Okładka książki Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945 Arno Giese
Arno Giese Wydawnictwo: Psychoskok reportaż
reportaż
Psychoskok
2019-05-05
2019-05-05
9788381194648
historia II wojna światowa III Rzesza motyw wojny obozy koncentracyjne obozy pracy

Prawdziwe dzieło sztuki. Żywa historia, prawdziwe fakty, reportaż. Poszerzenie wiedzy ogólnej na wielu przykładach o Polakach na robotach przymusowych w latach 1939-1945 .
Jest to olbrzymie uzupełnienie książki Anny Augustyniak ,, Na targu niewolników trzeciej Rzeszy’’.
Rzeczywisty ikonograficzny dokument o ludziach, którzy przeszli obozy pracy i obozy koncentracyjne utworzone przez hitlerowców oraz o tych, którym przeżyć się nie udało...

"W tak przełomowych czasach dla Europy, wszystkie moje aktywności publicystyczne i charytatywne, składam na ołtarzu polsko-niemieckiego pojednania".
Arno Giese.

,,Byłym polskim niewolnikom z literą „P”, robotnikom przymusowym z lat 1939-1945 opracowanie to poświęcam. Proszę przyjąć je jako moje osobiste przeprosiny wszystkich pokrzywdzonych przez ociemniałych hitlerowską ideologią ludobójstwa przedstawicieli mojego Narodu’’.
Arno Giese.

Niewinni ludzie wywożeni do Niemiec i zmuszeni często do niewolniczej pracy. Naziści uzyskiwali tanią siłę roboczą dla przemysłu i rolnictwa oraz przyczyniali się do masowej zagłady określonych grup ludności z terenów okupowanych. Największą grupę uciskanych stanowili Polacy i oni też byli najgorzej traktowani. Wywożeni Polacy byli niewolnikami . Naszywka z literą P oznaczała jako podczłowieka, który ma nieograniczony czas pracy i żadnych praw. Każdy naznaczony był przymuszony do katorżniczej, ponad siły pracy, nieludzko traktowany, upodlony, poniżony, w chłodzie, głodzie i chorobach, karany za najdrobniejsze przewinienie w bestialski sposób, traktowany jak przedmiot , który ma być wykorzystywany aż do całkowitego zużycia.

Arno Giese – urodzony 24 sierpnia 1941 roku w Pile /Schneidemühl/, gdzie też spędził swoje dzieciństwo. Czasowo od roku 1956 mieszkał na Śląsku, skąd wrócił do Piły w roku 1960.
W listopadzie 1978 roku wyemigrował do Niemiec w ramach akcji łączenia rodzin. Mieszka w Bad Tölz w Bawarii. Z zamiłowania publicysta i fotoreporter. Współpracuje z prasą polonijną w Stanach Zjednoczonych, Anglii i w Niemczech. Żonaty, żona Barbara Polka, troje dzieci .

On sam przyznaje ,że nie jest to łatwa dla niego książka.
Autor włożył w tę publikację całe pokłady wnikliwej pracy, przeszukiwania archiwów, dokumentacji itp.
Dodatkowo nam tego dostarcza , poszerzając o ten cały wkład związany z przedrukami, artykułami, dokumentami, skanami, mapami, fotografiami i to nie tylko z archiwów ogólnodostępnych ale zbiorów prywatnych. Dokumenty częściowo przedstawione zostały w oryginalnym języku, jak i przetłumaczone na język polski. Są to opisy wojskowych, akta, dzienniki, notatki i ustawy niemieckie z tamtych czasów, które uciekający zbrodniarze próbowali zniszczyć lub ukryć.
Giese pisząc książkę, korzystał z opracowań i przemyśleń wielu autorów, których wymienił w bibliografii.
Książka składa się z piętnastu rozdziałów historii polsko-niemieckiej od czasów przedwojennych aż do współczesnych.

Autor zadaje sobie i czytelnikom pytanie, jak to możliwe ,że tak wysoko ucywilizowany kraj poddał się hitlerowskiej doktrynie i mógł dopuścić się tak okropnych czynów ludobójstwa.
Mimo ,że książka jest naprawdę gruba , podane niebotyczne ilości faktów, udokumentowanie ,przedstawienie sytuacji politycznej, społecznej i ideologicznej, interpretacja , to autor nie może znaleźć sam na to pytanie odpowiedzi.

,,Napisałem tę książkę, ponieważ uważam, że w mojej Ojczyźnie tematyka wojny i okupacji ciągle jeszcze pozostaje wstydliwym tabu. To właśnie dlatego, kierując się historycznym nakazem oraz swego rodzaju futurologiczną potrzebą, czuję się w obowiązku przekazania przyszłym pokoleniom prawdy o tym wszystkim’’.
A. Giese.

Polecam!
Książka ma bardzo charakter wymowny, wydźwięk historyczny. Napisana pięknym przemawiającym językiem. Jest to wspaniała publikacja.
Temat ciężki jak wiadomo, ale nie można zapominać o tym.
Oby to już nigdy się nie powtórzyło.

Arno Giese w swojej książce Niewolnicy III Rzeszy z literą P porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii.
Jakże trudno dziś uwierzyć, że to wszystko, o czym wspominają ci, którzy przeżyli wojnę, okupację i tułaczkę po obozach, mogło wydarzyć się naprawdę… A jednak, zbrodnie przeciwko ludzkości – tak nazwano wydarzenia tamtych czasów… Jednak czy wszyscy, którzy dopuścili się tych niewyobrażalnych zbrodni zostali ukarani? Zapewne nie, bo częstokroć tylko mając w ręku karabin, a przed sobą bezbronnego człowieka, tylko wówczas, potrafili dowodzić swojej „odwagi”… A gdy pozbawiono ich ochrony pobratymców i wsparcia chorego systemu władzy, pochowali się w norach, nie mając odwagi stanąć twarzą w twarz ze swoimi ofiarami… Jednak ofiary nie zamilkły… i nie milczą nadal. Tak wiele dokumentów, które obnażyły prawdziwą twarz Hitlera i jego współpracowników, wiele zeznań, opowieści, wspomnień. Tabele, liczby, a przede wszystkim mogiły, które w wielu przypadkach nawet nie zostały odnalezione… To wszystko opowiada historię tych czasów. Jednak to nie statystyki, choć liczby w nich ukazane są zatrważające, najbardziej trafiają do serc ludzkich…
W niniejszej publikacji znalazło się wiele przedruków i tłumaczeń dokumentów, wiele wykazów i jakże ważnych z historycznego punktu widzenia aktów, ale tym, co wywołuje łzy wzruszenia są wspomnienia ludzi, którzy opowiadają własne historie. Tyle w nich emocji, uczuć, czasem strachu i bólu, a jednak bije od nich ciepło. Brak w nich nienawiści… jest tylko żal, smutek i ból, ale także nadzieja na lepsze jutro. Niezwykle urzekająca i zaskakująca jest postawa starszej kobiety, która napisała list do przesiedleńców niemieckich, narzekających na złe warunki i traktowanie podczas wysiedlenia ich z terenów polskich. Nie mniej emocji wywołuje opowieść żołnierza z Westerplatte, który dziś mieszka na wprost żołnierza niemieckiego, służącego wówczas na okręcie ostrzeliwującym broniących Westerplatte. Ci ludzie naprawdę pokazują, co w życiu jest ważne…
Przybliżono tu również sylwetki bestialskich kobiet, które współpracowały z Hitlerem, zaprezentowano dokumenty potwierdzające prawdziwe powody tak nieludzkiego traktowania Polaków, obnażające kłamstwa serwowane zarówno własnym pobratymcom, jak również światowej opinii publicznej, o rzekomych atakach ludności polskiej na III Rzeszę i działaniach mających tylko na celu ochronę przed agresorami polskimi. Podano liczby, które świadczą o nierównym traktowaniu ofiar III Rzeszy pochodzenia polskiego i innych narodowości, a także historie polskich dzieci, które miały podlegać całkowitemu zniemczeniu i wynarodowieniu poprzez zabieranie ich z polskich rodzin i pozbawianie kontaktu z polskością.
Jednak można znaleźć wśród tych opowieści również pozytywne aspekty i historie Niemców, którzy, pomimo reżimu hitlerowskiego, nadal pozostali ludźmi, i o których sami Polacy mówią, że traktowali ich dobrze, częstokroć narażając samych siebie na konsekwencje w przypadku, gdy władze dowiadywały się o ich działaniach niezgodnych z duchem hitleryzmu i rozporządzeniami, mającymi na celu całkowite upodlenie i zniszczenie wszystkich Polaków.
To książka, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek, aby choćby spróbować poznać część historii swojego kraju i losów Polaków, którym przyszło żyć i walczyć w tamtych czasach. Ale też jest to doskonała pozycja dla tych, którzy dziś, z niewyobrażalnie bardziej błahych powodów, pielęgnują w sobie nienawiść do mieszkańców Niemiec… Może historie tych, którzy potrafili uporać się z uczuciem nienawiści, pomimo ogromu cierpień i bólu, jakiego doświadczyli przez III Rzeszę, pozwolą spojrzeć nieco inaczej na te sprawy, które wciąż można rozwiązać, budując relacje na zasadzie pamięci, zadośćuczynienia, prawdy, ale i przebaczenia, które pozwala pójść dalej…

Jakże trudno...

Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii. Arno Giese zgromadził materiały źródłowe, docierając do wielu archiwów zarówno tych historycznych, ogólnodostępnych, jak i do tych, do których dotrzeć najtrudniej – prywatnych zbiorów. Ten obszerny materiał historyczny dodaje autentyczności książce, która jest niesamowicie dokładna. Powstało już wiele pozycji na ten temat, jednak ta jest wyjątkowa, gdyż pojawiają się w niej skany, zdjęcia, wiadomości, potwierdzające zapisane treści, przez co siła przekazu jest dużo bardziej doniosła. Ta książka jak i sam autor uczą nas nie tylko szacunku dla skromnych bohaterów, ale również tej prostej, brzemiennej prawdy, że przebaczając, doznajemy cudownego uzdrowienia. Autor pisze w Niemczech o Polsce i o wyjątkowych Polakach - jest w swojej ocenie surowy, dokładny i precyzyjny. Staje się jakby posłańcem, który mówi w imieniu naszych bohaterów, spaja się z nimi i utożsamia, ponieważ jego życie wyglądało podobnie. Powiem szczerze, że dość długo ją czytałam, ponieważ chciałam się naprawdę zagłębić w każdy z ukazanych materiałów - dokumentów, które mnie naprawdę zachwyciły. Każda osoba, która interesuje się tematyką II wojny światowej będzie na pewno bardzo zadowolona z lektury tej książki.

Arno Giese zaliczany jest do autorów, którym spuścizna narodowa, kultura i tradycja nie są obojętne. Za swoją pracę publicystyczną, działalność charytatywną oraz pracę na rzecz niemiecko – polskiego pojednania otrzymał wyróżnienie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2007, a w roku 2009 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Bogusław Zdrojewski uhonorował Arno Giese odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Każdy kto przeżył II wojnę światową, by zostać później skonfrontowany z jej dramatycznymi skutkami, nosi w sobie głębokie rany. Rany, które już nigdy się nie zagoją.
Arno Giese przekazuje nam nie tylko szacunek dla skromnych bohaterów. On przekazuje nam również brzemienną prawdę dotyczącą samego przebaczenia i jego istoty.

W okresie II wojny światowej fala wylanego na świecie zła, była tak ogromna, że nie ma sposobu ani pocieszenia, ani odnalezienia ukojenia w zapomnieniu. Nie można, ponieważ tego nie sposób zapomnieć. Tak, pokolenie, które przeżyło te okrutne lata, nigdy nie zapomni, a tematy te należą do najtrudniejszych na świecie.

Żadna inna wojna nie pochłonęła tylu istnień ludzkich, a Arno Giese autor książki „Niewolnicy III Rzeszy z literą P” niesie światu przesłanie, aby historia II wojny światowej potraktowana była jako memento i ostrzeżenie. Z wielką pokorą stara się budować mosty pomiędzy ludźmi, pomiędzy narodami.

Sam autor rozpoczyna tę książkę słowami:

„Szanowny Czytelniku!
To nie jest łatwa książka. To chyba jedna z najtrudniejszych książek, jakie w ogóle postanowiłem napisać.”

W książce zgromadził i opracował obszerny materiał historyczny, tłumacząc niektóre dokumenty samodzielnie lub przedstawiając je w formie już przetłumaczonej, bez ingerencji w tłumaczenie, chcąc zachować oryginalny kontekst.
Niektóre z tych jakże ważnych dla historii dokumentów, wykorzystywane były dla różnych celów i instytucji; między innymi dla Trybunału Wojskowego w Norymberdze.
Mnogość suchych faktów przedstawiona jest w sposób skrupulatny, dokładny i precyzyjny. W swojej ocenie autor pozostaje surowy, pozostawiając Czytelnika z pytaniem: co mówią na to nasze sumienia? Jak rozliczymy miniony czas?

Zapoznając się z prawdziwymi i autentycznymi relacjami i wspomnieniami z pierwszej ręki, konfrontujemy się z historiami ludzi, których życiorysy ukształtowane zostały przez okrutny los wojny i straszliwej okupacji.
Poznajemy fakty nieznane i szokujące, które nikomu, kto tę książkę weźmie do ręki nie pozwolą na obojętność wobec tamtych czasów, tamtych wydarzeń.
Żadna inna wojna na świecie nie była przyczyną powstania dramatów ludzkich na taką skalę, jak to uczyniła ta wojna: II wojna światowa, która zaangażowała w konflikt tyle krajów na świecie, tyle potencjału ludzkiego i tyle sprzętu wojskowego, jak żadna inna.

Żadna inna wojna nie pochłonęła tyle istnień ludzkich.

Przedstawienie wydarzeń i faktów sprzed 60 lat w sposób przerażający i odrażający, to prawda o wojnie. Pamięć o tamtych tragicznych i ciemnych kartach w historii, jesteśmy winni ofiarom – tym żyjącym i tym, którzy już od nas odeszli i nigdy już nie przemówią. To im należy się nasza pamięć, o tym co musieli przeżyć w latach 1939-1945.

Myślę, że zamysł całej publikacji wspaniale oddają słowa prof. Karola Mariana Pospieszalskiego, na samym wstępie.

Oto krótki wycinek:

„Przekazanie źródeł historycznych potomności jest sprawą świętą, historia jest bowiem akumulatorem narodowego doświadczenia i energii. Nakłada to na nas, żyjących świadków największej wojny i najpotworniejszej okupacji, szczególne obowiązki.
Nie wolno dopuścić, by choćby cząstkę dziejów narodu polskiego pokryła niepamięć.”

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

Polacy w nazistowskiej niewoli.

Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Prawda zaś dotyczy w tym przypadku losów Polaków wywożonych w trakcie II Wojny Światowej do prac przymusowych na terenie III Rzeszy. Wstrząsająca wojenna rzeczywistość przybrała dla tych nieszczęśników kształt przyszywanej do ubrań litery „P”…

Chociaż omawiany w książce temat został już wielokrotnie w różnych publikacjach i opracowaniach przedstawiony, to jednak niełatwo jest napisać taką książkę jak ta. Niełatwo zwłaszcza dlatego, że jej treść oparto na pieczołowicie zbieranych faktach i relacjach. W wielu miejscach książki natrafiamy na przedruki, skany oraz zdjęcia, które potwierdzają zawarte na kolejnych stronach treści, a jako niepodważalne świadectwo rzeczywistych wydarzeń oddziałują one na czytelnika wbijając go w fotel z siłą parowozu. Obraz wyraża nieraz więcej niż tysiąc słów, jeśli jednak potwierdza napisane wcześniej słowa, to siła rażenia takiego połączonego przekazu jest jeszcze większa.

Praca przymusowa, obozy pracy, obozy koncentracyjne, bestialskie kary za nieposłuszeństwo, traktowanie ludzi w sposób skrajnie przedmiotowy bez żadnego poszanowania życia jako pewnej niezbywalnej wartości – oto rzeczywistość naszych rodaków przewożonych przymusowo na teren Rzeszy w latach 1939-1945. Chociaż wiele na ten temat już powiedziano, to z niniejszej książki można się zaskakująco wiele dowiedzieć. Dużo więcej niż chociażby z lekcji historii w szkole. Nie żebym uważał, że owe lekcje nie oddają prawdy tamtym czasom, jednak „Niewolnicy III Rzeszy z literą P” to książka bardzo obszernie wyczerpująca omawiany temat. Na tyle obszernie, że można się przerazić. Zadumać. Odkryć w sobie żal, zaskoczenie i głębokie przekonanie, że coś takiego za nic nie może się już w historii świata powtórzyć. Oby ta książka stała się jeszcze jedną lekcją i przestrogą.

Wszyscy zainteresowani tematem II Wojny Światowej (a w szczególności losami ludności cywilnej okupowanych przez Niemców krajów) będą tą lekturą z pewnością ukontentowani. Historia świata ma wiele oblicz – tutaj przedstawiono jedno z tych mroczniejszych, jednak jest ono nie mniej ważne od tych jaśniejszych. Trzeba czytać takie książki, pamiętać o nich i wynosić z nich własne przemyślenia oraz refleksje. Mam nadzieję, że taki będzie efekt przeczytania tej lektury przez każdego z Was.

Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.

Polacy w nazistowskiej niewoli.

Chociaż omawiany w książce temat został już...

"Niewolnicy III Rzeszy z literą P"
Sam autor w pierwszym zdaniu książki podkreślił "nie jest to łatwa książka [...]"
Arno Giese jest Niemcem z krwi i kości. W swojej książce przedstawia jednak los Polaków podczas okupacji w czasie II wojny światowej. Poprzez sposób w jaki traktowano ludność polską od początków wojny, aż po jej koniec łącznie z obozami pracy. Znajdziemy w niej wiele informacji, wręcz przerażających, na temat przymusowych prac i tego w jaki sposób traktowani byli ludzie kiedy nie wykonywali swoich zadań. Posługuje się wieloma surowymi i bardzo dokładnymi faktami, jakie udało mu się zdobyć. W środku znajdziemy wiele zdjęć z tamtych czasów, wiele dokumentów, które utwierdzą nas w fakcie, "że było tak, a nie inaczej". Jest to książka, której trzeba poświęcić czas, uwagę i duże skupienie. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i wydaje mi się, że więcej dowiedziałam się właśnie z tej książki, aniżeli na lekcjach historii.
Od zwykłej nienawiści po niewyobrażalny w skutkach terror. Osoby, które interesują się tematyką wojenną powinny sięgnąć po ten egzemplarz. Jestem przekonana że na pewno się nie zawiodą.

"Niewolnicy III Rzeszy z literą P"

• Reportaż
  • II wojna - wspomnienia
  • II wojna światowa - historie, wspomnienia, biografie
  • Historyczne
  • Współpraca
  • Na faktach
  • Wojenne

Arno Giese Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945 Zobacz więcej