Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka

Okładka książki Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2020-09-30
2020-09-30
psy koty zoodietetyka

Jestem szczerze rozczarowana i wręcz wkurzona tą książką. Styl jest kompletnie niedopasowany do formy, w jakiej autorka postanowiła zawrzeć swoją wiedzę - do książki! Autorka pisze, jakby się kłóciła na forum internetowym. Mnóstwo kolokwializmów i odniesień do tego, kto co napisał na jakimś forum w internecie. Rzetelnej wiedzy nie szukam na forach/w mediach społecznościowych, po nią sięgam do książek, a tu takie rozczarowanie. Nade wszystko ten kłótliwy ton odejmuje książce powagi. Trudno zaklasyfikować tę książkę jako popularno-naukową.
Najbardziej niedorzeczna jest wysoka cena książki, która żadnym kompendium wiedzy nie jest. Owszem, można znaleźć dosłownie kilka wartościowych stron, ale większość treści to bezużyteczne anegdoty i życiorys autorki nijak niezwiązany z tytułem. Naprawdę nie muszę wiedzieć, że autorka pracowała w „korpo” i była „korposzczurem” (przepraszam za wyrażenie - to cytaty z książki),żeby wiedzieć, jak karmić mojego zwierzaka!!
Ponadto akurat te kawałki, w których jest coś sensownego są napisane innym stylem, znacznie bardziej technicznym, momentami wręcz jakby z artykułu naukowego. I teraz się zastanawiam, czy pisała je aby na pewno ta sama osoba? Czy to plagiat, czy autorka/korektor nie mieli czasu na doszlifowanie treści? Mam wrażenie, że książka była pisana na kolanie. I dlatego jestem wkurzona, że zapłaciłam niemało i straciłam kilka godzin życia w poszukiwaniu sensu w tej książce.

Kolejna książka o zdrowiu i diecie naszych pupili. Dowiecie się z niej jak wygląda przewód pokarmowy psów i kotów, jaki pokarm najlepiej im odpowiada oraz dlaczego kiełbasa i bułka z masłem nie są najlepszą opcją na śniadanie.

Nikt Was nie zmusi do przejścia na konkretny model żywienia, ale możecie dowiedzieć się, że jest ich kilka. A nóż widelec któryś spodoba się Twojemu zwierzakowi?

Musimy pamiętać, że za to co wpada do miski czworonoga odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie jego właściciel.

Uwielbiam książki edukacyjne napisane prostym, zrozumiałym i lekkim językiem. Ta taka jest, a więc czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Książka ta przedstawia podstawy żywienia psów i kotów. Znajdziemy w niej informacje o tym z czego powinna składać się psia i kocia dieta, przedstawia różne modele żywienia (karmy komercyjne, BARF, gotowany odpowiednik BARF i whole prey),uzyskamy też podstawowe informacje o tym jak żywić zwierzaka w różnych stanach chorobowych i dowiemy się jak wygląda praca dietetyka zwierzęcego. Agnieszka z pewnością jest jednym z najbardziej cenionych dietetyków zwierzęcych w kraju, w tej książce opowiada również swoją historię w interesujący sposób. Podsumowując uważam, że te książkę powinien przeczytać każdy opiekun i przyszły opiekun psa lub kota, bo odpowiednie żywienie to podstawa odpowiedzialnej opieki nad pupilem.

Podstawowa ksiazka dla kazdego wlasciciela psa czy kota. Niestety wielu opiekunow nie ogarnia nawet tych prostych podstaw, ktore sa w ksiazce zawarte. Jezyk jest czytelny, latwy do zrozumienia dla kazdego

Książkę lekko i przyjemnie się czyta, ale niestety, zgadzam się z tym co już tu zostało napisane - są to totalnie podstawy i jak dla mnie za mało konkretów. Jednak widząc jak ludzie zajmują się swoimi zwierzętami, uważam, że ta książka jest jak najbardziej potrzebna. Będzie to idealna lektura dla osób, które dopiero zaczynają się tym tematem interesować. Fajnie by było gdyby trafiła do tych, którzy są w temacie karmienia swoich zwierząt ignorantami, ale oni raczej nie zaglądają do tego typu publikacji.

Książka z gatunku popularno-naukowych. Coś co przynajmmniej według mnie każdy świadomy opiekun swojego pupila powinien przeczytać. Książkę pochłonęłam w kilka dni. Napisana w miły i prosty sposób zrozumiały dla każdego uświadamia nam jak ważne jest żywienie naszego pupila. Autorka będąca technikiem weterynarii, behawiorystą, a przede wszystkim dietetykiem zwierząt opisuje sposoby żywienia kota oraz psa z praktycznego aniżeli teoretycznego punktu widzenia. Porusza kwestię czym grozi nieprawidłowe i niezbilansowane żywnie, opisuje jak w prosty sposób wyliczać odpowiednie dawki pokarmu dla naszego pupila. Nie mówiąc już o tym, że znajdziemy tu również jak żywić naszego chorego czworonoga. Autorka zwraca również uwagę na odpowiednią suplementację oraz przypomną jak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne naszych pupili. Ta książka uświadomiła mi ile błędów żywieniowych zostało popełnionych przy moim kocie iż mam nadzieję, że przy kolejnej adopcji uda mi się ich uniknąć dla zdrowia i dobrego komfortu życia mojej kociej kuleczki. A was jeśli macie zwierzaka albo zamierzacie adoptować zachęcam do przeczytania tej pozycji!

Polecam przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwierzakami ale również tym, które chcą być bardziej świadomi. Pozycja obowiązkowa moim zdaniem! I dobry wstęp przed kolejnymi książkami autorki!

Tak jak kilka osób wspomniało - pierwsze rozdziały niezbyt interesujące i można by poświęcić kilka stron na biografię. Jeżeli ktoś już "siedzi" w tym temacie to nie warto poświęcać czasu na czytanie jej, ale dla osób początkujących może być takim pierwszym małym kroczkiem do lepszego żywienia zwierzaka.
Zostały mi jeszcze dwie książki (o pieskach odpuszczam, bo nie mam ;)) do przeczytania tej autorka i zobaczymy co będzie dalej.

Zostały mi jeszcze dwie książki (o pieskach odpuszczam, bo nie mam...

Początkowo nie planowałam wstawiać recenzji tej książki, ale szybko przekonałam się, że jest to pozycja, którą powinien poznać każdy opiekun psa bądź kota.

O tym, że żywienie jest ważnym aspektem życia wpływającym na zdrowie człowieka wiemy już od dawna. Dlaczego więc w przypadku zwierząt miałoby być inaczej? Odpowiednia dieta, dopasowana do potrzeb danego gatunku stanowi profilaktykę dla wielu chorób, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie długości życia zwierzęcia, a któż z nas nie chciałby, aby jego pupil towarzyszył mu jak najdłużej?

W swojej książce Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, technik weterynarii zajmująca się dietetycznym prowadzeniem psów i kotów opowiada, co skłoniło ją do porzucenia wspinaczki po drabince w korpo-świecie na rzecz rozwinięcia swojej pasji, jaką okazało się żywienie zwierząt. W każdym rozdziale Pani Agnieszka prowadzi opiekuna przez skomplikowany świat dietetyki z pewnością i przekonaniem, mocno trzymając go za rękę, przez co bez zawahania podążyłam za jej wskazówkami.
Książka 𝘕𝘪𝘦 𝘥𝘭𝘢 𝘱𝘴𝘢 (𝘪 𝘬𝘰𝘵𝘢) 𝘬𝘪𝘦ł𝘣𝘢𝘴𝘢 to skondensowana dawka wiedzy i jeśli ktoś, tak jak ja, nie ma podstaw, aby samodzielnie przekopać się przez materiały dostępne w sieci, a chciałby zacząć lepiej żywic swojego kota/psa, to w pierwszej kolejności powinien sięgnąć po tę pozycję. Pani Agnieszka oddała w ręce opiekunów narzędzie, które pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy, wdrożenie zmian i wybranie modelu żywienia, który będzie korzystny i satysfakcjonujący zarówno dla zwierzęcia, jak i samego opiekuna.

Po tej lekturze czuję się podekscytowana - wiem, jak dokonywać lepszych wyborów żywieniowych dla mojego kota i nie mogę się doczekać, kiedy zaopiekuję się nim jeszcze bardziej, a to za pomocą właściwej diety 😻

Czyżby grupa Surowe kotki i psy was odesłała do przeczytania poradników na grupie (jeden chaos, informacji tyle co nic),albo tej (a najlepiej wszystkich 3 lub 4 książek autorki),bo chcieliście zobaczyć z czym to się je? Autorka sobie zrobiła piękny biznes na książkach i razem z innymi tworzy grono wyznawców na fb grupie. Nazywanie się guru, bo się zrobiło technika weterynarii (sprawdźcie sobie program tego) i jest się pasjonatem. Wciągnięcie innych, którzy kurs zawodowy nazywają studiami i są guru nad guru, którzy leczą, interpretują wyniki badań itd. No i najlepiej idźcie na konsultacje, bo po przewodnikach będziecie bardziej zagubieni niż na początku, po książce podobnie. No i balansujcie dietę zwierzaka w każdym posiłku, a jak nie to co 2-3 dni. Kupcie przez to kilogramy mięs i nową zamrażarkę i drogie suple, bo polecamy drogie suple dla psów (tańsze dla ludzi to już nie). A i kalkulatorek od powiązanych osób, a dla psów jeszcze nie ma (wcale 😂). Jeżeli chcecie, żeby tak wyglądał wasz -BARF to proszę bardzo. Jak jednak nie chcecie nowych zamrażarek i balansowania diety znacznie częściej, niż robicie to dla siebie to znajdźcie normalną grupę zagraniczną. Jak chociaż ta: www.facebook.com/groups/6584536250/?notif_id=1676602044453697¬if_t=group_r2j_approved&ref=notif a z darmowych poradników, z czego główny ma ponad 40 stron łatwo przyswajalnych konkretów dowiecie się wszystkiego, czego potrzebujecie. A dyskusje będą dotyczyć diety, a nie medycznych przypadków, o których wiedzy szukajcie w artykułach naukowych. W grupie znajdziecie za to też psie kalkulatory do planowania.

• Zwierzęta

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka Zobacz więcej