Okładka książki Macierzyństwo bywa trudne. Jak zadbać o siebie i związek, gdy na świat przychodzi dziecko Molly Millwood
Molly Millwood Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Psyche/Soma
To Have and to Hold: Motherhood, Marriage, and the Modern Dilemma
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2022-10-25
2022-10-25
Agnieszka Kasprzyk
Macierzyństwo Rodzicielstwo Związek

Bardzo wartościowa książka, która przynosi ukojenie w trudach macierzyństwa. Autorka pokazuje, że jest ok widzieć negatywne strony bycia rodzicem i że powinno się sobie pozwolić na takie emocje.

Kiedy myślimy o początkach macierzyństwa wyobrażamy sobie rozanieloną mamę, zakochaną w swoim słodkim dzidziusiu. Zastanawiamy się czy radzi sobie z karmieniem, ranami poporodowymi i co najwyżej czy nie jest niewyspana. A tymczasem te pierwsze miesiące to ogromne wyzwanie emocjonalne.

Czy kiedykolwiek słyszeliście, że matka przeżywa proces żałoby za swoim dotychczasowym życiem? Pewnie nie, bo przecież nie wypada o tym mówić. Wiemy, że rodzi się dziecko, ale wraz z dzieckiem rodzi się matka. Oczywiście jest dużo radości, szczęścia, oksytocyny, ale tyle samo jest żalu, złości i smutku. Najgorsze jest to, że kobiety często zaprzeczają tym negatywnym emocjom i nie mogą ich wyrażać. A tłumione uczucia w końcu wybuchają, często kierowane są jak stronę ojca dziecka. O wiele łatwiejsze byłoby wejście w rodzicielstwo, gdyby kobiety wiedziały czego się spodziewać i otrzymywały wsparcie i akceptację otoczenia.

"Co za tym idzie, chyba nadeszła pora, aby zdradzić wam kilka tajemnic :
- Czasami mamy pretensje do własnych dzieci.
- Dzieci nie są równoznaczne ze szczęściem.
- Dzieci nie powodują, że partnerzy zbliżają się do siebie. "

"Pewne części naszego życia pozostają w zawieszeniu, a ono samo płynie tak szybko, że ledwie się go trzymamy. "

"W nieskończenie skomplikowanym świecie macierzyństwa nie sposób uniknąć zaprzeczenia, wyłączania, stawiania oporu, ukrywania i oceniania - jeśli jednak uda się nam zastąpić je akceptacja, pojawi się w nas zadowolenie."

@czytamzbiblioteki

Cudownie, że ta książka wyszła u progu mojego macierzyństwa! Polecam każdej koleżance, która wkrótce zostanie mamą. Pozwala pozbyć się wyidealizowanych wyobrażeń na temat macierzyństwa. Książka obala wiele tabu związanych z macierzyństwem. Więcej takich książek proszę!

Na półkach: , , , , , , ,

Macierzyństwo. Jedno z najpotężniejszych słów i doświadczeń. Macierzyństwo wyznacza nowy rozdział w życiu każdej kobiety. Macierzyństwo bywa emocjonalne. Macierzyństwo jest wyczerpujące. To połączenie surowych emocji, doświadczeń oraz nadziei i marzeń.

Każda matka ma własną drogę do macierzyństwa. Bycie mamą zmienia nie tylko jedną dziedzinę życia. Zmienia ją w każdym obszarze. Macierzyństwo to nieustanne poświęcanie się – i ciągłe uczenie się, jak stawiać swoje potrzeby na pierwszym miejscu.

Znaczenie bycia matką jest praktycznie nieograniczone. Matka jest opiekunką, nauczycielką i przyjaciółką. Matka jest bezinteresowną, kochającą osobą, która często poświęca wiele swoich potrzeb dla zachcianek i potrzeb swoich dzieci. Bycie matką jest prawdopodobnie najtrudniejszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą, jakiej kobieta kiedykolwiek doświadczyła.

Zbadanie przez psychologa klinicznego – Molly Millwood zawiłości emocjonalnych, zarówno wewnętrznych, jak i małżeńskich, z jakimi borykają się kobiety w okresie macierzyństwa, doprowadziło do powstania książki Macierzyństwo bywa trudne. Doktor Molly bada złożony obszar nowego macierzyństwa, ukazując, w jaki sposób wpływa ono na kobiety pod względem psychicznym, emocjonalnym, fizycznym i zawodowym, a także jak wpływa na partnerstwo. Wraz z nadejściem dziecka i związanego z tym wydarzeniem całego pakietu radości pojawiają się również drażliwe kwestie, takie jak poczucie własnej wartości, kontrola, autonomia i zależność. A dla większości matek problemy te są doświadczane w kontekście intymnego związku, dodając kolejną warstwę napięć, konfliktów i zamieszania w już i tak trudnym czasie. Ta książka pomaga zadbać o siebie i związek, gdy na świat przychodzi dziecko.

Macierzyństwo jest niezwykłym darem i chociaż dla każdej kobiety oznacza coś zupełnie innego, istnieją pewne definicje tej wyjątkowej, wymagającej i satysfakcjonującej pracy, z którą każda mama będzie się utożsamiać Książka Molly Millwood pomaga zrozumieć jakie zmiany zachodzą w życiu kobiety po urodzeniu dziecka i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny. Dzięki lekturze książki zrozumiesz, z czym przyjdzie ci się zmierzyć i jak skutecznie zapobiegać kryzysom, które mogą się pojawić w tym niełatwym okresie, jakim jest macierzyństwo. Ponadto uwolnisz się od poczucia winy i dążenia do bycia perfekcyjną matką. To zdecydowanie najlepsza książka o rodzicielstwie, zawierająca kluczowe pojęcia, które powinien przeczytać każdy świeżo upieczony rodzic.

To książka o przejściu do macierzyństwa i procesie emocjonalnym dla kobiet i par. Terapeuci pracujący z kobietami po porodzie znajdą w tej książce wiele prawd klinicznych na temat wewnętrznego przejścia do macierzyństwa i braku kulturowego wsparcia na tym etapie życia. Świeżo upieczone matki przekonają się, że ta książka niesamowicie potwierdza to czego doświadczają w tym okresie.

Dr Millwood elegancko łączy doświadczenia kliniczne, osobiste doświadczenia i badania co czyni z książki lekturę wciągającą. Poradnik dr Millwood odciąga ludzi od tworzenia fałszywych dychotomii między tymi kobietami, które doświadczają depresji poporodowej, a tymi, które jej nie przeżyły, do bardziej wyrafinowanego zrozumienia kulturowych, osobistych, relacyjnych, historycznych i biologicznych wpływów tego przejścia. Ta pełna wsparcia, ciepła i niezwykle pouczająca książka jest potężnym narzędziem dla wszystkich świeżo upieczonych matek.

Autorka opiera się na aktualnych badaniach, własnych doświadczeniach i życiu swoich pacjentek, aby zilustrować i przeanalizować, w jaki sposób macierzyństwo w prawdziwym życiu nie spełnia niczyich oczekiwań, a także badając trudne emocje związane z opieką nad dziećmi, udziela porad, jak kobiety mogą zachować poczucie własnej wartości i radzić sobie z napięciami w związkach małżeńskich, właśnie w okresie macierzyństwa.

Książka ratująca psychikę w początkach macierzyństwa. Milllwood pisze o tym, o czym wstydzimy głośno mówić i tłumaczy dlaczego tak jest. Pozycja obowiązkowa!

• Psychologiczne
  • Psychologia