Zwycięzcy

Okładka książki Zwycięzcy Fredrik Backman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zwycięzcy
Fredrik Backman Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Miasto niedźwiedzia (tom 3) literatura piękna
Miasto niedźwiedzia (tom 3)
Vinnarna
Marginesy
2023-09-06
2023-09-06
2022-09-27
Anna Kicka

Miasta miłości i mroku

Niestety, dla mnie najsłabsza część. Gdyby usunąć dydaktyczno polityczne i moralizatorskie fragmenty zostałaby dobra zamykająca trylogię opowieść.

Wspaniałe zwieńczenie dziejów miasteczka z północy Szwecji. Backman dotyka bólu ludzkich problemów przekrojowo, jest po troszeczku wszystkiego. Robi to w sposób niezwykle umiejętny, jest pełen wyczucia i zrozumienia. Jest i cierpienie sięgające granic i taka dawka miłości, że aż serce rośnie. Zadziwia mnie po raz kolejny jego ostrość i trafność obserwacji ludzkich zachowań

Dziwnie się stało. Zaczęłam od trzeciej części trylogii. Książka mnie zachwyciła. Niby historie poszczególnych ludzi ale łączą się w całość. Wszystko jest wynikiem czegoś. Nasze wybory, natura, kim jesteśmy, ma swoje korzenie. Życie nie jest bajką ale jest piękne.
Sposób narracji autora jest specyficzny i chyba za to go uwielbiam.

Sposób narracji autora jest specyficzny i chyba za to go uwielbiam.

to jedna z tych książek, po których trudno wejść w kolejną. będę do niej wracać i za każdym razem przeżywać historie jej bohaterów równie mocno. bo jest lepsza niż jakikolwiek film o sporcie, bo tak naprawdę nie jest o sporcie.

Autor kupił moje czytelnicze serce powieścią Mężczyzna imieniem Oven a po lekturze Zwycięzcy utwierdzam się, że ta miłość została na dłużej.

Uwielbiam styl Fredrika Backmana, dobór słów, sposób przedstawiania historii i trafne obserwacje na temat ludzkiej natury. Książka godna polecenia dla osób, które uwielbiają dłuższe pozycje i pragną na długi czas zanurzyć się w lekturze

Co tu dużo gadać znakomita seria i znakomite choć smutne zakończenie.

Co tu dużo gadać znakomita seria i znakomite choć smutne zakończenie.

Rany, jak ja uwielbiam tę serię. Nie pamiętam, kiedy podczas czytania, czułabym aż tyle.

Absolutnie cudowna trylogia. Już nie mogę się doczekać rereada

Absolutnie cudowna trylogia. Już nie mogę się doczekać rereada

Krwawi mi serce. Backman znów doprowadził mnie do łez. I choć hokej to nie moja bajka, jednak rozumiem sens jego specyficznej obecności w tej historii, bo odciska piętno na każdym z bohaterów.
Poza przejmującym smutkiem, walczącymi miastami, korupcją, mafią, krzywdzie są tu dające nadzieję opowieści o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu do odpowiedzialności, pokonywaniu słabości. I o sile wyniesionej z rodzinnego domu, bo ta książka to wielka pochwała wspierających relacji rodzinnych. Dobrze mieć oparcie w rodzicach, rodzeństwie, ale też w przyjaciołach i życzliwym otoczeniu, które potrafi odkryć lub rozwinąć tkwiący w człowieku potencjał.

• Literatura piękna