Domek z kart

Wydawnictwo Luna
2024-01-24
2024-01-24
Danuta Fryzowska

"Domek z kart" to magiczna opowieść od Katy Hays.

Ann Stillwell przyjeżdża do NY, aby podjąć pracę w Metropolitan Museum of Art. Jednak zostaje oddelegowana do oddziału The Cloisers, miejsca słynącego ze zbiorów sztuki renesansowej i średniowiecznej.

Dziewczyna wkracza do wąskiego grona charyzmatycznych i tajemniczych badaczy. Ann szybko wsiąka w dziwną atmosferę - daje się porwać teoriom kustosza muzeum, który ma obsesję na punkcie kart tarota i przepowiadania przyszłości.

W momencie, gdy znajduje uważaną za zaginioną, piętnastowieczną talię kart zostaje wplątana w niebezpieczną rozgrywkę.

Książka jest tak wydana, że nie mogę się napatrzeć - ma złocenia na okładce, tematyczną czaszkę i kolorystykę oraz barwione brzegi - wszystkie symbole nawiązują do fabuły książki i wydarzeń.

Autorka ma lekkie pióro i bardzo spodobał mi się jej styl pisania - jest obrazowy, dobrze oddaje uczucia oraz emocje bohaterki.

Autorka jest z wykształcenia historykiem sztuki, wykłada na uczelniach, a wcześniej pracowała jako kustoszka i badaczka m. in. w muzeach - co widać w jej debiutanckiej powieści.
W książce zawarte jest dużo informacji i słownictwa związanego ze sztuką, renesansem, muzeami, co bardzo dobrze się czyta, bo zostało to umiejętnie wplecione w fabułę.

W książce mamy motywy: śmierci bliskiej osoby, radzenia sobie ze stratą, poszukiwania swojego miejsca, tajemnicy, mor.derstwa, sekretów i magicznych przedmiotów.

Jest to historia o przepowiadaniu przyszłości, pełna magii, obsesji i bezwzględnym dążeniu do celu.
Irytowała mnie jedynie trochę naiwność głównej bohaterki i ślepe podążanie za jej mentorami/współpracownikami oraz to, że nie dostrzegała jaką manipulatorką jest jedna z osób z bliskiego jej otoczenia.

Natomiast uważam, że autorka zrobiła świetną klamrę w fabule związaną z talią kart, ojcem dziewczyny, a nią samą i pewnymi wydarzeniami.

Jak na debiut to jest to świetna książka, którą warto mieć chociażby dla samego wydania.

"Domek z kart" to magiczna opowieść od Katy Hays.

To najsłabsza książka jaką w tym roku przeczytałam. Nudna jak flaki z olejem. Uwielbiam horoskopy, ciasteczka z wróżbą, zdawanie się na los- to, że książka o tarocie wpadła mi w ręce uważałam za znak. Jednak w tej książce nic się nie dzieje. Nie jest opasła, a męczyłam ją ponad tydzień. Główna fabuła jest przewidywalna. W ostatnim rozdziale pojawiają się smaczki, jednak po ponad 370 stronach... kilkoma zdaniami nie da się zatrzeć złego wrażenia.

Od zawsze wróżbiarstwo a zwłaszcza karty tarota stanowiły coś tajemniczego i magicznego. Wiele osób chcących znać swoją przyszłość udawało się do wróżek, które uchylały przed nimi rąbek tajemnicy.

Ann Stilwell przyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie zaczyna staż w oddziale zespołu klasztorów i ogrodów The Cloisters, zajmującego się sztuką renesansu. Tam poznaje jego pracowników, którzy są bardzo specyficzni i mają swoje teorie oraz są zafascynowani tarotem. Kiedy w rękach Ann pojawia się bardzo stara talia tego typu kart, zaczyna robić się niebezpiecznie...

Po pierwsze złocona, klimatyczna okładka a pod nią talia kart, po drugie barwione brzegi, po trzecie fabuła, to przyciągnęło mnie do tej książki, która miała niesamowity potencjał. Piszę miała, gdyż nie został on do końca wykorzystany. Historia jest ciekawa, wręcz hipnotyzująca i tajemnicza na początku. W miarę czytania jednak napięcie opada ustępując przeciętności. Absolutnie nie mówię, że książka jest zła, gdyż naprawdę dobrze się ją czyta ale czegoś mi tutaj zabrakło. Plusem jest natomiast wiele informacji z historii kart tarota a na końcu autorka zamieściła przewodnik z opisem kart i ich znaczeniem. Podobał mi się również opis muzeum i świetnie oddany klimat w nim panujący. Uwielbiam takie miejsca i jeśli tylko mam okazję to obowiązkowo odwiedzam a czytając książkę czułam się tak jakbym w nim była.

Parokrotnie widziałam tą książkę na IG, gdzie zachwycała mnie okładka jaki i opis. Więc gdy po nią sięgnęłam byłam zauroczona The Cloisters i klimatem, który tam panował a do tego karty tarota. Kto by z nas niechciał znać przyszłości. Karty tarota to magia zaklęta w małych kartach, których tajemnice chcielibyśmy poznać. Bo przyszłości okryta jest mgłą tajemniczości.
Czy w tali kart może skrywać się przyszłość? Czy może my sami kreujemy co wydarzy się w naszym życiu?
Niestety tutaj ta magia szybko zniknęła, bardzo dłużyło mi się czytanie. Było jak dla mnie zbyt monotonnie, choć zakończenie było inne niż się spodziewałam.

Czy w...

Kupiłam tą książkę ze względu na piękne wydanie. I jak tylko mogłam, od razu zabrałam się za czytanie.
Historia z początku wydaje się być dość tajemnicza. Aczkolwiek bardzo szybko można dojść do wniosku co tak naprawdę się dzieje. Klasyczne "Kto zabijał". Cała magia szybko leciała bo można było się wszystkiego domyśleć i tylko czekałam w jaki sposób to wyjdzie na końcu. Nie obgryzałam paznokci nerwowo oczekując końca bo takiego zaciekawienia nie doświadczyłam. Ale muszę przyznać, że całość jest napisana bardzo przyjemnym językiem. Nie zdążyłam polubić bohaterów, byli bardzo sucho opisani. Wręcz bardzo sucho.
W ogólnym rozrachunku nie mogę się doczepić do czego innego niż tylko do przewidywalnej fabuły. Cała reszta była naprawdę w porządku.

Pięknie wydana 😍
Ciekawa historia, wciąga od samego początku.
Zakończenie zaskakujące !

Pięknie wydana 😍
Ciekawa historia, wciąga od samego początku.
Zakończenie zaskakujące !

Z każdą stroną atmosfera się zagęszcza i rodzą się pytania o co tutaj chodzi, a potem im bliżej końca ciśnienie jakoś opada bo wszystko okazuje się takie pospolite. Pięknie wydana to fakt. A w treści zawiera wiele ciekawych informacji z historii sztuki kart tarota. Ale jakoś rozczarowuje.

Domek z kart - jedna z bardziej przereklamowanych pozycji jak dla mnie.
Ale duży plus za przepiękną okładkę, fajne brzegi i super wyklejkę z kartami tarota w środku.
Ogólnie historia miała mega potencjał! Super tło - muzeum z dziełami sztuki, antykwariaty, historia z kartami tarota, morderstwo. Ale coś tu bardzo się nie klei. Nijacy bohaterowie i jak dla mnie „lepienie” niektórych wątków na siłe. Tak jakby po prostu był pomysł na miejsce i czas akcji ale brakło pomysłu na całą reszte. A mialam ogromne oczekiwania co do książki!

Domek z kart - jedna z bardziej przereklamowanych pozycji jak dla mnie.

Mocno przeciętna. Wiem, że nie należy oceniać książki po okładce, ale ta mnie bardzo kusiła. No i rozczarowanie przyszło szybciej niż się spodziewałam.
Akcja bardzo rozwlekła, bohaterowie nijacy (nikogo nie polubiłam),i najmocniejsza strona tej książki to pomysł, który niestety został zmarnowany. Szkoda.

• Przeczytane 2024
  • Recenzenckie