Mężczyzna imieniem Ove

Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman
Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove
Fredrik Backman Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023) literatura piękna
En man som heter Ove
Marginesy
2022-12-07
2022-12-07
Alicja Rosenau
Ekranizacje:
Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023)
Alicja Rosenau literatura szwedzka ekranizacja

Co za gbur. Kochany gbur

Myślę, że każdy z nas ma koło siebie, w rodzinie, wśród znajomych, albo w pracy, takiego mężczyznę jak Ove. Facet żyjący jakby w swoim świecie z "przekonaniem o sprawiedliwości, moralności i ciężkiej pracy, o świecie, w którym to, co słuszne i właściwe, powinno być słuszne i właściwe".
Ove wydaje się być trudnym w kontaktach, ale to fajny facet, złota rączka i - wbrew pozorom - uczynna osoba.
Z ciekawością czytałam, jak Ove usiłował poprawić świat według swoich zasad.

Książka dała mi nie tylko do myślenia, ale napełniła również pewnego rodzaju spokojem i nadzieją. Świat jest pełen "dziwaków", ale każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka. Z pewnością jest to jedna z tych książek, która otwiera oczy.

Przeczytany ebook w abonamencie Legimi

Przeczytany ebook w abonamencie Legimi

Kolejna książka, która potwierdza fakt, że NIE WOLNO oceniać zachowania ludzi nie znając ich historii. Wzruszająca, życiowa, dająca do myślenia, ale też powodująca uśmiech, kiedy zdajemy sobie sprawę, że i my w swoim otoczeniu mamy Ovego ;) Jak się okazuje jedyną bronią na gbury jest bezinteresowna miłość.

Śmiech i wzruszenie. Dobra zabawa i refleksja. I choć nie wszyscy mają takie zdolności manualne, to racja Ove, za dużo tej elektroniki i kabli i smartbadziewia. Świetna książka.

Wspaniała, wzruszająca i rozbawiająca historia. Bardzo polecam!

Wspaniała, wzruszająca i rozbawiająca historia. Bardzo polecam!

1979

Bardzo pozytywna,ciepła i lekka powieść.
Powieść o wdowcu,który był tak samo zgryźliwy i kłótliwy,jak miał wielkie i dobre serce.Po śmierci ukochanej żony postanawia popełnić samobójstwo,ale za każdym razem ktoś mu w tym przeszkadza.Z jednej stronie strasznie się irytuje,prycha,wykrzykuje,ale z drugiej idzie i niesie pomoc.
Historia Ovego jest pełna wrażeń zarówno wzrusza ,jak i jest dawką dobrego humoru. Jest to nie tylko opowieść o wielkiej miłości i samotności,ale także o przyjaźni ,tolerancji i nadziei.
Niesamowita i mądra.
P.S.Film również świetny.

Bardzo pozytywna,ciepła i lekka powieść.
Historia Ovego jest pełna wrażeń zarówno ...

Nieoczywista, ale cudowna książka. Do śmiechu i do łez.

Nieoczywista, ale cudowna książka. Do śmiechu i do łez.

Ostatnie rozdziały totalny ryk

Ostatnie rozdziały totalny ryk

Taka lekka i jednocześnie poruszająca, choć miałam wrażenie, że miejscami może za bardzo cukierkowa(?) - tzn. wszystkie problemy rozwiązują się jak w typowym familijnym filmie, brakowało mi trochę goryczy na koniec. Główna postać zarysowana mega dobrze - widzimy, co ją ukształtowało w przeszłości i jak zmienia się teraz. Styl autora sprawia, że historia sama się niesie, jest poprzetykana i wzruszającymi momentami, i tymi bardziej anekdotycznymi; raz czytamy w napięciu (łezki też polecą),a innym razem wywołuje uśmiech (chociaż humor na mój gust miejscami za bardzo millenialsowy, ale da się jeszcze strawić).

• Audiobooki