Źródlisko

Muza
2023-07-26
2023-07-26

Okładka książki Wyrobisko Ewa Przydryga, Małgorzata Oliwia Sobczak
Wyrobisko Ewa Przydryga, Małg...
Okładka książki Zbrodnia i kara Adrian Bednarek, Max Czornyj, Marcel Moss, Ewa Przydryga, Alicja Sinicka, Marek Stelar, Marcel Woźniak
Zbrodnia i kara Adrian Bednarek, Ma...

Koszmar

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś o wiele gorszego, niż to, co dostałam. Opinie innych wskazywały, że szkoda się za nią w ogóle brać. Ale ja podjęłam wyzwanie i w sumie czas, jaki poświęciłam na „Źródlisko“, nie był stracony. Nie jest to książka krwawa (a szkoda),ale na pewno zostali tu wykorzystani cisi zabójcy. Mamy do czynienia z pewną rodziną, która dopuściła się do nieumyślnego spowodowania śmierci małego dziecka (sądzę, że mimo wszystko dostali na końcu sprawiedliwy wyrok; chłopiec nie był na tyle duży, żeby zostawiać go SAMEGO przy ulicy, naprawdę). Wydarzenie do ciągnęło się za nimi aż do wygrania przez główną bohaterkę w konkursie radiowym wyjazdu rodzinnego na kilka dni do miejsca, które okazało się zaplanowaną w najmniejszych szczegółach pułapką. Tu miało się wszystko zakończyć. Trochę zdradziłam wcześniej zakończenie, czy coś się zakończyło, czy nie, ale dla samego zapoznania się z twórczością autorki myślę, że bardzo fajne wprowadzenie. Szkoda w sumie, że nie było tu rzeczywiście bardziej krwawo, coś w stylu masz tyle i tyle czasu na zadanie, a jeśli nie wykonasz go, to stanie się coś bardzo złego. Mimo to fajna odskocznia od tych wszystkich spraw kryminalnych, po które sięgam. (⁠*⁠´⁠ω⁠`⁠*⁠)

Czy wymarzona wygrana, którą jest pobyt w pięknej rezydencji może się okazać największym koszmarem życia?
Czy zdążą rozwikłać wszystko zanim cały ich świat legnie w gruzach? A może już nie będzie czego, ani kogo ratować?

Powiem Wam, że autorka jak zawsze wciągnęła mnie w macki swojej historii i nie puściła aż do ostatnich stron. Z ogromną przyjemnością przerzucałam kolejne strony, ale też z zapartym tchem. Co tam się wydarzy? Czy może to się jeszcze bardziej pokomplikować, co Ewa jeszcze wymyśliła, bo znając ją, coś pierdyknie. No i pierdyknęło :P
Uwielbiam te świetne fabuły, wymyślone przez autorkę, dopieszczone masą emocji, a na dokładkę doprawione mnóstwem zwrotów akcji!

No, ja to zdecydowanie kocham ! I chcę więcej i więcej ;)

Wygraliście coś kiedyś? Ze mnie niektórzy żartują, że powinnam grać w Lotto, bo wielokrotnie zdarzyło mi się zgarnąć jakąś nagrodę. Zabawnym jest fakt, że nawet powyższą książkę wygrałam w rozdaniu u @alina_jeschke (dziękuję!).
A gdyby tak wygrać rodzinny pobyt w luksusowym i nowoczesnym domu nad źródliskiem, z dala od miasta i zgiełku? Taką właśnie nagrodę w radiowym konkursie wygrywa Lila. Wybiera się tam z mężem, córką, siostrą i tatą, jednak radość z nagrody szybko zostaje zastąpiona strachem i rozpaczą, gdy już po pierwszej nocy Lila odkrywa, że łóżeczko jej córeczki jest puste. Dziecko zniknęło, a nowoczesna technologia, jaką naszpikowany jest dom, staje się pułapką. Co zrobi rodzina, aby odzyskać dziecko? Czas wyjawić pewne tajemnice.

Bardzo spodobał mi się pomysł umiejscowienia akcji w tak niezwykłym miejscu. Moja wyobraźnia działała na wysokich obrotach, próbując zwizualizować sobie jak taki dom mógłby wyglądać. Przyznam szczerze, że miałam z tym lekki problem.
W "Źródlisku" odnalazłam to, za co bardzo lubię książki @ewa_przydryga - napięcie, atmosferę grozy, emocje, skrywane sekrety, tajemnice z przeszłości. Wszystkie te odczucia utworzyły wspaniały klimat mrocznego thrillera. Sama fabuła została skonstruowana w taki sposób, aby budować stopniowo napięcie i rozbudzać coraz mocniej ciekawość czytelnika. Motyw zemsty najbardziej przypadł mi do gustu, natomiast akcja finałowa wydała mi się trochę przekombinowana. Mimo drobnych uwag, książka bardzo mi się podobała i zdradzę Wam, że mam ogromny sentyment do twórczości Ewy, bo sama autorka jest wyjątkowa, ciepłą i wspaniałą kobietą, dlatego nie zawaham się przed sięgnięciem po kolejne powieści.

Ewa Przydryga urodziła się w Poznaniu. Jest absolwentką filologii angielskiej i autorką cenionych przez krytyków i czytelników thrillerów psychologicznych w stylu "domestic drama". W swoich książkach zagląda do najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej duszy i psychiki. Autorka tworzy misterne historie pełne rodzinnych tajemnic i intryg. W jej dorobku można znaleźć takie książki jak "Mursz", "Topieliska", "Motyle i ćmy" czy napisaną wspólnie z Małgorzatą Oliwią Sobczak powieść "Wyrobisko".

"Źródlisko" to thriller psychologiczny wydany w 2023 roku dzięki wydawnictwu Muza. Książka liczy sobie 352 strony.

W radiowym konkursie Lila wygrywa rodzinny pobyt w luksusowej rezydencji. Położony z dala od miasta dom wydaje się idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek. Ale idylla szybko przemienia się w prawdziwy koszmar.
Gdy Lila budzi się następnego ranka, odkrywa, że łóżeczko jej dwuletniego synka jest puste. Przeszukiwanie ogromnego domu i terenu wokół niego nie przynosi żadnych rezultatów. Jedynym tropem są ślady czyichś stóp prowadzące nad pobliskie źródlisko.
Wkrótce staje się jasne, że nagroda w konkursie nie jest przypadkowa, a dom i źródlisko są misternie skonstruowaną śmiertelną pułapką. Chora gra, w której wszyscy są pionkami, toczyć się będzie nie tylko o życie małego Adasia…
Do czego jeszcze może się posunąć bezwzględny oprawca? Czym odpowie mu zdesperowana rodzina, gotowa zrobić wszystko, by odzyskać dziecko?

Kolejny genialnie skonstruowany thriller w dorobku pani Ewy. Książka, która wciąga czytelnika w swoje ciemne i mroczne strony od samego początku. Genialnie skonstruowana intryga oraz mocno interesująca historia pewnej rodziny wciągnie Was na dobre. "Źródlisko" to kolejna z lepszych pozycji autorki.

Bohaterami "Źródliska" jest rodzina Szafrańskich - Lila, jej mąż Piotr oraz ich dwuletni syn Adaś. Do nich dochodzi również młodsza od Lili o 5 lat siostra Aleks oraz ich ojciec, Antoni Pohl. Z pozoru zwyczajna rodzina skrywa pewien drastyczny, traumatyczny sekret, który wpłynął na całą czwórkę. Choć od owego zdarzenia minęło kilka lat, to nasi bohaterowie nie potrafią się wyzwolić spod wpływu tamtego wydarzenia. Wygrany przez Lilę konkurs radiowy miał być próbą scementowania rodziny, chwilą odpoczynku. Niestety, to co miało być przyjemnością staje się koszmarem... Kto stoi za zorganizowanym konkursem? Komu zależało, aby cała rodzina Szafrańskich znalazła się w jednym miejscu? Jaki jest motyw sprawcy? I przede wszystkim kim jest tajemniczy porywacz? Na te pytania odpowiedzi będą musieli znaleźć nasi bohaterowie, przystępując do niebezpiecznej rozgrywki, w której stawką jest ich życie...

Bardzo dobry, wciągający thriller o ludzkich relacjach, zemście oraz o tym do czego może posunąć się człowiek chcący ocalić własne dziecko. Autorka stworzyła świetny thriller, który wzbudza niepokój oraz wywołuje na ciele napięcie z każdą przerzuconą stroną. Ciężko się od tej książki oderwać, jej lektura zajmuje zaledwie jeden dzień, tak jest dobra. Pani Ewa po raz kolejny skonstruowała thriller o rodzinnych relacjach, w których dużą rolę odgrywa pewna tajemnica, która żadnemu z członków rodziny nie pozwala żyć w spokoju. Czym dalej brniemy w fabułę tym więcej wątków dostrzegamy. Zagadka powoli się rozwiązuje, dając czytelnikowi bardzo dobrą rozrywkę na parę godzin. Jak dla mnie mega dobry thriller.

Książkę polecam wszystkim, szczególnie fanom thrillerów psychologicznych, rodzimej twórczości oraz fanom autorki. Będzie to dla Was prawdziwa thrillerowa uczta.

"Wina wrza­ła nie tylko pod jej skórą. Była na niej wy­tatu­owa­na sło­wa­mi..."

Potrzebowała wytchnienia od codzienności i koszmarów, które mącą w głowie. Czasu dla bliskich, by spróbować skleić tworzące się rysy. Kreśląc kilka słów w odpowiedzi na radiowy konkurs Lila działa pod wpływem impulsu i nie myśli o wygranej. Pobyt w luksusowej rezydencji z dala od miasta, wydaje się być dobrym początkiem zmian, prawdziwą szansą od losu. Jednak szybko okazuje się, że pozorna sielanka staje się najstraszniejszym doświadczeniem w jej życiu. Dwuletni synek znika bez śladu, a poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Odcięci od świata muszą zmierzyć się nie tylko z własnymi lękami, ale także z bezwzględnym oprawcą, który nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swoje chore plany. Rozpoczyna się gra, której stawka jest bardzo wysoka.

Źródlisko to mroczny thriller psychologiczny przesiąknięty emocjami i dusznym klimatem. Obrazuje jak jedna chwila potrafi zniszczyć i naznaczyć życie wielu ludzi. Powoli spoglądamy w galerię wspomnień tak skrzętnie dotąd ukrytą. Bolesną przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć i ma bezpośredni wpływ na obecne wydarzenia. Towarzyszymy Lili w najczarniejszych chwilach życia, zarówno kiedyś, jak i obecnie, gdy strach o dziecko odbiera zdrowy rozsądek, a lęk ściska za serce. To właśnie warstwa psychologiczna wciągnęła mnie najbardziej. Autorka zastosowała również ciekawy motyw gry i zagadek, który zadowoli miłośników escape room. Zakończenie zaskakujące i dające do myślenia.
Polecam serdecznie.

Motywy:
🔥Inteligentny dom naszpikowany nowinkami technologicznym
🔥Uwięzienie, zagadki i zadania do wykonania pod presją czasu
🔥Strach o życie i bezpieczeństwo najblizszych
🔥Tajemnica z przeszłości i związana z tym tragedia
🔥Zemsta

Lubicie takie motywy? Ja bardzo!
Początek książki obiecujący, mroczne wizje i lęki, tajemniczy konkurs i wygrana jak strzał w dziesiątkę.
Rodzinny wyjazd do tajemniczego domu w środku lasu. Do domu inteligentnego, który współistnieje i niejako współżyje z otaczającą go dziczą. Dom sterowany specajnymi zegarkami, panelami z kolorowymi pryzciskami... I myślę sobie "ale to będzie ekstra!" Taka "Piła" połączona z escape room 😁. I zapowiadało się tak dobrze, a niestety im dalej w powieść tym większe rozczarowanie.
Generalnie mieszkańcy domu zostają uwięzieni i mają za zadanie rozwiązać zagadki aby uratować najmłodszego uczestnika tej wycieczki. I to wszystko jest tak grubymi nićmi szyte, i przy tym tak nielogiczne, że przełączyłam się na audiobook aby jednak jakoś pożytecznie ten czas wykorzystać, chociażby na sprzątanie 😉.
Co mi tam nie zagrało?
Zagadki - niby skomplikowane ale jednak proste, no i temat zdecydowanie mógł być bardziej rozwinięty.
Dom i jego okolice - jak bym się nie starała to nie umiałam sobie go wyobrazić. Nowoczesny ale jednak nie do końca bo z jakimiś piwnicami, jakiś stary domek obok na drzewie? Kominek i kocioł do którego coś wsadzono (nie powiem co żeby nie spoilerować). Otwieranie kłódek? Ale po co? Jakaś babcia za płotem? Też nie wiem po co?
Nie chcę wymieniać dalej bo wiem, że wielu osobom ta książka się podobała no i tym co nie czytali nie chcę psuć zabawy 😉😁. Mnie nie wciągnęła, nie poczułam tego klimatu.

Motywy:
🔥Inteligentny dom naszpikowany nowinkami technologicznym
🔥Uwięzienie, zagadki i zadania do wykonania pod presją czasu
🔥Strach o życie i bezpieczeństwo najblizszych
🔥Tajemnica z przeszłości i związana z tym tragedia
🔥Zemsta

Lubicie takie motywy? Ja bardzo!

W książkach autorka przywiązuje duża uwage do otoczenia, w którym rozgrywa się akcja. Nie inaczej było tym razem zabierając nas w sam środek głuszy, w ktorej kontakt ze światem się urywa. Fabuła to swoista ZEMSTA za dawne grzechy bohaterów, którzy nie zdają sobie sprawy iż zostali wciągnięci w grę, której stawką jest nie tylko życie. Choć są zdani na siebie i powinni sobie zaufać to każdy zmaga się z poczuciem winy, kto jest bardziej winny sytuacji, w ktorej się znaleźli. Końcówka książki uświadamia czytelnikowi że nie zawsze zemsta ukoi ból po stracie bliskiej osoby.

Lila wygrywa w radiowym konkursie weekendowy pobyt w luksusowym domu z dala od cywilizacji. Kobieta zabiera ze sobą męża, synka, młodszą siostrę i ojca. Wydawać by się mogło, idealny rodzinny wypad dla zregenerowania sił... niestety rano Lila odkrywa, że w łóżeczku nie ma jej synka. Poszukiwania w domu i koło niego nie przynoszą rezultatu. Tymczasem odzywa się tajemniczy porywacz, wyznaczając bliskim dziecka zadania do wykonania. Rodzina jednoczy siły by wziąć udział w śmiertelnie niebezpiecznej grze, której stawką jest życie małego Adasia.
Mamy tutaj doczynienia z tajemniczym zaginięciem dziecka i próbą odnalezienie go. Nic tutaj nie jest oczywiste. Małżeństwo Piotra i Lili wisi na włosku, a weekend na odludziu jeszcze pogarsza sytuację. Mroczna atmosfera źródliska, zamknięta przestrzeń, tajemnice bohaterów sprawiają, że od tej historii nie mogłam się oderwać. Mało tego czytając tę książkę czułam ten klimat, tę gęstą atmosferę i walkę z czasem w poszukiwaniu dziecka. Czy uda im się odnaleźć Adasia? Jakie tajemnice skrywają Lila, Piotr, Aleks i Antoni? Kto uprowadził dziecko i w jakim celu? Jaką rolę odegrał ten nowoczesny dom?
"Źródlisko" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem zachwycona tym klimatem książki. Z pewnością sięgnę po kolejne dzieła autorki.

Lubię książki Pani Ewy, ale tym razem trochę za bardzo poniosła ją wyobraźnia.

Zamknięcie kogoś w posiadłości - pułapce nie jest czymś nowym w literaturze jak i w filmie.
Motyw zemsty na sprawcach dawnej tragedii.
Stopniowo poznajemy tajemnice z przeszłości.
Czy będą konsekwencje ?

Czyta się 'Źródlisko' bardzo dobrze.
Akcja żwawo posuwa się do przodu, barwny język i styl autorki zachęcają do przewracania kolejnych stron książki.

Tyle tylko, że kompletnie brakuje wiarygodności.
Oczywiście, to tylko powieść i autorka ma pełne prawo prowadzić narrację w taki a nie inny sposób, ale książka zbyt wiele pytań pozostawia bez odpowiedzi.
Na takie posunięcie mógłby zdecydować się, nie wiem, amerykański czy inny milioner, ale nie, w gruncie rzeczy, samotna kobieta.
Bo któż inny mógłby zaplanować i przede wszystkim zbudować tak wymyślną technicznie pułapkę.
Znajomość chemii czy też bioniki to jednak trochę za mało.

Tym niemniej mogę powieść polecić na odstresowanie.

6/10.

Lubię książki Pani Ewy, ale tym razem trochę za bardzo poniosła ją wyobraźnia.

Motyw zemsty na sprawcach dawnej tragedii.
Stopniowo poznajemy tajemnice z przeszłości.
Czy będą konsekwencje ?

Czyta się 'Źródlisko' bardzo dobrze.
Akcja żwawo posuwa się do przodu, barwny język i styl...

Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i przyznaję, że udane. Książka wciąga mnie już od pierwszych przeczytanych stron. Historia Szafrańskich, Aleks i jej taty jest interesująca. Rodzinę łączy wspólny sekret oraz miłość do najmłodszego członka rodziny - Adasia. Znajdą się w sytuacji bez wyjścia, wybierając się na wypoczynek podczas, którego mieli odbudować swoje relacje. To właśnie nad źródliskiem będą musieli znowu działać wspólnie, by odnaleźć Adasia. Przyjdzie im się zmierzyć z sekretem, który tak skrzętnie ukrywają. Szybko się czyta, by poznać koniec tej historii. Osobiście spodziewałam się innego zakończenia. Polecam, dobrze napisana.

• Przeczytane 2023
  • Thriller