Już nikt mnie nie skrzywdzi

Okładka książki Już nikt mnie nie skrzywdzi Marcel Moss
Okładka książki Już nikt mnie nie skrzywdzi
Marcel Moss Wydawnictwo: Filia Cykl: Liceum Freuda (tom 5) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Liceum Freuda (tom 5)
Mroczna strona
Filia
2023-07-12
2023-07-12
literatura polska

Mocne, wciągające, niestety w pewnym momencie mocno przewidywalne

Mocne, wciągające, niestety w pewnym momencie mocno przewidywalne

Wow wow wow... To była zdecydowanie najlepsza część z tej serii, ale nie jest jakoś bardzo powiązana z poprzednimi częściami, więc śmiało można sięgnąć po tę książkę nie czytając poprzednich.

To był świetny thriller, pouczający i bardzo uświadamiający. Czuję się jakoś dziwnie związana z tą książką, mimo tego, że to jest po prostu absurd, co się w tej książce dzieje.. To jest po prostu niesamowite, co ten autor zrobił.. Nie mogę się otrząsnąć po zakończeniu, niech każdy to przeczyta, bo naprawdę warto.

Treść książki tak mnie pochłonęła że w zasadzie połknęłam ją w jeden dzień ♥️ Jakże to była wciągająca i równocześnie trudna książka !
Nie łatwo jest czytać o takiej przemocy stosowanej wobec najbardziej bezbronnych….
Do tego dołożymy przemoc równieśniczą , która nie tylko polega na zastraszaniu i prześladowaniu w szkole ale wychodzi daleko po za nią .
Język autora bardzo plastyczny , , opisy bardzo realistyczne , brutalne chwilami , temat szokujący dający do myślenia . Do tego stopniowanie napięcie , co powoduje że historia wbija w fotel , zaskakujące zakończenie . Rewelacyjne scharaktyzowani bohaterowie z krwi i kości .
Znajdziecie też tu nie jednoznaczne postawy -nic tu nie jest czarno - białe jest jeszcze mnóstwo odcieni szarości …
Bardzo mi się podobają też statystyki podane na początku każdego rozdziału , są to informacje dotyczące młodych ludzi i dzieci w kontekście ich zdrowia psychicznego oraz przemocy wobec nich stosownej .
Polecam tego autora i każdą jego książkę !!

Język autora...

Autor jak zawsze - nie zawodzi i staje na wysokości zadania. Mimo, że opowieść w książce jest fikcją to byłem sobie nawet w stanie wyobrazić, że coś takiego dzieje się w domach innych ludzi. Przemoc rodzinna to naprawdę bardzo ciężki temat.

"Już Nikt Mnie Nie Skrzywdzi" to powieść, która obiecuje wiele, jednak nie do końca spełnia oczekiwania czytelnika. Marcel Moss prezentuje w niej historię pełną emocji i dramatycznych zwrotów akcji, jednakże przepycha ją nadmiarem wątków, co może przytłoczyć czytelnika.

Główny bohater, którego cierpienie i ból są głównym motywem książki, nie zawsze budzi w czytelniku współczucie, gdyż niektóre dramatyczne momenty są umieszczane w powieści zbyt sztucznie i na siłę. Ponadto, wątki poboczne, takie jak wątek LGBT czy historia Armii Pokrzywdzonych, mimo ciekawego pomysłu, są poprowadzone niesatysfakcjonująco i pozostawiają czytelnika z uczuciem niedosytu.

Moss porusza ważne tematy społeczne i ludzkie relacje, jednakże brakuje mu umiejętności doszlifowania tych wątków i skupienia się na głównym przesłaniu powieści.Dodatkowo, niektóre postaci, takie jak detektyw Rubke, są niedopowiedziane i mogłyby zostać bardziej rozbudowane.

Mimo tych mankamentów, książka posiada momenty poruszające i wciągające, które potrafią trzymać czytelnika w napięciu. Jednakże, ostatecznie "Już Nikt Mnie Nie Skrzywdzi" pozostawia uczucie niedosytu i nie spełnia pełni swojego potencjału.

Błyskotliwy i przewrotny Marcel Moss: co tak naprawdę wydarzyło się w domu Maksa?

"Już nikt mnie nie skrzywdzi" Marcela Mossa to wstrząsający thriller psychologiczny, który zmusza do refleksji nad okrucieństwem ludzkiej natury. Powieść porusza trudne tematy przemocy domowej, traumy i walki o przetrwanie. Głównym bohaterem jest licealista z pozornie idealnej rodziny. Pewnego dnia podczas kłótni z ojcem dochodzi do tragedii. Maks nie pamiętając szczegółów, staje się głównym podejrzanym.
Powieść prowadzona jest na dwóch płaszczyznach czasowych. W retrospekcjach odkrywamy mroczną przeszłość Maksa i traumy, jakie go dotknęły. Stopniowo poznajemy toksyczną relację z ojcem, która doprowadziła do tragicznych wydarzeń. Autor zręcznie buduje napięcie i stopniowo odkrywa przed czytelnikiem sekrety z życia Maksa. Atmosfera powieści jest gęsta i mroczna, a liczne zwroty akcji nie pozwalają na nudę.
"Już nikt mnie nie skrzywdzi" to nie tylko wciągający thriller, ale również poruszająca historia o sile traumy i walce o odkupienie. Książka skłania do refleksji nad problemami przemocy domowej i wpływem, jaki wywiera ona na psychikę człowieka.
"Już nikt mnie nie skrzywdzi" to mocny i poruszający thriller, który na długo pozostaje w pamięci. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom gatunku, którzy szukają nie tylko rozrywki, ale również głębszych refleksji.

7.5/10

7.5/10

Powiem w skrócie, bo nawet już nie chcę się na tym rozwodzić: to nie była najgorsza książka z serii (mogłam też już przywyknąć do tych Trudnych Spraw),ale cieszę się, że to jest już koniec.

Ostatnia część z serii "Liceum Freuda" wstrząsnęła mną najbardziej. Człowiek żyjący w bezpiecznym, kochającym domu przemocy raczej nie zastanawia się nad sytuacją innych, którzy bezpieczeństwa i miłości nie doświadczają. Książka wywołała u mnie ogromne emocje. Jako dorosła osoba nie jestem w stanie wyobrazić sobie cierpienia i bólu, którego doświadczają młodzi ludzie od najbliższych im osób - od osób które powinny je bezwarunkowo kochać. Cała seria jest dla mnie strzałem w 10, ponieważ porusza bardzo aktualne na dzień dzisiejszy tematu: hejtu, homoseksualizmu, przemocy, z którymi młodzi ludzie muszą na co dzień obcować. Warto spojrzeć na młodzież, którą nie raz uważa się za "rozwydrzoną" z innej perspektywy - z perspektywy ich problemów i doświadczeń, które często są bagatelizowane przez nas - dorosłych. Polecam.....

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023