Skandaliczna historia motoryzacji

Pascal
2013-11-06
2013-11-06
Motoryzacja samochody auta

Tytuł i opis na okładce książki mocno na wyrost, co nie zmienia faktu, że pozycja bardzo ciekawa. Nie jestem wielkim fanem motoryzacji, co nieco w tej dziedzinie słyszałem, a jednak dowiedziałem się wiele faktów, o których nie miałem pojęcia. Mnóstwo ciekawostek jest podanych w bardzo przystępny sposób.
Niestety książka nie wyczerpuje wszystkich aspektów. Chętnie poczytałbym o ruchu prawo i lewostronnym, o sposobach przejścia w Europie „na prawo”, bo przecież jeszcze w połowie XX wieku w Szwecji jeżdżono po lewej stronie. Brakuje moim zdaniem tekstu o największym skandalu pierwszych lat XXI wieku, czyli o wprowadzaniu na siłę samochodów elektrycznych.

Niestety książka nie wyczerpuje wszystkich aspektów. Chętnie...

Skandaliczna historia motoryzacji autorstwa polskiego dziennikarza motoryzacyjnego Jacka Balkana zachęca umieszczonym na okładce podtytułem „20 szokujących przypadków, o których nie miałeś pojęcia”. To readbaity nie do końca mające pokrycie w rzeczywistości. Opisane w książce wydarzenia, choć niekiedy ciekawe, nie są ani szokujące, ani też skandaliczne. Na pewno jednak przestawiają niekoniecznie dobrze znany wyrywek historii branży.

Każdy z rozdziałów porusza inny temat. Zaczyna się od historii opatentowania silnika, problemów z opracowaniem odpowiednio sprawnej maszyny, a także zabiegów wynalazców, którzy próbowali go opatentować, nie mając de facto sprawnych urządzeń. W kolejnych rozdziałach opisywana jest afera Seldena, inwestycje cara Mikołaja w samochody, współpraca Renaulta z hitlerowcami i początki motoryzacji na ziemiach polskich. Po wojnie pojawia się rywalizacja o osiągi, a także całkowite zaniedbywanie zasad bezpieczeństwa. W latach 50. i 60. ludzie ginęli w samochodach tysiącami. Trzeba było śmierci Jayne Mansfield, by zacząć instalować w ciężarówkach banalne zderzaki.

Skandaliczna historia motoryzacji przynosi również historię projektu Oświęcim-Praga, opowieść o Fordzie budującym fabryki dla Stalina, losy DeLoreana, Jaguara czy pierwszych samochodów elektrycznych. Autor dogrzebuje się wielu ciekawych faktów, rzuca danymi, nazwiskami, niekiedy w interesujący sposób wyławia pewne niezbyt szeroko znane fakty (dlaczego amerykańskie kurczaki przyczyniły się do problemów Volkswagena?). Przytacza też czasem materiały źródłowe bądź cytuje fragmenty innych książek.

Problem w tym, że wiele tych historii czyta się bez większych emocji. Bliżej im do pracy naukowej czy też poprawnego artykułu w poważnym czasopiśmie niż książki, której tytuł sugeruje prostą, przyjemną i – co najważniejsze – zabawną lekturę. Brakuje tu pazura, brakuje żartu, lepszego wyeksponowania absurdów i pośmiania się z nich. Choć nie wątpię, że fani czterech kółek znajdą w Skandalicznej historii motoryzacji sporo interesującego ich „mięska”.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Przyjemne zaskoczenie. Jako, że bliżej mi do niedzielnego kierowcy niż do pasjonata motoryzacji sięgałem po książkę z obawą, że autor zasypie mnie masą szczegółów, modeli czy detali, które niewiele mi powiedzą i po cichu liczyłem bardziej na te tytułowe skandale.

Zdecydowanie się nie zawiodłem, bo garść historii, szczególnie tych związanych z początkami motoryzacji, patentami i pierwszymi wynalazcami to obiecywana sensacja i po części skandal. Nie brakuje interesujących faktów tworząc z książki bardziej fabularną opowieść snutą wokół motoryzacji niż garść suchych faktów.

Tak jak początki bywały mętne gdzie walczono o palmę pierwszeństwa, a czasami też wyłączność tak też z biegiem czasu historie nie stały się mniej barwne. Rywalizacja producentów, czy też spektakularne wtopy z DeLoreanem na czele zapewniły udaną lekturę do końca.

Po autoreklamie autora na początku książki (która w mojej opinii świadczy o niskim poczuciu własnej wartości) spodziewałem się solidnej lektury, niestety srogo się zawiodłem. Książka niespójna, chaotyczna, ciągłe skakanie w czasie gmartwa opowiadane historie, liczyłem także na choć odrobinę poczucia humoru, ech... Gdzie jest wzmianka o benzynie ołowiowej? Gdzie choć słowo o kretynizmach współczesnych "inżynierów", gdzie największe akcje serwisowe i współczesne marki z największymi wpadkami? Gdzie pazur? Spodziewałem się, że dostanę książkę "zdzierającą bieżnik z opon" a otrzymałem traktor typu SAM który właśnie rzucił palenie. Skandal to coś co porusza do głębi, absorbuje pełnie uwagi, zaskakuje a nie wywołuje ziewanie, a u mnie te skandale wywoływały, wszystko gdzieś tam już człowiekowi się obiło o uszy i oczy, więcej nawet o drugie tyle, czego w książce brak..... Pewnie żeby nikomu (żadnej znaczącej marce) nie podpaść albowiem nie dadzą do jazdy nowych autek testowych. :)
Umiejętność zebrania powszechnie dostępnych informacji i podanie ich razem nie uprawnia do pisania książek. Do pisania książek uprawnia talent objawiający się umiejętnością opisywania rzeczy prostych w takiej formie, że ciężko jest od snutej opowieści się oderwać, nawet czytając ją setny raz.

Super książka, warta przeczytania. Mnóstwo informacji podanych w ciekawej formie. Jako widz programu „Fani czterech kółek”, którego chyba wszystkie odcinki oglądałem, dopiero po przeczytaniu tej książki (właściwie to – wysłuchaniu, w świetnej interpretacji Leszka Filipowicza),mogę sobie poukładać w głowie motoryzacyjne „klocki LEGO” i pewne sprawy zaczynają składać się w całość. Nie spodziewałem się, że to będzie aż tak porządnie napisana książka. Mamy w zasadzie całą historię motoryzacji w pigułce, ponadto luźno związane z motoryzacją ciekawostki historyczne. Wszystko przekazane bez nadęcia, bez polityki dla ubogich. Doskonały warsztat dziennikarski.
Książka godna polecenia. Myślę, że każda osoba powinna po nią sięgnąć: nie trzeba do tego być szczególnym pasjonatem motoryzacji jako takiej.
Zachęcam do przeczytania książki czy wysłuchania audiobooka.
Bardzo zachęcam.

Zapowiadała się dobrze, była mocno reklamowana, a mnie osobiście nie przypadła do gustu.

Początkowo książka wydaje się nieco nudnawa, potem im dalej w las, wszystko zaczyna być interesujące. Szkoda, że kończy się na 2013 roku, ale jest nadzieja, że Pan Jacek Balkan za kilka lat napisze np. "najnowsze dzieje motoryzacji".

Jako stały słuchacz audycji Codzienny Magazyn Motoryzacyjny na Tok FM zaciekawiła mnie informacja o książce Pana Jacka. Faktycznie jest ona ciekawa, można dowiedzieć się kilka interesujących historii aczkolwiek bardzo nie spójna i napisana jakbym czytał książkę z historii a niżeli ciekawy artykuł na dany temat motoryzacyjny. Mnie po prostu nie wciągnęła.

niezły wybór rzeczy/sytuacji, o których fan motoryzacji nie musi wiedzieć, a chciałby - chociażby dla spokoju swojej duszy.
Twarda oprawa = błąd - fatalnie się czyta w łóżku

Twarda oprawa = błąd - fatalnie się czyta w łóżku

bardzo fajne ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Szkoda, że nie ma ich więcej i że nie są ze sobą połączone w jakiś przyczynowo - skutkowy ciąg

• Motoryzacja

Dodaj cytat z książki Skandaliczna historia motoryzacji