Grom

2003-01-01
83-238-1172-5
Barbara Osuchowska
tajemnica hipnoza burza

Po przeczytaniu „Pamiętaj” byłam pewna, że Sharon Sala nie ma do zaoferowania nic interesującego. Zresztą pewnie sami wiecie, jak to jest, kiedy sięgacie po kolejną książkę jakiegoś autora i znowu nie jesteście usatysfakcjonowani lekturą. Jestem więc bardzo, bardzo zadowolona, że w moje ręce na sam koniec przygody z tą autorką trafił „Grom”. Nie spodziewałam się fajerwerków, a tymczasem okazało się, że jest to naprawdę ciekawa i wciągająca lektura!
Dwadzieścia lat temu siedem małych dziewczynek brało udział w tajemniczych, dodatkowych zajęciach. Teraz sześć z nich już nie żyje. Każda przed śmiercią odebrała tajemniczy telefon, a potem popełniła samobójstwo. Agent FBI postanawia uratować ostatnią żyjącą dziewczynę, która może być kluczem do rozwiązania niezwykle trudnej zagadki. Rusza więc w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu Ginny, która sama próbuje uratować się przed przeszłością. Co przez tyle lat skrywały szkolne mury? Dlaczego samobójstwo popełniły szczęśliwe młode kobiety?
Polecam tę książkę przede wszystkim miłośnikom kryminału, choć nie obędzie się bez wątków miłosnych. Całość ma jednak odpowiednie, według mnie, proporcje, więc nie będziemy znudzeni ani zniesmaczeni. Fabuła bardzo mnie zaciekawiła. Związana jest z hipnozą, a właściwie leczeniem poprzez hipnozę. Ten wątek jest bardziej poboczny, ale jak pewnie się już domyślacie- kluczowy, jeśli chodzi o finał tej historii. Nie dajcie się jednak zwieść, bo to, co okazało się dla mnie oczywiste, na koniec naprawdę mnie zaskoczyło. Uważam, że książka, która potrafi czytelnika zaskoczyć, wprowadzić w stan rozmyślań i wątpliwości, to naprawdę dobra książka i należy po nią sięgnąć.
Bohaterów da się lubić. Nie wzbudzają jednak żadnych większych emocji. Całość zasługuje jednak na porządną czwórkę z plusem. Patrząc na wcześniejszą twórczość tej autorki ta książka to prawdziwy fenomen.

Liczyłam na mocny thriller, może nawet horror, a dostałam lekkie romansidło z kryminalnym wątkiem. Do połowy jakoś szło, szczególnie opisy poszczególnych, zagadkowych zgonów z początku książki były dość ciekawe, postać zakonnicy i jej desperackie próby zatrzymania rozpędzonego koła śmierci również mi się podobały. Niestety, kiedy poznajemy główną bohaterkę, powieść robi nagły zwrot w kierunku słabego romansu i kończy się dobra zabawa. Ginny jest typową bohaterką tego typu książek, nie polubiłam jej i w ogóle mi nie zależało na tym, żeby wyszła cało z opresji. Sully, mimo, że jest zabójczo przystojnym agentem FBI, ratującym naszą Ginny z opresji, też mnie do siebie nie przekonał. Cały czas miałam przed oczami długowłosego Indianina z "Doktor Quinn", ale to już szczegół. Rozdmuchiwanie sztucznych problemów, że niby Ginny nie umie gotować, ewentualnie może zrobić kanapki (i ta kłótnia o powycinane króliczki, co to w ogóle było?) ile razy ja już to widziałam, nuda, nuda, nuda. Dobrnęłam jakoś do żenującego końca, ale raczej szybko pozbędę się tej książki.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Sharon. Książka dobra i ciekawa, napisana przystępnym językiem. Poruszone są dwa wątki: pierwszy - kryminalny(interesujący i wciągający),drugi zaś miłosny, jak dla mnie trochę przesłodzony, co mnie momentami drażniło. Ogólnie książka podobała mi się i myślę sięgnąć po następne powieści tej autorki. Polecam.

Książkę bardzo szybko się czyta, poszczególne wątki wciągają, jednak kryminał jest trochę przekombinowany. Nie można zarzucić autorce pomysłu, bo sam pomysł jest ciekawy. Jednak niektóre momenty w książce są jakby nie do końca przemyślane. Nawet jeśli zgody rodziców na dodatkowe zajęcia zostały sfałszowane, to jednak dziecko uczestniczyło w jakiś zajęciach, dziwi mnie, że rodzice się tym nie zainteresowali itp. Po drugie sam wątek śledztwa jest słabo pokazany, niby czegoś lub kogoś szukają, ale nie do końca wiadomo co sprawdzili a czego nie itd. Z drugiej jednak strony autorka wplotła wątek miłosny, który bierze górę nad samym dochodzeniem i może właśnie o to jej chodziło. Nazwałabym to rodzajem powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym. Ogromny plus za zakończenie, którego się nie spodziewałam i bardzo dobre wyjaśnienie całej sprawy. Oceniam jako dobrą bo nastawiłam się bardziej na dochodzenie, jednak wyjaśnienie i zakończenie są bardzo dobre.

Co takiego stało się na dodatkowych lekcjach przeznaczonych dla 7 dziewczynek , że wiele lat później w ciągu dwóch miesięcy 6 z nich pod wpływem tajemniczego telefonu popełnia samobójstwo?! Na świecie pozostaje ostatnia z nich , Ginny. Wie już , że jej życiu grozi niebezpieczeństwo. Informację o tragediach przekazuje jej listownie jedna z ostatnich żywych koleżanek. Niestety , gdy przesyłka zostaje odebrana i przeczytana tamta już nie żyje. Przed śmiercią zapobiegliwa siostra zakonna ( a była uczennica elitarnej szkoły im. Montgomery'ego) powiadamia też o swoich spostrzeżeniach i obawach przyjaciela z dzieciństwa , a obecnego agenta FBI- Sullivana. Niestety on też zbyt późno odczytuje odebrany list i na pomoc przyjaciółce jest już za późno.Wie jednak , że gdzieś na świecie jest jednak jeszcze jedna kobieta , którą może uratować. Niejednokrotnie podejmuje ryzyko , ale w końcu udaje mu się ją odnaleźć. Czy agentowi uda się zapewnić bezpieczeństwo kobiecie? I jak zniosą oni wspólną ucieczkę przed śmiercią?!
Równolegle znany i szanowany uczony- Karnoff przygotowuje się do wyjazdu. Coś w jego domu nie funkcjonuje tak jak powinno. Doświadczenia i praca powodują, że nie dostrzega on problemów swojego syna. Niestety zaniedbania rodzicielskie doprowadzą do tragedii. Młody mężczyzna targnie się na swoje życie na oczach matki. Żona , pani Karnoff zapłaci za to utratą rozumu. Ale czy tak naprawdę jest ona bezbronną kobietą? I czy warto jej współczuć?

Bardzo fajna książka. Ciekawa, wciągająca fabuła sprawia, że chcemy poznać rozwiązanie zagadki zawartej w lekturze.

Można przeczytać.

Można przeczytać.

Książka bardzo mi się podobała, wciągnęła od pierwszych stron i trzymała w napięciu do ostatniej. Zaskakujące zakończenie i wątek miłosny. Wszystko czego potrzeba.

Jedna z tych ksiazek, ktorych zal bylo, ze sie skonczyla. Polecam kazdemu kto lubi dreszczyk emocji towarzyszacy kryminalom, thrillerom ;)

Bardzo dobry kryminał. Trzyma w napięciu calutki czas. Zaskakujące zakończenie.

Bardzo dobry kryminał. Trzyma w napięciu calutki czas. Zaskakujące zakończenie.

• Sharon Sala
  • Thriller/sensacja/kryminał