W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej

Okładka książki W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej Julie L. Hall
Julie L. Hall Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
THE NARCISSIST IN YOUR LIFE: Recognizing the Patterns and Learning to Break Free
Wydawnictwo Kobiece
2021-08-25
2021-08-25
Matylda Biernacka
psychologia trauma leczenie narcyzm

Narcyz.....
Zielsko pleniące się wszędzie gdzie tylko znajdzie warunki do życia... pasożyt... oplata nieświadomego żywiciela i stopniowo dusi.... jeśli tylko zapuści korzenie praktycznie niemożliwy do usunięcia....całkowicie odporny na większość środków chwastobójczych... Jeśli zagości w twoim ogródku wykop od razu i wyrzuć (najlepiej jak najdalej).... jeśli nie możesz buduj solidne zasieki... pod żadnym pozorem nie pozwól mu się rozplenić bo zostanie na zawsze.... i zabije wszystko wokół....
Tak pewnie brzmiałby opis osobowości narcystycznej - i sposobów radzenia sobie z nią - w poradniku zielarskim.
Niestety, narcyza w ludzkim wydaniu nie jest ani łatwo rozpoznać ani się przed nim uchronić, szczególnie że jest to zazwyczaj osoba nam najbliższa...
Mimo że walka nie jest łatwa jest jednak możliwa....
o tym jak rozpoznać narcyza i nie dać mu się zadusić jest właśnie ta książka. POLECAM

Narcyz.....

Narcyz to piękny kwiat. Książka Julie L. Hall "W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej" nie jest jednak o kwiatach, ale o ludziach z narcystycznym zaburzeniem osobowości oraz ich ofiarach.

Autorka podzieliła swoją książkę na części, rozdziały i podrozdziały, w których zawarła to, czego na temat narcyzmu dowiedziała się dzięki badaniom, wywiadom z lekarzami oraz osobami żyjącymi z zaburzoną osobą. Dużo w niej także osobistych doświadczeń, ponieważ Julie L. Hall wychowywała się w rodzinie gdzie, jak sama pisze "narcyzm patologiczny jest zakorzeniony i tragicznie przenoszony z pokolenia na pokolenie". Większość rozdziałów poświęca właśnie temu, opowiadając jak to jest dorastać w cieniu rodzica-narcyza i o sposobach radzenia sobie z tym w dorosłym życiu.

Mnie najbardziej interesowały zagadnienia dotyczące bycia w związku z narcystycznym partnerem. Na szczęście, te straszne lata już za mną, ale trauma pozostaje. Książki takie jak ta, pozwalają mi jeszcze dokładniej przyjrzeć się temu zaburzeniu i utwierdzają w przekonaniu, że wyleczenie narcyza jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest ucieczka od popaprańca.

"W cieniu narcyza" jest pozycją otwierającą oczy tym, którzy mają je jeszcze zamknięte. A jeśli ktoś, tak jak ja, już je otworzył, dostarcza nowych przykładów na zachowania narcyza i pomaga w zrozumieniu, dlaczego go do siebie przyciągneliśmy. Daje też nadzieję, że jest szansa kiedyś dojść do siebie, choć nie jest to łatwe po spustoszenieu, jakiego dokonał w naszej psychice. Pamiętajcie, że narcyz nie potrafi kochać!

W swoim życiu spotykamy różne osoby. Warto przeczytać książkę "W cieniu narcyza", aby wiedzieć od kogo lepiej trzymać się z daleka. Polecam!

Książka bardzo pomocna. Zawiera ogrom wiedzy. Sporo przykładów z życia osób doświadczonych przez narcystyczne osobowości. Może być też przytłaczająca, ponieważ w większości tych historii obecna jest przemoc. Momentami miałam wrażenie, że postać narcyza jest mocno demonizowana, jakby przedstawiano te najbardziej skrajne przypadki.

Jestem pełna podziwu wobec tego, w jak szeroki i rzetelny sposób autorka podeszła do zagadnienia narcyzmu, jego przejawów oraz wpływu na ludzi, którzy wychowali się z narcystycznym rodzicem lub żyli w związku z takim człowiekiem. To ponad 400 stron informacji dotyczących tego wstrętnego zaburzenia oraz tego, jak bardzo degraduje ono życie wszystkich wokół. Fantastyczna, bardzo konkretnie napisana pozycja. Czytałam już sporo książek o tej tematyce, a ta zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Gorąco Ci ją polecam, nie zawiedziesz się.

To jest Biblia! Zostawiam na półce i nie raz jeszcze do niej wrócę.

To jest Biblia! Zostawiam na półce i nie raz jeszcze do niej wrócę.

Zdecydowanie moja ulubiona i na pewno będę do niej wracać. Polecam dla osób zmagających się z PNSD!

To chyba najwazniejsza dla mnie ksiazka przeczytana w 2020.
Sklonila mnie do pojscia na terapie i przemyslenia wielu aspektow mojego zycia. Niestety czyta sie ja cholernie trudno jesli poruszane tresci dotycza ciebie i twojej rodziny, przeczytalam ja kilkukrotnie. Na penwo nie wyczerpuje tematu, niemniej przy pierwszym czytaniu byla dla mnie ogromnym odkryciem. Gdy siegalam po nia po raz kolejny, nie widzialam juz w niej nic rewolucyjnego i zdalam sobie sprawe, ze jedynie dotyka czubka gory lodowej. Niemniej, bardzo dobra na start - podobala mi sie znacznie bardziej niz podobne popularnonaukowe lektury w tym temacie.

To chyba najwazniejsza dla mnie ksiazka przeczytana w 2020.

Bardzo dobre opracowanie na temat narcyzmu, a zwłaszcza dorastania w rodzinie narcystycznej. Widać, że autorka jest znawcą tematu. O ile o samym narcyzmie słyszałam i czytałam, o tyle o sposobie funkcjonowania rodziny narcystycznej dowiedziałam się więcej dopiero z tej książki. Autorka ciekawie pisze o mechanizmach działania oraz o rolach przypisanych członkom rodziny. Nie zdawałam sobie sprawy, jak skrajnie chorą postać może przybrać narcyzm oraz jak bardzo szkodliwy bywa dla osób blisko spokrewnionych. Cieszę się, że autorka wydobyła te wątki na światło dzienne. O podstępności tej dysfunkcji świadczy również fakt, że jest głęboko skrywana nie tylko przez samego narcyza, ale również przez system rodzinny. Na najgłębszym poziomie jest chroniona przez wstyd przed zdemaskowaniem oraz strach przed odrzuceniem. W takiej sytuacji bardzo trudno komukolwiek zorientować się, że coś jest nie tak i tego dowieść. Trzeba liczyć się z napotkaniem oporu i zmową milczenia. Jedyne wątpliwości, które mam dotyczą statystyk występowania tego zaburzenia. Niezależnie od miejsca, którego dotyczą, wydają mi się raczej niedoszacowane.

Książki psychologiczne są pisane w różny sposób, wiadomo. Czasem ciężko jest zrozumieć w czym właściwie tkwi istota opisywanych zaburzeń, czasem nie można wyłapać jakichś konstruktywnych wniosków. Całe szczęście w tym przypadku tak nie jest. W "W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej" Julie L. Hall zaprezentowała narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) w niezwykle precyzyjny, ale również prosty sposób. Mamy tutaj podział na części i rozdziały, które można czytać zarówno po kolei, jak i wybierając nurtujące nas w danej chwili zagadnienia. Co prawda powoduje to, że niektóre kwestie się powtarzają, jednak jestem w stanie to wybaczyć, gdyż pozycja ta jest bardzo łatwa w przyswojeniu. Przekazuje wiele ważnych informacji - od tego, jak rozpoznać osobę z NPD w naszym otoczeniu, po informacje, jak sobie poradzić w tej jakże ciężkiej sytuacji, pokazując różne drogi reakcji i formy przepracowania traumy. Powiem Wam, że niektóre tezy można odnieść i do życia zdrowego człowieka i normalnych relacji - tyle że w mniejszej skali; zwrócono uwagę na podejście do wychowania dzieci, nie przerzucania na nie swoich nadziei i porażek, szkodliwości nadmiernego pobłażania czy zaniedbywania itd.
Szczerze napiszę, że była to dla mnie pouczająca lektura. I też zaraz mam w myśli, że jest świetna dla pisarzy, którzy chcą pokazać w swoich książkach zaburzone relacje rodzinne. Opisano każdą rolę w rodzinie z osobą narcystyczną (współuzależnionego, kozła ofiarnego, złotego dziecka, maskotki itd.),mamy też dużo przykładów z życia, a nawet znanych filmów. Jeśli ciekawią Was tego typu zagadnienia, to z tej książki będziecie więcej niż zadowoleni!

Polecam bardzo.

Polecam bardzo.

• Psychologia
  • Psychologiczno-rozwojowe

Julie L. Hall W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej Zobacz więcej