Miasta dla ludzi

2014-05-07
2014-05-07
Szymon Nogalski
Budownictwo urbanistyka architektura miasto

Okładka książki Jak studiować życie w przestrzeni publicznej Jan Gehl, Birgitte Svarre
Jak studiować ... Jan Gehl, Birgitte ...

Warto przeczytać, bo Gehl ma zazwyczaj rację, ale nie jest to niestety lektura ani z rodzaju bardzo odkrywczych, ani pasjonujących.

Treść książki bardzo merytoryczna, absolutna pozycja dla osób zainteresowanych zagadnieniami architektoniczno -urbanistycznymi. To co utrudnia czytanie to redakcja książki, czytając bardziej wnikliwie natkniemy się na chaotyczny, nielogiczny zbiór zdań pojedynczych. Mimo, że poglądy autora uważam za skrajnie utopijne to książka bogata w interesujące spostrzeżenia. (za książkę 8/10 jednak redakcja -3)

Must-have dla osób, którym sprawy miejskie są bliskie. Przystępnie napisana, ładnie zilustrowana i obfita w informacje pozycja, dzięki której każdy zrozumie bliskie autorowi idee architektoniczno-urbanistyczne.
Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Tej książki przed puszczeniem do druku nikt z wydawnictwa najwyraźniej nie czytał. Ilość błędów w tłumaczeniu, nie zwykłych literówek które są akceptowalne, tylko błędów wynikających z lenistwa, jest zatrważająca. Na każdej stronie po kilka się znajdzie. Urwane albo nielogiczne zdania, nieprawidłowe dzielenie wyrazów, brak interpunkcji, dublowane wyrazy obok siebie. Może w kolejnych wydaniach zostało to poprawione.

Od dosyć drogiej i niezbyt obszernej książki oczekuję, że ktoś się przyłoży i to redakcyjnie ogarnie.

Sama treść jest w porządku, tego mniej więcej się spodziewałem, ciekawe spojrzenie na genezę naszego postrzegania miast jako fajne do życia. Trochę lanie wody w niektórych rozdziałach... rowery dobre, samochody złe, czynnik ludzki, Kopenhaga ideał itd. Brakowało mi informacji o tym jakich argumentów używać w rozmowach z użytkownikami samochodów, jak konkretne rozwiązania przenieść do miast takich jak Warszawa gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże.

Po przeczytaniu książki odnosi się wrażenie że idealnym miejscem do życia jest miasto gdzie nikt do niczego się nie spieszy, ludzie pracują bez stresu, chodzą do roboty spacerkiem podziwiając w międzyczasie piękno architektury i rozmawiając z uśmiechniętymi przechodniami zażywającymi kąpieli słonecznych na ławce w parku. Wszystko jak w slow motion, jak w bajce. Na pewno nie taki był zamysł autora. Zbyt mało wiarygodnie to wyszło. Błędy w planowaniu miast zostały popełnione, nie ulega to wątpliwości. Niekiedy są nieodwracalne, naprawić się nie da, można tylko lekko korygować.

Samochody w dużych miastach nie będą kluczyły pomiędzy pieszymi jadąc 20 km na godzinę. Ludzie nie będą pląsali na placach i ulicach przy 5 stopniach i ulewnym deszczu. Nie wszędzie na świecie klimat na to pozwala. I to trzeba było czytelnikom uświadomić. Albo przedstawić swoje racje w taki sposób aby uwierzyli.

Gehl, jak to Gehl.
A zatem.. książka odkrywcza nie jest. Momentami nawet infantylna i zdradzająca wiarę autora w pewne totoemy, w symbole. Nie jestem przekonany że rower w mieście jest bezdyskusyjny. Że jest lekarstwem na Wszystko. Na wszystko.
Rower jest po prostu środkiem przemieszczania się. nie jest lekarstwem na wszystko. Zastosowanie zasad projektowania według Gehla może przynieść skutki tyko powierzchnowne, symboliczne, naskórkowe. Problemy miast współczesnych leżą zupełnie gdzie indziej. Gehl ich nie dostrzega.
BTW wolę Gehla słuchać niż czytać.

Gehl, jak to Gehl.

Książka bogata w ilustracje. Jeśli chodzi o treść to uważam, że nie zaskakuje. Gdy się ją czyta to w większości ma się wrażenie, że autor nie pisze nic nowego. Może jest to prędzej przypomnienie, a niektóre kwestie osobiście inaczej odbieram i zdarzało mi się nie zgodzić z autorem (bywało to czasami denerwujące). Dla mnie za mało przykładów miast "idealnych".
Podsumowanie: dobrze się czyta, nie zanudza, zmusza do przemyśleń (przynajmniej w moim przypadku).

Podsumowanie:...

Ciężko mi się czytało tę książkę. Dlaczego? Bo czasami patrzyłem za okno a tam: sąsiedzi chcą się od nas odgrodzić, w mieście chcą budować nową dwupasmową drogę i tunel, a przejście dla pieszych o które zabiegałem nie zostało zbudowane z racji na "Św. Przepustowość".

Większość rzeczy była dla mnie dość oczywista bo interesuję się tym tematem od paru lat. Doszło kilka liczb i ciekawe przykłady. Jedno z czym mam problem to przykład Wenecji jako idealnego miasta. Dla mnie się to kłóci z protestami mieszkańców, którzy mają dość komercjalizacji miasta i masowo się z tego "przyjaznego wg Gehla" miast wyprowadzają.

Cała recenzja tu:

Świetna książka o rozwoju miast, przestrzeni publicznej, projektowaniu z uwzględnieniem ludzkich wymiarów. Po przeczytaniu zacząłem identyfikować elementy, które sprawiają, że jedne ulice tętnią życiem, a inne są martwe. Dlaczego w poniemieckich dzielnicach mieszka się przyjemnie, a w polskich nowych dzielniach się tylko sypia.

Najbardziej denerwujące są małe niedoróbki w polskim wydaniu, niektóre podpisy nieprzetłumaczone, w obrębie 2ch stron 3 akapity z dodatkowmymi literami na początku.

Najbardziej denerwujące są małe niedoróbki w...

Książka ciekawa, dużo ilustracji co akurat w tym wypadku jest plusem. Jednak dużo powtórzeń i koszmarne wydanie polskie (cześć podpisów pod zdjęciami nie przetłumaczona, układ strony się czasem rozjeżdża - nigdy czegoś takiego nie widziałem w książce).

• Architektura
  • Architektura i urbanistyka