Kot: święty i przeklęty

Okładka książki Kot: święty i przeklęty Bogda Balicka
Okładka książki Kot: święty i przeklęty
Bogda Balicka Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii flora i fauna
flora i fauna
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2007-01-01
2007-01-01
kot koty

Świetna pozycja dla wszystkich kociarzy, którzy chcą zgłębić wiedze na temat kotów ze świata literatury, sztuki czy kultury. W książce znajdziemy mnóstwo cytatów i odniesień do kociej historii. Bardzo podobał mi się ostatni rozdział, gdzie Pani Balicka opisuje jak została kociarą. Książkę wieńczy długa lista do literatury obowiązkowej dla każdego kociarza!
Szczerze polecam zaznajomić się z tą pozycją.

Szczerze polecam...

Parafrazując - Kot jaki jest każdy widzi. Zdaniem autorki, do którego się przyłączam - nie zupełnie tak jest. Koty to magiczne istoty, które dają się poznać tylko tym, którzy obdarzą je prawdziwymi, pozytywnymi uczuciami...
Autorka wykonała ogromną pracę, aby powstała ta książka, mnóstwo w niej cytatów, odwołań do literatury, malarstwa. Dlatego warto ja przeczytać, a potem sięgnąć (o ile jeszcze tego nie zrobiliście) po kolejne pozycje z zamieszczonej na końcu "Literatury absolutnie obowiązkowej" :)

Treści przedstawione w książce są napisane w ciekawy sposób, ale najbardziej zaciekawiły mnie umieszczone w niej cytaty. Autorka umożliwia odkrycie niejednej ciekawej pozycji.

Troszeczkę rozczarowałam się szczątkowymi informacjami, których spodziewałam się uzyskać z tej pozycji. Spodziewałam się odpowiedzi na pytanie " dlaczego tak jest ?" a nie jedynie stwierdzenia "tak jest i już".

Kot: Święty i Przeklęty jest dobrą książką na popołudnie przy kominku i lampce wina. Czyta się ją bardzo przyjemnie, lekkie i zabawne sformułowania wprost same trafiają do głowy. Dzięki tej pozycji można także zakraść się w świat wierzeń i magii, opisane są tu wróżby, przesądy jak również magiczne zabiegi z kotem w roli głównej. Polecam ją obowiązkowo wszystkim, którzy mają bzika na punkcie kotów, reszcie oczywiście też aby mogli przeczytać o tym jak wspaniałymi i tajemniczymi zwierzętami są te czworonogi.

"Mrucząc o boskości i niezależności

Koty podziwiam i cenię od zawsze, gdyż towarzyszyły mi od pierwszych lat życia. Nie tylko za wygląd i prezencję, ale również i za usposobienie. Można powiedzieć, że słabość do tych istot jest cechą charakterystyczną większości osób w mojej rodzinie. Zwierzęta te są tak niezwykłe, kontrowersyjne i fascynujące, że trudno przejść obok nich obojętnie. Czczone w Starożytnym Egipcie, znienawidzone w średniowiecznej Europie - nieustannie szokują i inspirują. Ich sposób bycia, dystans do świata, elegancja, instynkt sprytnego, zwinnego drapieżnika skryty pod dużymi, błyszczącymi oczami, słodką ekspresją i zmiękczającym ludzkie serca "Miauuu", wyjątkowość i specyficzność zawiłego charakteru sprawiły, że wciąż zdobywają zarówno nowych zwolenników, jak i przeciwników. Do tej pory większość przeczytanych przeze mnie książek o kotach podejmowało tematykę kocich ras, zachowania i opiekowania się kotem, do minimum ograniczało natomiast informację o wpływie tych zwierząt na sztukę, literaturę, kulturę masową. Dlatego, licząc na zaznajomienie się z innymi, mniej znanymi ciekawostkami na ich temat, z przyjemnością sięgnęłam po publikację "Kot święty i przeklęty". Czy mój wybór okazał się słuszny?

"Kot święty i przeklęty" Bogdy Balickiej stanowi małe kompendium wiedzy na temat kotów, również jako motywu w literaturze, filmie, sztuce. Książka przedstawia nam historię postrzegania tych zwierząt od starożytności, przez średniowiecze - aż po czasy współczesne, kocie zachowania, zboczenia i małe dziwactwa. Opowiada zarówno o miejscach i przyczynach ich kultu, jak i o ich prześladowaniach, zabobonach i przesądach o nich mówiących. Autorka porusza również tematykę kociej psychologii, praw oraz... substancji odurzających. Wspomina o zawiłej symbolice tych istot, ich znaczeniu w życiu człowieka, swoich własnych doświadczeniach z nimi związanymi - jak na wielką miłośniczkę kotów przystało. Jeśli chcesz poznać tajemnice skryte za kocimi oczętami i wąsami bądź po prostu jesteś miłośnikiem tych niezwykłych zwierząt - "Kot święty i przeklęty" to pozycja właśnie dla Ciebie, napisana przez prawdziwą pasjonatkę dla innych pasjonatów, niepowtarzalna i interesująca - jak sam kot.

Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów, powoli wprowadzających nas w większość związanych z kotami zagadnień. Bogda Balicka odpuściła sobie długi wywód dotyczący kocich ras. Skupiła się na elementach poruszanych w niewielu książkach o kotach,
jego aspekcie kulturowym, religijnym. Przedstawiła powiązania między kocimi intencjami a zachowaniem, kocie rekordy, przyczyny nieporozumień między psami i kotami, związkiem między cechami charakteru kota a jego właściciela, przytoczyła ciekawe cytaty tyczące się tych zwierząt, interesujące anegdoty. Omówiła ich najwspanialsze i najbardziej wyróżniające się możliwości, zmysły i zachowania, konsekwencje posiadania tych istot, ich wpływ na człowieka i otoczenie, różnorodność charakteru - w ujęciu niezależnego, wolnego, eleganckiego drapieżnika. Nie zabraknie tu też informacji o religiach stawiających kota na piedestale - zarówno o wierzeniach egipskich, jak i nordyckich, azjatyckich oraz osobistych doświadczeniach autorki z jej własnym ulubieńcami.

"Kot święty i przeklęty" zawiera mnóstwo odwołań do literatury podejmującej motyw kota - zarówno tej powszechnie znanej, jak i mniej popularnej. Autorka rekomenduje dzieła mogące dodatkowo poszerzyć naszą wiedzę o tych istotach - fantastykę, książki popularnonaukowe i nie tylko. Porusza również problem utożsamiania ich ze złymi mocami, pechem oraz przesądami. Ukazuje te zwierzęta w bardzo szerokim aspekcie kulturowym.

Książka jest napisana przystępnie, zwięźle, z humorem, lekko i bez zbędnego patosu. Bogda Balicka stworzyła interesującą pozycję i pokazała, że o kotach wciąż można napisać coś nowego. Jej obserwacje dotyczące tych wspaniałych istot intrygują, bawią i zachęcają do poszerzenia naszej wiedzy na ich temat. Sprawiają, że całość czyta się naprawdę szybko i łatwo. "Kot święty i przeklęty" gwarantuje chwilę przyjemności dla wszystkich zafascynowanych tymi mruczącymi drapieżnikami, może być dobrym prezentem dla każdego ich miłośnika.

Mój czas spędzony z publikacją Bogdy Balickiej będę wspominać bardzo dobrze, czytałam ją z uśmiechem na twarzy. Z chęcią zapoznam się z zaproponowaną przez autorkę literaturą. Miłym zaskoczeniem były dla mnie zabawne historie z życia kotów autorki i jej znajomych.

(...)"

CAŁA RECENZJA NA:

"Mrucząc o boskości i niezależności

Bogda Balicka to autorka publikacji o kotach, o zwierzętach informacje zbierała przez wiele lat.

Koty były znane już od lat, przypisywano im różne funkcje – lecznicze, przepowiadania pogody, czy przynoszące pecha. Można w to wierzyć lub nie – jak kto woli. Od bardzo dawna panuje przekonanie, że jeśli czarny kot przebiegnie nam drogę to spotka nas nieszczęście. Nowością był dla niej biały kot – działa na odwrót.

Po zachowaniu zwierząt możemy zorientować się, jak będzie zmieniała się pogoda. Jeśli będą niespokojne oznacza to pewną zmianę.

Udowodniono także, że ludzie mieszkający z żywymi kotami żyją o wiele dłużej, niż właściciele psów. Zwierzęta doskonale sprawdzają się w łapaniu myszy i innych gryzoni.

Koty nie widzą w ciemnościach. Muszą mieć choć cień światła, aby coś zauważyć. Wąsy pomagają im w rozpoznawaniu otoczenia.

Po książkę sięgnęłam z wielkim zainteresowaniem. Spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego, choć to , co otrzymałam też mnie usatysfakcjonowało. Autorka posługiwała się językiem prostym , a zarazem także potocznym. Całość napisana jest tak, jakby pisarka opowiadała nam te wszystkie zdarzenia. Mi taki sposób narracji bardzo odpowiadał.

Nie od dziś wiadomo, że jestem wielką miłośniczką kotów, choć nigdy nie miałam własnego. Opiekowałam się jednak kotami sąsiadki babci, za którymi szczerze przepadałam. Mam nadzieję, że z wzajemnością !

Książka nie wniosła może zbyt wiele do mojego życia, jednak dowiedziałam się wiele nowych informacji o tych zwierzętach.

Z twórczością autorki zapoznałam się po raz pierwszy, jednak w przyszłości z chęcią sięgnę po inne jej pozycje.

,,Kot święty i przeklęty. Biblia dla kociarzy i nie tylko” to pozycja dla miłośników kotów, choć powinna spodobać się także fanatykom zwierząt w ogóle.

Moja ocena : 4,5/6

"Kot jest zwierzęciem bliskim ideału, jednym z najdoskonalej funkcjonujących tworów przyrody. Ma ładny wygląd, precyzyjne ruchy, jest samowystarczalny, daje s siebie dużo i niewiele wymaga od innych. Świadom własnej wartości doskonale dostraja się do otaczającego świata. Wszyscy przedstawiciele kotowatych są urodzonymi arystokratami. Wśród krewniaków domowego kota znajdziemy najprzebieglejsze, najłagodniejsze, najdrapieżniejsze, najpiękniejsze i najwaleczniejsze spośród zamieszkujących naszą planetę ssaków." [David Taylor, s. 107-8]

Bogda Balicka jest autorką książki, o której można śmiało powiedzieć, że jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika pięknego zwierzęcia jakim jest kot. Sam podtytuł książki - Biblia dla kociarzy i nie tylko - jasno daje nam to do zrozumienia. Autorka od ponad trzydziestu lat jest zakochana w kotach i przez ten czas sama posiadała kilka kociaków - o których często wspomina w swej książce. Stała się ona wnikliwą obserwatorką kocich zachowań, ich charakteru, upodobań i wszystkiego, co z nimi związane. Od zawsze zbierała o nich wszelkie przydatne informacje, ciekawe cytaty i anegdoty, zapoznawała się z legendami i opowieściami na ich temat. Książka "Kot święty i przeklęty" jest zbiorem najważniejszych treści, które wg niej powinien znać każdy, kto kocha koty tak samo mocno, jak sama autorka. Sama bardzo lubię te zwierzęta, więc uznałam, że lektura tejże książki będzie dla mnie bardzo interesująca.

"Wielokrotni kociarze to zawsze ludzie inteligentni, poszukujący, oczytani, twórczy." [s. 16]

Kot od dawna jest obecny w życiu człowieka. Teksty na ich temat, różnego typu odniesienia i nawiązania, można odnaleźć zarówno w literaturze, malarstwie czy muzyce... dosłownie w każdej dziedzinie. Autorka sama często daje nam to do zrozumienia przytaczając cytaty z książek czy opisów malarstwa. Przytacza nam nawet słowa znanych całemu światu polityków:

"Najlepszym politykiem, zdaniem Sir Winstona Churchilla jest kot, który choć mały i słaby, potrafi sobie ułożyć wygodne i dostatnie życie." [s. 15]

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów, z których każdy traktuje o zupełnie innej tematyce związanej z tymi zwierzętami. Dodatkowo przed każdym z nich znajduje się fotografia kota wraz z dedykacją skierowaną do jednej z bliskich osób autorki. Szkoda tylko, że te zdjęcia nie są w kolorze - bardziej przykuwały by uwagę. Jeśli mowa już o rozdziałach, dzielą się one na:

- Księgę zagadek - w której poznamy podstawowe informacje o kocie
- Księgę magii i czarciego śladu - jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tu treści dotyczące wierzeń, rytuałów, przesądów i przegląd historyczny [jak zmieniał się wizerunek kota na przestrzeni wieków]
- Księga legendarnej wolności - przybliża nam bliżej jedną z cech kota, jaką jest niezależność i kroczenie własnymi ścieżkami, znanymi tylko kotu
- Księga twardziela - ukazująca nam kota jako prawdziwego wojownika i łowcę, mimo że kryje się on w niepozornie małym stworzeniu
- Księga urody bliskiej ideału - to część poświęcona wyglądowi kota, znaczeniu jego imion, rzucanym urokom na właściciela
- Księga fum i lubieżności - tu z kolei przeczytamy o kocich zalotach oraz o podobieństwie zachowań kocich do kobiecych
- Księga doszczętnie zakocona - to krótka historia znajomości autorki z książki z pewną miłośniczką kotów, którą miała przyjemność spotkać w swoim życiu i którą bardzo polubił

"[...] człowiek, który mieszka z kotem ma o 33 proc. szans na dłuższe życie, podczas gdy właściciel psa ma ich tylko 20 proc. Kot pomaga przy bezsenności, chorobach serca i reumatycznych." [s. 34]

Lektura książki dostarczyła mi wielu cennych informacji o tych pięknych zwierzętach. Czy wiedzieliście, że koty posiadają siódmy zmysł? Albo że Napoleon panicznie bał się kotów - zwłaszcza czarnych - i nie wymawiał nawet słowa "kot" ? A może słyszeliście o kotce z Nowego Jorku o imieniu Pudgy, która ważyła ponad 20kg? Znajdziemy też obalenie wierzenia, jakoby kot był zwierzęciem widzącym w całkowitych ciemnościach. "Kot święty i przeklęty" to książka, w której co rusz napotykamy się na jakąś ciekawostkę, o której nigdy dotąd nie słyszeliśmy, a która dotyczy kotów.

"Kot traktuje człowieka jako rodzaj dużego, trochę gorszego kota. Dlatego też przynosi swój łup do stóp przejętego obrzydzeniem pana, ponieważ, świadom jego nieudolności, chce go nauczyć polowania, tak jak uczy swoje młode" [Desmond Morris s.22]

Książkę "Kot święty i przeklęty" autorstwa pani Bogdy Balickiej gorąco polecam wszystkim miłośnikom kotów oraz tym, którzy chcieliby się czegokolwiek ciekawego dowiedzieć się na temat tego zwierzęcia. Jest to prawdziwe vademecum wiedzy na ich temat. Do tego lektura nie nuży czytelnika, co rusz zaskakując go czymś nowym i interesującym. Dlatego zachęcam - sięgnijcie proszę po tę niepozorną książkę, gdyż znajdziecie w niej morze informacji o Waszym ukochanym pupilu.

"Miłośniczy kotów bardzo się różnią od psiarzy swoją postawą życiową. Są bardziej zdystansowani, częściej się zamyślają nad różnymi wydarzeniami, dłużej przegryzają w sobie decyzje, ale też z większą gracją omijają niebezpieczne rafy." [s. 20]

recenzja z mojego blogu: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2012/06/46-kot-swiety-i-przeklety-bogda-balicka.html

„Kot święty i przeklęty” to Biblia dla kociarzy i nie tylko. Bogda Balicka jest wnikliwą obserwatorką zakochaną w kotach od trzydziestu lat. Te zwierzęta wciąż są dla niej zagadką i natchnieniem w pracy twórczej. W książce autorka zamieściła „kocie” cytaty, informacje, fragmenty z dzieł wybitnych klasyków, biografii, wspomnień i dzieł naukowych. Nie chce, by te perełki literackie przepadły gdzieś w otchłani bibliotek. Uważa, że każda z nich wzbogaca naszą wiedzę o kotach, więc wplata je w swoje obserwacje i przemyślenia na temat kociej natury.
Po lekturze "Kota świętego i przeklętego" moja lista książek, które chcę przeczytać wzbogaciła się o wiele pozycji proponowanych przez Panią Balicką. Poznałam przy tym wielu wielbicieli kotów i ich pupili, jak również dowiedziałam się kilku ciekawostek. Na przykład tego, że kotem ubiegłego stulecia został Kot z Cheshire z „Alicji w Krainie Czarów”.
A czy wiecie jak miał na imię najdroższy kot świata? Albo skąd pochodził najsłynniejszy, najbardziej zaradny kot, który sprawił najwięcej zamieszania? Tego wszystkiego, i jeszcze więcej, dowiecie się z tej książki.

W "Kocie świętym i przeklętym" znajdujemy ciekawe wróżby, rytuały i zaklęcia związane z tym zwierzęciem. Czytamy o kociej magii i naukach tajemnych, o roli kota jako zwierzęcia i symbolu w wielu kulturach i religiach świata. Zapoznajemy się z przesądami i mitami dotyczącymi kotów. Ezoteryka stanowi sporą część tej książki. Dzięki temu możemy, w naszym domowym przyjacielu, dostrzec jeszcze więcej cech zwierzęcia magicznego.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Na pewno będzie niebanalnym prezentem dla kociego wielbiciela.

Joanna Markowska

Świetna, a dodatkowo czasami się uśmiałam :D Czysta prawda o kotach!

Świetna, a dodatkowo czasami się uśmiałam :D Czysta prawda o kotach!

• Koty
  • Zwierzęta
  • Kot
  • Koty - inne (opowiadania, poezja, powieść)