Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata

Okładka książki Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata Joanna Kończak
Okładka książki Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata
Joanna Kończak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2023-11-08
2023-11-08
literatura polska dzieci święta

Okładka książki Jak to działa? Sport Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...
Okładka książki Jak to działa? Książki Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...
Okładka książki Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny Joanna Kończak, Aneta Wira-Ostaszyk
Mój balet. Opo... Joanna Kończak, Ane...
Okładka książki Jak to działa? Budowle Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...

Witajcie w nowym roku, mam nadzieję że że będzie on dla nas wszystkich łaskawy. A ja dziś zapraszam Was w niesamowitą podróż po świecie, gdzie na młodego (i tego nieco starszego 😉) czytelnika czeka prawdziwa eksplozja! I nie mam tu na myśli fajerwerków czy sztucznych ogni, lecz eksplozję wiedzy i ciekawostek okraszonych zachętą do otwartości i poznawania innych kultur i tradycji. Bo świętować można na wiele sposobów, okazji także jest mnóstwo, lecz najważniejszą i fundamentalną zasadą jest bycie razem i wspólne celebrowanie uroczystości.

Zaczynamy oczywiście od Sylwestra i Nowego Roku, ale nie będziemy tylko świętować ale także spojrzymy na kalendarz, poznamy historię i mnóstwo ciekawostek. Dowiemy się czym jest Nouruz, skąd wzięła się tradycja uzdrawiajacej mocy ognia, czy wiedzieliście, że żółty to kolor choroby, a czerwony zdrowia? A czy wiecie dlaczego w Chinach dzieci dostają od Dziadków czerwone koperty z pieniędzmi? W Tajlandii dowiemy się do czego potrzebna jest woda? Sprawdzimy gdzie nowy rok smakuje słodkim miodem i jabłkami. Wybierzemy się na Dożynki oraz poznamy coraz częściej goszczące na naszym podwórku święto Holi.
Przyznam szczerze, że ja chętnie odwiedziłabym Japonię podczas oglądania kwiatów czyli Hanami. Ale również ogromną sympatią darzę na przykład "tłusty czwartek" (hmm.... Ciekawe dlaczego 😂😉),a wiedzieliście, że dawniej tłusty czwartek to nie pączki czy faworki (znane także jako chrusty) ale mięsa, boczki, a trzeba było zjeść tyle ile razy kot machnął ogonem?

Przepięknie wydana w twardej oprawie, z pięknymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło zabiera czytelnika w fascynującą podróż dookoła świata.
Znajdziecie tutaj mnostwo okazji do świętowania, podzielonych na te związane z nadejście nowego roku, związane z naturą, religią, uroczystości karnawałowe, czy te ku czci zmarłych i wiele wiecej. Jest i żydowskie Pesach i skandynawski Midsomar czy Dzień Świętej Łucji, będzie Dzień Świętego Patryka, Święto Smoczych Łodzi, Zaduszki, Chanuka, Święto Dziękczynienia czy wreszcie mnóstwo mniejszych ważnych dni i uroczystości dla wielu państw czy kultur.

Dopiero co minęły nam święta Bożego Narodzenia, a przed nami Sylwester, Nowy Rok i kolejne 365 (Wróć! W tym roku 366) dni pełne rozmaitych uroczystości, narodowych i religijnych świąt nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie!
Jeśli jesteście ciekawi, jakie święta obchodzą mieszkańcy innych krajów, z czym się wiążą oraz w jaki sposób je celebrują, to koniecznie zapiszcie ten tytuł.

Autorka w fascynujący sposób opisuje wiele świąt z różnych zakątków świata, wzbogacając naszą wiedzę o innych krajach i wyznaniach, rozbudzając zaciekawienie nieznanymi kulturami oraz ucząc tolerancji. Dzięki tej książce możemy bez wychodzenia z domu wziąć udział w obrządkach, rozpatrzeć się w zwyczajach, które z czasem ewoluowały, poznać tradycyjne posiłki, spożywane podczas uroczystości oraz genezę samych świąt. Część z nich ma charakter świecki, dla innych fundamentem jest religia, jedne nawiązują do historycznych wydarzeń, drugie związane są z naturą, ostatnie zaś charakteryzują się hucznymi karnawałami.

Przeczytacie zatem o:
- Chińskim Nowym Roku, w którym czerwień odgrywa kluczową rolę, a przez dwa dni nowego roku nie wolno zamiatać, wyrzucać śmieci ani wylewać wody!
- Indyjskim niezwykle kolorowym święcie Holi upamiętniającym zwycięstwo dobra nad złem i zwiastującym nadchodzącą wiosnę.
- Hanami, czyli podziwianie wiśniowych drzew w Japonii i ucztowanie pod najpiękniejszymi okazami. Ludzie często zajmują wcześnie rano najlepsze miejsca niczym Polacy na plaży w letnim sezonie.
- Dia de los Muertos bardzo radosnym, meksykańskim święcie zmarłych, podczas którego wystawia się zmarłym ołtarze z darami. Zachwycam się tym świętem!

Oprócz tego poznacie m.in. karnawały w Oruro i Wenecji, Żydowską Chanukę, Dzień Dziękczynienia i oczywiście wiele polskich świąt w tym Noc Kupały.

Książka pięknie prezentuje różnorodność na świecie. Przybliża wszelkie wyznania, wierzenia, legendy i wartości innych narodowości. Barwne ilustracje szczegółowo uzupełniają treść, dzięki czemu łatwiej ją przyswoić.

Polecam!

Świętowanie jest wspaniałe. Niesie ze sobą radość, magię i możliwość odpoczynku oraz spotykania się z osobami dla nas ważnymi. Każdego roku przygotowania do nich mają sprawić, że ludzie będą odczuwali określone, pozytywne emocje, euforie wynikającą ze spotkań z bliskimi, radość z ozdobionego domu i prezentów, przeczytanych lektur, obejrzanych filmów, wysłuchanych i zaśpiewanych tematycznych piosenek, a także smaku potraw. Wiemy, w jaki sposób powinno się różne święta kultywować w naszym kraju. A jakie święta mają inne narody i wyznawcy innych religii? I skąd w ogóle pomysł na różnorodne święta. Trzy lata temu zgłębiałyśmy temat dzięki książce „Idą święta: Moniki Utnik-Strugały, która skupiła się na Bożym Narodzeniu, czyli pojawił się temat prezentów, świętych, adwentu, niepokalanego poczęcia, szopki betlejemskiej, ale też i chanuki. Nie brakowało bogactwa jarmarków, ozdób choinkowych, konkursów itd. Książka Joanny Kończak „Świętujemy cały rok!” jest fantastycznym dopełnieniem. Każdą z nich można czytać bez znajomości tej drugiej, ale uważam, że warto sobie teraz sprezentować obie. Zwłaszcza, że wieczory długie i można spędzić je na wspólnym czytaniu, poszerzaniu wiedzy i wprowadzaniu się w klimat świętowania.
„Świętujemy cały rok!” to opowieść o najważniejszych świętach w różnych kulturach. Poznamy różnice i podobieństwa określonych wydarzeń, a przy okazji dowiemy się o tym, że czas może być odmierzany z wykorzystaniem różnych kalendarzy i przez to różne święta mogą przypadać w różnym terminie. Kiedy nawet wypadają w tym samym czasie mogą mieć inną otoczkę. Poznamy źródła tych różnic, zgłębimy wcześniejsze wierzenia, wchodzimy do świata różnorodnych mitologii religijnych oraz inspiracji kulturowych. Autorka pokazuje, w jaki sposób ludzie w różnych krajach i kulturach odrywają się od codziennej rutyny. Do tego podsunięte są one nie chronologicznie, bo wiele ma ruchome daty, ale tematycznie, dzięki czemu możemy zobaczyć jak w różnych miejscach świętuje się Nowy Rok, Boże Narodzenie, Wielkanoc i wiele innych świąt chociaż mogą być one w innych terminach. Zobaczymy jak wiele świąt związanych jest ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie i jak bardzo przeplatają się one ze świętami religijnymi (nie tylko chrześcijańskimi). Razem z autorką wędrujemy przez cały świat i zaglądamy do domów w Indiach, Chinach, Meksyku, Francji, Niemczech, Wenecji, Japonii. Przyjrzymy się miłości ludzi do przyrody, obserwowaniu zmian w naturze, doceniania jej płodów. Obok święta kwiatów wiśni, dożynek, holi, nocy kupały mamy święta narodowe związane z ważnymi wydarzeniami w określonym kraju, dzięki czemu poznamy troszkę historii.
Szczególnie interesujące w tym okresie mogą okazać się ciekawostki dotyczące Bożego Narodzenia. Jest tam sporo informacji o adwencie, wyznaczaniu daty Gwiazdki, potrawach, sposobach obchodzenia go, ozdobach, powstaniu święta, jego źródeł.
Całość dopełniają wspaniałe ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, które wzbogacają też „Idą święta!” Moniki Utnik-Strugały. Dobry papier, bardzo dobrze zszyte strony i solidna oprawa dopełniają całość. Do kompletu polecam również „Dobranocki na Gwiazdkę”. Te publikacje pomogą w zbudowaniu świątecznego klimatu.

Wraz z książką „Świętujemy cały rok” prześledzimy święta chronologicznie. Są one pogrupowane tematycznie: od sposobu przywitania Nowego Roku w różnych krajach, po święta związane ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Nie braknie tutaj również miejsca na święta religijne jak również upamiętniające wydarzenia historyczne. Ze świętami wiążą się różne tradycje, które przez wieki zmieniły się lub zostały zastąpione przez nowe.
Z książki dowiemy się:
• Jak obchodzi się Nowy Rok w Polsce a jak w Chinach?
• Jak w innych krajach wyglądają Dożynki?
• Holi? Co znaczy, gdzie i kiedy się obchodzi?
• Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Meksyku?
Książka zawiera oczywiście wiele więcej świąt. Każde z nich jest bardzo dokładnie omówione. Książka jest bogato ilustrowana, dzięki czemu młodszym dzieciom łatwiej jest skupić się nad czytanym tekstem. Tekstu jest dość dużo i nie jest on łatwy, dlatego myślę, że książka przeznaczona jest bardziej dla starszych czytelników. Na pewno jest ciekawą publikacją, przybliżającą nam tradycje, zwyczaje związane z różnymi świętami w różnych zakamarkach świata.

Fajnie byłoby gdyby przy rekomendacji literatury dla najmłodszych podawany był wiek dziecka, do którego dana książka jest skierowana

• Popularnonaukowe
  • Dla dzieci / YA