Mroczny kochanek

Okładka książki Mroczny kochanek J.R. Ward
Okładka książki Mroczny kochanek
J.R. Ward Wydawnictwo: Videograf II Cykl: Bractwo Czarnego Sztyletu (tom 1) horror
horror
Bractwo Czarnego Sztyletu (tom 1)
Black Dagger Brotherhood: Dark Lover
Videograf II
2010-05-17
2010-05-17
Igor Murawski
mroczny kochanek bractwo czarnego sztyletu

Świat, który J.R. Ward wykreowała w „Nocnym kochanku” zdecydowanie różni się od wyobrażenia książek o wampirach większości osób - szczególnie, jeśli wcześniej mieliście do czynienia z powieściami YA. Tutaj na wstępie zaznaczam, że historia Beth i Wratha jest przeznaczona dla pełnoletnich czytelników i proszę nie zapominajcie o tym! Pamiętam, że kiedy sięgnęłam po ten tytuł pierwszy raz byłam oczarowana sposobem w jaki autorka stworzyła te brutalne istoty i nadal uwielbiam kreację bohaterów i zasady, którymi kieruje się ich świat.

Fabuła tak naprawdę skupia się na kilku rzeczach. Tak, relacja romantyczna wysuwa się na pierwszy plan i postępuje bardzo szybko, więc w dużej mierze zaprząta myśli czytelników. Jednak równolegle toczy się też wartka akcja pełna intryg i brutalności. Świat jest złożony i momentami może przytłaczać. Ja tego nie doświadczyłam, bo wracałam do tej historii po latach i okazało się, że bardzo zapadła mi w pamięć. Wystarczyło kilka słów, a ja szczerzyłam się do kartek, bo uwielbiam tych bohaterów i rodzinę, którą tworzą.

Niczego nieświadomą Beth czeka przemiana. Jej życie z dnia na dzień zmienia się, traci kolory tylko by później odzyskać jeszcze więcej barw. Wrath obudził w niej całe pokłady ognia, który teraz trawi ją od środka. Nie da się ukryć, że ich relacja jest bardzo nagła i dla niektórych pewnie niespodziewana, ale mi to nie przeszkadzało. Wszystko ma swoje wytłumaczenie w ich wampirzej naturze i jeśli lubicie bardzo zaborczych i stanowczych bohaterów, to polubicie też Wratha.

Co zaś tyczy się samego stylu autorki, jest on bardzo uniwersalny. Nigdy nie zgadłabym, że jest to książka z 2005 roku. Pewnie, czuć delikatny ząb czasu, ale zdecydowanie nie prawie 20 lat. Moim zdaniem jest to również zasługa tłumaczki, która świetnie poradziła sobie z tym tytułem. Wisienką na torcie jest piękne wydanie i wstawki graficzne przy każdym rozdziale.

Książka okazała się być dokładnie taką, jaką ją zapamiętałam – namiętna, brutalna i bardzo wciągająca 🖤

[ współpraca reklamowa z wydawnictwo Nowa Baśń ]

✨Mroczny Kochanek✨

Kiedy tylko ukazała się zapowiedź wznowienia kultowej serii o wampirach wiedziałam już, że koniecznie chcę ją przeczytać. Kocham książki o wampirach więc kiedy ta pozycja tylko dotarła do mnie od razu zaczęłam ją czytać. Niestety jestem ogromnie rozczarowana tą historią. Spodziewałam się czegoś totalnie innego po opisie tej książki. Liczyłam na niezwykle mroczną, pikantną i porywającą historię. Nie można zarzucić, że nie ma tutaj akcji i lekkiego napięcia bo zdecydowanie to tutaj jest lecz cała reszta totalnie mi nie przypadła do gustu.

Trzeba zaznaczyć to, że ta książka została wydana 14 lat temu i bardzo mocno można to odczuć. Ja kompletnie nie poczułam tego klimatu, styl autorki nie przypadł mi do gustu i niestety niektóre sytuacje czy określenia były mocno krindżowe. Nie przekonała mnie również narracja trzecioosobowa z perspektywy kilku osób. Jednak wolę kiedy historie przekazują tylko dwie osoby, wtedy jest dla mnie wszystko bardziej klarowne i czytelniejsze.

Relacja między głównymi bohaterami niestety jest również mocno rozczarowująca. Jej tempo jest bardzo szybkie i z jednej strony mogę zrozumieć dlaczego autorka tak pokierowała tą relacją lecz z drugiej strony to było po prostu na maksa abstrakcyjne. Myślę, że w tak krótkim okresie czasu nawet wampiry żyjące setki lat by nikogo nie obdarzyły tak ogromnym uczuciem.

Podsumowując - drugi raz nie sięgnęłabym po tą pozycję, odpuszczam sobie również kontynuowanie czytania kolejnych części tej serii. Ja ze swojej strony nie polecam lecz mam nadzieję, że jeżeli sięgnięcie po tą pozycję będziecie mieli inne odczucia do moich.

[ współpraca reklamowa z wydawnictwo Nowa Baśń ]

✨Mroczny Kochanek✨

Historia Wratha i Beth to historia, która wywołała we mnie bardzo dużo nostalgii.

Życie Beth zmienia się o 180 stopni, kiedy poznaje tajemniczego mężczyznę, Wratha, który wyjawia jej, że niedługo czeka ją przemiana. Dziewczyna nie spodziewała się też, że poznanie wampira wywoła w niej tyle uczuć.

Jest to moja kolejna historia z gatunku urban fantasy, czyli fantastyki, która dzieje się w realnym świecie i muszę przyznać, że z każdą historią zaczynam coraz bardziej lubić ten motyw. Bardzo podoba mi się właśnie połączenie takiej realności z fantastyką/ z czymś takim nieprawdopodobnym i w tej historii autorka świetnie nam to zestawiła. Bardzo podobał mi się sposób przedstawienia świata wampirów. Oczywiście początkowo można się troszkę pogubić w tym światku, jednak im dalej brniemy w historię, tym łatwiej zaczynamy się ze wszystkim zaznajamiać i zaczynamy cały ten wampirzy świat.

W tej historii oprócz wampirów mamy też inną tajemniczą postać, pana X, który “dowodzi” zespołem ludzi, którzy właśnie na tych wampirów polują. Chociaż tutaj niewiele się o nich dowiadujemy, to jednak idzie zrozumieć ich zamiary. To właśnie oni wprowadzą do historią dużą dozę dreszczyku i mam nadzieję, że w kolejnych tomach dowiemy się o nich więcej.

“Mroczny kochanek” stanowi świetne połączenie świata wampirów, tajemniczości oraz romansu. Można powiedzieć, że relacja Wratha i Beth szybko się rozwija, bo już ich pierwsze spotkanie kończy się w łóżku. I tak jak zwykle średnio mi się podobają romanse, w których miłość szybko kwitnie, tak tutaj to szybko rozwijanie się uczuć między bohaterami pasowało świetnie.

“Mroczny kochanek” to świetny początek serii, w której każda część będzie o innej parze. Historia Wratha i Betha mi się podobała i nie mogę się doczekać kolejnych tomów.

Jest to moja kolejna historia z gatunku urban fantasy, czyli fantastyki,...

Czy Bractwo Czarnego Sztyletu to seria książek poszukiwana przez nas już od kilku lat? Zgadza się
Czy "Mroczny kochanek" to książka nietuzinkowa, tajemnicza a w dodatku z humorem? Owszem
Czy po przeczytaniu 1 tomu pragniemy więcej? Jak jasna cholera❗ 😍

Gdy kilka lat temu przez przypadek natknęłyśmy się na wzmiankę na temat powyższego cyklu jako wierne fanki wampirzych opowieści zapragnęłyśmy go przeczytać. Już, teraz a najlepiej żeby był nam dostarczony na wczoraj. Niestety brak dostępności oraz horrendalnie wysokie ceny za jakie niektórzy chcieli sprzedać niepełny komplet książek spowodowały, że długo wstrzymywałyśmy się z decyzją myśląc co tu zrobić? Jakie było nasze zdziwienie i radość gdy któregoś wieczora odkryłyśmy, że Wydawnictwo Nowa Baśń postanowiło zrobić wznowienie 😍❤️

Przyznajemy bez bicia, że oczekiwania miałyśmy naprawdę duże a nawet można by rzec, że ogromne, gdyż fantastyka z wampirami w rolach głównych to nasz konik. Od nastoletnich lat to te książki po które zawsze sięgniemy bez zastanowienia i które chyba nigdy w życiu nam się nie znudzą Dlatego będąc teraz po lekturze musimy powiedzieć Wam jedną rzecz... Odnalazłyśmy kolejną wampirzą miłość! 😁😍

Po pierwsze na samym początku otrzymujemy Glosariusz pojęć i nazw własnych z którym polecamy się zapoznać, aby w trakcie historii nie trzeba było wracać do niego po kilkanaście razy w celu sprawdzenia co oznacza dane pojęcie, tylko czerpania jak największej przyjemności z lektury ❤️

Po drugie autorka już od samego początku niezwykle frapuje rzucając nam w trakcie lektury pewne "smaczki" pogłębiające naszą ciekawość. Narrator jest tutaj trzecioosobowy co jak na nasz gust tylko podsyca aurę tajemnicy i naszą chęć rozszyfrowania pewnych zagadek. Będziemy za jego sprawą poznawać różne postacie będąc także świadkami sytuacji, które momentami przyprawiać będą nas o ciarki oraz... O szybsze bicie serca 😉 🔥 najbardziej na pewno intrygujące dla nas będą momenty kiedy narrator opowiadać będzie o pewnym tajemniczym wrogu stale czyhającym na naszych bohaterów...😎

Główną rolę oczywiście odgrywają w tej historii wampiry a w szczególności ostatni czystej krwi wampir Wrath, który był niczym Wilk spuszczony z łańcucha, gdy w grę wchodziła zemsta. Wrogów Bractwa ścigał z zajadłością, która graniczyła z obłędem. Zamiast siedzieć na tronie ciesząc się rolą uwielbianego patriarchy wolał walczyć ze swoimi braćmi ramię w ramię. Gdy jednak na jego drodze stanęła Beth w wyniku pewnego zdarzenia podjął się wprowadzenia kobiety w świat zmysłowości wykraczającej poza jej najśmielsze pragnienia...

Od wieków w sekrecie przed ludźmi toczy się wojna pomiędzy wampirami a ich prześladowcami, która może zmienić wszystko. Czy zatem ogień jaki rozpalił w bohaterach namiętność przetrwa pomimo wszystko? 🤔

J.R. Ward sprawiła, że Bractwo Czarnego Sztyletu to ekipa jedyna w swoim rodzaju z którą bardzo się polubiłyśmy i o której z wielką przyjemnością usłyszymy ponownie mogąc poznać ciąg dalszy 😍 każdy z członków należących do bractwa miał jakiś szczególny atut który zarazem był jego przekleństwem a dodatkowo pierwszy raz spotkałyśmy się z sytuacją gdzie wampiry żywiły się sobą oraz... Miały wady! I mówimy tu o cechach fizycznych gdyż nasz Wrath był niemalże ślepy 😱

Jedyna, niepowtarzalna i oryginalna taka zdecydowanie jest ta książka! 😍

Czy po przeczytaniu 1 tomu pragniemy więcej? Jak jasna cholera❗ 😍

Recenzja: "Mroczny kochanek" z serii "Bractwo Czarnego Sztyletu" autorstwa J.R. Ward
4,5/5⭐

Hej! Dzisiaj przychodzę do Was ze wznowieniem kultowej serii "Bractwo Czarnego Sztyletu". Ale chciałabym wam powiedzieć, że musicie zapomnieć wszystko, co do tej pory wiedzieliście o wampirach... Patrząc na niektóre negatywne recenzje, chcę wam przedstawić, czego możecie się spodziewać😁.

🧛 Ward zaskakuje świeżym spojrzeniem na wampiry. W jej świecie te istoty nie są stworzeniami nocy powstałymi przez ukąszenie, lecz rodzą się jako wampiry, przechodząc pełną przemianę dopiero w dorosłości. Co więcej, by przetrwać, muszą pić krew innych wampirów, najlepiej od płci przeciwnej, co dodaje ciekawy wymiar ich biologii i relacji.

📚 Główna oś fabuły "Mrocznego kochanka" kręci się wokół elitarnej grupy wojowników, znanej jako Bractwo Czarnego Sztyletu. Ich zadaniem jest ochrona wampirzego gatunku. Ward buduje bogaty świat, pełen detali, z własną hierarchią, kulturą i językiem wampirów, co sprawia, że książka jest niezwykle oryginalna.

🧑‍🤝‍🧑 W "Mrocznym kochanku" głównym bohaterem jest Wrath – niewidomy król wampirów. Jego walka z własnym ograniczeniem i rola lidera to fascynujący wątek. Wrath jest zmuszony do opieki nad Beth, pół-wampirzą dziennikarką, co prowadzi do intensywnych emocji i napięcia. Postacie są głęboko zarysowane, pełne emocji i wewnętrznych konfliktów.

📖 Autorka posługuje się przystępnym językiem, co sprawia, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. Dialogi są naturalne, a nie zabraknie tu także 🌶️ scen, które dodają pikanterii całej opowieści.

💬 Postać niewidomego wampira dla jednych jest dowodem na kreatywność autorki, dla innych zbytnim dramatyzmem. Moim zdaniem, dodaje to głębi postaci i zdecydowanie nie jest to szablonowa książka.

🔥 "Mroczny kochanek", pierwsza część serii "Bractwo Czarnego Sztyletu", to książka, która wciąga od pierwszej strony i wyróżnia się unikalnym podejściem do tematyki wampirów. Jeśli jesteście miłośnikami urban fantasy i romansu paranormalnego, i lubicie być zaskakiwani, to będzie prawdziwa literacka uczta. Osobiście polecam📚.

4,5/5⭐

Czytaliście kiedyś książkę o wampirach, które mają ułomności jak zwykli ludzie? Ich ciała nie są perfekcyjne i niezniszczalne? O wampirach, które nie świecą w słońcu, nie pożywiają się na ludziach i nie przemieniają ich w kolejne wampiry?

Jeśli nie to zapraszam Was do mrocznego i tajemniczego uniwersum stworzonego przez @jrwardauthor

"Mroczny kochanek" to historia Beth, która jest całkowicie nieświadoma tego, że jest półwampirem. Wkrótce nadejdzie czas jej przemiany i aby ją przeżyć dziewczyna potrzebuje prawdziwej, czystej wampirzej krwi. Jej ojciec prosi o pomoc najpotężniejszego wampira Wrath'a a ten mu odmawia. W skutek nieprzewidzianych sytuacji honor nakazuje mu jednak podjęcia się tego zadania. Plan jest prosty: przemienić Beth i wrócić do swojego życia. Ale jak to z planami bywa, nie wszystko idzie tak jak powinno.

Uwielbiam vibe tej książki, to takie guilty pleasure i powrót do nastoletnich czasów. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i przeniosła w świat magii, namiętności i walki o władzę. Świetnie wykreowani bohaterowie: tajemniczy i mroczni a z drugiej strony mimo, że wampiry kojarzą się z nieśmiertelnością, mają swoje słabości. Uważam, że ten tytuł bardzo szufladkuje tę historię i upycha ja pomiędzy paranormalnymi erotykami nic bardziej mylnego. Wrath to nie tylko kochanek, to wampirzy król, na którym spoczywa odpowiedzialność za całą rasę.
Ta historii ma naprawdę duży potencjał. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Współpraca recenzencka

"Mroczny kochanek" to historia Beth,...

Wrath dostaje prośbę od przyjaciela, aby pomógł w przemianie jego córki, Beth. Choć na tym ich znajomość miała się zakończyć, okazuje się, że pomiędzy bohaterami zaczyna iskrzyć. W tle mamy zagadkę kryminalną, klan zabójców i wampiryzm.

Jak tylko usłyszałam o wznowieniu tej serii, zapragnęłam ją przeczytać. Wampiry i nuta pikanterii? Brzmiało super, ale niestety się rozczarowałam. ☹️

Sam pomysł na fabułę był super, ale całość nie do końca mi zagrała. Czasem było dla mnie zbyt chaotycznie. Pomimo tego, że książka dostała nowe tłumaczenie, wciąż pojawiało się sporo dziwnych i starodawnych określeń. Zaburzało mi to dość znacznie czytanie, a czasem śmiałam się na głos z niektórych sformułowań.

Beth była policjantką, więc myślałam, że będzie bardziej roztropna, przebiegła i rozważna, a czasami otwierałam oczy ze zdziwienia patrząc na to, jakie podejmowała decyzje.

Sam Wrath nie był aż tak mroczny jak mogłoby się wydawać. Ale to, co najbardziej mnie zdziwiło, to fakt, że był niewidomym wampirem. Nie całkowicie, ale w znacznym stopniu. I czasem było to niespójne z fabułą, bo momentami faktycznie odczuwałam, że nie widzi, a za chwilę zachowywał się, jakby miał sokoli wzrok.

Pojawiła się również sprawa tajemniczego morderstwa, która wciąż nie została zamknięta, więc rozwiązania zagadki najpewniej możemy spodziewać się w pozostałych tomach. 📚

Gdybym czytała tę serię jakiś czas temu pewnie oceniłabym ją lepiej, natomiast dziś średnio się z nią polubiłam.

To było naprawdę dobre! Nie mogę się doczekać kolejnej części :D

To było naprawdę dobre! Nie mogę się doczekać kolejnej części :D

Elizabeth, pracująca w gazecie dwudziestopięciolatka, nie ma pojęcia, że jest półwampirzycą i wkrótce czeka ją przemiana. Będąc w połowie człowiekiem, szanse na przeżycie ma niewielkie, chyba że pod swoje skrzydła weźmie ją jakiś potężny przedstawiciel mrocznej rasy i nakarmi swoją wartościową krwią. Czyż to nie znakomity wstęp do gorącego, trzymającego w napięciu romansu? 😉Nie będzie jednak tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Miastem wstrząsa seria morderstw, wrogowie wampirów nie śpią ani za dnia, ani w nocy, a wstąpienie do tajemniczego półświatka jest niczym wyrok śmierci.

Przede wszystkim, czytając „Mrocznego kochanka”, możemy śmiało odrzucić wiele stereotypów dotyczących wampirów. W powieści J.D. Ward co prawda krwiopijcy są wrażliwi na promienie słoneczne, cieszą się nieśmiertelnością i ogromną siłą, ale w przeciwieństwie do większości swoich literackich kolegów, stanowią odrębną rasę. Nie można przemienić człowieka w wampira. Kryjące się pod osłoną nocy bestie nie mają też większego użytku z ludzkiej krwi i najchętniej żywią się na… osobnikach płci przeciwnej swojego gatunku. Autorka stworzyła niesztampowy obraz wampirzej społeczności i skrupulatnie dopracowała najdrobniejsze szczegóły. Jest to ciekawa odmiana i odrobina świeżości, co samo w sobie stanowi pewien paradoks, ponieważ premiera pierwszego tomu serii odbyła się prawie dwadzieścia lat temu.

Książka przepełniona jest akcją, krwawymi walkami, pikantniejszymi scenami (o tym za chwilkę) i, co najciekawsze: humorem. Powiedziałabym nawet, że niektóre fragmenty to totalna sielanka pod przykrywką mroku i straszliwych potworów. Dialogi bywają zabawne, a postacie dają się polubić przez swoją specyficzność.

Z drugiej strony nie unikniemy wrażenia, że niektóre zachowania bohaterów są absurdalne i nielogiczne, a główny wątek miłosny… no cóż, slow burn to to nie jest. Odrobinę za szybko? Niestety. W samym romansie brakowało mi głębszego i bardziej emocjonującego napięcia. Postać Wratha (czyli naszego wampirzego przywódcy i kochanka w jednym) zbyt szybko odrzuciła maskę ponurego, nieprzystępnego twardziela, by stać się troskliwym misiaczkiem. Oj, ciut za słodko.

Sceny erotyczne natomiast (pomijając brzoskwinki ;) ),są miłym zaskoczeniem. Obecnie powstające romantasy 18 plus słyną z wulgarnych określeń i żenujących opisów detali. W „Mrocznym kochanku” te fragmenty są stonowane, obrazowe, przesycone emocjami i bardzo przyjemnie się je czyta, jeśli oczywiście traktujemy taką literaturę z przymrużeniem oka. Jest to dobry przykład, że nie trzeba być przesadnie dosadnym, by dobrze opisać intymne kontakty i zadziałać na wyobraźnię.

Bawiłam się naprawdę dobrze, ponieważ nastawiłam się właśnie na taką rozrywkę: lekką, kobiecą, zabawną, nieco mroczną, ale też seksowną i pełną intrygujących postaci. Chętnie sięgnę po kontynuację, licząc po cichutku, że podczas lektury dowiem się więcej o innych wampirach z bractwa, zwłaszcza, że z duetu Wrath/Beth chyba trudno będzie wycisnąć coś więcej. Chociaż kto wie, może zostanę ponownie miło zaskoczona?

Kto pamięta kultową serię „Bractwa Czarnego Sztyletu”? 🖤🧛🏻🧛🏻‍♀️

Wydawnictwo Nowa Baśń właśnie zaczęło robić wznowienie! W dużo przyjemniejszej dla oka okładce 😎

Powiem tak. Miałam kiedyś podejście do tej książki i odpuściłam czytanie po kilku rozdziałach, ponieważ zcringowało mnie to, że kobieta, która została napadnięta po przyjściu do domu i zastaniu w nim obcego chłopa od razu chciała iść z nim do łóżka 😅 Stwierdziłam NIE. To nie dla mnie. To był dla mnie taki absurd, że nawet mimo namawiań mojej kuzynki, która uwielbia tą serię i przekonań jej, że jak przebrnę przez początek to później jest tylko lepiej nie dałam się namówić. A nadmienię, że nie przeszkadzało mi w tych licealnych czasach czytanie romantasy, choć jeszcze nikt wtedy tak tego nie nazywał. „Jak poślubić wampira milionera” czy „Melancholia sukuba” trafiła wtedy do moich top przeczytanych książek 😀

Ale… po tych kilkuNASTU latach, kiedy okazało się, że Nowa Baśń robi wznowienie stwierdziłam, że przeproszę się z tą książką i dam jej szansę.

No i jak ten początek dalej jest dla mnie osobliwy i dziwny, nie poddałam się i muszę wam powiedzieć, że później nawet ta sytuacja, czyli co jak i dlaczego tak się wyjaśniła. Dlatego apeluję- Jeżeli tak jak mnie kogoś zniechęciła scena zobaczenia obcego chłopa w domu i chęci pójścia z nim od razu do wyra to przebrnijcie przez to a nie pożałujecie 😎

Podobał mi się oryginalny sposób przedstawienia wampirów. Niby wszystko już było, a jednak możemy doszukać się pewnych nowinek (np. tego, że wampirom nie opłaca się polować na ludzi, bo energię i przetrwanie daje im tylko krew innego wampira).

„Mroczny kochanek” to dopiero początek przygody, i mimo że i tak czuję niedosyt w relacji głównych bohaterów (już chyba nie przekonuje mnie gwałtowna miłość od pierwszego wejrzenia) to i tak uważam, że ta serię będzie obiecująca i autorka jeszcze nas zaskoczy fabułą. Dlatego czekam na kolejny tom a Wy jeśli lubicie wampirze historie to dodawajcie „Bractwo Czarnego Sztyletu” do swojego TBR

Kto pamięta kultową serię „Bractwa Czarnego Sztyletu”? 🖤🧛🏻🧛🏻‍♀️

• Wampiry