Zanim wystygnie kawa

Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2022
Okładka książki Zanim wystygnie kawa
Toshikazu Kawaguchi
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2022
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Cykl: Zanim wystygnie kawa (tom 1) literatura piękna
Zanim wystygnie kawa (tom 1)
Kohi ga Samenai Uchi ni
Grupa Wydawnicza Relacja
2022-07-13
2022-07-13
2019-09-19
Joanna Dżdża
Tokio kawiarnia tajemnica podróż w czasie literatura japońska fantastyka
Inne

Książka składa się z czterech opowiadań, więc już na początku byłam lekko negatywnie nastawiona, bo ja nie lubię książek, które składają się z opowiadań. Jendka chciałam przeczytać tą książkę, bo byłam jej ciekawa, ze względu na jej popularność.

Niestety książka mnie nie oczarowała, nie poczułam tego klimatu i vibu tej historii i tamtej kawiarni. Pierwsze opowiadanie w ogóle mi nie siadło, myślałam nawet, że nie będę czytać dalej, ale stwierdziłam, że dam jeszcze szansę tej książce i na szczęście drugie opowiadanie już bardziej mi podeszło. Te drugie opowiadanie z wszystkich najbardziej mi się podobało i tylko ono mnie faktycznie poruszyło. Niestety te historie nie roztoczyły wokół mnie swojego uroku, nie tak bardzo jak liczyłam. Nie będę ukrywać, że nie jest to mój typ książki i nie za bardzo mi się podobała. Ocena: 5/10

Akcja powieści rozgrywa się w małej kawiarni w Tokio. Jest to interesujące i intrygujące miejsce, które oferuje podróż w czasie, na którą zdecydowały się cztery kobiety. Pierwsza z chce odbyć rozmowę z ukochanym, z którym czeka go rozłąka, druga chce spotkać z mężem, by przeczytać list, który od dawna ma jej wręczyć, trzecia chce ostatni raz zobaczyć swoją siostrę, a czwarta chce poznać swoją córkę. Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać, by przenieść się w przeszłość lub przyszłość. Jedną z nich jest taka, by wrócić, zanim wystygnie kawa.
W tej opowieści z rytmu wybijały mnie dwie rzeczy: japońskie imiona i nazwiska oraz powtarzanie zasad. Wiem, niepotrzebnie się czepiam, ale musiałam o tym wspomnieć. Historie wymienionych wyżej przeze mnie bohaterek były ujmujące, ale niestety nie poruszyły mnie tak, jak tego oczekiwałam. Każda z przedstawionych historii była ciekawa, ale zbyt okrojona, bym mogła utożsamić się z którąś z bohaterek. Mimo moich narzekań oceniam tę książkę 7/10, ponieważ widzę w tej serii potencjał. Mam też na uwadze to, że tłumaczenie powieści mogło spowodować to, że nie wszystko wybrzmiało tak, jak powinno.

Poddałem się po około 50 stronach. Ciekawy pomysł i pewnie mógłby być doskonale zrealizowany (a być może jest),ale autor w ogóle mnie nie potrafił przekonać, żeby się w lekturę zagłębić a wręcz takim spokojnym, rozlazłym początkiem mnie skutecznie zniechęcił do dalszego czytania

ona jest po prostu nudna. ile można na okrągło powtarzać te same pięć zasad podróżowania w czasie? pojęłam za pierwszym razem. w pierwszej i drugiej (mojej ulubionej) części rzeczywiście za serce chwytają rozmowy już po cofnięciu się w czasie, ale one są króciutkie. przez całą reszte książki nie dzieje się nic konkretnego, bohaterowie tylko siedzą w tej kawiarni. jedynie wspomnienie o pablo picasso mnie naprawdę zainteresowało. styl pisania nie zachwycił. nah i dont think this one was for me

Historia zawarta w książce potrafi związać czytelnika z bohaterami, mimo tak niewielu informacji o nich. Krótkie ale treściwe wątki, to zdecydowanie specyficzny rodzaj książki, ale bardzo przyjemnie się ją czytało.

Sądzę że można było lepiej wykorzystać potencjał tej książki. Szybko się ją czyta i jest nawet wciągająca ale raczej szybko ją również zapomnę, żaden z bohaterów mnie szczególnie nie porwał, mimo wykorzystania wszelkich sztuczek typu śmierć, choroba itp.

Byłam trochę zrażona popularnością tej książki, jednak zdecydowałam się po nią sięgnąć i niczego nie żałuję. Pierwsze opowiadanie co prawda mnie nie poruszyło, jednak kolejne już tak. Bardzo wzruszająca pozycja i chętnie sięgnę po kolejne opowieści :)

Ze względu na dobrze pomyślane rozdziały szybko się czyta.

Ze względu na dobrze pomyślane rozdziały szybko się czyta.

Przeczytałam i bardzo fajna książka ,a zarazem ciekawa. Napewno przeczytam pozostałe części

Pierwsza opisana historia nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia, jednak trzy kolejne sprawiły, że naprawdę się wzruszyłam, co przy literaturze zdarza mi się bardzo rzadko. Patrzyłam na tę pozycję przez palce, bo spodziewałam się typowego "bestsellera", który dobrze wygląda tylko w liczbach sprzedanych egzemplarzy, ale naprawdę pozytywnie mnie ona zaskoczyła.

• Literatura piękna