Złotko

2024-04-10
2024-04-10
2021-02-23
LGBT

[Wspolpraca recenzencka] Historia opowiada o dwóch kobietach - Grace i Yuki. Pierwsza z nich właśnie kończy studia doktoranckie na wydziale astronomii, druga pracuje jako kelnerka oraz prowadzi własne audycje radiowe. Kobiety spotykają się w Las Vegas, gdzie pijane biorą ślub!
Historia opowiada o prawdziwej, trudnej miłości, trudnej relacji z rodzicami, środowisku lgbt+. Początkowo wydaje się być banalnie, ale nic bardziej mylnego. Opowieść jest głęboka, filozoficzna, ale bardzo ciekawa. Do końca niewiadomo, co się wydarzy. Czy prawdziwa miłość zwycięży? Czy jednak wygra brak wiary we własne możliwości oraz wartości wpajane przez rodziców? Przeczytaj "Złotko" a się dowiesz.
Bardzo polecam. Naprawdę, rozkręca się trochę dlugo, ale potem płynie się przez historię ekspresowo.

8.5,/10 !

„Trudno komuś wytłumaczyć, że jest się zmęczonym, wyczerpanym do cna; że zmęczenie przenika żebra, brzuch. Trudno wytłumaczyć, że ktoś wyciągnął rękę do gwiazd i powiedział, że to wszystko może być twoje, a ty w to uwierzyłeś. Wierzyłaś, że u wspinaczka na szczyt, te wszystkie przeszkody uda się pokonać. Spędziłeś jedenaście lat, ignorując umysł i ciało, które krzyczały: Zatrzymaj się, oddychaj, bądź dla siebie dobry. Wolałaś karać się za to, że w ogóle o tym pomyślałaś”.

Książka „Złotko” ukazuje drogę jaką trzeba przejść żeby odnaleźć samego siebie.
Pomimo spełnia naukowych marzeń i dostania tytułu doktora astronomii główna bohaterka nie czuje prawdziwego szczęścia. Pod wpływem impulsu bierze ślub z nieznajomą w Vegas. Czytając tę książkę widzimy jak postanawia odnaleźć swoją żonę i ją poznać. Jednocześnie próbując dowiedzieć się czegoś o sobie, co chce robić w życiu, bo całe dotychczasowe życie poświęciła na zdobycie tytułu doktora, a teraz nie wie, co zrobić dalej. Okazuje się, że jednak nie jest tak silna psychicznie, jak myślała i musi skorzystać z pomocy specjalisty. W książce bardzo dobrze została ukazana wartość przyjaźni i jak istotne jest wsparcie najbliższych.
Podsumowując „Złotko” to dość krótka książka, która mimo tego skłania do wielu refleksji, nad życiem i tym, czego od niego tak naprawdę chcemy.

Współpraca reklamowa

Bardzo szybko czyta się tę książkę, więc pochłonięcie jej w jeden słoneczny dzień to nie problem. Odrazu poczułam taką więź między główną bohaterką a mną. Bo kto czasem nie musi zatrzymać się w życiu, bo nie wie co robić dalej? Myślę, że wiele osób będzie się mogło z nią utożsamić. Dodatkowo Grace kochała astronomię, a w moim życiu także był okres gdy ta dziedzina mnie bardzo interesowała. Cudowne opisy kosmosu zachaczające o refleksje z życia były naprawdę ciekawe. I w sumie to samo tyczy się historii Yuki, które były oniryczne i metaforyczne. Bardzo doceniam postać Porter - dziewczyny  ułożonej, która zrobiła coś szalonego i to wywróciło jej świat do góry nogami. Jest to też boahterka z trudną przeszłością, dorastała z jednym rodzicem, bo niestety oni nie umieli się dogadać. Cechy dwójki rodziców, zbyt wymagający i wiele oczekujący tata, oraz mama - marzycielka szukająca szczęścia na świecie i w swoich sąladach dają taki pomost, na którym balansuje ich córka szukając prawdy o życiu.

W książce znajdziemy też  reprezentację osób czarnoskórych i homoseksualnych.

Takiej pozycji mi brakowało i na pewno będę wam ją jeszcze polecać! Jest to historia o tym, że nie raz nie wiesz co chcesz robić w życiu i to jest okej. O tym, że nieraz pomimo wielu planów jednak chcesz robić coś innego i to jest okej. O tym, że nieraz warto oddać sie chwili i to jest okej.

Początkowo byłam przekonana, że będzie to kolejna lekka historia na jeden wieczór, nic bardziej mylnego.

Dwudziestoośmioletnia Grace Porter wraz z przyjaciółkami świętuje obronę swojego doktoratu w Vegas. Dziewczyna jest ułożona i inteligentna, zawsze stara się podołać wysokim wymaganiom rodziców, jednak impreza w Vegas znacznie wymyka się spod kontroli i kończy się nieplanowanym ślubem z przypadkową kobietą...

Główna bohaterka pomimo oddanych przyjaciół i dobrego wykształcenia jest smutną osobą. Przez całą książkę miałam wrażenie, że jest nieszczęśliwa i nic ją nie cieszy. Grace zdecydowanie jest skomplikowaną postacią, a jej relacje z rodziną nie należą do łatwych, szczególnie relacja z ojcem, którego nazywa Pułkownikiem. Z jednej strony tyran, z drugiej mężczyzna w swoim mniemaniu bardzo troszczy się o córkę, jednak ma dla niej napisany plan, w który Grace bardzo stara się wpasować, choć tego nie czuje. Dziewczyna jest klasycznym przykładem osoby chcącej zadowolić innych, a przy tym całkowicie zapomina o swoich potrzebach. Smutno mi się to czytało....

,,Złotko" to historia o poszukiwaniu siebie, trudna, dająca miejsce do refleksji, moim zdaniem smutna, nie każdy czas jest dobry na takie historie, nie w każdym momencie życia czytelnik odbierze ją tak samo, myślę, że może kiedyś wrócę do tej książki. Teraz trochę nie rozumiem Grace, a trochę jej współczuję. Najbardziej podobały mi się przyjaciółki dziewczyny, szczere i oddane, takich życzę każdemu.

Morgan Rogers - Złotko
✨✨✨
Początkowo miałam spory problem z wkręceniem się w historię Grace Porter.
Główna bohaterka książki ,,Złotko”osiągnęła w swoim życiu coś niesamowitego ale czy jest z tego powodu szczęśliwa?
Trapiło mnie to pytanie dość długo. Obserwowałam jej poczynania i starałam się ją zrozumieć. Miałam spory mętlik i emocjonalną rozbieżność. Jednak jeden moment wystarczył, aby kliknęło to coś i wszystko nabrało sensu.
Grace to młoda kobieta, która się pogubiła. Zadowalając wszystkich wokół, straciła swoje poczucie własnego ja.
Przełomem w jej życiu stała się przypadkowa osoba, która uświadomiła jej, że warto zawalczyć o siebie.
Między wersami są ukryte wartościowe przesłania o życiu i relacjach międzyludzkich.
Warto dać szansę tej historii, ja nie żałuję.

Morgan Rogers - Złotko
✨✨✨
Początkowo miałam spory problem z wkręceniem się w historię Grace Porter.

Książka pełna sprzeczności. Buzująca emocjami, a zarazem bardzo stateczna i niespecjalnie porywająca. Chwilami zachwycająca, żeby w momencie musieć się do niej zmuszać. Poruszająca trudny i ważny temat, ale przedstawiony trochę po łebkach.

Grace to kobieta - naukowczyni, mądra, zdolna, otoczona grupą oddanych przyjaciół. Ale nie za bardzo wie, czy to co robi w życiu, jest dla niej dobre. Jest dobre dla jej ojca, bo taki był plan. Jest dobre dla jej matki, bo ta żyje w przekonaniu, że Grece sobie dobrze radzi. Ale dziewczyna sobie nie radzi. Rozstrojona psychicznie bierze ślub w Vegas, z przypadkową dziewczyną. Ale to nie będzie ckliwa opowieść o miłości, pełna humoru i zabawnych perypetii. To historia o tym czy to co właściwe, jest dobre dla nas. I czy raz obrana ścieżka jest tą odpowiednią.
Ta powieść na pewno jest takim momentem zastanowienia, przemyśleń, chwili, by się zatrzymać. Ale sama forma przedstawienia chyba do mnie nie trafiła. Książka bardzo nierówna, poszarpana, specyficznie napisana.

Będą zachwyty, ale i głosy niezadowolenia. Ja niestety należę do tej drugiej grupy.

Ta książka zdecydowanie nie jest dla mnie. Długo ją czytałam, ponieważ nie zainteresowała mnie historia głównej bohaterki. Jako osoba - Grace była przyjazna i dało się ją polubić, mimo że czasami potrafiła mnie zirytować. Na samym początku wydało mi się dziwne jej zachowanie w związku z nieplanowanym ślubem, który wyniknął spontanicznie z jej udziałem w roli głównej. Nie wiem czy ktoś tak w prawdziwym życiu robi. Dziewczyna ma dość trudną relację ze swoimi rodzicami. To widać po zwracaniu się do ojca - Pułkowniku, czego nie za bardzo rozumiem. Nie jest taka silna psychicznie jak mi się wydawało, a wręcz przeciwnie. Jest dużo osób, które najpierw myślą o innych, a dopiero o sobie i taka właśnie jest Grace. Myślę, że niektórzy mogą się z nią utożsamiać.
Przed przeczytaniem byłam przekonana, że będzie to lekka historia, lecz nie myślcie, że taka właśnie jest, ponieważ jest tu dużo momentów skłaniających do przemyśleń i refleksji. Jeśli ktoś lubi czytać książki z takimi motywami, to ten tytuł jest w sam raz dla Was.
Nie uważam jednak, że książka jest zła, po prostu według mnie nie miała ‘’tego czegoś’’ co by mnie do niej przyciągało. Mimo wszystko jest wiele ciekawszych momentów, które szybciej się czyta .
Wydawnictwo Czwarta Strona jest moim ulubionym, dlatego myślałam, że skoro Złotko zostało przez nie wydane to książka mi się spodoba. Wiem już, że należy zwracać uwagę na wszystko, czyli okładkę, autora, wydawnictwo, opis i opinie innych, a nie tylko na jedno.

"Złotko" to debiutancka powieść Morgan Rogers. To romans, który przyciąga uwagę czytelnika nie tylko miłością wypełniającą każdą stronę, ale też przyjaźnią, zrozumieniem i szukaniem samego siebie.

"(...) Obudziłam się o wschodzie słońca, a twoje włosy , skóra i piegi na nosie świeciły jak złoto. Jak złoty miód. Myślę, że jesteś moją żoną, a ja będę cię nazywać Złotkiem."

Główną bohaterką książki jest Grace Potrer, która całe życie chciała być najlepsza. Tego została nauczona przez Pułkownika - swojego ojca. Pewnego dnia budzi się i wie, że zdarzyło się coś niesamowitego, coś czego nie zaplanowała, co zdarzyło się całkiem spontanicznie, ale po głębszym zastanowieniu Grace tego wcale nie żałuje. Mowa tu o spontanicznym ślubie w Las Vegas z nieznajomą, którą Grace pamięta jako miłą...

"To była ta dziewczyna z baru. Dziewczyna, która kupiła mi drinka. (...) Była ładna. Zabawna. (...)"

Od tego czasu Grace nie wie czego tak naprawdę chcę od życia. Skończyła studia - astronomię, ten kierunek, który ją kiedyś tak pociągał, który był tylko jej, ale czy faktycznie chce pracować w zawodzie ? A jeśli tak, to gdzie ? Ma prowadzić badania, czy powinna się skupić na innym aspekcie astronomii ? Ma w głowie tyle pytań, tyle niewiadomych, że nie wie co ma robić. Boi się, że każda jej decyzja jest zła, że jej życie poszło w złym kierunku, że nie potrafi trzymać się planu. Do tego dochodzi chęć poznania Yuki, jej żony. Czy będą dla siebie wystarczające ? Musicie koniecznie poznać Grace Porter, część jej życia i to jak potoczy się dalej.

Jak już wspominałam "Złotko" to piękna historia o dziewczynie, która poszukuje swojego miejsca w świecie. Historia o akceptowaniu siebie takim jakim się jest, bez względu na wszystko. Historia o pięknej miłości do nieznajomej, która staje się jedną z ważniejszych osób w życiu.
Najbardziej w książce podobały mi się przyjaciółki Grace, szczere, lojalne i zawsze gotowe pocieszyć i pomóc. Dla mnie nie był to zwykły romans. Z tej książki niejedna osoba mogłaby się nauczyć jak być dobrym przyjacielem. Kibicowałam Grace żeby odnalazła siebie, żeby dopuściła do głosu też miłość i zaufała sobie w podejmowaniu decyzji.
"Złotko" pokazuje jak ważne jest szukanie pomocy u innych, czy to bliskich czy obcych osób - terapeutów. Nie zawsze ze wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, czasem ważne i dobre jest spojrzenie na nasze problemy z perspektywy innych osób.
Fabuła książki jest ciekawa i wciągająca.

Grace Porter ma dwadzieścia osiem lat i odkąd tylko pamięta, żyje zaplanowanym dla niej życiem i nigdy nie wychodzi poza schemat. Zdarzyło się tak w jednym przypadku… Porter wyjechała do Las Vegas, a tam pod wpływem alkoholu oraz w przypływie niepohamowanych emocji… wzięła ślub. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami swojej decyzji oraz zadecydować, czy życie nie swoim życiem ją zadowala.

Trudno jednoznacznie ocenić mi Grace i tę książkę. Z jednej strony wpycha ona czytelnika w mental roku. Z kolei z tej drugiej skłania do przemyśleń, czy aby nie żyję tak, by realizować plany i marzenia rodziców? Gdzie w tym życiu jestem ja? Czy jestem szczęśliwa i czy nie utknęłam? I najważniejsze pytanie - co daje mi prawdziwe poczucie szczęścia i spełnienia?

Choć postać Grace potrafi przytłoczyć i nie raz zirytować, to bezsprzecznie jest ona bohaterką, której jest czytelnikowi zwyczajnie żal i która aż zmusza do refleksji. Główna bohaterka jest tzw. people pleasure - chce, zadowolić wszystkich wokół i przy tym zapomina o sobie.

Fabuła nie porwie Was, jak wiatr pranie, które schnie na dworze przy huraganowej pogodzie. Ta książka jest dla mnie obyczajem z delikatnym wątkiem romansowym. Ma kilka dobrych momentów i tego jej nie odmówię, ale nie spodziewałam się po niej takiego ciężaru emocjonalnego. Nastawiłam się bardziej na szalony ślub pod wpływem emocji, szalone bohaterki i dobrą dawkę humoru, a dostałam… zaburzoną bohaterkę o własnym poczuciu wartości sięgającym dna, która naprawdę potrzebuje pomocy i wsparcia.

Jeśli lubicie historie z przekazem i skłaniające do przemyśleń, to może być to książka dla Was. Jednak nie nastawiajcie się na pędzącą jak szalona akcję i romans stulecia. Dużo tu melancholii i trudnych wspomnień, dlatego nie będzie to książka dobra dla każdego i w każdym czasie.

🌟 książkę skończyłam jakiś czas temu i potrzebowałam dać sobie chwilę na zebranie myśli. Dlaczego? Bo wzbudziła we mnie przeróżne emocje. Z jednej strony miała świetne fragmenty, np. audycji radiowych, podczas których zachwycały mnie przemyślenia bohaterki- Yuki. Z drugiej kompletnie nie czułam się zwiazana z bohaterami.

🌟 książka to bardziej obyczaj niż romans, który zdecydowanie jest wątkiem pobocznym. Raczej historia opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się Grace, główna bohaterka. Poznajemy jej relacje, nieprzemyślane zachowania, próbę zaspokojenia potrzeb wszystkich wokół, tylko nie swoich. Autorka pokazuje jej nieidealne życie i potrzebę bycia idealnym.

🌟 wątki poruszone w książce dają do myślenia, niejednokrotnie możemy się utożsamiać z Grace. Jednak dla mnie nie była to książka, która na długo zapadnie w pamięć. Niemniej była to dobra literatura.

🌟 książka o przyjaźni, miłości, relacjach i marzeniach. O tym jak walczyć o siebie w gąszczu oczekiwań i o tym, że czasami warto odpuścić, zatrzymać się, by dojrzeć szerszy kontekst. Zatrzymać się i dać sobie chwilę na dostrzeżenie siebie.

Współpraca recenzencka @wczwartastrona

🌟 książka to bardziej obyczaj niż romans, który...

• Kwiecień
  • Lgbtqiap+