Obsesja i śmierć

Okładka książki Obsesja i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Obsesja i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 40) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 40)
Obsession in Death
Prószyński i S-ka
2016-02-23
2016-02-23
Bogumiła Nawrot
miłość nienawiść dallas policja psychopata obsesja zbrodnia śledztwo

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i powiem że jestem mile zaskoczona.Słyszałam że pisała ona także romanse i myślałam że jej kryminały będą nieciekawe i z dużą ilością miłości i delikatności,a tu taka powieść!Wiem że nie zaczęłam czytać od początku bo od 40 tomu ale i tak książka bardzo mi się spodobała.Powieść jest kryminałem,to prawda ale jest też wątek prywatny głównej bohaterki,Eve,który nie jet za bardzo rozpisany i nie przyćmiewa on głównego wątku kryminalnego.Najbardziej spodobało mi się w tej książce wykreowanie postaci.Bohaterowie nie byli do końca wzięci znikąd, mieli jakąś tam swoją wcześniejszą historię która łączyła się z życiem Eve.Ogólnie wydaje mi się że książka jest udana i dobrze napisana dlatego ją polecam.

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Niezłe czytadło, kolejne z serii :)

Niezłe czytadło, kolejne z serii :)

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, czytałam już kilka części z tej serii i raczej nie byłam pod wrażeniem - coś w stylu "szału nie ma ale jako rozrywkowe czytadło to fajne" - a tu totalna niespodzianka!

Naprawdę autorka się postarała i ze zwykłego nieskomplikowanego romansidła (jakim seria jest w chyba początkowych tomach) z wątkiem kryminalnym zrobiła prawdziwy kryminał z krwi i kości!

Polecam!

PS. wielki szacunek dla tłumaczki! Utrzymanie tłumaczenia w odbiorze w j. polskim 'bezpłciowym', żeby nie zasugerować czy głównym złym jest stalker (on) czy stalkerka (ona) - SZACUN!!!

jak zwykle Eve Dallas mnie nie zawiodła. Super.

jak zwykle Eve Dallas mnie nie zawiodła. Super.

Eve Dallas jest nie tylko znanym szefem w nowojorskiej policji. Wraz z kolejno pozytywnie rozwikłanymi zagadkami kryminalnymi, staje się osobą powszechnie rozpoznawaną. Występuje mimowolnie w mediach, wypowiada się na temat kolejnych etapów śledztwa z zachowaniem poufności oraz tajemnicy zawodowej. Co więcej, wzbudza zainteresowanie swoją osobą, ponieważ związana jest z multimiliarderem.

Niestety, pani podporucznik nie może złapać oddechu. Kolejny raz ma za zadanie "uskrzynić" mordercę. Tym razem ofiarą pada przedstawicielka instytucji państwowej. Panie w życiu prywatnym, również zawodowym niespecjalnie za sobą przypadały. Nie mija dużo czasu, a ginie kolejna osoba, tym razem mężczyzna utrzymujący się ze sprzedaży narkotyków. Eve Dallas jest zwarta i gotowa do boju. Pragnie za wszelką cenę, z maksymalnym zaangażowaniem przystąpić do akcji, tyle, że jest jeden poważny problem, to agentka Dallas staje się głównym obiektem mordercy. Sprawa osobista. Czy szefowa wydziału komuś podpadła na tyle, aby pozbywać się jej potencjalnych wrogów? Pojawiają się kolejne wyjaśnienia w toku śledztwa, tyle, że agentce wciąż nie jest łatwo dojść do rozwiązania. Co więcej, zaczyna się coraz poważniej obawiać o bezpieczeństwo swoich najbliższych. Dlaczego oprawca podaje się za jej prawdziwego przyjaciela? Przecież Eve Dallas wie, z kim, na co dzień trzyma sztamę, dlaczego ktoś próbuje mącić jej w głowie i znieważyć jej osobę?

Eve Dallas robi wszystko, co w jej mocy, aby nie odebrano jej śledztwa. Niestety, morderca nie odpuszcza i czyni to, co przewiduje agentka. Próbuje zbliżyć się do jej bliskich. Fortuna przestaje sprzyjać tajemniczemu oprawcy. Rodzina, przyjaciele oraz znajomi zostali uprzednio dokładnie poinstruowani, jak mają się zachować, o tym, że powinni zachować najwyższe środki ostrożności.

Przyjaźń, uwielbienie agentki stopniowo przemienia się w gorycz – wraz z kolejnym niepowodzeniem i niemożnością dokonania morderstwa oraz ogromną frustracją i gniewem. Od uwielbienia do unicestwienia jest coraz mniejsza granica, z czasem zaciera się ona. Trzeba działać. Szybko, prężnie oraz skutecznie. Zanim kolejny raz oprawca spróbuje zaatakować.

Pierwszy raz mam przyjemność zderzyć się z lekturą Nory Roberts, innej aniżeli romans czy dramat z życia wyjęty. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona lekturą. Czyta się ją warto, szybko, wręcz mogłabym powiedzieć, że chłonie się i połyka kolejne stronie. Akcja utrzymana jest na najwyższym poziome. Nieustannie Czytelnik pragnie na własny rozrachunek rozwikłać zagadkę, początkowo podejrzewałam wszystkich bohaterów, którzy wymienili jakiekolwiek słowo z bohaterką. Zaczynałam kluczyć, łączyć fakty, a i tak, jak to bywa w dobrze skomponowanym kryminale, oprawca okazuje się niespodzianką. Niestety, troszkę zawiodłam się już samą końcówką, momentem poznania mordercy oraz jego pobudkami i motywacjami takowych poczynań. Zabrakło mi już pikanterii, tej szczypty dreszczyku. Ale i tak nie można pisarce odmówić pomysłowości i rewelacyjnego scalenia treści w jedną logiczną, spójną i szybko czytającą się całość.

Recenzja dla portalu kulturowego - sztukater.pl

Uwielbiam nore roberts i jej ksiaski o rve dallas. To jest moja ulubiona seria ksiazek. Ale przyznam szczerze .ze troszke sie rozczarowalam ta pozycja. Obsesja i smierc szybko i przyjemnie się czyta.ale mie ma takiegi dreszczyku emocji co zawsze sie czuje podczas czytania książek j.d.robb ;) ksiazka jest ok wiadomo.ze warto ja przeczytac.jak kazda książkę j.d.robb. Ale przy tej nie liczcie na super akcje i mnóstwo napiecia :)

2091

Ktoś ma obsesję na punkcie Dallas i morduje osoby,które w jakiś sposób obraziły czy naraziły się policjantce.Morderca uważa się za przyjaciela Eve i wie wszystko o jej życiu.W pewnym momencie zagrożeni są wszyscy którzy są dla policjantki ważni.Wciągający kryminał,pełen subtelnego humoru i nowoczesnych technologii.Warto!

Nora Roberts jak zwykle mnie nie zawiodła 😊 książka świetnie napisana, wciągająca akcja. Zabrakło mi jedynie odrobiny większego napięcia przy zakończeniu książki. Całość jednak na duży plus ☺

Pani J.D.Robb (Nora Roberts) jest wyjątkowo płodną pisarką. Z tego co widzę popełniła kilkadziesiąt książek. Ja trafiłem na tytuł "Obsesja i śmierć" i przeglądając okładki innych powieści tej pani, odnoszę wrażenie, że ten tytuł doskonale oddaje osobowość autorki - obsesję na punkcie śmierci. Proszę bardzo, oto kilka tytułów: "Zdrada i śmierć", "Śmierć w Dallas", "Celebryci i śmierć", "Psychoza i śmierć", "Wyrachowanie i śmierć", "Ukryta śmierć" itd. Dobrze, że nie ma jeszcze "Śmierć i śmierć" albo "Jeszcze więcej śmierci"...

Tak, jak 'oryginalne i twórcze' są tytuły, tak odbieram książkę, którą miałem w ręce. Niby pomysł niezły, ale wykonanie kompletnie wtórne i nieinteresujące. Nie potrafię też zrozumieć, czemu J.D. osadziła te wydarzenia w przyszłości. Właściwie to wcale bym się nie zorientował, gdyby nagle ni stąd ni zowąd nie wyskoczyły mi jakieś androidy...

Jak wspomniałem idea nie jest zła. Mamy seryjnego zabójcę, który usuwa z tego świata osoby które w jakiś sposób zadarły z główną bohaterką Eve. Zabójca najwyraźniej uważa, że wyświadcza przysługę ograniczonej procedurami policjantce i na każdym miejscu zdarzenia zostawia dla niej wiadomość...

Brzmi ciekawie? W mojej ocenie nie jest. Śledztwo jest prowadzone w nudny sposób, postaci prowadzą miałkie dialogi, a akcja nie wywołuje we mnie emocji. Być może gdybym śledził od początku serię, to mój odbiór byłby inny, ale chyba nie chce mi się kontynuować tej podróży, nie mówiąc o cofaniu się w czasie.

Moim zdaniem to bardzo przeciętna pozycja. Kto chce, niech przeczyta, ale namawiać nikogo nie będę.

Głównymi bohaterami książki są szefowa wydziału zabójstw Eve Dallas oraz jej mąż, najlepszy przyjaciel i pomocnik, miliarder Roarke. Nie mam pojęcia, jakimi sprawami zajmowali się wcześniej, ale teraz prowadzą bardzo osobiste śledztwo. Zostają bowiem znalezione zwłoki pani adwokat, z którą Eve miała kilka lat wcześniej ścięcie. I niby nic, zabójstwo jak zabójstwo, gdyby nie wiadomość znaleziona na miejscu zbrodni skierowana do pani porucznik. Na ścianie nad zwłokami, czarnym markerem ktoś przekazał Eve, że to zabójstwo to prezent dla niej od jej najlepszego przyjaciela, który chce oddać jej sprawiedliwość. Zaczyna się walka z czasem i próba odszukania seryjnego mordercy, który używa urojonej przyjaźni z Eve jako uzasadnienia do popełniania kolejnych morderstw.

• Nora Roberts
  • Thriller/sensacja/kryminał