W następnej kolejności

Okładka książki W następnej kolejności Jeffrey Archer
Okładka książki W następnej kolejności
Jeffrey Archer Wydawnictwo: Rebis Cykl: William Warwick (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
William Warwick (tom 5)
Next in Line
Rebis
2024-04-09
2024-04-09
2022-09-27
Maja Justyna

Jak zwykle u Archera - czyta się bardzo dobrze. Kilka rozwiązań zaskakuje. Warwick jest coraz bardziej pewny siebie. Można spokojnie czytać przed snem - nie ma strasznych opisów, przekleństw, gwałconych dzieci, co stało się normą w polskich kryminałach i thrillerach. Ale niestety, nie jest to "Co do grosza" - pierwsza książka Archera. Jeżeli ktoś nie czytał POLECAM.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jest mój powrót do książek Archera po latach. Dawniej był to jeden z moich ukochanych pisarzy kryminałów i thrillerów. Później nasze drogi się rozminęły. Bałam się tej lektury, czy mnie nie zawiedzie, czy powrót będzie udany? Strach był tym większy, że wracałam do piątej części przygód inspektora Williama Warwicka. Poprzednich nie czytałam.
Okazało się, że niepotrzebnie się martwiłam. Jeffrey Archer nadal jest w znakomitej formie. Nic się nie starzeje, nadal potrafi przykuć moją uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Nie brakowało mi wiedzy z poprzednich części, ale po nie sięgnę, żeby sprawdzić, jak Warwick doszedł do stanowiska inspektora i jak rozwijało się śledztwo w sprawie handlu dziełami sztuki.
Thriller, który zainteresuje nie tylko pasjonatów służb specjalnych, ale też fanów rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii, a szczególnie księżnej Diany. To właśnie ją muszą ochronić, a potem uwolnić z rąk fanatycznych porywaczy agenci specjalni. Akcja toczy się w 1998 roku.
Jak na Anglika przystało Archer z bohaterami i historią w książce nigdzie się nie spieszy. Opowiada dokładnie, zdradza szczegóły z życia prywatnego poszczególnych postaci, powoli podprowadza do głównych wydarzeń, snuje intrygi. Romans, pogoń, akcja służb specjalnych - inspektor panuje nad wszystkim, choć są chwile, kiedy czytelnik wątpi, że się uda. Nic jednak nie jest takie, jak się wydaje.
Oczywiście jest miłość, zdrada, przyjaźń, rodzina, czyli Archer w najlepszym wydaniu.
Książkę czyta się świetnie, lekko napisana, wciąga i trzyma w napięciu.

Okazało się, że niepotrzebnie...

„W następnej kolejności” to piąta część cyklu z Williamem Warwickiem ze Scotland Yardu. Tym razem przed nieustraszonym detektywem niełatwe zadanie ochrony brytyjskiej rodziny królewskiej, a w zasadzie to jednej jej członkini - „królowej ludzkich serc” Diany.
W obliczu informacji o wzmożonych atakach terrorystycznych i potencjalnym niebezpieczeństwie czyhającym na Koronę, Scotland Yard stoi przed zadaniem dokonania pewnych porządków w Wydziale Ochrony Członków Rodziny Królewskiej. Równocześnie Warwick mierzy się ze znanym z poprzednich części Milesem Faulknerem, cwanym fałszerzem i miłośnikiem sztuki. Czy uda się zapobiec tragedii? I co dalej z Faulknerem?
Jest to porządna historia sensacyjno-kryminalna, niespieszna, w stylu iście angielskim, ale posiadająca wszystkie cechy powieści od której ciężko się oderwać.

Ciąg dalszy recenzji na:

Przed wami piąty tom serii z jednym i tym samym detektywem Williamem Warwickim. Może od razu zaznaczę, by serię rozpocząć po kolei, gdyż w każdym kolejnym tomie oprócz innych spraw znajduje się jeden i ten sam wątek poprowadzony coraz dokładniej z dalszymi instrukcjami. Potraktujcie go jako osobny puzzel, który umieszczony został w każdej części tak, by po całej serii móc dostać konkretną odpowiedź. Oczywiście mamy tutaj wątki sztuki, dlatego od razu widzę przed oczami wydawnictwo Letra, które się w nich specjalizuje. Co ciekawe powieść została przedstawiona jako thriller, choć ja bym dodała, że kryminał z dodatkami wątków psychologicznych. Co postać, to nowa historia, więc warto dodać, że jest wielowątkowa. To zdecydowanie kulturalny pisarz, gdyż nie ma tu rzeczy wulgarnych, jedynie mocno niepokojące. Fani rodziny królewskiej powinni ją przeczytać, gdyż w tej części mamy postać Diany i tylko potwierdza nasze przypuszczenia, że była to dobra kobieta. Wielu ludzi ją kochało. Nawet po zwyczajnych zakupach w butiku ludzie gromadzili się by ją przywitać, a matki wysyłały swoje dzieci, by te wręczyły jej bukiet kwiatów. Nie traktowali jej jako osobę konieczną do takiego zachowania, tylko z miłości do niej i dobra, które aż się przebijało. W niektórych momentach się wzruszyłam, choć byłam zbyt mała na tamte czasy, by poznać jej całą historię. Dużo miejsca poświęca się na jej ochronę, nawet podróż w windzie z jej damą do towarzystwa musiała odbyć się osobnymi windami z najznakomitszymi ochroniarzami. Ogólnie cokolwiek będzie jej dotyczyło, będzie ukazane w formie naj. Co ciekawe, rolą detektywa będzie dowiedzenie się gdzie ta ochrona jest nieszczelna i nie chodzi tylko o samą osobę, ale i fundusze. I tutaj te wątki będą na siebie nachodziły, bo czas w książce mija zwyczajnie, mamy ukazane życie ludzkie w zwyczajnej formie, a później jakbyśmy przechodzili na karty opowieści, która była dodatkiem, a przynajmniej ja ją tak widziałam. Jeśli lubicie śledzenie z ukrytego samochodu, to książka wam się spodoba:-)
Ogólnie to świetny kryminał, lekko napisany, zachowany z umiarem i białymi kartkami. Nawet we wrogu znajdą się cechy, które potrafiły ułagodzić nasze postrzeganie jego osoby. Czytajcie od części pierwszej, a wtedy zrozumiecie ją tak, jak chciał pokazać ją autor:-)

"W następnej kolejności" to 5 tom cyklu "William Warwick", nie czytałam poprzednich części i brak ich znajomości nie wpływa na lekturę. Książka nawiązuje do poprzednich wydarzeń i bohaterów jednak jest to tak dobrze opisane, że wszystko było dla mnie jasne. Na spokojnie można czytać, nawet jeśli się nie zaznajomiło z poprzednimi historiami.

Mamy tutaj kilka wątków i uwaga skupia się na różnych postaciach. Z tego powodu książka jeszcze bardziej trzyma w napięciu, bo znamy zamiary zarówno tych dobrych jak i tych złych. Z tego powodu spodziewamy się różnych wydarzeń, mimo to książka nadal zaskakuje. Cały czas coś się dzieje, nie sposób przejrzeć w jakim kierunku zmierza fabuła. Nie da się nudzić.

Mimo wielowątkowości tytuł ten czytało mi się świetnie. Trudno było oderwać mi się od lektury i nawet nie wiem kiedy przeczytałam całą książkę.

Trochę nudziły mnie aspekty rodzinne poruszone w tej historii, zdecydowanie bardziej wolę akcję. Pojawiło się też kilka rzeczy, które mi się nie podobały. Nie lubię knucia i prawniczych chwytów ani próby niszczenia w ten sposób dobrych ludzi i wrabiania. Coś nie coś się tutaj pojawiło. W końcu pozycja ta jest pełna intryg. Ja raczej wolę akcję (jak już wspomniałam),a zatem dużo dynamiki, działania.

Mimo to tytuł ten bardzo mi się podobał. Z chęcią sięgnę po inne książki tego autora.

Ciekawe jest to jak ukazuje nam sposób działania brytyjskich służb, zaglądamy do świata monarchii, który jest na ogół niedostępny. Ponadto znajdziemy tutaj również nawiązania do sztuki.

Zdecydowanie polecam! Świetnie spędzony czas.

Mamy tutaj kilka wątków i uwaga...

Jak tam Wasza majówka? U mnie majówka z przerwami na pracę, ale czas na relaks też trzeba znaleźć. Oczywiście książki też muszą być. "W następnej kolejności" Jeffreya Archera to kolejny tom serii pod tytułem William Warwick od wydawnictwa Rebis. Przenosimy się do Londynu około roku 1988. Służby Scotland Yardu otrzymują informacje o zagrożenia atakiem terrorystycznym wymierzonym w rodzinę królewską. W związku z tym starszy inspektor William Warwick postanawia przeprowadzić kontrolę w szeregach ochrony królewskiej. Wraz ze swoim zespołem dołącza do nich by poznać działania od środka. Natomiast jeden z agentów dołącza do ochrony księżnej Diany. Czy w ten sposób uda im się zapobiec tragedii? Drugim wątkiem jest historia oszusta dzieł sztuki Faulknera, który mimo iż w więzieniu prowadzi bardzo intrygujące życie. Jest to ciekawa historia, chociaż nie ukrywam że łatwiej by mi było zrozumieć niektóre wątki gdybym miała za sobą poprzednie tomy. Sympatyczni bohaterowie, intrygujące sytuacje oraz pomieszanie fikcji z faktami sprawia, że dobrze i lekko mi się ją czytał. Idealna na majówkę.

Uwielbiam książki z tej serii. Naprawdę dają mi rozrywkę i odpoczynek. Akcja dzieje się ok. 30 lat wcześniej więc technologia nie jest tak bardzo zaawansowana i duże znaczenie ma nadal inteligencja. Nie ma krwawych i przerażających scen. Większość bohaterów jest pozytywna, a nawet ci negatywni nie są tacy do szpiku źli. Nikt nie przeklina, a jeżeli już to tak niegroźnie, że teraz nawet o tym nie pamiętam. Jest to tak różne od dużej ilości książek i dzisiejszych czasów, że czas spędzony przy książkach tej serii to sama przyjemność.

IG:ksiazki_wloczykija
Jeffrey nie zawodzi w swoim najnowszym thrillerze, który zachwyca, intryguje i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

To, co najbardziej mi się podobało w tej książce, to starannie poprowadzona fabuła, która wplata wątki kryminalne, polityczne i emocjonalne. Jeffrey Archer mistrzowsko układa puzzle, odsłaniając przed nami coraz to nowe tajemnice i zwroty akcji, które trzymają nas w napięciu przez cały czas.

Szczegółowość i dokładność, z jaką autor opisuje zarówno postaci, jak i wydarzenia, sprawiają, że czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek akcji, jakby był częścią śledztwa prowadzonego przez detektywa Williama Warwicke'a. To jak uczestnictwo w prawdziwym dochodzeniu, gdzie każdy detal ma znaczenie i każdy trop prowadzi do kolejnego zaskakującego odkrycia.

Archer doskonale posługuje się lekkim i zrozumiałym językiem, który sprawia, że czytanie tej książki to czysta przyjemność. Dialogi są życiowe, opisy malownicze, a tempo narracji perfekcyjnie dopasowane do dynamiki wydarzeń.

"W następnej kolejności" to lektura, która zachęca do czytania jednym tchem. Jeśli lubisz tajemnicze intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji i emocjonujące śledztwa, ta książka jest dla ciebie. Jeffrey Archer nie pozostawia złudzeń - to literacki majstersztyk, który zostanie w twojej pamięci na długo po zakończeniu lektury.

IG:ksiazki_wloczykija

Jeffrey Archer nie pozwala zapomnieć o swoim bohaterze, detektywie starszym inspektorze, Wiliamie Warwicku ze Scotland Yardu. Przynajmniej raz w roku możemy cieszyć się kolejną, nową książką o przygodach pnącego się w górę po szczeblach kariery policjanta służącego Koronie. Chociaż książka jest pełna zasad, etykiety i dobrych manier i bywa po angielsku sztywna, to cieszy, że niektóre z fundamentalnych teorii, na przykład te dotyczących kobiet (Kochaj, szanuj i bądź posłuszna) powoli idą w odstawkę. W książce występują kobiety wykształcone, mądre, pracowite i mające ambicje zawodowe. Co jakiś czas mignie również panna o innej orientacji. Jak na skostniałe podstawy angielskie jest bardzo dobrze. W treści dzieje się sporo. Jesteśmy w Londynie. Jest rok 1988. Mamy zagrożenie atakiem terrorystycznym na członka rodziny królewskiej stąd po rozbiciu narkotykowego imperium Rashidiego WW zajął się przeprowadzeniem kontroli jakości służb bezpieczeństwa. To ważne, bo Mansour Khalifath planuje zamach na koncerty promenadowe w Royal Albert Hall. Zagrożonych jest sto tysięcy osób. Czy uda się go powstrzymać atak? Mamy również porwanie oraz Milesa Faulknera, który planuje opuścić więzienie w eleganckim stylu i trudności w pracy żony Wawricka. Autor pozszywał treść z wielu epizodów, ale uczynił to zgrabnie. „W następnej kolejności” to miła, spokojna i bezkrwawa lektura. Jej łagodzący nerwy element to sympatyczni bohaterowie w ładnych i eleganckich pomieszczeniach, szykownie ubrani, dobrze wychowani i piekielnie inteligentni. Intryga oparta jest na wojnie inteligencji i porównaniu sprytu i przebiegłości kolejnych postaci. Booth Watson, Miles Faulkner i jego żona Christina oraz Julian Warwick, knują na potęgę. Zobaczymy kto kogo tym razem przechytrzy. Lady Di uświetnia powieść swoją obecnością. Jest elegancko i miło. Bywa też subtelnie wesoło. To elegancka książka. Tak jak jej bohaterowie. Specjalną ozdobą tego tomu są dzieci. Mądrale wygadane i bezpośrednie.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu „Rebis”

W wypadku cyklu z Williamem Warwickiem polecam zachować kolejność chronologiczną lektury, z tego względu iż cała seria nie tylko połączona jest losami detektywów, ale i jednym wątkiem kryminalnym, związanym z oszustwami związanych z dziełami sztuki. A jest to wątek, który i w tomie piątym, najnowszym “W następnej kolejności” budzi naprawdę wiele emocji!

Historia toczy się w roku 1988, kiedy to cały świat oszalał na punkcie rodziny królewskiej - w szczególności księżnej Diany. Do MI6 docierają pogłoski o szykowanym ataku terrorystycznym, możliwe, że właśnie w rodzinę królewską skierowanym. A że ich ochrona, która podlega częściowo pod wydział Scotland Yardu, od dosyć dawna działa tak jak chce, to w końcu pora tę samowolkę ukrócić. I tak detektyw William Warwick wraz ze swoim zespołem dołącza do tego wydziału sprytnie starając się prześledzić gdzie jest luka w działaniach. W tym czasie agent specjalny Ross przyłącza się do ochrony księżnej Diany. Czy w ten sposób uda im się zapobiec tragedii na skalę światową?

W książce mamy dwie linie fabularne - jest ta o ochronie rodziny królewskiej, i ta z oszustem dzieł sztuki, z Faulknerem, który teraz może i jest unieruchomiony, ale za to my przyglądamy się jego rozgrywkom z prawnikiem - a te są zabójczo dobre! Intryga dotycząca zamachu terrorystycznego i Diany zresztą też - trochę inny obraz księżnej oddaje na niż w The Crown, ale sprawdziłam po lekturze i faktycznie i tu może się kryć ziarnko prawdy, choć nie możemy zapomnieć, że to cały czas fikcja literacka. Książka jest uroczo brytyjska, wszystko jest dobrze wyważone, sceny akcji są spektakularne, ale nie przesadzone, a i nigdy nie braknie czasu, by po prostu napić się filiżanki herbaty… Czy to najlepszy tom serii? Musiałabym sobie przypomnieć pozostałe, ale na ten moment wydaje mi się, że tak! Oceniam 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2024/04/w-nastepnej-kolejnosci-jeffrey-archer.html

Historia toczy się...

• KRYMINAŁ-SENSACJA
  • Archer Jeffrey
  • Posiadam :)
  • Przeczytane 2024
  • Po angielsku
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki W następnej kolejności