O perspektywach rozwoju małych miasteczek

Okładka książki O perspektywach rozwoju małych miasteczek Małgorzata Boryczka
Okładka książki O perspektywach rozwoju małych miasteczek
Małgorzata Boryczka Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
Nisza
2021-01-22
2021-01-22
opowiadania

Niezwykle sprawnie napisane opowiadania o małych miasteczkach i ludziach (czasami też małych). Humor, ironia, czasem nawet złośliwość, a czasem głębsza refleksja, ale podana subtelnie, bez nachalnej puenty. Bardzo dobra warstwa językowa i intrygujący klimat z odrobiną realizmu magicznego sprawiają że czyta się to błyskawicznie i z przyjemnością, nawet kiedy książka traktuje o mało przyjemnych stronach natury ludzkiej.
Bardzo polecam, zwłaszcza jeśli mieszkacie na wsi lub w małym miasteczku.

Zbiór przezabawnych opowiadań umili czas z pewnością nie jednemu czytelnikowi. Jednak sam tytuł jest bardzo mylący i nie ma za wiele wspólnego z którymkolwiek z opowiadań. Tak samo każda z historii w żaden sposób się ze sobą nie łączy. Taki trochę mix, ale całkiem przyjemny,

Widzę w nich siebie.

Widzę w nich siebie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowiadania zupełnie mnie nie zainteresowały. Pierwsze jeszcze przeczytałam w oczekiwaniu, że coś się wydarzy. Były bardzo banalne. Jakbym te opowieści już sto razy czytała i słyszała. Po prostu przeczytałam w bólach, tylko po to, by dotrzeć jak najszybciej do końca. Oceny nie stawiam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Małgorzata Boryczka całkiem zgrabnie składa zdania. Tworzy ciekawe narracje, a ten tomik był nawet przyjemną lekturą. Jednak - oprócz kilku opowiadań, takich jak "Scheda", "Kominek", "Źródło" czy może w pewnym stopniu "Karel Gott" - nie widzę związku z tytułem. Przede wszystkim niewiele jest mowy o małych miasteczkach. Jakiejkolwiek perspektywy ich rozwoju w tej książce nie znajdziecie. To po prostu 14 historii konkretnych ludzi. Miasto jest gdzieś bardzo w tle. Z większości opowiadań wcale nie wynika, że to musi być małe miasto. Równie dobrze rzecz może się dziać w mieście wojewódzkim czy nawet stołecznym. To mój główny zarzut, z którego wynika taka a nie inna ocena. Dostałem po prostu co innego niż obiecywał tytuł i opis na okładce.

Lekkie opowiastki o mieszkańcach małych miast i przedmieść. Ich egzystencja jest raczej marna, ale czytało (właściwie słuchało) się przyjemnie. Jednakże perspektywy rozwoju małych miasteczek, z taką mentalnością ich mieszkańców wydają się raczej kiepskie :D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cykl krótkich opowiadań, które łączy fakt że rozgrywają się w małych miejscowościach. Niby nic ale są świetnie napisane, każde inne, ale każde chwytają za serce i dają do myślenia. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbiór opowiadań, więc oczywiście różna jakość tego co się czyta. Ale generalnie jestem bardziej niż oczarowany. Część z nich odkrywcza, inna część tajemnicza z elementami magii, ale wszystkie super pasujące do obrazu małych miasteczek jaki sami możemy poznać przez własne doświadczenia, reportaże, opowieści. Świetny pomysł, aby w ten sposób opowiedzieć o codzienności naszego kraju, oddać narrację ludziom, o których z reguły nie czytamy, bo wydają się nieinteresujący. I o ile wszystko to jest całkowicie fikcyjne (w końcu to nie reportaż),to świetnie wpisuje się pomiędzy obecnymi wokół nas historiami z dużych miast oraz historiami ze wsi (które w literaturze są stale obecne). A tego pomiędzy właśnie brakowało.

Książka idealna jako przerywnik między cięższymi pozycjami.

Książka idealna jako przerywnik między cięższymi pozycjami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do płakania, do śmiania się, do znalezienia opowiadania o sobie.

Do płakania, do śmiania się, do znalezienia opowiadania o sobie.

• E-booki