rozwińzwiń

Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu

Okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu
Krzysztof KotowskiKarol K. Soyka Wydawnictwo: Black Publishing Seria: Linie Frontu biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Linie Frontu
Wydawnictwo:
Black Publishing
Data wydania:
2017-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380495142
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
325 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
607
335

Na półkach: , ,

Polska jednostka specjalna GROM dzięki swojej skuteczności podczas zagranicznych misji, obecnie stawiana jest na równi obok takich elit jak amerykańska jednostka SEALS czy brytyjska SAS. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który operator danej jednostki ma ważniejszą rolę, bo tylko razem, jako zespół osiągają swoje cele. Zarówno ten, który bezpiecznie dostarcza oddział na miejsce misji. Ten, który osłania zespół z oddalonego miejsca jednocześnie informując o możliwych zagrożeniach. Ci, którzy przyjmują na klatę bezpośredni kontakt z wrogiem oraz kolejny, który bezpiecznie ich stamtąd ewakuuje. Każdy z tych żołnierzy/operatorów odgrywa szalenie ważną rolę podczas misji.

Gdyby tak postawić tych wszystkich żołnierzy w pełnym uposażeniu obok siebie to nie mam wątpliwości, że największą uwagę skupiliby na sobie ci w maskowaniu Ghille czyli siatce z gałązkami, liśćmi i innymi elementami okolicznej flory - snajperzy. To trochę jak w zespole muzycznym, niby jedność, niby każdy ma swoje partie a jednak wokalista zbiera największe laury. Jest widoczny, jest najbardziej na przodzie. W przypadku snajperów wręcz odwrotnie, na co dzień są niewidoczni a jeśli już się pokażą skupiają największe zainteresowanie. Taka elita wśród elit.

"Cel za horyzontem" to opowieść polskiego snajpera jednostki GROM, która wraz z książką "Krew snajperów" tworzy pełny przegląd jego służby. Ta ukazuje początkowe jej etapy wraz z selekcją w Bieszczadach, która jest często przytaczana w książkach GROM-owców. To wyjątkowe doświadczenie, a każdy ubiegający się o miejsce w specjalnej jednostce przechodzi ten sam sprawdzian z innymi przygodami. To coś jak Hell Week dla Amerykanów. Już dla samej tej części książki warto ją przeczytać, choć początkowych szkoleń autor serwuje o wiele więcej.

Bardzo ciekawie przedstawiona została tu istota zmieniającej się struktury Wojska Polskiego z raczkującą u boku pierwszą jednostką specjalną wg wizji Sławomira Petelickiego. Jednostka, która odbiegała pod względem szkolenia i przede wszystkim wyposażenia. Jak to strzelać z niemieckich HK MP5 skoro w magazynach mamy ciągle rosyjskie AK47? To się w głowie nie mieści. A jednak. Powoli, bo powoli ale GROM parł przed siebie, a kolejne podziękowania zagranicznych jednostek ucierały nosa panom w wyprasowanych mundurach i stawiały ich przed koniecznością kolejnych zmian w zarządzaniu wojskiem.

To właśnie tutaj poznamy jedną z pierwszych misji na Haiti, czy też tę kluczową z Zatoki Perskiej, gdzie dowódcą był Andrzej "Wodzu" Kruczyński opisujący również to starcie w swojej książce "72 godziny". Zgoda naszego dowództwa? Dotarła na dzień przed planowanym rozpoczęciem ataku.

Bardzo dobrze zbalansowana opowieść, bo dużo w niej zmieniającego się tła, które mimo wszystko nie rozstraja uwagi czytelnika. Dzieje się dużo, a konkretne zadania snajperów są przedstawione z perspektywy trzeciej osoby, co powoduje, że sytuacja jest przedstawiona w ujęciu z wielu punktów. Świetna przygoda, rewelacyjna lekcja historii, której trudno szukać w obecnych podręcznikach.

Polska jednostka specjalna GROM dzięki swojej skuteczności podczas zagranicznych misji, obecnie stawiana jest na równi obok takich elit jak amerykańska jednostka SEALS czy brytyjska SAS. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który operator danej jednostki ma ważniejszą rolę, bo tylko razem, jako zespół osiągają swoje cele. Zarówno ten, który bezpiecznie dostarcza oddział na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
296
243

Na półkach:

To nie jest pozycja dla niespełnionych polonistek, którym zły szyk zdaniowy przeszkadza, lub brak chronologii. Ta książka nie ma się "dopasować" do czytelnika. To jest tak porządna i fachowa pozycja, że ona na wejściu zdobywa szacunek i serca czytelników kochających wojsko. Jeszcze bardziej kocha się komandosów po takich lekturach. Kawał żołnierskiego życia w kościach przedstawił nam płk Soyka.

To nie jest pozycja dla niespełnionych polonistek, którym zły szyk zdaniowy przeszkadza, lub brak chronologii. Ta książka nie ma się "dopasować" do czytelnika. To jest tak porządna i fachowa pozycja, że ona na wejściu zdobywa szacunek i serca czytelników kochających wojsko. Jeszcze bardziej kocha się komandosów po takich lekturach. Kawał żołnierskiego życia w kościach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
310
93

Na półkach:

Poniżej mamy opinię Zaczytanej, która punktuje błędy w redagowaniu książki (i bardzo słusznie). Ja dodam jeszcze, że nie podoba mi się ani tytuł, ani opis redakcyjny. Niestety, wspomnienia nie obejmują praktycznie w ogóle zadań snajperskich! Jednak niewątpliwym walorem pozycji jest jej warstwa dokumentalna, przedstawiająca początki oraz rozwój Gromu. Za to daję sześć gwizdek.

Poniżej mamy opinię Zaczytanej, która punktuje błędy w redagowaniu książki (i bardzo słusznie). Ja dodam jeszcze, że nie podoba mi się ani tytuł, ani opis redakcyjny. Niestety, wspomnienia nie obejmują praktycznie w ogóle zadań snajperskich! Jednak niewątpliwym walorem pozycji jest jej warstwa dokumentalna, przedstawiająca początki oraz rozwój Gromu. Za to daję sześć gwizdek.

Pokaż mimo to

avatar
943
405

Na półkach:

Ta książka byłaby interesującą i wciągającą lekturą, gdyby ktoś ją sensownie zredagował, uporządkował rozdziały, żeby tworzyły chronologiczny ciąg wydarzeń, a nie przypadkowy zlepek wspomnień snajpera. Druga kwestia to korekta językowa, której nie zrobiła ani korektorka książki ani współautor, czyli dziennikarz opisujący swoją rolę jako słuchacza i rejestratora wspomnień. Szkoda, bo zmarnowano całkiem ciekawy materiał, a dodatkowo jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że książka została wydana w Wydawnictwie Czarne, które raczej dba o dobrą redakcję i korektę wydawanych reportaży.

Ta książka byłaby interesującą i wciągającą lekturą, gdyby ktoś ją sensownie zredagował, uporządkował rozdziały, żeby tworzyły chronologiczny ciąg wydarzeń, a nie przypadkowy zlepek wspomnień snajpera. Druga kwestia to korekta językowa, której nie zrobiła ani korektorka książki ani współautor, czyli dziennikarz opisujący swoją rolę jako słuchacza i rejestratora wspomnień....

więcej Pokaż mimo to

avatar
422
247

Na półkach: ,

Świetna książka uchylająca nieco rąbka tajemnicy co do naszej jednostki specjalnej GROM. Autor ciekawie i zajmująco opisuje kulisy jej powstania, funkcjonowania, selekcji jej członków. Smaczkiem jest tu kontekst polityczny, pokazanie jak organy państwa które powinny dbać o dobro kraju i formować takie jednostki, podchodziły do powstania GROM. Dobrze ze wśród ówczesnej kadry wojskowej był gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM. Powstała bowiem formacja, która ma świetną renomę wśród specjalsów innych państw, a nawet w pewnym momencie historii była stawiana jako wzór. Udział w akcjach zagranicznych, konflikty- to były momenty gdy nasi komandosi mogli sprawdzić swoje umiejętności jak i zdobyć nowe doświadczenia. Czytając o akcjach na Haiti, w zatoce Perskiej czy tez Iraku poczułam autentyczną dumę z naszych chłopców. Powinnismy być dumni, ze w naszym kraju powstała taka jednostka. Że mimo niechęci klasy politycznej znalazły się osoby, które patrzyły trochę dalej niż w perspektywie kilku lat. Jednocześnie książka pokazuje jak krótkowzroczność, zachowawcze działania, czy tez głupota ludzi z kręgów polityki mogły zniszczyć coś z czego jako kraj możemy być dumni. Śmiało można powiedzieć ze osoby z tej jednostki to najlepsi z najlepszych, wyszkoleni, zmotywowani, a przede wszystkim specjaliści w swoim fachu. Polecam serdecznie 🙂

Świetna książka uchylająca nieco rąbka tajemnicy co do naszej jednostki specjalnej GROM. Autor ciekawie i zajmująco opisuje kulisy jej powstania, funkcjonowania, selekcji jej członków. Smaczkiem jest tu kontekst polityczny, pokazanie jak organy państwa które powinny dbać o dobro kraju i formować takie jednostki, podchodziły do powstania GROM. Dobrze ze wśród ówczesnej kadry...

więcej Pokaż mimo to

avatar
178
116

Na półkach: ,

Przeczytałem wcześniej kilka innych książek napisanych naszych żołnierzy lub z ich udziałem. Tą oceniam najwyżej bo mówi co nieco o kulisach o kontekście politycznym w którym przyszło działać dowódcom i żołnierzom. Osoby z zewnątrz takie jak ja nie mają o tym pojęcia.
Tak jak przy poprzednich książkach powtórzę: NAWET JEŻELI NIE INTERESUJE CIĘ WOJSKO, przeczytaj.

Przeczytałem wcześniej kilka innych książek napisanych naszych żołnierzy lub z ich udziałem. Tą oceniam najwyżej bo mówi co nieco o kulisach o kontekście politycznym w którym przyszło działać dowódcom i żołnierzom. Osoby z zewnątrz takie jak ja nie mają o tym pojęcia.
Tak jak przy poprzednich książkach powtórzę: NAWET JEŻELI NIE INTERESUJE CIĘ WOJSKO, przeczytaj.

Pokaż mimo to

avatar
136
14

Na półkach: , ,

W książce znalazłem to czego oczekiwałem. Trochę teorii, dużo ważnych faktów z historii jednostki oraz wspomnień z realizacji bądź treningu. Polecam

W książce znalazłem to czego oczekiwałem. Trochę teorii, dużo ważnych faktów z historii jednostki oraz wspomnień z realizacji bądź treningu. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
840
840

Na półkach: ,

Ciekawa książka o najlepszej polskiej jednostce specjalnej. Jej autorem jest człowiek z 20 letnim doświadczeniem w tej formacji. Jeden z pierwszych komandosów GROM-u, uczestnik wielu zagranicznych szkoleń i misji wojskowych oraz szef szkolenia tej jednostki. Pierwszy polski absolwent legendarnego kursu "Zielonych beretów" w Forcie Bragg - SFQC. Soyka opowiada o historii powstania jednostki 2305, relacjonuje doświadczenia z selekcji, opisuje broń i taktykę jednostek specjalnych przybliżając przy tym jednostki z innych krajów. Mówi o ćwiczeniach w Bieszczadach oraz USA i uchyla kulisy misji zagranicznych (Haiti, Iraku, Zatoka perska). Przybliża po trochu osobę Generała Petelickiego i nie omieszkuje przy tym podzielić się z czytelnikiem wpływem polityki na kwestie związane z wojskiem. Niestety tytuł książki jest mylący. Jeżeli ktoś oczekuje od książki szczegółów szeroko pojętego snajperskiego fachu srogo się zawiedzie. Snajperskiej roboty jest jak na lekarstwo, a szkoda bo gdyby autor uraczył nas szczegółami ze szkolenia snajperskiego ocena książki i przyjemność płynąca z czytania zapewne byłaby wyższa (przynajmniej dla mnie). Mimo wszystko jest to bardzo ciekawe uzupełnienie literatury o jednostkach specjalnych. Uważam też, że ta książka jest lepsza od "Krwi snajperów" mimo, że jest w niej zdecydowanie mniej snajperskiej akcji niż we "Krwi". Polecam.

Ciekawa książka o najlepszej polskiej jednostce specjalnej. Jej autorem jest człowiek z 20 letnim doświadczeniem w tej formacji. Jeden z pierwszych komandosów GROM-u, uczestnik wielu zagranicznych szkoleń i misji wojskowych oraz szef szkolenia tej jednostki. Pierwszy polski absolwent legendarnego kursu "Zielonych beretów" w Forcie Bragg - SFQC. Soyka opowiada o historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
56
26

Na półkach:

W kilku słowach.
Książka raczej dla osób choć minimalnie zainteresowanych tematem.
Autorzy omawiają między innymi historię powstania jednostki oraz działa GROMu na Haiti, w Iraku i Afganistanie. Poruszają też temat szkolenia sił specjalnych.
Moim zdaniem autorzy czasem zbyt mocno skupiają się na szczegółach opisu danej taktyki walki czy akcji, które dla laika nic nie wniosą do lektury, ale nie ma ich zbyt dużo więc czytelnik raczej na nich nie polegnie.
Książka napisana lekiem językiem, a pojawiająca się terminologia specjalistyczna jest objaśniona w stopniu co najmniej wystarczającym dla zwykłego czytelnika.
Mogę ją spokojnie polecić.

W kilku słowach.
Książka raczej dla osób choć minimalnie zainteresowanych tematem.
Autorzy omawiają między innymi historię powstania jednostki oraz działa GROMu na Haiti, w Iraku i Afganistanie. Poruszają też temat szkolenia sił specjalnych.
Moim zdaniem autorzy czasem zbyt mocno skupiają się na szczegółach opisu danej taktyki walki czy akcji, które dla laika nic nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
103
67

Na półkach:

Bardzo dobra biografia specialsa z elitarnej i chyba najlepszej Polskiej jednostki GROM. Opisuje nam jak wyglądała rekrutacja, szkolenie, misje i walka z wrogiem. Pokazuje nam jak w krótkim czasie stworzono jedną z najlepszy jednostek specjalnych na świecie. W tle jest też polityka, która zamiast wspierać to chce niszczyć dorobek jednostki. A podsumowanie jest odpowiedzią na lewacką propagandę, żeby terrorystów traktować "humanitarnie", tak jak oni nigdy tego nie robili mordując setki niewinnych ludzi.

Polecam!

Bardzo dobra biografia specialsa z elitarnej i chyba najlepszej Polskiej jednostki GROM. Opisuje nam jak wyglądała rekrutacja, szkolenie, misje i walka z wrogiem. Pokazuje nam jak w krótkim czasie stworzono jedną z najlepszy jednostek specjalnych na świecie. W tle jest też polityka, która zamiast wspierać to chce niszczyć dorobek jednostki. A podsumowanie jest odpowiedzią...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    403
  • Chcę przeczytać
    295
  • Posiadam
    124
  • Ulubione
    13
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    7
  • E-book
    5
  • Militaria
    4
  • Ebook
    4
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Krzysztof Kotowski Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Zobacz więcej
Krzysztof Kotowski Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Zobacz więcej
Krzysztof Kotowski Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także