Okładka książki Kiedy żadna droga nie jest za daleka... Yasmin Yildiz
Okładka książki Kiedy żadna droga nie jest za daleka...
Yasmin Yildiz Wydawnictwo: Lichtzeichen Verlag, Lage Seria: Wydanie 1 historie biblijne
historie biblijne
Wydanie 1
Lichtzeichen Verlag, Lage
2014-01-01
2014-01-01
Malina Kucharska
minister droga motyw biblijny Bóg Werner Gitt Jasmin Yildiz jak trafić do nieba Ewangelia

Jak dla mnie książka super napisana I z wielką łatwością chłonęłam jej zawartość. Z pewnością zrozumiałam ukryta w niej zawartość i na pewno jeszcze do niej powrócę. Polecam dla wszystkich! :)

Kiedy żadna droga nie jest za daleka...

Mamy tutaj 2 autorów Jasmin Yildiz i Werner Gitt. Pierwszy z nich opowiada nam niezwykłą historię etiopskiego ministra opartą na motywie Biblijnym. Niby powieść dobrze nam znana, ale dla niektórych niezbyt zrozumiała, dlatego została wyjaśniona w jak najlżejszy sposób. Tekst czyta się niesamowicie szybko, w dodatku jest tak łatwy do ogarnięcia, że nawet dzieciaki mogą ją spokojnie przeczytać i dużo się dowiedzieć. Warner choć przyznaje, że Biblia nie mówi o pobudkach ministra ani o jego podróży przez pustynie czy rozmowach prowadzonych w Jerozolimie, ale wpadł na świetny pomysł, żeby dopisać poszczególne fragmenty i opowiedzieć je tak, aby każdy mógł zrozumieć ten przekaz. Zaprasza więc do współpracy kobietę urodzoną w muzułmańskim kraju. Tak, dobrze czytasz. Babeczka otwarcie przyznaje się do tego, że w dzieciństwie odwróciła się od Boga oraz popełniła długą listę grzechów, ale w końcu odnalazła Wszechmogącego na nowo i jest z tego powodu bardzo wdzięczna. To właśnie jej możemy zawdzięczać przesłanie.

Opowiadanie kręci się wokół człowieka, który ma praktycznie wszystko, bogactwo, rodzinę, dobrą posadę, zdrowie i wiele innych rzeczy. Nie może narzekać na cokolwiek, jednak nie czuje się zbyt spełniony tym wszystkim, bo mimo tego marzy o życiu wiecznym i o odnalezieniu Boga. Brakuje mu tylko tego i jest wielce zdesperowany, aby osiągnąć swój cel. Dręczony własnymi pytaniami bez odpowiedzi wyrusza w podróż do Judei. Udaje mu się tam dotrzeć wraz ze swoimi sługami i nie tracąc czasu, wypytuje się wszystkich o Boga. Z początku nie znajduje wiele informacji, ludzie odsyłają go w różne miejsca od świątyń do ortodoksyjnych żydów, ale nie znajduje tam odpowiedzi. Każdy albo nie wierzy, nie umie wytłumaczyć albo uważa się za idealnego, nie przypisując sobie żadnych zarzutów.

Spędza w Judei kilka dni. Wie już, że ten, kogo szuka, nazywa się Jezus, uzdrowił chorych oraz to, że został ukrzyżowany i nie mógł się bronić. Minister nie rozumiał jego postępowania oraz jaki ma to związek z jego dręczącymi go pytaniami. Przecież to nie ma nic wspólnego z życiem wiecznym. Zrezygnowany postanawia spakować się i wyruszać w stronę domu, gdy niespodziewanie zjawia się Filip, który zostaje wysłany przez Boga. Zatrzymuje go i opowiada mu historię o mesjaszu, który umarł za nas, byśmy później mogli wstąpić do życia wiecznego. Z początku człowiek ten jest oszołomiony opowiadaną mu historią, wnet zafascynowany. Nie uważa się jednak za grzesznika i dopiero Filip mu wyjaśnia, że każdy z nas nim jest. Minister zaczyna rozumieć postępowanie swoje oraz odnajduje upragnione odpowiedzi. Chce o swoim odkryciu poinformować innych oraz opowiedzieć o tym, co się dowiedział. Nareszcie odczuwa niezwykłą ulgę. Dziękuje Filipowi i wyrusza do domu.

Po drodze jednak zostaje wystawiony na próbę. Jeden z jego ludzi zostaje ranny w wyniku napadu przez tak zwanych nieproszonych gości. Jego słudzy wręczają mu amulet, aby ten wyzdrowiał, minister wyrzuca kamień, rzucając ostre spojrzenie swoim ludziom i zaczyna prosić Boga o pomoc. W tym samym czasie mały chłopiec, który zostaje pogryziony przez moskity, zaczyna bardzo się źle czuć, minister i w tym wypadku zaczyna się modlić. W obu przypadkach jego ludzie zostają uzdrowieni. Mamy również opis jak nasz główny bohater zostaje ochrzczony, a potem wraz z uzdrowionymi sługami zaczyna głosić ewangelię.

Wiecie to nastawienie jego i tego, jak bardzo chciał odnaleźć życie wieczne oraz ta energia jest nie tyle przerażająca co niesamowita. Ile jest osób w dzisiejszych czasach, które potrafią zostawić wszystko i iść za Bogiem? Ilu ludzi chce rozmawiać o swoim ojcu oraz próbować zmienić swoje życie? Mało.

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości czy zawarty w książce tekst przez Jasmin jest prawdziwy, Werner przy końcowych stronach przypisuje nam poszczególne wycinki z Biblii. Dzięki temu nie ma wątpliwości co do poprawności naszego tekstu. Możemy znaleźć również i jego przemyślenia oraz dosłownie instrukcje trafienia do nieba. Nie opisał oczywiście tego w punktach, aby nikt mnie źle nie zrozumiał, ale przytoczył i wytłumaczył inne wersety z księgi, które w nadzwyczaj świecie mogą nam pomóc. Wspomina również o modlitwach i jakie są ważne w naszym codziennym życiu oraz o przestrzeganiu przykazań Bożych. Opowiada o tym, że warto rozmawiać z najwyższym, bo on zawsze nas słucha. Pokazuje nam przykład nawet modlitwy, który brzmi tak:

,, Przyjmuję Cię jako Pana i Zbawiciela. Panuj w moim życiu. Pragnę prowadzić życie, które podoba się Tobie. Wesprzyj mnie, proszę, abym zrezygnował ze wszystkiego, co w twoich oczach nie jest dobre i pobłogosław mnie nowym sposobem zachowania. Pomóż mi zrozumieć twoje słowo, Biblię.

Pomóż mi pojąć to, co do mnie mówisz i proszę, żebym wciąż na nowo znajdował radość w Słowie. Pokaż mi, proszę, drogę, którą mam teraz iść, i daj mi posłuszne serce , abym mógł za Tobą podążać.

Dziękuję, że mnie wysłuchujesz. Wierzę, że jestem Twoim dzieckiem i że pewnego dnia trafię do nieba i spędzę z Tobą wieczność. Uznaję, że ta niezasłużona łaska jest ogromnym zyskiem i cieszę się z pewności, że w każdej sytuacji jesteś przy mnie, także w tej chili. Proszę, pomóż mi znaleźć ludzi, którzy w Ciebie wierzą, a także wspólnotę, w której Twoje Słowo jest wiernie głoszone. Amen"

Osobiście polecam tę powieść każdemu, nawet jeśli w coś nie wierzysz. Jakimś cudem książka, ma dużo takiej energii pozytywnej. Nie patrzę na nią jak na coś szalonego, ale podoba mi się zaangażowanie tego ministra. Mało jest ludzi takich zaangażowanych, w cokolwiek. Nie wiem czemu, ale wywołała uśmiech na mojej twarzy, cieszę się, że był ktoś, kto mu pomógł odnaleźć upragnioną rzecz. A poza tym uważam, że jeśli chodzi o ocenianie Biblii, ksiąg czy historycznych opowiadań, nie powinno się w ogóle punktować. Wiadome jest to, że niektóre teksty pisane są ciężej i dużo trudniej nam się je czyta. Jednak to są czyjeś przeżycia i być może po prostu nie potrafił tego opisać bardziej. Tak zapamiętał tę historię. Przypadki są różne, nawet ktoś po prostu może być na co dzień taki i nie umie być inny? Jeśli coś nam się nie podoba, dlaczego po prostu nie ominiemy tego i pójdziemy dalej?

Tak sobie myślę, że gdyby w dzisiejszych czasach ten człowiek (minister) napisał coś takiego na Facebooku, zostałby masakrycznie skrytykowany. Nie twierdzę, że w tamtych czasach ludzie byli bardziej wierzący, bo przecież ukrzyżowali Jezusa, ale proces jego fascynacji trudno byłoby utrzymać. Nadal są różni misjonarze oraz ludzie, którzy są krytykowani, ale bardzo często uciszani. To niesamowite, że kiedyś nowiny roznosiły się wszędzie niczym wiatr, a nie było żadnych telefonów czy komputerów. A dzisiaj, choć mamy taką możliwość przeznaczamy ją na niszczenie drugiego człowieka.

Jestem pewna, że jeszcze nie raz do niej wrócę.

PutOnSomethingBlack
(więcej na moim blogu)

Kiedy żadna droga nie jest za daleka...

Dodaj cytat z książki Kiedy żadna droga nie jest za daleka...