Rana

Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2019-08-14
2019-08-14
literatura polska manipulacja nauczycielka niebezpieczeństwo nienawiść poszukiwanie prawdy szantaż szkoła thriller trauma zabójstwo zemsta
Inne

Tam, gdzie czai się potwór

Początek nawet mi się podobał. Do pewnego momentu byłam bardzo ciekawa, co tam autor wymyśli dalej.
A potem moja ciekawość zgasła. Doczytywałam już tylko dla samego zakończenia, które wciąż chciałam poznać. Otoczka obchodziła mnie z każdą stroną coraz mniej. Trochę za dużo zbiegów okoliczności, nierealnych sytuacji, a wątek ojca Gniewomira opisany tak dziwacznie, że po prostu nie do uwierzenia. Co do samego zakończenia, niby jestem w nie w stanie uwierzyć, ale wciąż pozostaje tam kilka wątków, które jednak do mnie nie przemawiają. Nie wierzę też w wątek Klementyny i niemożliwym jest by z taką przeszłością dostała pracę w szkole, ponieważ musi przedstawić info o niekaralności. Nawet wyjaśnienie w stylu: zadzwonienie po znajomości czy danie kupy pieniędzy nic nie zmieni. Żadna szkoła nie zaryzykuje przyjęcia kogoś takiego, nawet za grube hajsy. Tak uważam.
Niby bawiłam się dobrze, ale w porównaniu do ,,Żmijowiska", ,,Rana" wypada w moim rankingu dość blado.

Na półkach: , , , , , ,

Napisany z dużą dozą wrażliwości kryminał, w którym trafnie oddana jest istota zła. Piekła rodzinnego, gdzie zawsze cierpią dzieci, kłamstw, zdradzających się małżonków, machlojek, morderstw. Chmielarz w "Ranie" dla przeciwwagi opisuje także dobro, na przykład dzieci z rodzin patologicznych często wyrastają na osoby wrażliwe a nawet zaradne, mimo na zawsze poranionych dusz.

Tocząca się szybko i płynnie akcja oraz bogaty bardzo klarowny język to niezaprzeczalne atuty.
Dokładnie naszkicowane, przekonujące postacie, takie jakie można spotkać w życiu dodatkowo uwiarygodniają powieść.
Karolina, Gniewek i Sławek to nastolatkowie z rodzin patologicznych, nie mogą liczyć na dzieciństwo, zrozumienie, jakąkolwiek pomoc. Podobnie nauczycielka matematyki Klementyna, mimo sędziwego wieku codziennie budzi się zlana potem z koszmaru jaki zgotowali jej rodzice.

Rana to nie tylko dobry kryminał, to powieść o mocnym podłożu psychologiczno-socjologicznym.
Coraz bardziej cenię pióro Pana Wojciecha.
Choć utwór potrafi rozjątrzyć zapomniane rany, stawiam 8/10.

Akcja książki toczy się w prywatnej szkole, w której zatrudniona zostaje nowa nauczycielka matematyki - Klementyna. Kobieta starsza i jak już na początku odkrywamy, kobieta po przejściach. Z pozoru nowe miejsce pracy wydaje się jej przyjazne, jednak prawda okazuje się zgoła inna… Wszystko zaczyna się od niewyjaśnionej śmierci jednej z uczennic - Marysi, a następnie rozwija się po tajemniczym zaginięciu jednej z nauczycielek, z którą Klementyna nawiązała swego rodzaju więź - Eli. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że Ela wcale nie zaginęła, a tak na prawdę została zamordowana, a jedynymi osobami, które chcą rozwiązać zagadkę tajemniczych zbrodni jest Klementyna i Gniewomir - uczeń z zaburzeniami.

„Rana” to thriller psychologiczny, który porusza wiele problemów społecznych - relacje rodzica i dziecka w rodzinie z pozoru patologicznej, ale również z pozoru poukładanej i porządnej, a w rzeczywistości patologicznej; problem przemocy; problem nastoletnich ciąż; problemy łapówek i niezgodnych z prawem interesów. To moja druga pozycja tego autora i wiem, ze z każdą kolejną książką Wojciecha Chmielarza uwielbiam go coraz bardziej.

Są takie książki, które zostają z nami na dłużej. Książki, których fabuła porusza nas bardziej. Książki, które stawiają czoła bardzo istotnym problemom, a zarazem robią to w sposób tak delikatny i taktowny, tak że nie czujemy się tym przytłoczeni i przesyceni. „Rana” to zdecydowanie taka książka - spokojna, subtelna, wyważona, a jednocześnie mocna przekazem i dramatyczna....

Od pierwszej do ostatniej strony człowiek niby doskonale wie, co się wydarzy (dzięki opisowi z tyłu książki),jednak w książce jest tak wiele zwrotów akcji, a bohaterowie są tak nieprzewidywalni, że co kilka stron łapałam się za głowę z myślą "no niemożliwe!" - bo taka to było dobra lektura.
Bohaterowie są raczej antybohaterami, myślę, że trudno będzie się utożsamić z którymkolwiek z nich, jednak każdy jest niezbędny, każdy kolejny pozwalał mi odetchnąć z ulgą, że nie znam takich ludzi na żywo.

Uczennica prywatnego liceum przegrywa pojedynek z pędzącym pociągiem, motyw samobójstwa nieznany, zaczynamy dochodzenie. I na tym kończy się klasyczny kryminał, nie ma policji, prokuratora, świadków ani przesłuchań. Dostajemy wzamian Klementyne, nauczycielkę po 50, toksyczne środowisko szkolne i kilka zaskakujacych wątków pobocznych a może i głównych. . Czasem zachowujemy się w zły sposób bo takie mamy wzorce, a czasem milczymy tylko dlatego że nie znamy słów żeby wyrazić to co czujemy.
Pozytyw: Zwykły cham potrafi docenia grafiki Wojciecha Weissa. Postać Gniewomira chwyta za serce.

6.5/10*
Chyba przerosła mnie ilość patologicznych zachowań bohaterów.

6.5/10*
Chyba przerosła mnie ilość patologicznych zachowań bohaterów.

No jak zwykle fenomenalna! Niesamowicie wykreowani bohaterowie. Gniewko i Karola, Marysia pieknie ukazana nadwrażliwość mlodych dorosłych w tak trudnym dla nich wieku.
Kreacja Klementyny również ciekawa choć nie zaskarbiła sobie mojej sympatii.
Pieniądze to nie wszystko.

Kreacja Klementyny również ciekawa choć nie zaskarbiła sobie mojej sympatii.
Pieniądze to nie wszystko.

Klementyna to kobieta około 50, z trudną przeszłością, probująca (a w zasadzie zmuszona przez sytuację życiową) po wielu latach podjąć pracę. Otrzymuje posadę nauczycielki matematyki w prywatnej szkole i w zasadzie od pierwszego dnia zostaje wplątana w sieć intryg w miejscu pracy. Dodatkowo dwie osoby że szkolnej społeczności tracą życie - najpierw uczennica, chwilę później nauczycielka języka polskiego. Klementyna, wbrew swojej woli, zostaje niejako zmuszona do odkrycia, kto stoi za śmiercią kobiet.
"Rana" nie jest powieścią wybitną. Autor nie przebiera też w słowach. To, co jednak uderza w tej powieści, to niesamowicie ważny wątek dzieciństwa bohaterów i jego wpływ na ich dorosłe życie. Nawet, jeśli tytułowa "Rana" się zagoi, zostaje blizna, która jest na zawsze. Jeśli nie na ciele, to w pamięci. Przyznam szczerze, że dawno kryminalna historia nie dała mi tak mocno po emocjach jak ta.

Kryminalna opowieść bez udziału policji. Jak detoks, od tych wszystkich historii, gdzie mamy ciało i policjanta/profilera/detektywa, którzy szukają zbrodniarza. To wręcz obyczajowa książka, której bohaterzy są przytłoczeni przez własne demony. Autor skupił się na wybranych osobach i połączył je nićmi przeznaczenia. Mamy zwłoki, mamy intrygę, ale na spokojnie, bardzo normalnie...

• Audiobooki