Wabi Sabi

Czarna Owca
2024-04-24
2024-04-24
Katarzyna Kozioł-Galvis

Czy znacie takie pojęcie jak wabi sabi?

Dopiero je odkryłam i jestem szczęśliwa, że dowiedziałam się o tej filozofii, która opiera się na mądrościach w niedoskonałościach.

W naszych czasach, które dążą do perfekcjonizmu, najlepszych rzeczach i jak najwspanialszych okolicznościach nie ma miejsca na niedoskonałości. Co za tym idzie ludzie dążący do perfekcji zapominają o najdrobniejszych elementach swojego życia. Przebodźcowani, cierpiący na brak czasu, popularni czy budujący podobne życie do internetowych autorytetów.

Czy warto być idealnym?

"Odpoczywaj i bądź miły,
Nie musisz nic udowadniać." ~ J. Kerouac

Chociaż autor nie jest fanem gotowców nie narzuca nic, tłumaczy na przykładach kierunek zmian, ale i otwiera oczy na rzeczywistość bez nacisku, po prostu otwiera oczy na życiowe kwestie, które mają odciążyć nas od codziennego przebodźcowanego życia.

Przez ciągły pęd za nakładanymi przez świat styl życia, zapominamy o sobie. Zapominamy o szczęściu i czerpaniu przyjemności z otoczenia i najdrobniejszych rzeczy.
Kiedy coś się zepsuje, zastępujemy to nowym nabytkiem, zamiast spróbować to naprawić i cieszyć się z tej niedoskonałości, ponieważ to dzięki niej możemy dowiedzieć się, że piękno nie polega na nowościach, a na kreatywności i szczęściu w nim zawartym.

Czy znacie takie pojęcie jak wabi sabi?

Na półkach: , , , , , ,

Współczesne życie jest niezwykle wymagające, a co za tym idzie także stresujące, szczególnie dla osób wrażliwych i ambitnych. Narzucane normy i tempo działania często wprowadzają nas w poczucie bycia niewystarczającym, zaś kumulacja przeszłych potknięć i wielkich planów na przyszłość wprowadza chaos w nasze myśli. Tymczasem to, co według "Wabi Sabi" naprawdę tworzy życie, to chwila obecna i akceptacja. Obecna mądrość i równowaga oraz akceptacja niedoskonałości.

Nie ma ideałów. Uszczerbek czyni wyjątkowym. Każdy jest odrębnym światem. Sztuka jest emanacją wnętrza. Wszystko to brzmi jak powielane truizmy, ale książka Nobuo Suzuki pokazuje, jak wielka przepaść dzieli to, o czym wiemy od tego, czym faktycznie żyjemy. To nie jest poradnik, ten gatunek budzi moją niechęć kolejnymi porcjami nakazów. Nie jest to też popis filozoficznej wiedzy pozbawionej realnego zastosowania. To raczej spokojnie tkana wizja piękna, które możemy w sobie nosić bogaci w sensownie stawiane cele, naukę czerpaną z porażek i smutku czy słusznie stawiane granice i mądre wybory.

Autor bazuje na trudnym do zdefiniowania japońskim pojęciu wabi sabi, a potem przemierza czasy, postawy, literaturę i zachowania by pokazać nam jak wiele z tej filozofii było i jest wokół nas. Nie bez kozery książka mówi nie o samej teorii ale też o sztuce i codzienności wspartej na tej przyjaznej myśli. Przetykane Kroplami Medytacji rozdziały podają przykłady, przytaczają anegdoty i opowieści, chwalą dzieła literackie i codzienne, czułe spojrzenia na samego siebie. Proponują nawet nienachalne ćwiczenia, którym daleko do stereotypu czy powinności.

Życie płynie, ma swoje zakręty i dramaty, prowadzi do starości i śmierci, nic tego nie zmieni. Ale poczucie, że jesteśmy najlepszą wersją nas samych - nieidealni, niedokończeni, pozwalający sobie na dziecięcą radość i zagapienie w nicnierobieniu - czyni nas spokojniejszymi. Niby to wszystko wiemy, ale czy wiemy jak bardzo warto sprawić sobie radość akceptacją świata, zmian i rys na doskonałosci? To ona daje spokój i poczucie szczęścia. Nawet chwilowego, jak to, które sprawia lektura tej cichej, mądrej i kojącej niepokoje książki. A wydanie piękne w swej skromnej formie.
Mam po lekturze swoje wabi sabi, swój pomysł na wyciszenie, na kreatywny podziw w minimalistycznej formie. I mam nadzieję, że inni podzielą to oczarowanie. Polecam w rytmie spokojnego spaceru wśród zielonych myśli.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

Uwielbiam tę książkę!
Okazało się, że Wabi Sabi jest mi bardzo bliska.
Sama książka ma świetną strukturę i jest pięknie wydana.

Uwielbiam tę książkę!
Okazało się, że Wabi Sabi jest mi bardzo bliska.
Sama książka ma świetną strukturę i jest pięknie wydana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkach, która zwyczajnie leżąc na półce w księgarni „przyciągnęła” mnie do siebie… Otworzyłam na przypadkowej stronie… i wsiąkłam. Otworzyłam na kolejnej - i wiedziałam, że muszę mieć na swojej półce.Cudowna lektura o szukaniu piękna w niedoskonałości , przemijalności wszystkiego i dlatego docenianiu chwil, upraszczaniu i minimalizmie, wschodniej mądrości, sztuce , filozofii i codzienności . Cudowne krótkie medytacja między rozdziałami. Idealna dla mnie lektura na ten moment życia. Warto kupić dodatkowe egzemplarze dla przyjaciół.

• Wishlist
  • Filozofia