Traktor albo błąd w sztuce

Okładka książki Traktor albo błąd w sztuce Juhasia Kalada
Okładka książki Traktor albo błąd w sztuce
Juhasia Kalada Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art literatura piękna
Hałounaja pamyłka Afanasija
Wydawnictwo Ha!art
2007-01-01
2007-01-01
83-89911-58-2
Katarzyna Kotyńska

Historia jak historia, lekka w każdym razie, ale żadne zdanie nie jest zbędne. Posuwa akcję do przodu i odmalowuje absurdalną urodę bohaterek. Książkę przeczytałam w jedno popołudnie i wiem z niej, że nie chciałabym być kobietą na Białorusi. Relacje zawierane szybko, bez przyjaźni, bez życzliwości i bez przebaczenia. Bez większej refleksji wreszcie. Ale czyta się fantastycznie. Powtarzam: każde zdanie na swoim miejscu, żadnego zbędnego. Całość jak jazda na cudnej, niedzielnej karuzeli.

Przed państwem książka bardzo łatwa w odbiorze i mocno skomplikowana w interpretacji. Przyglądając się jej należy koniecznie wziąć pod uwagę dwa fakty pozaliterackie:
1. Wydawcą jest Ha!art, oficyna o mocno feministycznym skrzywieniu oraz zdecydowanym zamiłowaniu do literatury wyższych lotów.
2. Powieść została napisana po białorusku, co samo w sobie jest deklaracją polityczną i kulturową, bo w kraju traktującym używanie własnego języka jako przejaw dziwactwa jest opowiedzeniem się po stronie swego rodzaju cyganerii, wąskiej grupy świadomej swego pochodzenia i miejsca na Ziemi, no i po stronie opozycji politycznej wobec reżimu, ale to już osobna historia.
Nie można zatem posądzać tej powieści, mimo jej prostoty w odbiorze, o członkostwo w klubie Harlequina. Trudno brać jej treść dosłownie, wtedy wydaje się niezbyt inteligentna. Można za to spróbować zobaczyć w niej powieść postmodernistyczną, dlatego eklektyczną i pozornie bezładną, świadome połączenie romansu (Iryna i Marat),tzw. powieści dla kobiet (wyszydzanej np. poprzez nazwisko protagonistki wymienione także w tytule powieści),powieści uniwersyteckiej (swego czasu popularnej w literaturze głównie angielskiej) i fantastyki, użytej na końcu w roli wisienki na torcie.
Także przedstawienie Białorusi w powieści jest interesujące, bowiem prócz kilku detali wskazujących na pewną siermiężność państwa postsowiecko-dyktatorskiego widzimy tu normalny kraj, funkcjonujący jak inne w Europie - i sądzę, że to świadomy zabieg pisarki, której zbrzydło traktowanie jej ojczyzny za granicą jak dziwoląga w rodzaju Korei Północnej, bo rząd może i dziwaczny, ale ludzie żyją tam jak inni Europejczycy. Prawie tak samo, mówi autorka.
Summa summarum - tekst niby prosty i z prostym przesłaniem, a dostarcza sporo materiału do przemyśleń, dużego pola do interpretacji, a nam w domu tematu do dyskusji i rozważań, a to jest wartością samo w sobie, i często wyznacznikiem dobrej literatury.
Ciekawe doświadczenie, ten Traktor, jeśli czytać go szeroko.

2. Powieść została napisana po białorusku, co samo w sobie jest deklaracją...

Uśmiałam się na końcu książki. Autorka ma niezły warsztat, potrafi zaskoczyć czytelnika, rozbawić. Formuła tego króciutkiego dziełka wydała mi się nad wyraz odświeżająca, pełna lekkości. No, i to tyle jeśli chodzi o zalety. Teraz fabuła. I tutaj klapa totalna. Banalne to, płaskie, zupełnie bez polotu. Żeby nie powiedzieć wręcz, że głupie. Hm... Jednak zalety wymienione na początku mocno podciągnęły ocenę do 6 gwiazdek.

Książkę przeczytałem szybko, pewnie dlatego, że jest dość krótka. Niestety do mnie nie przemówiła, choć opis zachęcał swoim pomysłem. Dla mnie nic szczególnego. Jutro pewnie o niej już nie będę pamiętał :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Traktor albo błąd w sztuce" białoruskiej pisarki Juhasi Kalady wydana przez krakowski Ha!Art, to właściwie dłuższe opowiadanie a nie żadna tam powieść; ze sto stron pomniejszonego formatu. Opowiadanie, które zostało okrzyknięte "szokującym" i " skandalem", choć do dziś nie wiem dlaczego; nic tu szokującego nie ma, poza tym, że szok może wywołać to, jak sprawnie Juhasia Kalada posługuje się językiem. Bo jest gawędziarą i bardzo banalną historię potrafi sprzedać w taki sposób, że aż się uśmiechamy.
Dwie bohaterki "Traktora" to studentki wynajmujące mieszkanie w Mińsku; jedna opowiada drugiej historię swojej miłości. Dodajmy, raczej klasycznej współczesnej miłości bardzo młodych ludzi. Bo też i studenci z Mińska niczym się nie różnią od studentów z Krakowa: piją piwo, robią imprezy po niezaliczonym kolokwium, mają problemy z nieobecnościami na uczelnianym WF-ie, wchodzą do wynajętego mieszkania przez okno, pożyczają sobie książki, no i oczywiście: schodzą się i rozstają. Rzecz banalna. Banalną jest też rzeczą to, jak smakuje zemsta. A smakuje bardzo.
Pisarski humor Juhasi Kalady nie jest może jednym z tych, gdzie na każdej stronie iskrzy się od gagów: ale potrafi ona stworzyć postacie naprawdę karykaturalne. Po smutku, w jaki wprawia nas historia Iny (któż z nas takiej nie przeżył w młodości?),autorka umie zgrabnie nas pocieszyć, przenosząc do równoległego świata Afanasija, człowieka, którego nie polubimy - i dobrze! Juhasia Kalada, mimo młodego wieku, sprawnie przemyca pewne wartości: trochę się zgrywa, udaje moralizowanie, autoironizuje te swoje rady o miłości i zaufaniu - ale trudno nam się z tymi banałkami nie zgodzić.
"Traktor" to zabawna powiastka. Zwłaszcza pod koniec, bo nie da się ukryć, że wątek Afanasija jest dużo bardziej charakterystyczny. Książeczka to jedno z milej wydanych 4,50 zł w moim życiu. Omawiana w liceum, zamiast innych historii "z morałem" mogłaby może niektóre dziewczęta i niektórych chłopców uchronić przed rozczarowaniem. Chociaż, patrząc na zakończenie, może lepiej nie...

Dość lekka, do poczytania wieczorem. Dwie studentki po długim rozstaniu znów się spotykają i w rezultacie piszą opowiadanie. Dziewczyny opisują jak, ich zdaniem, mężczyźni traktują kobiety - trochę prawdy, trochę... Historia kończy się dość zaskakująco, choć biorąc pod uwagę stan studentek, w jakim się znajdują podczas pisania opowiadania, nic nie powinno zaskoczyć czytelnika - a jednak!

• Wymienię
  • Chcę kupić
  • Przeczytane 2022
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Traktor albo błąd w sztuce