Mądrość wilków

Okładka książki Mądrość wilków Eli H. Radinger
Okładka książki Mądrość wilków
Eli H. Radinger Wydawnictwo: Czarna Owca flora i fauna
flora i fauna
Die Weisheit der Wölfe: Wie sie denken, planen, füreinander sorgen. Erstaunliches über das Tier, das dem Menschen am ähnlichsten ist
Czarna Owca
2019-03-13
2019-03-13
Ewa Kochanowska
literatura niemiecka reportaż wilki literatura naukowa przyroda przyrodnicza

Autorka wywyższa wilki do tego stopnia, że mogą się wydawać bogami na czterech nogach. Jakie to one mądre, w wielu aspektach życia lepsze od człowieka itp. A już kompletnie straciła mnie w jednym z późniejszych rozdziałów w których to stwierdza, że gdy wilk na ciebie patrzy to znaczy, że przejrzał cię na wylot, że ma nad tobą przewagę. Ja rozumiem fascynację, ale to już przechodzi w jakiś duchowy fanatyzm.

Zbyt dużo "mądrości" autorki i porównań do życia ludzi. Same opowieści o wilkach ciekawe i przyjemnie się je czytało.

To mogłaby być taka dobra książka . gdyby nie pewna nieznośna dla mnie maniera autorki. Otóż uparła się ona, by wszystkie zachowania wilków porównywać z ludzkimi (wilki wychodziły tu wyraźnie na plus) a co gorsza wybiórczo opisywać te zachowania. Np. gdy wilki są agresywne to bronią swojej rodziny a gdy poddają się to są niekonfliktowe . Do tego ciągła antropomorfizacja i wyciąganie moralnych wniosków z życia zwierząt. Przykładowe tytuły rozdziałów. Znaczenie rodziny, Siła kobiet, Mądrość wieku, O tym kiedy należy działać, Tęsknota za domem, Sukces można zaplanować...Brzmi jak poradnik udanego życia prawda? No i co jakiś czas autorka przypomina jak to dzięki wilkom sama nauczyła się wieść udane życie... Jeśli komuś takie rzeczy nie psują czytania to dowie się sporo niezaawansowanej wiedzy o wilkach od niewątpliwej pasjonatki a do tego oglądnie sporo pięknych zdjęć.

Bardzo ciekawa pozycja, czyta się przyjemnie i lekko. Historie opowiedziane przybliżają nam życie wilków oraz korelują ich żywot z naszym.
W wielu sytuacjach pokazuje jak bardzo zatraciliśmy się w tym co pierwotne, i że w każdym z nas drzemie wilk.

Życie rodzinne wilków, świetna ozycja przyrodnicza.

Życie rodzinne wilków, świetna ozycja przyrodnicza.

Mam słabość do wilków, więc bardzo przyjemnie czytało się opowieści osoby, która darzy te zwierzęta taką miłością i szacunkiem.

Książka jest naprawdę ciekawą pozycją dla miłośników zwierząt a przede wszystkim wilków. Podziwiam również autorkę za to jak doszła do miejsca w którym obecnie się znajduje, często myślę o tym, że moje życie zawodowe (choć udane) nie sprawia, że czuję się zawodowo spełniony. Być może będzie to dla mnie inspiracja by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Niestety nie mogę przejść obojętnie obok jednej myśl autorki, która nie daje mi spokoju, a mianowicie jej opis udomowienia wilków przez ludzi pierwotnych. Przypisuje ona zasługi tego procesu (z dużą dozą pewności) kobietom. Nie zrozumcie mnie źle, nie twierdzę, że nie dokonały tego kobiety, ale bądźmy uczciwi, co jest bardziej prawdopodobne, symbioza wilka z człowiekiem po przez powolne oddziaływanie na siebie - wilcza obserwacja ludzi i korzystanie z resztek przez nich pozostawianych, czy jednak proces ten został zapoczątkowany przez kobiety karmiące własną piersią wilcze szczenięta? Mimo wszystko muszę przyznać, że takie podejście do sprawy jest propozycją na którą nigdy bym nie wpadł!

Niestety nie...

'' Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.''

- Antoine De Saint - Exupery.

; Mądrość wilków

Elli H. Radinger.

Wydawnictwo: Czarna Owca.

Literatura: Reportaż

Lubicie reportaże? podróżowanie po literaturze flory i fauny, poznawanie ; niby ; oczywistych faktów odnoszących się przyrody, zwierząt, porównywać siebie do...no właśnie, zawsze można powiedzieć że człowiek jako homo sapiens, człekokształtny posiada cechy nabyte przez przodków, w końcu pochodzimy z małpy, ale czy do końca to prawda? Była pani adwokat postanowiła nie tylko sprawdzić podobne cechy które upodabniają nas do WILKA, ich inteligencja, wrażliwość, troska o stado, przypomina mi nas samych, dorastanie w rodzinie, zdobywanie umiejętności które mają na celu opuszczenie gniazda, po to by zbudować własny dom i rodzinę, tak samo dotyczy watahy, jest samiec Alfa i samica Alfa którzy na podobieństwo człowieka posiadają silne charaktery, dominujące w stadzie, zazwyczaj samiec to opoka, pewny siebie basior którego szanuje reszta stada, samica na domiar wszystkiego, jak przystało na kobietę i nie ważne z jakiego jest gatunku, kręci szyją nadając kierunek, pozwalając na podejmowane decyzje, steruje przywódcą lub doprowadzając do katastrofy. Gdzie nie na próżno mówi się że wszelkie wojny i konflikty powstają przez piękną płeć. Reportaż ukazuje rodzinę i troskę o seniorów, gdzie dbają o starszych osobników do końca, szanując i uwzględniając ich potrzeby. W śród ludzi istnieje także widoczna i namacalna więź przekazywana w raz z wartościami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, choć często się zdarza że seniorzy pozostawieni sami sobie, samotnie odchodzą w niepamięć w hospicjach czy domu spokojnej starości. Książka pokazuje nie tylko piękne fotografie umieszczone na łamach książki, ale prezentuje nowe fakty że to zwierzęta byłyby lepszymi ludźmi niż my jesteśmy. Pełna empatii, ciepła i wrażliwości, książka która przeniosła mnie w dalekie strony, nie odkryte, zwodnicza przyroda która rozbudziła mój zmysł ciekawości, pozwoliła na buszowanie po stronach z wielką inspiracją pragnąć wiedzieć mimo wszystko o wilkach, w końcu będąc w posiadaniu suki która swój początek wzięła od wilka, szukałam porównań co do niej. Bo skoro uważamy że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, dlaczego nie zapożyczyć pewnych cech od zwierząt, które świetnie sobie radzą w świecie tak brutalnym. Powędrowałam palcem po mapie, gdzie kręta ścieżka zaprowadziła mnie do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, gdzie tam stanęłam oko w oko z wilkiem. Polecam serdecznie.

'' Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.''

- Antoine De Saint - Exupery.

; Mądrość wilków

Elli H. Radinger.

Wydawnictwo: Czarna Owca.

Literatura: Reportaż

Wspaniała, jedna z najlepszych książek o wilkach jaką czytałam. Wzruszająca i piękna - opowiada o zachowaniach wilków, ich naturze, behawiorze. Dowodzi, jak podobne do nas są te wspaniałe zwierzęta.

Wilczyca z watahy Lamar (strona 173) to nie Cinderella z watahy Druidów (strona 170).
Szkoda, że nie ma możliwości usuwania śmieciowych wpisów jak HeroinHeart.
A sama książka jest rewelacyjna.

Szkoda, że nie ma możliwości usuwania śmieciowych wpisów jak HeroinHeart.
A sama książka jest rewelacyjna.

• Natura
  • Zwierzęta