Mężczyzna imieniem Ove

Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman
Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove
Fredrik Backman Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023) literatura piękna
En man som heter Ove
Marginesy
2022-12-07
2022-12-07
Alicja Rosenau
Ekranizacje:
Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023)
Alicja Rosenau literatura szwedzka ekranizacja

Po powieści “Niespokojni ludzie”, która dosłownie przepuściła mnie przez wyżymaczkę i należy obecnie do najważniejszych książek mojego życia miałam spore wymagania co do kolejnej książki tego autora. Świeżo po lekturze stwierdzam, że historia Ovego jest trochę inna, bardziej obyczajowa i mniej zagadkowa, ale nie mniej wartościowa.

Jest to opowieść o życiu. Życiu, które nie zawsze układa się tak, jakbyśmy chcieli. Które bywa trudne, ale bywa i zabawne. Pełne smutku, ale i pełne miłości. Powieść apisana w specyficznym, słodko-gorzkim stylu miejscami przypomina tragikomedię - Ove bowiem postanawia umrzeć, ale seria kolejnych wypadków powoduje, że ma ogromne problemy z osiągnięciem założonego celu. Z początku miałam trochę obaw, że to będzie sztampowa historia zgryźliwego starszego pana, w którym dokonuje się wewnętrzna przemiana i trochę tak jest, ale nie do końca.

Razem z Ovem czytelnik podróżuje przez całe jego życie - od dzieciństwa po czasy obecne i początkowo niezbyt sympatyczny, oschły, zasadniczy i zatwardziały w swoich przyzwyczajeniach 59-latek nie wzbudza sympatii. To się zmienia w trakcie czytania, kiedy to poznajemy charakter bohatera, jego bezkompromisowe podejście do wielu spraw, bezgraniczną miłość do żony, niezłomność i dobroć ukryte pod szorstką powierzchnią. Koniec końców więc nie dokonuje się przemiana, tylko my, jako czytelnicy spoglądamy na tę postać inaczej. A razem z czytelnikiem wielu ludzi z otoczenia naszego bohatera, co przekłada się na dalsze jego losy.

Lekturę kończyłam z łzami cieknącymi po policzkach. Polecam, książka absolutnie dla każdego!

Jest to opowieść o życiu. Życiu, które...

Wielka historia o wielkich ludziach, a może mała historia o małych ludziach.
"Mężczyzna imieniem Ove" to książka, która opiera się na prostocie życia, skrywającego w sobie cały wachlarz doświadczeń.
To opowieść o każdym z nas. O bezgranicy. O bezgranicznej miłości, bezgranicznej stracie, bezgranicznym smutku, bezgranicznej tęsknocie, bezgranicznej potrzebie relacji i bezgranicznej istocie człowieczeństwa.

Siła przekazu i moc emocji skrywa się za uniwersalnością narracji. Autor operuje językiem pełnym humoru, ironii i lekkości. Kontrast miedzy tym, co jest opisywane, a jak jest to zrobione, świadczy o talencie Fredricka Backmana do poruszania ludzkich serc. Zarówno tych zranionych i pełnych radości.

Jest to historia mężczyzny o imieniem Ove, który stracił swój największy skarb, najukochańszą żonę. Jest człowiekiem zgorzkniałym, cynicznym, chłodnym i zdystansowanym od świata. Liczą się dla niego utrwalone zasady, sprawiedliwość i twarda moralność. Stracił wszystko, na czym mu zależało, więc postanawia stracić także swoje życie, by już na zawsze spocząć u boku Sonji. Jednak, gdy niespodziewanie do jego życia wkrada się początkowo niechciana rodzina w sąsiedztwie (oraz kot),jego serce zaczyna bić, na nowo odkrywając ku temu powody.
Życie samotnego, starego mężczyzny przeplatane jest rozrywającą historią o przeszłości. Retrospekcje tłumaczą nam to, co wydaje się niewytłumaczalne. Powodują gniew, ból i wzruszenie. Tym samym, okrywają nas subtelną nadzieją, gdyż mimo ciężaru, jest to historia, która stanowić może kodeks człowieczeństwa.

Przeplatana humorem powieść zachowana jest w ważnym i poruszającym tonie dotyczącym relacji, prezentuje sylwetki postaci, tak innych i pełnych wewnętrznej mądrości. Ukazuje proces zmiany działania indywidualnego we współpracę oraz gotowość na prawdziwe obcowanie z ludźmi.

Myślę, że jest o jedna z tych książek, których czytanie jest doświadczeniem samym w sobie. Nie tylko poznajemy losy bohatera, ale równocześnie otwieramy własne serca i oczy na ludzi wokół. Książka uwrażliwia i uczy o ludzkiej potrzebie więzów z drugim człowiekiem. O istocie życia i potędze miłości oraz o tym, że każdy zasługuje na bycie wysłuchanym, zrozumianym i pokochanym.

Polecam "Mężczyznę imieniem Ove" każdemu, kto zechce dopuścić do siebie pozornie proste dzieło, przypominające o byciu człowiekiem.

Wielka historia o wielkich ludziach, a może mała historia o małych ludziach.

Spodziewałam się wyłącznie zabawnej historii o zrzędzącym starszym panu który usiłuje się zabić ale mu nie wychodzi. Zachęcił mnie zwiastun filmu z Tomem Hanksem - to nie mogło być banalne. I nie było. Ta książka chwyciła mnie za serce. Jak mocno można kochać i tęsknić... Nietuzinkowa postać głównego bohatera, która może i śmieszy czasami ale przede wszystkim wzrusza i daje do myślenia.

Smutna, śmieszna, chwytająca za serce, emocjonalna. Dawno się tak nie wzruszyłam a nawet mi się łzy w oczach kręciły. W pewnych czynnościach, zachowaniach, komentarzach Ovego widziałam siebie. Polecam sięgnąć po tą lekturę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślę, że każdy z nas ma koło siebie, w rodzinie, wśród znajomych, albo w pracy, takiego mężczyznę jak Ove. Facet żyjący jakby w swoim świecie z "przekonaniem o sprawiedliwości, moralności i ciężkiej pracy, o świecie, w którym to, co słuszne i właściwe, powinno być słuszne i właściwe".
Ove wydaje się być trudnym w kontaktach, ale to fajny facet, złota rączka i - wbrew pozorom - uczynna osoba.
Z ciekawością czytałam, jak Ove usiłował poprawić świat według swoich zasad.

Książka dała mi nie tylko do myślenia, ale napełniła również pewnego rodzaju spokojem i nadzieją. Świat jest pełen "dziwaków", ale każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka. Z pewnością jest to jedna z tych książek, która otwiera oczy.

Przeczytany ebook w abonamencie Legimi

Przeczytany ebook w abonamencie Legimi

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka, która potwierdza fakt, że NIE WOLNO oceniać zachowania ludzi nie znając ich historii. Wzruszająca, życiowa, dająca do myślenia, ale też powodująca uśmiech, kiedy zdajemy sobie sprawę, że i my w swoim otoczeniu mamy Ovego ;) Jak się okazuje jedyną bronią na gbury jest bezinteresowna miłość.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Śmiech i wzruszenie. Dobra zabawa i refleksja. I choć nie wszyscy mają takie zdolności manualne, to racja Ove, za dużo tej elektroniki i kabli i smartbadziewia. Świetna książka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała, wzruszająca i rozbawiająca historia. Bardzo polecam!

Wspaniała, wzruszająca i rozbawiająca historia. Bardzo polecam!

• Audiobooki