełen przypadkowego seksu. Ale jednocześnie świat przesiąknięty humorem i sporą dozą dystansu do samego siebie.
Nie wiem jednak, czy warto poznać ten świat. Można, owszem. Ale nie pewno da się żyć bez znajomości tej dość przeciętnej opowieści.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka niezbyt ambitna i zboczona ale ciekawa i wciągająca, szybko i łatwo się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość zabawna, przesiąknięta seksem opowieść o stereotypowym "rodzaju" mężczyzny. Mi się podobała, choć potraktowałam ją z przymrużeniem oka. ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca opowieść, w pewien sposób mówiąca o miłości widzianej oczami faceta.

Wciągająca opowieść, w pewien sposób mówiąca o miłości widzianej oczami faceta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podobała mi się. Naprawdę fajna pozycja na jesienne wieczory. ;)

Podobała mi się. Naprawdę fajna pozycja na jesienne wieczory. ;)

• Na mojej półce
  • 0 - Posiadam