Nie odwracaj wzroku

Okładka książki Nie odwracaj wzroku Rachel Abbott
Okładka książki Nie odwracaj wzroku
Rachel Abbott Wydawnictwo: Filia Cykl: Stephanie King (tom 3) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Stephanie King (tom 3)
2024-03-20
2023-08-03
Adrian Napieralski

feminadomi.pl
Po 11 latach Nancy przyjeżdża do domu, z którego uciekła jej młodsza siostra, do miasteczka w którym zabił się ojciec, do miejsca, w którym przeżyła nieszczęśliwą miłość. Nie ma z tym miejscem żadnych miłych wspomnień. To tylko początek historii, w której mamy niezidentyfikowanego trupa, zagadkę zaginięcia Loli, tajemnicze wydarzenia dziejące się wokół Nancy, a w miarę upływu historii coraz więcej dziwnych zwrotów akcji. W końcu wszystko układa się w całość, ale taką nieprawdopodobną i przekombinowaną. Mnie, najnowsza powieść Rachel Abott, nie przekonała na żadnym swoim poziomie. Przesłuchałam bo chciałam sprawdzić, czy moje przewidywania będą słuszne i w większości były.

feminadomi.pl

Super książka. Nie ma nudy, a akcja jest wartka i płynna. Nie ma w niej jakiś elementów fantastyki jest realna i fajnie się to czyta/ słucha. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam poznać tą historię. Jeszcze więcej takich książek! Mocna polecam

W mojej ocenie to nie thriller czy kryminał. Bardziej obyczajowa z tajemnicą w tle. Po prostu brakło mi tych emocji i ekscytacji.
Zdecydowanie bardzo polubiłam widoki. Uwielbiam Kornwalię, a czytanie o miejscach, w których byłam, dodaje takiego smaczku.
Może nie zostanę fanką, ale nie było najgorzej. Taki mocny średnik.

Historia Loli mnie nie zaskoczyła. Rodzinna tajemnica jednak mnie zdziwiła - no nie spodziewałam się takiego twista....

Nancy w spadku po ciotce swojej matki odziedziczyła dom. Chcąc uporządkować sprawy, decyduje się na wyjazd do Kornwalii świadoma, że podróż otworzy na nowo jątrzącą się w niej ranę. Ostatni raz była w tym domku wiele lat temu, a wakacje, które spędzała wtedy z siostrą i ojcem, na zawsze zmieniły jej życie. Ich życie. Mimo upływu lat wciąż zadaje sobie pytanie o losy Loli, jej zaginionej siostry. Podświadomie szuka wyjaśnienia sprawy, którą już dawno “odpuściła” miejscowa policja. Porządkując rzeczy po ciotce, trafia na istotny ślad. Mimo emocjonalnego bagażu, jaki dźwiga, postanawia kolejny raz zawalczyć o odkrycie prawdy. Nawet jeśli miałoby to zagrażać jej życiu.

Rachel Abbott perfekcyjnie łączy z pozoru dwie niezwiązane ze sobą historie. Przeskoki czasowe nadają akcji oczekiwanego dynamizmu, a wprowadzane przez autorkę liczne wątki poboczne, co rusz zmieniają kierunek prowadzonego śledztwa.

Ciąg dalszy recenzji na:

Autorka bardzo lubi odwracać naszą uwagę od szczegółów, które są później istotne dla treści. Początek książki mocno przykuł moją uwagę, lecz co kolejny rozdział, to nasza uwaga skakała od czasu obecnego do jedenastu lat wcześniej, jeszcze zanim doszło do tragedii. Aby zrozumieć zniknięcie siostry głównej postaci, jesteśmy wprowadzani w opowieści i przypominki tego która z nich jaka była. Pomimo tego, że były siostrami, to jednak mocno się różniły. Jedna z nich bardzo pomagała ojcu przy gospodarstwie, podczas gdy druga nie chciała sobie brudzić rąk. Czuć tutaj kto był czyim pupilkiem, albo może raczej czym sobie na to traktowanie zasłużył. Można by powiedzieć, że czas między tym, co było, a tym, co jest, ukazuje pewną przepaść między ojcem a jedną z córek. Dokładnie przeczytamy o tym, gdyż kobieta usprawiedliwia nam swoje zachowanie, które tą przepaść zrodziło. Ciężko jest nam obstawić postać najbardziej winną, gdyż autorka zaserwowała nam różny rodzaj krzywd, więc wszystko zależy od punktu widzenia czytelnika. Dała nam możliwość wyboru samosądu i wydaje mi się, że to ona w dużej mierze będzie decydowała o tym, czy książka się komuś spodoba, czy nie. W czasie obecnym mamy jedną z sióstr, która powraca do domu ciotki, który został jej zapisany w testamencie. To tam będzie odkrywała skrawek po skrawku powody przez które jej siostry już z nią nie ma. Będą również osoby poboczne, które niewiele wniosą do sprawy, ale z biegiem czasu ich obecność wzrośnie. Zaczniemy odkrywać przeszłe konflikty, zazdrości, które będą nas naprowadzały na odkrycie prawdy zniknięcia jej siostry. Dużą podpowiedzią i niewiadomą jednocześnie jest początek książki, który opowiada o pewnym wypadku w wyniku którego odkryte zostaje ciało. Następnie rodzą nam się pytania, czy należy do zaginionej siostry? A jeśli tak, to co robiła w tak niebezpiecznym miejscu?
Przyznam się wam, że książka zrodziła we mnie ogromne napięcie. Dopiero teraz widzę jak traktowanie swoich dzieci na nich wpływa. Każde z dzieci chce być tym ulubionym, pochłaniać najwięcej uwagi. Nam się może wydawać, że traktujemy je jednakowo, jednak nie wiemy, że inne mogą to obserwować i odebrać inaczej. Każdy szuka winy u drugiej osoby, ale może warto wtedy spojrzeć na własne postępowanie? Autorka jest znana z tego, że porusza trudne tematy rodzinne, tym razem też mnie nie zawiodła, jedynie doprowadziła do ważnej granicy, której się nie zauważa. Przestraszyła mnie i dała lekcję, której nie zapomnę...

„Nie odwracaj wzroku” Rachel Abbott, wysłuchane na Legimi – nawet nie mam ochoty na porządny opis, standardowy kryminał z nadmorskiej miejscowości, odkrywane po latach tajemnice nieszczęśliwej rodziny i wszystkie możliwe współczesne problemy, może bez nielegalnej transplantacji organów chyba, mam wrażenie, że autorce tak się nudziło ze stworzonymi przez siebie postaciami, że wpakowała do książki co tylko je wpadło do głowy, nudna nuda

Nie dałam rady skończyć tej książki. Jak lubię autorkę, to ta seria totalnie nie przypadła mi do gustu . Czułam się, jak był czytała jakaś książkę obyczajowa . Nie zainteresowałam się nawet tym , czy na koniec rozwinie się akcją i jakie będzie zakończenie. Nie polecam .

Ależ to był gniot. Ależ to było rozczarowanie. Jestem fanką Rachel Abbott, wysoko cenię serię z Tomem Douglasem, z chęcią sięgam więc po każdą nową pozycję. Seria z sierżant King także do tej pory była przyzwoita . Naprawę nie wiem co poszło nie tak. Irytująca główna bohaterka, przewidywalna fabuła, rozlazłe opisy relacji między bohaterami . Nawet sam opis śledztwa jakiś taki niespójny.. no nic mi się tam nie kleiło.
Pierwszy raz w przypadku tej autorki męczyłam się żeby skończyć książkę .

Dobra książka. Przyjemnie się czyta, bez problemów. Trochę nierealności i niedomówień, ale w sumie może być.

Nancy wraca do Kornwalii, gdzie jedynaście lat temu zaginęła jej młodsza siostra Lola. Dziewczyna do dziś nie ma pojęcia, co się z nią stało, jednak znajduje coś, co może pomóc w jej odnalezieniu. W tym samym czasie policja znajduje w jaskini szkielet młodej osoby, nie wiadomo jak długo tam leżał.

"Nie odwracaj wzroku" to historia przede wszystkim o trudnym dzieciństwie, poczuciu winy oraz krzywdach, których piętno może ponieść poważne konsekwencje i trwać nawet już do końca życia. Nie sądziłam, że aż tak się wciągnę w opowieść Nancy, tymbardziej, że początek był ciężki i dopiero jakoś w połowie tak naprawdę się porządnie rozkręciła. Autorka zadbała przede wszystkim o świetny klimat Kornwalii, abyśmy mogli poznać to piękne miejsce i bez problemu się w nim odnaleźć. Mamy tutaj zagadki nie tylko związane z zaginięciem piętnastoletniej Loli, ale również z odnalezionym w jaskini szkieletem. Obie te sprawy przejęła Stephanie King i można było spodziewać się najgorszego. Niejednokrotnie zostałam zaskoczona, moje podejrzenia zmierzały w zupełnie innym kierunku, niż rzeczywiście było. "Nie odwracaj wzroku" to intrygujący, trzymający w napięciu kryminał w którym jak się okazuje nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Dużo się działo, nie było czasu na nudę. Z przyjemnością śledziłam całe śledztwo i odkrywałam nowe, potworne fakty, które tylko rodziły kolejne tajemnice.
Poznajemy także relację rodzinne sióstr, dzięki czemu lepiej możemy je poznać i zrozumieć. Niestety prawda, która w końcu wyjdzie po tylu latach okazuje się być przerażająca, traumatyczna i smutna jednocześnie.
Niektóre wątki, w szczególności związane z zakończeniem są mało prawdopodobne, jednak to mnie nie zniechęciło. Nie jest to idealna pozycja, ale dobrze się przy niej bawiłam, co jest najważniejsze. Polecam

"Nie odwracaj wzroku" to historia przede wszystkim o trudnym dzieciństwie,...

• Do kupienia
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Nie odwracaj wzroku