Gleba

Okładka książki Gleba Michał Śmielak
Okładka książki Gleba
Michał Śmielak Wydawnictwo: Initium Cykl: Podkomisarz Iga Ziemna (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Podkomisarz Iga Ziemna (tom 2)
Initium
2023-06-19
2023-06-19
literatura polska kryminał policja śledztwo bezdomni morderstwo

Przychodzę trochę Wam przeszkodzić i przy okazji napisać kilka słów na temat "Gleby" Pana @m.smielak @wydawnictwo_initium nie od dziś wiadomo,że bardzo lubię twórczość autora,od momentu jak jego książki pojawiły się na kryminalnym rynku. Z tą książką było tak samo,bo podkomisarz Igi Zimnej,czyli tzw "Gleby" nie da się nie polubić. To charakterna kobieta,która nie raz pokazała facetom, gdzie ich miejsce. Kobieta zostaje odesłana na prowincje, ponieważ zawaliła poprzednią sprawę prowadzoną w stolicy. Iga odlicza dni do powrotu na poprzednie stanowisko i myśli,że w Stalowej Woli nie spotka jej nic interesującego pod względem zawodowym. Kiedy Iga myśli,że nic dobrego jej już nie spotkać w małej społeczności dochodzi do zabójstwa włóczęgi nazywanego przez wszystkich Posejdonem. Pierwsze ślady prowadzą do środowiska bezdomnych,które utworzyło się w mieście. Szybko wychodzi na jaw,że bezdomny nie jest tym,za kogo się podaje. Po jakimś czasie nad Sanem policja znajduje kolejne ciało,a policja zaczyna mnożyć teorię o seryjnym mordercy. Michał Śmielak stawia w tej książce jedno z fundamentalnych pytań: ile dla policji warte jest życie bezdomnych? Czy lokalne układy polityczne mogą wpłynąć na prowadzone postępowanie? No i druga z najważniejszych spraw: jakie są motywację osób,które ukrywają prawdę?

Michał Śmielak znowu to zrobił... znowu do końca książki nie wiedziałam kto jest odpowiedzialny za całe zamieszanie, autor jako jeden z niewielu na polskim rynku potrafi pięknie wodzić czytelnika za nos. Świetnie się bawiłam czytając te książkę,mam nadzieję,że Wy też będziecie. Bardzo polecam ! 🔥

Gleba to podkomisarz Iga Ziemna. Odesłana ze stolicy do sennego miasteczka Stalowa Wola. Zamordowany zostaje Posejdon, bezdomny, który jak się okazuje wcale nie był tym za kogo się podawał. Iga wraca do życia jako policjantka. Próbuje wyjaśnić sprawę morderstwa, wypytuje innych bezdomnych. Wciąga ją ta sprawa. Kto jeszcze musi zginąć by prawda wyszła na jaw? I czy Gleba wróci do Warszawy? Na te pytania musi czytelnik odpowiedzieć sobie ... po przeczytaniu książki.

Gleba rządzi. Twarda policjantka, idzie pod prąd. Nie boi się przełożonych, z buta traktuje notabli i czarną mafię.
Śmielak dobija się do szczytu mojej listy ulubionych "kryminalistów ".

Śmielak dobija się do szczytu mojej listy ulubionych "kryminalistów ".

No cóż . Po udanym Postrachu ciut gorzej. Jednak nadal warto przeczytać. Maruderzy albo po prostu szkający innych emocji mogą mieć niedosyt.Gleba to kontynuacja .👍

To najslabsza książka Śmielaka, którą czytałem.
Mało realistyczna, wiele nielogicznych zwrotów i zakończenie z kosmosu. Do tego nie wciągnęła tak jak inne.

To najslabsza książka Śmielaka, którą czytałem.

7.5!

7.5!

Dobrze wspominam pierwszą część z Iga ale już druga mnie męczyła. Iga mnie męczyła, najmądrzejsza na świecie, najbystrzejsza cała naj naj naj. Akcja działa się w Stalowej Woli, a nasza bohaterka była traktowana jak przybysz z obcej planety, wielka pani z miasta. Nie podobało mi się to. Rozwiązanie historii morderstw bezdomnych, ciekawe, połączenie wielu wątków, które ostatecznie układa się w całość, może nie do końca logiczną ale całość.
Autor poruszył wiele wątków, które są w obecnych czasach bardzo aktualne, problemy rodzinne, społeczne, problem bezdomności. No gdyby nie ta główna bohaterka to byłaby bardzo dobra książka a tak wyszło trochę nużąco.

Stalowa Wola, kwiecień, 2023 rok. Ginie bezdomny, a właściwie zostaje brutalnie zamordowany. Okazuje się, że to niewielkie miasto z przemysłowym DNA posiada niesamowity potencjał, obfitujący w tajemnicze plenery – idealne jako tło do popełnienia zbrodni… Jednym z takich są „kulochwyty”, czyli dawna strzelnica, ocalała z czasów, kiedy „stalówka” była gigantem w produkowaniu broni i sprzętu wojskowego, to tutaj odnalezione zostaje ciało Posejdona.

Śledztwo prowadzi młoda policjantka z Warszawy, zesłana na prowincję za samowolkę i problemy z akceptacją procedur. Iga zwana „Glebą” jest prawdziwą twardzielką, profesjonalistką pozornie pozbawioną uczuć. Jej bezkompromisowość, szorstkość, pełne ironii, ale i humoru podejście do życia imponuje młodszemu koledze – Karolowi Damięckiemu. Chłopak bardzo chce wykazać się w pracy policjanta, wyrwać spod skrzydeł nadopiekuńczej i wpływowej matki, udowodnić, że nadaje się do tego zawodu. Tymczasem w okolicy krąży legenda o znikających bezdomnych i Wampirze, który ich eliminuje. Tropy oczywiście się mnożą, podobnie jak trupy… Czy to już seryjny???

Muszę przyznać, że Stalowa Wola widziana oczami autora pokazała inne, bardzo specyficzne oblicze – konserwatywne, pełne nabożnego, bezkrytycznego szacunku do kościoła, księży, gloryfikujące mural przedstawiający papieża, stanowiący dumę nawet dla lokalnych władz. Z sentymentem jednak czytałam o drożdżówkach od Rostka, urokliwym kościółku Św. Floriana, Ogródku Jordanowskim czy pomniku patrioty.
Podsumowując – ciekawe doświadczenie z kryminałem, który wciąga i zaskakuje…

Nie była to najlepsza książka, początek nużący, a całość jakby mało ciekawa. 🤷🏻‍♀️

Ta część, druga, z cyklu bardziej mi się podobała niż poprzednia.
Lubię ten styl i sposób pisania autora.
Polubiłem bardziej po tej części.
Nie wiem czy są następne części, ale jak będą, na pewno się zapoznam.
Polecam!

Ta część, druga, z cyklu bardziej mi się podobała niż poprzednia.
Lubię ten styl i sposób pisania autora.
Polubiłem bardziej po tej części.
Nie wiem czy są następne części, ale jak będą, na pewno się zapoznam.
Polecam!

• Audiobooki