Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia

Okładka książki Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia Katarzyna Simonienko
Okładka książki Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia
Katarzyna Simonienko Wydawnictwo: Sensus zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Sensus
2021-05-18
2021-05-18
psychologia las zdrowie mentalnosc spokój zieleń

Okładka książki Nowa Zelandia. Podróż przedślubna Janusz Leon Wiśniewski, Ewelina Wojdyło
Nowa Zelandia.... Janusz Leon Wiśniew...
Okładka książki Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie Monika Janiszewska, Adriana Klos
Jak być szczer... Monika Janiszewska,...
Okładka książki Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn
Dziwki, zdziry... Paulina Klepacz, Al...

Skrzyżowanie pracy dyplomowej z wyuczoną modlitwą. Na plus mogłabym zaliczyć jedynie fakt, że autorka powołuje się na innych autorów poruszających podobne tematy, których książki również przeczytałam i które wniosły do mojego życia dużo więcej niż ta pozycja. A może moje oczytanie w tym temacie (jak również sposób życia) sprawiają, że czuję się już przesycona tą wiedzą? W takim razie polecam tym, którzy zagubili gdzieś swój kontakt z naturą (albo, co gorsza, nigdy go nie mieli).

Las uspokaja nerwy czy przeraża?
Autorka zwraca uwagę na związane z pandemią przebywanie w domu, naukę zdalną i zaburzenia psychiczne. Pojawiają się pojęcia: FOMO, przeciążenie informacyjne, depresja klimatyczna, a nawet wywodzące się z języka japońskiego: hikikomori, karoshi i karojisatsu.

W dzieciństwie opowiadano nam bajki, w których las był miejscem głównie mrocznym. Czerwony Kapturek, Baba Jaga, Jaś i Małgosia...

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z tymi postaciami i lasem? Ciemność, strach, niebezpieczeństwo i ucieczka?
A może zagrożenie, intryga i oszustwo?

W literaturze las ukazywano też jako magiczne miejsce, miejsce usamodzielniania się bohaterów i przeżywania przygód, nie tylko tych negatywnych.

Co jeszcze może oferować nam las, przebywanie w nim i chłonięcie wszystkimi zmysłami?
Dziecko w lesie, czyli wspieranie rozwoju dzięki naturze
Jeździmy na sale zabaw, skupujemy zabawki, gry... chcemy dać dziecku wszystko to, czego sami nie mogliśmy mieć. Może myślimy, że wtedy maluch będzie lepiej się rozwijał, będzie spokojniejszy.
A to co najlepsze jest za darmo.

Autorka wymienia konkretne zalety wynikające z pobytu w lesie:

- działanie ochronne i stymulujące na mózg,
- wspieranie rozwoju poznawczego i kreatywności,
- łatwiejsze uczenie się,
- zwiększenie objętości kory przedczołowej, zdolności utrzymywania uwagi i zapamiętywania,
- kształtowanie empatii i wrażliwości,
- doświadczanie m.in. wrażeń zapachowych, które pozostają z dzieckiem na zawsze.
Terapia depresji i lęku
Katarzyna Simonienko opowiada o osobach, które przeszły trzymiesięczną terapię lasem, jakie uczucia im towarzyszyły na początku, a jakie na koniec terapii. Jakie były ich ulubione miejsca obserwacji przyrody.
W terapii brały też udział osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia, które odzyskiwały spokój!

NBR, czyli rehabilitacja oparta na naturze to nowa dyscyplina medyczna, której towarzyszą badania pacjentów.
Cztery pory roku w lesie, czyli spokój przez okrągły rok
Katarzyna Simonienko proponuje aktywność na każdą z czterech pór roku. Zaprasza do rozmyślania, medytacji, "ceremonii picia herbaty". Podpowiada, opowiada i... wycisza.

Tak, czytanie tej książki mnie wyciszyło. Prawie, że poczułam ten spokój płynący z lasu.

Ważne, by samemu zaobserwować siebie, swoje ciało, reakcje. Żeby znaleźć własne "flow", które u każdego z nas może brać się z czegoś innego.

Taniec, fotografia, wędrówka, tworzenie dekoracji do domu, obserwowanie owadów... To tylko niektóre z możliwości.

Polecam przeczytanie tej pozycji i przebycie tej leśnej ścieżki w poszukiwaniu siebie.

Las uspokaja nerwy czy przeraża?

Każdy potrzebuje odpoczynku. Gonimy za bogactwem, awansem w pracy, byciem coraz lepszym, silniejszym, ładniejszym. Zapominany by rozejrzeć się dookoła i docenić to co było dla nas najpiękniejsze na samym początku ludzkiej egzystencji, o czym przypomina nam autorka książki Nerwy w las🌳🌳🌳
Zacznijmy zatem przygodę z książką! Powróćmy na chwilę do tego, co jest zarazem takie proste i naturalne, chociaż w obecnym czasie zapomniane.
Czytając poradnik na pewno doceniam wiele ćwiczeń na integrację z przyrodą! Kojarzą mi się z zasadami mindfulness, zwolnieniu i doświadczaniu wzajemnych relacji. Wiele pomysłów na spędzenie czasu w lesie przedstawia autorka. Zarówno dla małych i dużych, każdy znajdzie coś dla siebie! Nie wiecie jak spędzić popołudnie? Zorganizujcie wyprawę pieszą, rowerową, a może nawet i biwak leśny?
Pomysłów jest wiele-na każdą porę roku! Od wiosny, kiedy przyroda budzi się na nowo, przez lato pełne obfitości, jesień podczas której organizmy przygotowują się do odpoczynku, kończąc na zimie - okresie regeneracji środowiska naturalnego.
Czytając książkę miałam wrażenie że słucham coacha, który stoi obok mnie i rozmawia ze mną o swoich przemyśleniach, zadaje pytania, skłania do refleksji.
Jest tak wiele możliwości na obscowanie z przyrodą, dzięki czemu nasz poziom stresu zostanie zmniejszony!
Przy natłoku obowiązków, stałym brakiem czasu, tak ważne jest zachowanie równowagi psychicznej. A gdzie to najlepiej zrobić? @centrum_terapii_lasem ma proste rozwiązanie - w lesie! 🌲

Od dziś chodzę codziennie do lasu przytulać drzewa.

Od dziś chodzę codziennie do lasu przytulać drzewa.

Przyjemna książka, niepozbawiona banalnych, lekko coachingowych dywagacji, ale również niepozbawiona odniesień do badań i ciekawych inspiracji. Lasoterapia, dobra i zasoby lasu, las jako organizm, biofilia w życiu człowieka, artystyczne bodźce (wzory, faktury, zapachy),dbałość o siebie (robienie zapasów),wsparcie w kontekście zaburzeń psychicznych.

Nerwy w las to śmiałe zaproszenie do zasmakowania dosłownie ''koktajlu leśnego''. Dzięki tej książce poszerzyłam wiedzę dotyczącą technik relaksu. Wracamy do tradycyjnych umilaczy. Resetujemy głowę u źródła samej natury. Wspaniała książka.

Odpowiedź na ten zwariowany i męczący świat.

Odpowiedź na ten zwariowany i męczący świat.

Bardzo przyjemna lektura. Łatwo przyswajalne informacje na temat dobroczynnie roli lasu. Aż chce się iść w las. To niesamowite jak wiele zdrowia jest na wyciągnięcie ręki.

na poczatku sporo przytoczonych badan naukowych i troche opisane z pkt widzenia psychologii i psychiatrii. druga czesc to troche lanie wody. ksiazka fajna ale raczej dla mieszczucha a nie dla kogos kto bywa czesto w lesie

Rozsądna dawka wiedzy, poparta badaniami i przykładami. A po niej opis ćwiczeń do wykonania samodzielnie - proste zadania, które każdy może wyprobować.
Bardzo przyjemna i praktyczna.

Bardzo przyjemna i praktyczna.

• Storytel
  • Psychologia
  • Przyroda

Dodaj cytat z książki Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia