Siedzi w tobie Szympans

2019-12-10
Grażyna Chamielec
poradnik dla dzieci

🙈🙉🙊
"Siedzi w Tobie Szympans"
Książka, która jest pozycją zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.
Od pierwszych stron książka zachęca nas do tego by wspólnie usiąść, wziąć do ręki coś do pisania, rozmawiać i razem wypełniać tabele i strony do tego przeznaczone (a jest ich cała masa).
Poznajemy szympansa, który ma z człowiek coś wspólnego, wiesz co? Ja nie powiem, musicie przeczytać 😉 Książka jest czymś w rodzaju gry, u nas wyglądało to tak, że ja czytałam a Sara musiała odpowiedzieć i przedstawić rozwiązanie, które wspólnie zapisywałyśmy w wyznaczonym miejscu.
Bardzo polecamy tę pozycję, bo naprawdę warto po nią sięgnąć i spędzić wspólnie czas na zabawie, rozmowie. Dzięki książce dziecko ma możliwość zrozumienia swoich uczuć, zachowań i uczy się prawidłowego rozwoju własnych nawyków.
My robiłyśmy wpisy ołówkiem, żeby móc jeszcze powtórzyć bo jak to ujęła Sara "fajna ta książka, taka inna, nie tylko do czytania" 😉

🙈🙉🙊
"Siedzi w Tobie Szympans"
Książka, która jest pozycją zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.

Ostatnio doskonalimy się w literaturze dziecięcej. Jest to jedno z piękniejszych doświadczeń, a książki tego typu zachwycają nas pod niemal każdym względem. Pod koniec roku zamierzamy wykonać jakieś zestawienie, by ułatwić Wam wybór tych najlepszych i najciekawszych.

„Siedzi w tobie Szympans” to książka, w której znajdziecie:
- ogrom pomysłów na to, jak pokazać dzieciom odpowiednie nawyki i reakcje na różnorodne sytuacje
- rozwiązania dotyczące wielu trudnych tematów, przedstawione w oryginalny i interesujący sposób
- zaskakująco dobrze dobrane ilustracje do ukazanych zagadnień
- profesjonalne podejście do umysłu i wyobraźni dziecka – twórca jest przecież psychiatrą specjalizującym się w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu
- czas dla siebie! Dzieci będą mogły zarówno z Wami, jak i same, świetnie bawić się podczas lektury
- możliwości do udoskonalania nauki samodzielnego czytania
- proste wyjaśnienia uczuć i myśli, nad którymi sami główkowalibyście się zbyt długo
- odpowiedzi na to, dlaczego czasem robimy niewłaściwe rzeczy
- ćwiczenia, które pozwolą dzieciom wykazać się inicjatywą i rozwiną ich wyobraźnię
- zestawienie dziesięciu nawyków, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i staną się fundamentem odpowiednich reakcji na ogrom życiowych sytuacji
- informacje o uśmiechaniu się, przepraszaniu, byciu miłym, mówieniu o swoich uczuciach, proszeniu o pomoc, dobrych manierach, próbowaniu nowych rzeczy, akceptowaniu odmowy, dzieleniu się, robieniu tego, co jest dla nas obowiązkiem

„Siedzi w tobie Szympans” to książka, w której znajdziecie:
- ogrom pomysłów na to, jak pokazać dzieciom...

Bardzo lubię książki popularno-naukowe dla dzieci, a jeśli dotyczą emocji to już jest pozycja obowiązkowa. Siedzi w Tobie szympans właśnie taka jest, do tego wersja komiksowa zachęca dzieci do pracy.

Polecam ją nie tylko do domowej biblioteczki, ale i nauczycielom szkolnym, a nawet przedszkolnym.

Książka dedykowana jest dzieciom samodzielnie czytającym, choć jestem zwolenniczką czytania takich książek w towarzystwie rodzica, by móc od razu porozmawiać na omawiany temat.

W swojej publikacji, autor przedstawia listę 10 nawyków i przyzwyczajeń najbardziej przydatnych w życiu. Opisuje w jaki sposób myślimy, otrzymujemy również sugestie, jak postępować w danych sytuacjach, by podnieść jakoś swojego życia. Do tego mnóstwo ćwiczeń, któe pomogą w przepracowaniu problemu.

Dowiemy się także, dlaczego zdarza nam się robić coś, czego wcale nie chcemy. Nie raz mamy wrażenie, że w naszej głowie mieszkają dwie różne osoby. I w sumie, trochę tak jest. Posiadamy takiego nieznośnego „szympansa”, tę część mózgu, która może działać bez naszej zgody. I wtedy płata nam figle i nasze myśli oraz zachowania nie są zbyt mądre.

Książka dedykowana jest dzieciom samodzielnie czytającym, choć jestem...

Dziesięć pomocnych nawyków, które pozwolą dziecku zrozumieć swoje emocje, myślenie i zachowanie oraz nauczą je, jak sobie z nimi radzić.
Autor książki - psychiatra Steve Peters znany również z "Paradoksu szympansa", który opracował tę teorię, stworzył książkę dla dzieci, która ma pomóc im w radzeniu sobie z własnymi emocjami i lepszemu ich zrozumieniu.

Dzięki tej książce dzieci same lub z naszą pomocą mogą lepiej poznać swoje ciało - budowę i funkcję mózgu, jak również swoje odczucia, emocje i zachowania. Dzięki naukowym stwierdzeniom, które w książce podane są w bardzo przystępny i łatwy sposób wraz z super ilustracjami nasze dzieci szybko pojmą te zagadnienia i lepiej poznają własne odczucia, z którymi często sobie nie radzą.
Bardzo wielkie wrażenie wywarło na mnie to, że 3 letnia córka po pierwszym czytaniu i dokładnym oglądaniu obrazków zrozumiała, że ma w głowie mózg który steruje jej ruchami, ale również jej odczuciami i to, że czasem jest zła nie zależy od niej ale od szympansika :)
Autor bardzo fajnie przełożył naukowe twierdzenia tak, aby dzieci je rozumiały, a dzięki temu, aby łatwiej im było żyć i współżyć z innymi. Czesio my sami dorośli nie radzimy sobie z własnymi uczuciami, spróbujmy pomóc naszym dzieciom je zrozumieć, poznać i nimi sterować.

Książka zawiera dużo przydatnych ćwiczeń dla dzieci i zadań do wykonania, które pomogą nam w jeszcze lepszym poznaniu siebie.
~~~~
Okładka : Twarda
~~
Gorąco polecam !
Książkę znajdziecie tutaj
A ja polecam wam zerknąć na stronę wydawnictwa
Któremu bardzo dziękuje za egzemplarz książki i cudowną współpracę.
Kropeczka moja

Dzięki tej...

Autor "Paradoksu szympansa" psychiatra Steve Peters, który opracował tę teorię, stworzył książkę dla dzieci, która ma pomóc im w radzeniu sobie z własnymi emocjami i lepszemu ich zrozumieniu.

W autora tytułowy szympans to pozostałość po czasach prehistorycznych. Szympansi mózg odpowiada za zachowania instynktowne, wysoce emocjonalne, natomiast ludzki za analizę, logikę i przemyślane zachowanie. Siedzący w nas szympans- podobnie do naszych przodków ma za zadanie unikać sytuacji zagrożenia (najczęściej poprzez ucieczkę) oraz zaspokajać podstawowe potrzeby (głód, pragnienie i sen). Dla naszego szympansa wszelkie sytuacje i otoczenie jest czarno-białe. To dopiero mózg ludzki cechuje opanowanie i interpretacja wydarzeń.
🙉
Książka skierowana do dzieci nie jest tylko naukowym opracowaniem, wypełnionym teorią. Jest zestawieniem ćwiczeń i zadań mających na celu poznanie zasad kierujących naszymi emocjami. Lepsze zaś ich zrozumienie pozwoli na większą kontrolę tych niepożądanych. W książce, żadna z emocji nie jest zła- ale niektóre mogą sprawiać nam czy naszym bliskim przykrość.

Wykonywane proste ćwiczenia czy udzielanie odpowiedzi na pytania pokazują drogi, alternatywne rozwiązania, które dziecko może zastosować w kryzysowej sytuacji.
🙉
Barwna, komiksowa forma z towarzyszącym dzieciom zabawnym szympansem, dodatkowo umila pracę nad emocjami. Moim zdaniem książka sprawdzi się zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas zajęć w przedszkolu czy szkole.

• Samodzielne
  • CHCĘ KUPIĆ