Numer drugi

Okładka książki Numer drugi Mariusz Zieliński
Okładka książki Numer drugi
Mariusz Zieliński Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Dariusz Nowak (tom 2) literatura obyczajowa, romans
478 str. 7 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Cykl:
Dariusz Nowak (tom 2)
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2024-03-07
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-07
Liczba stron:
478
Czas czytania
7 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383139111
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
379
275

Na półkach:

„Numer drugi” to druga część „Majówki” Mariusza Zielińskiego – doktora hab. nauk ekonomicznych, pracownika Politechniki Opolskiej.
Pierwszą część oceniłam na 6 z 10 gwiazdek. Druga zdecydowanie bardziej mi się podobała, choć pierwsza wcale nie była najgorsza.
Pobyt w równoległej rzeczywistości, która przypomina czasy PRL, dla Dariusza Nowaka przedłuża się.
Zwyczajne niezwyczajne życie biegnie sobie swoim torem, zwyczaje kolegów i koleżanek niby podobne, a jednak inne, niż w czasach obecnych. Perypetie rodzinne, miłosne, polityczne… - to wszystko nie pozwala się od książki oderwać. Nie ma nudy. Każdy rozdział to kolejny dzień, który przybliża nas do ostatecznego rozwiązania. W końcu przychodzi czas na rozważania, czy Darkowi uda się wrócić? I obstawiania - jeśli tak, to jak? Przynajmniej ja tak miałam. A jeśli nie – to pewnie będzie kolejna część, co wcale nie byłoby głupim pomysłem. Uśmiech niemal cały czas błądził po mojej twarzy, choć książka wcale nie jest śmieszna.
Czy opowieść jest dla nas przestrogą? Czy jest komedią? Czy może wspomnieniem z nutką nostalgii, ale i pewności, że dobrze, iż te czasy minęły? Niektóre sytuacje, niestety, w dzisiejszej Polsce wciąż trwają, tylko nazywają się inaczej. Oj, tak.
Pomysły Autora na ciąg dalszy przygód Dariusza Nowaka w świecie równoległym zaspokoiły w zupełności moje potrzeby. A i sposób przekazu zdecydowanie bardziej dla mnie przyswajalny niż w pierwszej części. Nie wkurzały mnie żadne niepotrzebne wstawki i – o dziwo! – nie denerwowały żadne dziwne maniery. Nie zauważyłam żadnych „kłócących się” wątków, a technicznie książka została napisana bardzo poprawnie (jak na mój amatorski nos). Na dodatek chyba Autor ma podobne do mojego poczucie humoru, co bardzo mi odpowiadało.

Całość bardzo polecam. Oczywiście najlepiej zacząć od części pierwszej – „Majówki”.

Bardzo dziękuję za egzemplarz recenzencki Wydawnictwu Novae Res grupa zaczytani.pl

„Numer drugi” to druga część „Majówki” Mariusza Zielińskiego – doktora hab. nauk ekonomicznych, pracownika Politechniki Opolskiej.
Pierwszą część oceniłam na 6 z 10 gwiazdek. Druga zdecydowanie bardziej mi się podobała, choć pierwsza wcale nie była najgorsza.
Pobyt w równoległej rzeczywistości, która przypomina czasy PRL, dla Dariusza Nowaka przedłuża się.
Zwyczajne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2799
1535

Na półkach: , , ,

"Numer drugi" Mariusza Zielińskiego to druga część "Majówki" z cyklu o Dariuszu Nowaku.
Już w czasie lektury pierwszej części poczułam jakby delikatny dreszczyk grozy, że mogłoby się tak faktycznie zdarzyć i niespodziewanie znaleźć się w w świecie równoległym, ale w czasach PRL-u. Ja dobrze pamiętam tamten okres i jedyną słuszną partię, która była "przewodnią siłą narodu", brakowało wielu artykułów a część była reglamentowana, natomiast porządku "pilnowała" nie tylko MO, ale również ZOMO i SB, a wszystko to, co było zza zachodniej granicy było złe i władza przekonywała, że u nas jest najlepiej i najbezpieczniej..., więc ja z pewnością nie chciałabym się ponownie znaleźć w tamtych czasach. Chociaż gdy teraz patrzę na to, co się dzieje, to zauważam, że niektórym bliższe są tamte realia...

W poprzedniej części, w majowy weekend, Dariusz Nowak podczas imprezy integracyjnej zorganizowanej przez nowego pracodawcę ulega wypadkowi i traci przytomność. Po jej odzyskaniu okazuje się, że znalazł się w świecie równoległym. I chociaż początkowo wydawało mu się, że to koledzy robią mu jakiś kawał, dotarło do niego, że coś tu nie gra...
W nowej rzeczywistości nie jest mu łatwo, chociaż próbuje wystrzegać się kłopotów. Nie ma nawet jeszcze bloku, w którym mieszkał z rodziną, więc nie ma gdzie mieszkać.
Na demonstracji wdaje się w bójkę i ląduje w szpitalu. W ucieczce ze szpitala przed służbami SB pomaga Darkowi Marek z akademika. Okazuje się, że to kolega, ale Darka z obecnej rzeczywistości, przebywającego obecnie w Moskwie. W akademiku dziwią się, że już wrócił, ale nikt nie docieka przyczyny.
Marek - filozof od razu zauważa, że ten drugi Dariusz zachowuje się nieco inaczej. Na ich trop wpada SB, więc demonstranci spodziewają się więc wezwań na przesłuchanie.
Gdy Marek usłyszy prawdę, jest zszokowany, lecz po wysłuchaniu całej historii, oraz sprawdzeniu, że faktycznie jego kolega jest w Moskwie, filozof uwierzył w opowieść numeru drugiego i postanawia jednak Darkowi pomóc.

" Jego wyciągnięty ze szpitala kolega miał dwa problemy. Pierwszy stanowiła esbecja, która właśnie wygarnęła go na przesłuchanie. Marek jeszcze raz uporządkował zaistniałe wypadki. [...] Drugi problem wyglądał poważniej. Darek zachowywał się jak zdrowo stuknięty i święcie przekonany o tym, że mówi prawdę. To bardzo znaczący objaw."
Chociaż Dariusz stara się nie rzucać się w oczy funkcjonariuszom, żeby nie mieć kłopotów, ale nie zawsze się to udaje. Zresztą nie tylko przed SB stara się uciekać, ale także przed byłą narzeczoną swojego alter ego. Mimo tego, ze filozof znajduje mu nową, wydawałoby się, że pewną kryjówkę, to i tak nie jest w stanie się ukryć. Dariusz chciałby wrócić już do swojego prawdziwego mieszkania, do żony i córki, ale jak to zrobić, nie ma pomysłu i nie wie nawet kto mógłby mu w tym pomóc. Szuka inspiracji w książkach.

"Oferta księgarska zdecydowanie go rozczarowała. Bardzo niewiele nowych pozycji, dominowały wznowienia, w tym literatury socrealistycznej, o której zdążył zapomnieć, że istniała. Autorów nowych rodzimych powieści nie znał, zapewne przez cenzurę przechodzili tylko najgrzeczniejsi. Wśród kryminałów dominowała Chmielewska, czyli kryminał komediowy, zauważył natomiast dość duży wybór kryminałów z zagranicy. Miało to zapewne podkreślać, że jeśli u nas dzieje się coś niedobrego, to przez przypadek albo dla jaj."
Czy uda się odkręcić tę zmianę światów równoległych? Czy Dariusz powróci do swojej rzeczywistości? Czy może nie obudził się jeszcze ze śpiączki i to mu się śni? Czy to w ogóle jest możliwe?

Książkę czytało mi się lekko i bardzo dobrze, z pewnością wpływ ma na to fakt, że ja pamiętam tamten okres. Myślę, że młodszym czytelnikom dość trudno byłoby wejść w rolę obywatela w socjalistycznej ojczyźnie. Osoby, które dobrze pamiętają tamte czasy jakoś by się odnalazły, ale przecież człowiek bardzo łatwo przyzwyczaja się do dobrego, to taki powrót byłby niezbyt miłą niespodzianką.
Polecam jednak te książkę każdemu, bo znajdziemy to sporą garść historii przedstawionej inaczej niż w podręcznikach, za to z dużą dawką humoru.
Powieść składnia do refleksji, warto zastanowić się nad tym, co zyskaliśmy po wielu zmianach, jakie zaszły w naszym kraju i dlaczego nam jest lepiej...

Na koniec cytat, który nawet teraz dla niektórych byłby normalnością:
"Z dwoma już niemal pełnymi torbami śledzona poszła druga stroną ulicy i weszła do księgarni. Jeszcze czegoś szukała na półkach. Ach, ci inteligenci, ileż to można czytać? Przecież od tego się wzrok może popsuć."

Bardzo dziękuję Pani Katarzynie Marach z wydawnictwa Novae Res za otrzymany egzemplarz książki.

"Numer drugi" Mariusza Zielińskiego to druga część "Majówki" z cyklu o Dariuszu Nowaku.
Już w czasie lektury pierwszej części poczułam jakby delikatny dreszczyk grozy, że mogłoby się tak faktycznie zdarzyć i niespodziewanie znaleźć się w w świecie równoległym, ale w czasach PRL-u. Ja dobrze pamiętam tamten okres i jedyną słuszną partię, która była "przewodnią siłą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    5
  • 2024
    2
  • 400-600
    1
  • 000 Biblioteczka
    1
  • Kryminał sensacja thriller
    1
  • Legimi
    1
  • Legimi powieści
    1
  • EbM
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Mariusz Zieliński Numer drugi Zobacz więcej
Mariusz Zieliński Numer drugi Zobacz więcej
Mariusz Zieliński Numer drugi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także