Przepraszam, tu był trup

Okładka książki Przepraszam, tu był trup Marta Matyszczak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Przepraszam, tu był trup
Marta Matyszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zbrodnie na podsłuchu (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Zbrodnie na podsłuchu (tom 1)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2024-04-24
2024-04-24
literatura polska

Rita Braun wynajmuje mieszkanie razem ze studentami w Warszawie. Do tego pracuje w biedronce za najniższą krajową i ma już tego wszystkiego serdecznie dosyć. Jednak uśmiecha się do niej szczęście bo jej przyjaciółka znana influencerka dostaje zaproszenie na otwarcie luksusowego hotelu i SPA Villa La Vistule na Górze Bukowej w Wiśle. Po namyśle postanawia pojechać i może to jest ten moment w jej życiu, aby sobie wszystko przemyśleć i podjąć decyzję co dalej. Oprócz nich wybierają się jeszcze inni znani ludzie, którzy poprzez swoje social media mają promować hotel. Jednak z relaksu nici, ale za to pojawia się pomysł nagrania podcastu najpierw miał być temat greenwashingu w hotelu, a tu nagle trup i będzie podcast o prawdziwym morderstwie.

Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron i nie mogłam się od niej oderwać. Jest podzielona na prolog, dziesięć dni pobyty oraz epilog. Historia jest opowiadana chronologicznie przez głównych bohaterów w większości przypadków przez Ritę, są też wstawki co wydarzyło się przed jednak jest to dokładnie zaznaczone. Dodatkowo mamy też od pewnego momentu sam podcast jak to zostało puszczone w eter. Całość książki jest utrzymana w lekkiej narracji, z lekkim przymrużeniem oka momentami dość humorystycznie gdzie możemy się pośmiać z ich zachowania czy wad, a ponadto daje do myślenia. Pomimo tego, że mamy tutaj kilkoro głównych bohaterów można się spokojnie odnaleźć kto jest kto tym bardziej, że na okładce książki mamy ich krótką charakterystykę. Miejsce samej akcji też fajnie pomyślane bo mamy hotel odcięty od świata przez śnieg oraz mróz i wszystko dzieje się praktycznie w samym obiekcie.
Autorka świetnie też oddała to co dzieje się w naszym obecnym życiu jak mocno przywiązujemy się do telefonów oraz jak bardzo social media są w nim obecne, a my ślepo nieraz im ufamy, bo ktoś znany poleca. Porusza też inne problemu społeczne takie jak relacje w związku, że na pozór idealna rodzinna ładne zdjęcie, a to nie do końca prawda. Do tego problem samej ekologii, która to promuje hotel poprzez instruktorkę fitness, naturalne kosmetyki czy produkty z lokalnej cukierni z najlepszych składników, a to nie do końca tak wygląda.
Oraz to co najważniejsze akcja dzieje się w górach, które kocham i jadę jak tylko mam okazję.

#współpracareklamowa Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz recenzencki.

“Przepraszam, tu był trup” to nowiutka odsłona Marty Matyszczak - kryminał cosy crime bez zwierzęcych narratorów! I do tego osadzony w jednej z moich ulubionych scenerii - zimą w górach!

Historia zaczyna się w styczniu w Warszawie. Od kilku miesięcy życie Rity Braun to praca za najniższą krajową i wynajmowany pokój w mieszkaniu pełnym hałaśliwych studentów. Nic więc dziwnego, że w końcu ma dosyć, prawda? Na szczęście w odpowiednim momencie pojawia się jej przyjaciółka, znana influencerka z zaproszeniem na otwarcie ekskluzywnego hotelu i SPA w Wiśle. W luksusie może łatwiej będzie przemyśleć swoje życie? Zatem Rita jedzie, jej brat też jedzie, jak i spore grono influencerów… Na miejscu od reszty świata szybko odcina ich śnieżyca, a my bardzo dobrze wiemy, że wszystko to, co się dzieje, prowadzi do zbrodni… Tylko kto zginie, a kto ten czyn popełni? No i gdzie podzieje się ten tytułowy trup?

Historia rozpisana jest na kilkuosobowe grono postaci, głównie influencerów, z których wyróżnia się Rita. I to ona jest postacią przewodnią - początkuje te tytułujące całą serię Zbrodnie na podsłuchu, czyli podcast kryminalny, choć zaczynając, wcale jeszcze nie wie, że przyjdzie jej opisywać morderstwo! Historia utrzymana jest w przyjemnie lekkim tonie, jest miejsce na trochę śmiechu, chwile wzruszenia i refleksje. Podobało mi się mocne osadzenie historii w świecie współczesnym, w którym to część życia toczy się w sieci, w social mediach. A zbrodnia? Zaskakująca i przemyślana, oparta na klasycznych motywach gatunku! Oceniam 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2024/04/przepraszam-tu-by-trup-marta-matyszczak_23.html

• Szukam
  • Kryminał/Thriller/Sensacja
  • W planach ebook
  • Brak Legimi A
  • Kupione

Dodaj cytat z książki Przepraszam, tu był trup