Zgroza w Dunwich

The Dunwich Horror
1928-01-01
1928-01-01
52 min.

Okładka książki Przypadek Charlesa Dextera Warda H.P. Lovecraft, Edward T. Riker
Przypadek Char... H.P. Lovecraft, Edw...
Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...

Najlepsze polskie wydanie Lovecrafta.

Najlepsze polskie wydanie Lovecrafta.

Jak już zaczniesz czytać, nie dasz rady się oderwać. Tego klimatu nie można porównać z żadnym innym. Czyste szaleństwo w opowiadaniach, wyobraźnia i pomysły wyprzedziły swoje czasy. Polecam z całego serca.

Geniusz autora wręcz poraża. Taki artyzm językowy w połączeniu z nieograniczoną wyobraźnią nie zdarzył się chyba nigdy - poza tym jednym przypadkiem.

Ah co to była za księga! Ten mrok, ta groza.. aż dreszcz człowieka przechodzi. Niektóre opowieści trochę lepsze, inne trochę gorsze, ale żadnego nie nazwałabym mianem "słabe". Z czasem można odczuć powtarzalność motywów, dlatego dawkowałam sobie i co jakiś miesiąc czytałam kolejne opowiadanie (całość zajęła mi w sumie rok). Uwielbiam ten niedosyt po każdej historii, gdy napięcie cały czas wzrasta, aż tu nagle koniec i zastanawiasz się "no ale jak to, co było dalej?". Tu nie ma zakończenia i happy end'u.
Zakochałam się w świecie H.P. Lovecraft'a i z pewnością za jakiś czas sięgnę po kolejne księgi.. :)

Klasyka, do której dopiero teraz się zabrałam. Świetna lektura, dobrze spędzony czas i na pewno będę kontynuować tą przygodę.

luvcraft

luvcraft

Ebook.Trudne,ciężkie i wspaniałe.Te góry

Ebook.Trudne,ciężkie i wspaniałe.Te góry

Nie rozumiem sensu wydawania zbiorów z dublującymi się tekstami. Wszak połowa niniejszego zbioru wydana jest pod tytułem "Ze Cthulhu".
W każdym razie - bardzo przekrojowy czasowo zbiór Lovecrafta. Szczególnie spodobała mi się historia o Charlesie Dexterze Wardzie. Aż dziw, że sam pisarz uważał ją za zbyt słabą, by ogłosić ją w druku.
W każdym razie - warto przeczytać cały zbiór (chyba że się wcześniej czytało "Zew Cthulhu" ;))

W każdym razie - warto przeczytać cały...

Choć z mitologią Cthulhu jestem w miarę zaznajomiony, nie mogę powiedzieć, że jest to moje ulubione uniwersum. Opowiadanie samo w sobie wydało mi się dość schematyczne: czarnoksiężnik, spoufalanie się ze złem na zakazanej górze, starożytne woluminy, których tajemnice tylko naukowcy z Uniwersytetu Miskatonic mogą odkryć. W końcu zgroza, terror.

"W moich snach znalazłem trochę piękna, którego na próżno szukałem w życiu, i przechadzałem się po starych ogrodach i zaczarowanych lasach."

Nie udało mi się wczuć w klimat opowieści, być może ze względu na doświadczenia z życia, które okazały się bardziej przerażające. Może to wina tego wydania, a może również zbyt dużej ilości pięknych ilustracji. Być może powinienem sięgnąć po zbiór opowiadań o Cthulhu, aby lepiej poznać ten świat.

"W moich snach znalazłem...

Byłem bardzo sceptyczny, opowiadania grozy kojarzyły mi się z harcerzykami opowiadającymi przy ognisku o mumiach i wilkołakach. Niesamowicie pozytywnie się zaskoczyłem, bardzo klimatyczna książka, narracja budująca napięcie bardzo dobre tłumaczenie.

• Horror