Dom zagubionych dusz

2008-01-01
2008-01-01
Joanna Nałęcz-Żółtańska
Dom zagubionych dusz

Zapowiadało się super, historia z dużym potencjałem, ale niestety przegadana, trochę nudna i autor zdecydowanie nie miał pomysłu na zakończenie.

Większość opinii na temat tej książki jest, dosyć oględnie mówiąc, niepochlebna.
Cieszę się, że się nimi nie kieruję przy wyborze lektury.
Bo, pomijając zakończenie - przepraszam, ale ono zepsuło historię - jest to naprawdę fajna książka.
Rozkręca się po tym, jak Seaton znalazł pamiętnik Pandory. Bardzo ciekawiło mnie, co będzie dalej.
A w niektórych momentach robiło się dość strasznie, nie wiem, czy chciałabym czytać w środku nocy będąc sama.
W ogóle jak można wejść w pojedynkę do takiego starego, opuszczonego gmaszyska na własne życzenie? 😅

Cieszę się, że się nimi nie kieruję przy wyborze lektury.
A w niektórych momentach robiło...

Niestety książka jest chaotyczna i do tego nudna. Mamy tu przeskoki między w zasadzie trzema różnymi historiami, z których żadna mnie nie wciągnęła. Do tego pełno zbędnych opisów, które nie wnoszą niczego do książki. Nie polecam, szkoda czasu.

1976

To nie jest horror w stylu Grahama Mastertona, w którym cały czas coś się dzieje, akcja toczy się linearnie, szybko, efektownie. Nie jest to tez powieść grozy w stylu Stephena Kinga, gdy lekturze towarzyszy narastający strach. Chyba najbardziej jest ta historia zbliżona do wiktoriańskich powieści gotyckich, chociaż akcja toczy się w końcówce XX wieku.

Ale historia zaczyna się w latach 30. XX wieku. Czytelnik poznaje historię fotografki-samobójczyni stopniowo, jakby otwierał kolejne szufladki. Poznaje jej związki ze zwolennikami okultyzmu, a także jej rolę w przeprowadzonej w tytułowym domu akcji sprowadzania na świat straszliwego demona. A cała ta historia zanurzona jest w wydarzeniach z czasów współczesnych, kiedy to nawiedzony dom upomniał się o kolejne dusze, a jego niedoszła ofiara musiała podjąć się naprawienia skutków zbrodni sprzed niemal stulecia.

Atmosfera jest dość gęsta, tekst jest bardzo obrazowy, dość przyjemnie (jeśli można użyć tego sformułowania) buduje atmosferę grozy. Trudno jednak powiedzieć o tej książce, że jest straszna - może właśnie w tej szkatułkowej strukturze trochę się ta groza rozmywa. Czyta się to jednak dość dobrze, a autor umiejętnie podtrzymuje ciekawość czytelnika, próbującego poskładać sobie wszystkie fragmenty historii w sensowną całość. W zasadzie jedynym zarzutem, jaki można mieć do tej książki, jest jej zakończenie. Wyszło naprawdę słabo - jakby zabrakło pomysłu na sensowne wybrnięcie z utkanej historii. Szkoda, bo i pomysł fabuły jest bardzo ciekawy, i sposób pisania dobrze pasuje do specyfiki gatunku.

Ale historia zaczyna...

Szczerze mówiąc dawno żadna pozycja nie była dla mnie tak męcząca jak ta. Czytając opis nabrałam ochoty na schematyczny horror z nawiedzonym domem w roli głównej, niestety zawiodłam się. Podczas czytania totalnie nie mogłam wbić się w klimat.

Mnóstwo opisów. Pamiętnik napisany tym samym stylem, co reszta książki. Nie ma różnorodności przez to w postaciach. W sumie od początku książki wiadomo, co będzie dalej. Kiedy zaczyna się jakaś akcja, szybko zostaje urwana kolejnym nudnym opisem. Książka zdecydowanie nie dla mnie.

Bardzo przeciętnie napisana powieść o fabule, która mogłaby być ciekawa, gdyby autor wiedział o czym chce pisać.
Moim głównym zarzutem jest kiepsko wyegzekwowana podwójna kompozycja szkatułkowa, która bardziej przeszkadzała niż wciągała w historię. W kompozycji szkatułkowej lubię to, że zapominam o tym, że to druga historia jaką poznaję. Tutaj miałam trzy różne (a w zasadzie nawet cztery!) i czytając byłam boleśnie świadoma jak koślawo autor się za to zabrał i jak bardzo tego nie kupuję.
Poza tym miałam wrażenie, że autor zagubił sens powieści, zaczął mocnym uderzeniem, które dawało apetyt na naprawdę świetną powieść, a zakończył jakimś rozmemłanym bełkotem, który nie miał nic wspólnego z początkiem historii. Jestem mocno zawiedziona, bo spodziewałam się czegoś lepszego, a książka jest po prostu przeciętna. Słabo, momentami nudno, zdecydowanie nie warto.

1987

Zawiodłam się na tej pozycji. Sam pomysł naprawdę ciekawy, natomiast wykonanie tego pomysłu nijakie.
Nużąca, momentami bardzo chaotyczna, przekombinowana.
Nie polecam.

Nużąca, momentami bardzo chaotyczna, przekombinowana.
Nie polecam.

Początek może i fajny i intrygujący, ale cała reszta... hmmm... Zbyt przeciągnięta.
A nawiedzony dom? Spodziewałam się czegoś przerażającego skoro tak o nim pisano, a tam nic... Zawiodłam się... :(

Autor nie za bardzo panuje nad swoją wyobraźnią. Miał zapewne jakiś ogólny pomysł (nawet niezły),tylko nie miał żadnego planu, co chce napisać... Nawet horror musi mieć swoją specyficzną logikę, a tu wszystko się rozłazi, akcja skacze bez ładu i składu, a tłumaczka dokłada jeszcze błędy stylistyczne i mamy niestrawny zakalec...

• Horror