Toksyczni ludzie

Okładka książki Toksyczni ludzie Bernardo Stamateas
Okładka książki Toksyczni ludzie
Bernardo Stamateas Wydawnictwo: Bellona nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bellona
2018-02-08
2018-02-08
Bernardo Stamateas psycholog toksyczność poradnik

Średnia ocen tej książki mnie nie zadowala. Jest to niecałe 250 stron opisów i przykładów zachowań toksycznych ludzi.

Temat ten nie jest mi absolutnie obcy, ponieważ takich ludzi znajdzie się trochę na liście tych, którzy się przewinęli przez moje życie. Niektórzy ,,storpedowali" moją codzienność, pojawiając się i za chwilę się ulatniając. Inni pojawili się na dłużej i przez cały czas kopali pode mną doły za moimi plecami, zgrywając aniołków i niewiniątka w moim towarzystwie.

Nie mam łatwej przeszłości, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Nie brakowało w moim życiu tragicznych wydarzeń, ciężkich do zdzierżenia przeżyć i istot, które działały przeciw mnie. Dziś uważam, że duża część z tego wszystkiego była mi potrzebna, żebym odkryła, kim naprawdę jestem i jaka jest moja wartość. Dzięki tym wszystkim ludziom moja pewność siebie z biegiem czasu jedynie zyskała aniżeli straciła. Poczyniłam w swoim życiu ogromne postępy - chociażby ukończenie Szkoły Policealnej w niezbyt sprzyjającym środowisku, pójście na studia, gdzie dopiero odkryłam, co to jest normalne życie. Przekonałam się też, kto w tym moim otoczeniu jest naprawdę prawdziwy i warty mojego cennego czasu.

Toksyczni ludzie są wszędzie, tylko nie zawsze potrafimy ich rozpoznać i traktujemy ich normalnie, choć często powinniśmy ich unikać dla własnego dobra.

Książka ,,Toksyczni ludzie" autorstwa Bernardo Stamateas"a odkrywa wszystkie karty, uczy nas, jakie postępowania są toksyczne i jak się przed nimi bronić. Lub jak na nie odpowiadać, kiedy unik nie jest możliwy.

Polecam i niebawem chciałabym sięgnąć po kolejne książki z tej serii - a 2 już za mną :D

Poradnik "Toksyczni ludzie" autorstwa Bernardo Stamatesa to precyzyjne i kompleksowe narzędzie, które pomaga zrozumieć i radzić sobie z trudnymi relacjami międzyludzkimi. Autor, będący doświadczonym psychologiem, psychoterapeutą i seksuologiem klinicznym, prezentuje czytelnikowi skuteczne strategie radzenia sobie z osobami toksycznymi, które niestety są obecne w życiu każdego z nas.
Stamateas w przejrzysty sposób odpowiada na pytania dotyczące rozpoznawania toksycznych osób, analizuje ich destrukcyjne zachowania oraz oferuje praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed nimi. Autor nie tylko identyfikuje problem, ale również dostarcza konkretnych narzędzi i technik, które czytelnik może wdrożyć w swoim życiu codziennym.
Jednym z mocnych punktów poradnika jest sposób, w jaki Stamateas analizuje genezę toksycznych zachowań. Autor zgłębia przyczyny, sprawiając, że czytelnik zdobywa głębsze zrozumienie, co pomaga nie tylko w radzeniu sobie z konkretnymi sytuacjami, ale również w budowaniu odporności na przyszłość.
Klarowność przekazu i prostota języka, jakie prezentuje autor, sprawiają, że książka jest dostępna dla różnych grup czytelników, niezależnie od ich doświadczenia w dziedzinie psychologii. Stamateas unika specjalistycznego żargonu, co czyni poradnik zrozumiałym nawet dla osób, które nie mają głębokiej wiedzy z zakresu psychologii.
Jednym z kluczowych elementów jest również praktyczność porad zawartych w książce. Autor nie tylko teoretyzuje na temat toksyczności, ale również proponuje konkretną strategię działania. Czytelnik znajdzie tu wiele praktycznych wskazówek dotyczących stawiania granic, radzenia sobie z manipulacjami czy budowania zdrowszych relacji.
Podkreślić trzeba także wartość poradnika w kontekście uzdrawiania relacji z innymi ludźmi. Stamateas nie tylko ukierunkowuje czytelnika na zrozumienie i radzenie sobie z trudnymi osobami, ale również pomaga w budowaniu bardziej satysfakcjonujących i radosnych relacji międzyludzkich.
W skrócie, poradnik "Toksyczni ludzie" to nieoceniona pomoc dla każdego, kto staje w obliczu trudnych relacji międzyludzkich. Precyzyjna analiza, praktyczne wskazówki i zrozumiały język sprawiają, że książka ta może stać się skarbem dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć i pokonać trudności związane z obecnością toksycznych osób w ich życiu.
Bernardo Stamateas w swojej książce "Toksyczni ludzie" wychodzi naprzeciw powszechnemu doświadczeniu wielu z nas - spotkania z osobami, które z różnych powodów wprowadzają negatywną energię do naszego życia. Autor, będący doświadczonym psychologiem, psychoterapeutą i seksuologiem klinicznym, postanowił podjąć temat toksycznych relacji i przedstawić czytelnikowi praktyczne narzędzia do radzenia sobie z nimi.
Książka skupia się na identyfikacji, zrozumieniu i radzeniu sobie z toksycznymi ludźmi. Stamateas zaczyna od istotnego pytania: jak rozpoznać osoby toksyczne? Autor przedstawia charakterystyczne cechy, zachowania i sytuacje, które mogą świadczyć o toksyczności danej osoby. Przytacza liczne przykłady z życia codziennego, co pomaga czytelnikowi zobaczyć, że toksyczne relacje są powszechne i niejednokrotnie spotykane.
Kolejnym ważnym zagadnieniem, które porusza Stamateas, jest zrozumienie, co sprawia, że ludzie zachowują się destrukcyjnie. Analizuje różne mechanizmy obronne, traumy czy braki w wychowaniu, które mogą prowadzić do toksycznego zachowania. Dzięki temu czytelnik może lepiej zrozumieć, skąd bierze się negatywna energia w relacjach i dlaczego niektóre osoby tak się zachowują.
Autor nie skupia się jedynie na diagnozowaniu problemu, ale przede wszystkim oferuje praktyczne rozwiązania. Jak ochronić się przed toksycznymi ludźmi? Jak stawiać granice? Jak uzdrowić relacje? Stamateas podaje konkretne wskazówki, które można zastosować w życiu codziennym. Wprowadza czytelnika w świat technik psychologicznych i terapeutycznych, które pomagają radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Język, w jakim napisana jest książka, jest zrozumiały i przystępny dla każdego czytelnika, niezależnie od jego wcześniejszego doświadczenia z psychologią czy tematem relacji międzyludzkich. Autor unika specjalistycznego języka, co sprawia, że poradnik jest bardziej dostępny dla szerokiego grona czytelników.
"Toksyczni ludzie" to z pewnością wartościowy poradnik dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć i radzić sobie z trudnymi relacjami. Książka nie tylko pomaga w identyfikacji toksycznych zachowań, ale przede wszystkim pokazuje praktyczne kroki do ich przezwyciężenia. Dzięki temu, czytelnik może poprawić jakość swoich relacji, uczynić swoje życie łatwiejszym i pełniejszym.

Każdy z nas w swoim życiu zetknie się z osobą, która będzie miała na niego zły wpływ, lub z którą po prostu nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Niestety, życie jak to życie - musimy się z tym zmierzyć. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać takie osoby, jak je pogrupować oraz co ważne, jak sobie z nimi radzić!

Autor przychodzi do nas z publikacją, która jest dobrym, rzetelnym i co ważne KONKRETYNYM poradnikiem. Mamy wszystko prosto napisane - czarno na białym. Bez owijania w bawełnę i zbędnych opisów. Zdecydowanie i mocno - POLECAM!

Autor przychodzi do nas z publikacją, która jest dobrym,...

Żyjemy otoczeni toksycznymi ludźmi przez cały dzień. Z tej książki możemy dowiedzieć się, jak na nasze życie wpływają te toksyczne zachowania, które ludzie noszą w swoim życiu.

Dobra i ciekawa pozycja. Pomaga nam zidentyfikować i chronić przed różnymi rodzajami toksyn: obwiniaczem, zazdrosnym, dyskwalifikującym, agresywnym werbalnie, fałszywym, psychopatą, miernotą, plotkarzem, autorytarnym szefem, neurotykiem, manipulatorem, dumnym i narzekającym.
Wszyscy znamy kogoś takiego. Opisy są dość kompletne, choć chętnie znalazłbym więcej wskazówek, jak bronić się przed każdym typem.
Zawiera dobre i dosyć dokładne zwroty oraz cytaty do każdego rozdziału.

Książka, którą dałabym niejednej osobie, tym, którzy "cierpią" i (przede wszystkim) toksycznym ludziom, aby zobaczyli swoje odbicie i zdali sobie sprawę z tego, kim są.

Nie każdy umie rozpoznać toksyczną osobę i nie każdy nabył takiego doświadczenia, jak z nimi postępować. Ta książka może uświadomić taką osobę co czują toksyczne osoby, dlaczego tak się zachowują, jak się przed nimi chronić. Niemała część osób ulega manipulatorom, wywoływaczom poczucia winy, osobom umniejszającym ich osiągnięcia, zatem po przeczytaniu tej książki mogą poprawić swoją sytuację o 180 stopni. Wiele opisanych rad już znałem, jednak trafiło się parę cennych wskazówek. W niektórych rozdziałach opisujących niektóre toksyczne osobowości, autor zwracał się do czytelnika z pytaniem czy może czytelnik ma jakieś toksyczne cechy. Najbardziej poruszył mnie rozdział o zawistniku, bo czasem zazdroszczę w myślach ludziom i ta niezdrowa zazdrość tylko mi szkodziła. Trafiło się parę momentów, gdzie zawiało coachingiem. Nawet parę razy padło "jesteś zwycięzcą". Rady o treści "Nie możesz zmienić toksycznej osoby. Tylko ona może to zrobić, jeśli będzie mieć chęć" lub "Tylko ty masz władzę nad swoimi emocjami, myślami i jesteś wolnym człowiekiem" pojawiały się bardzo często i chyba w prawie każdym rozdziale. W sumie mózg nie może zmienić swojego schematu myślenia w jeden dzień, więc trzeba mu codziennie systematycznie powtarzać te rady, więc chyba rozumiem dlaczego autor wielokrotnie powtarzał te rady.

Słaba lektura, której nie doczytałam do końca. Napisana bełkotliwie i chaotycznie, jakby autor miał jakąś dziwną biegunkę myśli. I jeszcze połączenie poradniku i coachingu. Mimo, że czyta się szybko (jak ktoś się uprze to da radę w jeden dzień) nie dałam rady jej dokończyć. I nie polecam nikomu marnować tego jednego dnia.

Meh... Banały, oczywistości, niezliczona ilość powtórzeń.

Meh... Banały, oczywistości, niezliczona ilość powtórzeń.

Nic wartościowego, dodatkowo ciężko bylo przez nią przebrnąć.

Nic wartościowego, dodatkowo ciężko bylo przez nią przebrnąć.

Co za bełkot. Dobry tytuł, okładka. Ale treść do banały takie że chyba napisał to ChatGPT

Jak dla mnie, to tylko podrozdzial do pierwszego rozdzialu: "Cechy manipulatora".

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Toksyczni ludzie