Król Demon

Okładka książki Król Demon Cinda Williams Chima
Okładka książki Król Demon
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Siedem Królestw (tom 1) fantasy, science fiction
Siedem Królestw (tom 1)
The Demon King
Galeria Książki
2022-05-17
2022-05-17
2009-10-06
Dorota Dziewońska
złodziej amulet siedem królestw

Zaskakująca, czyta się jednym tchem. Nieco elementów patosu, trochę romansu, konflikty na każdej możliwej linii, akcja toczy się wartko, a autorka wykorzystuje ciekawe rozwiązania fabularne.
Pierwsza część jest swoistym wprowadzeniem do głównej fabuły, nie daje żadnych odpowiedzi, jedynie dużo pytań, ale mamy czas polubić i poznać bohaterów, co jest cenne, bo poznajemy przy tym również ciekawostki ze świata.
Powróciłam do tej lektury po latach i nie żałuję. Lecę dalej!

Mam nową zasadę. Teraz każdą opinię będę zaczynał od jakiejś zalety. I już na początku wprowadzenia tej zasady mam wielki problem.

Spróbuję jednak coś wymyślić. Działaj łepetynko, działaj! Co można dobrego powiedzieć o "Królu Demonie"? Banałki typu szybko się czyta, nie nudzi - to nie dla mnie. Takich frazesów trzeba unikać jak nieznajomych w kapturze na pustym trakcie. Może, że Han to sympatyczny chłopiec? Ale przecież nie chcemy przedstawić go mamusi, więc jakie to ma znaczenie? Większych głupotek w fabule nie ma? Można, by było się tu zaczepić, ale nie obniżajmy tak nisko poprzeczki. To podstawowe minimum, żebym książkę w ogóle przeczytał.

Nic to, czas ogłosić kapitulację. Zasada wejdzie w życie od następnej opinii. Mogę za to napisać o największym problem książki, czyli jej przeciętności. Nie wiem, czy jakikolwiek składnik tej historii wyróżnia się z tłumu, wątpię żeby którykolwiek z nich zapadł komuś na dłużej w pamięć. Czyli dokładnie tak jak z tą opinią...Oczywiście mogę się mylić.

Zachęcająca na tyle, że zakupiłam kolejne tomy. Momentami denerwujące postaci (standardowo naiwność),ale całość bardzo spójna i wciągająca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Magiczne moce ,nieprzeciętni bohaterowie. Napisane tak, że chce się bardziej zatapiać w ten świat. Suuuuper.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyzwanie LC 2024 na kwiecień.# Przeczytam książkę, która przeniesie mnie w inne miejsce.
...
Przeniosłam się do krainy 7 Królestw i nie żałuję spędzonego w niej czasu. Chociaż spodziewałam się "nieco" więcej, książka zainteresowała mnie na tyle, że zabieram się za drugi tom. Jestem ciekawa jak fabuła i losy bohaterów rozwiną się w kolejnej części. Na chwilę obecną 7 (odrobinę naciągane).

...

Nie rozumiem dlaczego o tej serii jest tak cicho. Jak dla mnie jedna z najlepszych serii jaka miałam przyjemność czytać. Han jest moim ulubionym bohaterem literackim. Książka z gatunku fantasy. Ciekawe historie i zwroty akcji których kompletnie się nie spodziewałam. Przyjemnie się czyta, ciekawość kolejnych zdarzeń powoduje że nie można się oderwać. Bardzo polecam ! 🩷📚

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsza połowa książki jest dośc nudna, początek powolny, ale jak tylko się przez nią przedrze, to okazuje się, że mamy do czynienia z interesującą historią.
Zdecydowanie warta polecenia!

Zdecydowanie warta polecenia!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemne, lekkie, dobrze napisane młodzieżowe fantasy. Sympatyczny główny bohater, charakterna bohaterka. Tylko tytuł wprowadza w błąd - jeśli ktoś chce sobie poczytać o demonicznym władcy, to nie tutaj.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Król Demon” Cindy Williams Chima to pierwsza część cyklu Siedmiu Królestw. Przedstawiona jest w niej historia Raisy, która powróciła na dwór królewski po trzech latach pobytu u swego ojca, gdzie korzystała z wolności, jaką miała. Przygotowuje się do swojego święta imienia, mając po drodze kilka problemów. Jest opowiedziana też historia Hana Alistera, który nie miał w życiu najłatwiej. Szybko musiał dorosnąć, gdyż musiał utrzymać swoją siostrę i matkę, a jego życie komplikuje się jeszcze bardziej po tym jak w jego życiu pojawi się tajemniczy amulet.

Miałam wrażenie, że Raisa jest zagubiona. Ona była zagubiona, a ja razem z nią. Nie potrafiłam zrozumieć niektórych jej zachowań. Czasami trochę zazgrzytały mi zęby na jej zachowanie, którego nie rozumiałam. Aż w końcu się do niej przyzwyczaiłam, polubiłam ją. Han Alister, jacie, on po prostu wydawał się dla mnie zwyczajny, mało interesujący. I nie mam pojęcia, dlaczego kupił mnie od razu. Od pierwszego rozdziału polubiłam go. Czekałam na rozdziały z jego perspektywą, czekałam aż się pojawi, aż mnie czymś zaskoczy i robił to nie raz. A końcówka z nim nie da mi spokoju. Był też Amon. Amon, który nie musiał długo pracować, by zaskarbić moją sympatię i uznanie. Chciałam go więcej, chciałam go lepiej poznać i mam nadzieję, że tak się stanie.

Mogłabym powiedzieć, że przez tę książkę płynęłam, a nie czytałam. Płynęłam przez prosty styl, który wciągnął mnie. Czasami nie miałam tylko pojęcia o co chodzi, pogubiłam się w kilku zdaniach, ale to było tylko kilka zdań na całą książkę, której zakończenie nie da mi o sobie zapomnieć.

W skrócie CUDO.

Książka która przyciągała mnie już od dawna (może ze względu na tą przepiękną okładkę) a przed którą tak długo się wzbraniałam, bo nie było okazji a może z lekkiej obawy że nie przekona mnie jej zawartość. Powiem szczerze że nie było czego się bać.

Historia opowiadana jest z perspektywy dwóch postaci - Hana oraz Raisy. Co do drugiej postaci- Raisy mogę z przykrością przyznać że jej perspektywa mnie nie porwała (może to dlatego że nie przepadam za pałacowymi klimatami). Bohaterka była równie zagubiona co ja, podejmując dla mnie- dziwne wybory- odejmowała sobie charakteru. Mimo tego nie mogłam oderwać się od czytania czekając na kolejne rozdziały z perspektywy Hana.
Boże, jak cudownie było wracać do tego bohatera. Tajemniczego i pełnego sekretów a równocześnie tak otwartego i sympatycznego.

Przez tą książkę się po prostu płynie, dawno nie czytałam tak lekkiej i przyjemnej fantastyki. Zdecydowanie sięgne po kolejne tomy.

W skrócie CUDO.