rozwiń zwiń
Radosna

Profil użytkownika: Radosna

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 godziny temu
421
Przeczytanych
książek
566
Książek
w biblioteczce
223
Opinii
923
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

,,Piekielne niebo " to debiut, w którym czytelnik wyruszy na spotkanie z aniołami, demonami, krasnoludami, gnomami i elfami.

Opowieść o Naridzie Karoliny Ligockiej to też początek nowego cyklu fantasy. Widać w tej historii ciekawe pomysły, oczywiste i mniej oczywiste nawiązania do innych powieści, ale czuć też, że jest to pierwsza książka w dorobku autorki. Powieść łączy w sobie elementy fantastyki i zagadek.

Zanim większość bohaterów wykaże się czymkolwiek w ,,Piekielnym niebie", dostaje krótką notkę ekspozycji z charakterystyką. Podobnie wygląda budowanie światotwórstwa i systemu magicznego. Są one przedstawione w postaci krótkich opisów informacyjnych, jeszcze zanim pewne rzeczy się ukażą.

Narida jest typem bohaterki, które zazwyczaj lubię w powieściach. Silna, pyszałkowata młoda kobieta, która mówi co myśli, ale w tym przypadku coś mi nie zagrało. Ma na to wpływ nie tylko kreacja bohaterki, ale także przebieg fabuły. Rimoni i Kaima niczym szczególnym się nie wyróżniają. Wpisują się w dobrze znany kanon postaci z tego nurtu literatury. Bohaterowie są po prostu płascy i nijacy.

Autorka nie zdecydowała się na trójkąt miłosny. Za to wątek romantyczny pomiędzy dwiema postaciami jest nagły, bezpłciowy i nie ma żadnego większego wprowadzenia. Ciężko uwierzyć w emocje i zaangażowanie w tej relacji.

Cały czas liczyłam, że Niebo zostanie w jakiś ciekawy sposób opisane, wyróżni się jakąś stylistyką od Ziemi. Nie doczekałam się tego w tym przypadku niebios, ale Piekło posiada już swoje charakterystyczne elementy. Z kolei Rzym, w którym rozgrywa się akcja książki ,,Piekielne niebo" mógłby być tak naprawdę każdym innym miejscem na ziemi.

Niewątpliwie plusem tej powieści jest fakt, że szybko ją się czyta. Ma udane wstawki humorystyczne, które do mnie trafiły i dobrze poprowadzony wątek władzy. Jednak jakiekolwiek napięcie, czy zagrożenie szybko znika, ponieważ już od pierwszych stron czytelnik wie, że bohaterka ma szczęście w nieszczęściu i z każdej sytuacji wychodzi ogromną ręką. Są pewne fragmenty, w których życie Naridy i jej towarzyszy jest zagrożone, jednak dla mnie, nie było w nich stawki emocjonalnej. W powieści wiele się dzieje, a tempo akcji jest szybkie, więc wyzwania przed, jakimi stają bohaterowie nie wydają się tak trudne, ponieważ nie ma czasu na chwilę refleksji.

Najbardziej czuć, że to debiut w warstwie językowej i stylistycznej. Są charakterystyczne i częste opisy wyglądu postaci. Niektóre dialogi brzmią nienaturalnie. Powieść napisana jest w języku potocznym, który dobrze współgra z klimatem książki, który przywodzi na myśl lekkość niektórych powieści młodzieżowych.

Zapoznając się z książką ,,Piekielne niebo" czułam się, jakbym czytała powieść w klimacie sprzed dziesięciu / dwunastu lat. Mam ambiwalentny stosunek do debiutu Karoliny Ligockiej. W ,,Piekielnym niebie" znalazłam dużo elementów, które lubię w fantastyce. Autorka przelała na papier sporo interesujących pomysłów, ale kilka rzeczy wymagało lepszego dopracowania. Zakończenie pozostawia otwarte drzwi do kontynuacji, a nawet już tworzy pod nią punkty wyjścia.

,,Piekielne niebo " to debiut, w którym czytelnik wyruszy na spotkanie z aniołami, demonami, krasnoludami, gnomami i elfami.

Opowieść o Naridzie Karoliny Ligockiej to też początek nowego cyklu fantasy. Widać w tej historii ciekawe pomysły, oczywiste i mniej oczywiste nawiązania do innych powieści, ale czuć też, że jest to pierwsza książka w dorobku autorki. Powieść łączy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Książki mają magiczną moc, którą doświadczył każdy czytelnik.

W debiutanckiej powieści Garetha Browna uczynił z książek przedmioty wysoce pożądane. Konkretne, wyjątkowe księgi, które stopniowo odkrywał, przed czytelnikami miały magiczne funkcje, które dawały ich posiadaczom olbrzymią władzę i wpływy. Jednak w nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić wiele złego.

Jedna z najbardziej pożądanych ksiąg trafiła niespodziewanie do Cassie. Główna bohaterka wraz z przyjaciółką, dzięki niej odkryje tajemnice i naturę świata, których nawet nie podejrzewała. Niestety przez to kilkoro bezwzględnych osób zwróci na nie uwagę i będzie zagrażać jej życiu.

,,Księga drzwi' to bardzo oryginalny i przemyślany debiut. Nie są to słowa nad wyraz. Autor zaryzykował i stworzył intrygującą opowieść z motywem podróży w czasie, która wymyka się popularnym motywom i utartym schematom. Brown potrafi świetnie budować napięcie, mieszać w losach bohaterów, a przede wszystkim wzbudzać ciekawość czytelnika.

Niestety słabą stroną tej książki są kreacje postaci. Cassie z pewnością wzbudzi sympatię wielu czytelników, ponieważ bardzo łatwo się z nią utożsamić. Jest miłą i pomocną dziewczyną, którą lubi otaczać się książkami. Może do nich ucieka od rzeczywistości. Przyjaciółka Cassie na wielu płaszczyznach jest jej przeciwieństwem. Poza nimi poznajemy jeszcze: Bibliotekarza, Łowcę ksiąg, Księgarkę.... Szkoda, tylko, że bohaterowie nie mają rozwiniętych charakterów. Poznajemy ich nie przez czyny, a to co sami o sobie powiedzą. Większość postaci jest po prostu jednowymiarowa i nie ma konkretnego rozwoju. Przeważnie kreacje jego bohaterów mają jedną stereotypową cechę. Jednak tej książce częściowo mogę to wybaczyć, ponieważ ma świetną fabułę, choć początek mnie trochę nużył.

Kobieta będąca głównym złoczyńcą tej książki jest do szpiku zła. Owładnięta chęcią posiadania władzy nie cofnie się przed niczym. Przy niej reszta czarnych charakterów wypada wręcz kreskówkowo.

Brown fantastyczne zarysował dwie relacje pomiędzy bohaterami, które wprowadzają do tej powieści nostalgiczne momenty, które mogą chwycić za serce. Kto z nas nie borykał się ze stratą i przemijaniem, ale poza tymi wątkami większość emocji nie wybrzmiewa w tej powieści.

Tempo narracyjne jest różnorodne. Początek jest nieco wolniejszy, w nim autor zawarł też więcej informacji o rzeczywistości panującej w ,,Księdze drzwi". Druga część jest bardziej dynamiczna. Brown zdecydował się na narrację z kilku perspektyw w trzeciej osobie. Powieść Browna ma wyczuwalny klimat, który przechodzi kilka faz wraz z rozwojem fabuły. Na początku czytelnikowi towarzyszy fascynacja wynikająca z odkrywania nowych rzeczy, która przechodzi w mroczniejsze tony.

,,Szczęścia nie wypatruje się z założonymi rękami. Musisz je wybrać i gonić niezależnie od wszystkiego".

Elementami fantastycznymi w tym debiucie są magiczne księgi. Jest ich wiele i każda pełni inną funkcję. Ten system jest bardzo spójny i logiczny. Mało tego, przez fakt, jak naturalnie on wypada uważam, że ta książka spodoba się również osobom, które stronią od fantastyki na co dzień. Pod względem językowym i stylistycznym jest poprawnie. To udane urban fantasy z podróżami w czasie.

Po lekturze ,,Księga drzwi", Garetha Browna maluje mi się jako obiecujący autor, który oddał w ręce czytelników intrygujący i odświeżający debiut pod względem fabularnym. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę i obserwować dalszy rozwój kariery literackiej.

Książki mają magiczną moc, którą doświadczył każdy czytelnik.

W debiutanckiej powieści Garetha Browna uczynił z książek przedmioty wysoce pożądane. Konkretne, wyjątkowe księgi, które stopniowo odkrywał, przed czytelnikami miały magiczne funkcje, które dawały ich posiadaczom olbrzymią władzę i wpływy. Jednak w nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić wiele złego.

Jedna z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Na przestrzeni wieków napisano wiele książek z wampirycznymi bohaterami. Wiele z nich do dziś stanowi inspirację dla współczesnych artystów. Jedną z takich ponadczasowych i nieśmiertelnych historii jest ,,Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu. Nowelka pierwotnie była wydawana w latach 1871-1872 w magazynie ,,The Dark Blue". Później autor wydał ją w tomiku z innymi swoimi opowiadaniami. Nowe wydanie dzieła Sheridana Le Fanu jest wyjątkowe z kilku powodów. Do jej wydania przyczynili się także czytelnicy, którzy chcieli samodzielnego wydania ,,Carmilii", którego od wielu lat nie było na rynku. Z inicjatywy Edyty z @lesbioteka powstała petycja o wznowienie. Opowieść o Laurze i Carmilli trafiło do księgarni ponownie w 50 rocznice pierwszego polskiego wydania (1974 r. ) w przekładzie Pauliny Braiter, z ilustracjami Aleksandry Czudżak.

,, - Mimo wszystko życie i śmierć to stany tajemnicze i doprawdy niewiele o nich wiemy".

Z perspektywy współczesnych czytelników ,,Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu jest kolejną wampiryczną historią, ale społeczno-kulturowy i historyczny kontekst nadają tej publikacji większego znaczenia. W momencie premiery ,,Carmilla" była czymś nowatorskim i odważnym głównie ze względu ukazania relacji pomiędzy dwiema kobietami.

Przez wiele wieków wampiry w literaturze były ukazywane jako postacie na wskroś złe. Nieśmiertelne potwory, wiecznie spragnione ludzkiej krwi, którym brakuje człowieczeństwa. Z czasem ich oblicze zmieniało się, ale dopiero za sprawą tekstów współczesnych pisarzy wampiry w literaturze zaczęły kojarzyć się pozytywnie. Ukazując relacje pomiędzy Laurą a Carmillą Joseph Sheridan Le Fanu sięgnął po motyw wampirzycy, z którą już wiązały się negatywne skojarzenia. Związki homoseksualne w Wielkiej Brytanii i Irlandii były wówczas zakazane (Oscar Wilde ponad dwadzieścia lat po publikacji ,,Carmilii" został oskarżony o kontakty homoseksualne i skazany). Relacja między głównymi bohaterkami jest, więc od początku zakazana i zła z punktu widzenia zasad społecznych, ale sposób jej przedstawienia, nadaje jej dwuznaczności.

Tytułowa bohaterka to tajemnicza famme fatal, która łamie konsensus społeczny i moralny. Carmilla ma dwa oblicza. Jest czarującą, delikatną, zmysłową młodą kobietą, która swoim pięknem i urokiem osobistym zyskuje sympatię i aprobatę innych. Swoje drugie oblicze kobieta bardzo dobrze maskuje, choć jej opryskliwy i kpiący stosunek do świata daje się dostrzec pod przyjętą rolą. W kreacji bohaterki Sheridan Le Fanu dostrzeżemy niektóre klasyczne cechy wampira.

Laura jest ucieleśnieniem niewinności, która mimo wszystko nie ma dużego wpływu na swoje życie. Mieszkająca w zamku i złakniona kontaktu z rówieśniczką jest zafascynowana swoim gościem. Świetnym pomysłem było uczynienie jej nieświadomym na aluzje wampirzycy, ale jednocześnie ulegającą jej urokowi.

Reszta bohaterów nie jest tak rozbudowana, ale autor świetnie ukazuje ich motywacje. W tej historii pełnią rolę strażników norm moralnych i społecznych.

Relacja pomiędzy Carmillą a Laurą autor rozwija w sposób subtelny i dyskretny. Dwuznaczności samej historii nadaje narracja, która stylizowana jest na wspomnienia Laury. Ważną częścią tej opowieści i relacji pomiędzy dwiema kobietami stanowią sny, ich znaczenie oraz symbolika. Klimatu powieści nadaje miejsce akcji - stary zamek, a także miejscowe przesądy.

,,Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu pomimo upływu lat wciąż zachwyca warstwą symboliczną i językową. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę powieść gotycką która ma fantastyczny klimat oraz stała się prekursorem i inspiracją dla wielu innych twórców, w tym Broma Stokera, autora ,,Draculi".

Na przestrzeni wieków napisano wiele książek z wampirycznymi bohaterami. Wiele z nich do dziś stanowi inspirację dla współczesnych artystów. Jedną z takich ponadczasowych i nieśmiertelnych historii jest ,,Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu. Nowelka pierwotnie była wydawana w latach 1871-1872 w magazynie ,,The Dark Blue". Później autor wydał ją w tomiku z innymi swoimi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Radosna

z ostatnich 3 m-cy
Radosna
2024-05-29 13:13:10
Radosna i 🌺Fawaris🌺 są teraz znajomymi
2024-05-29 13:13:10
Radosna i 🌺Fawaris🌺 są teraz znajomymi
Radosna
2024-05-28 00:31:33
Radosna i Nozomi są teraz znajomymi
2024-05-28 00:31:33
Radosna i Nozomi są teraz znajomymi
Radosna
2024-05-23 23:57:23
Radosna oceniła książkę Piekielne Niebo na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-05-23 23:57:23
Radosna oceniła książkę Piekielne Niebo na
5 / 10
i dodała opinię:

,,Piekielne niebo " to debiut, w którym czytelnik wyruszy na spotkanie z aniołami, demonami, krasnoludami, gnomami i elfami.

Opowieść o Naridzie Karoliny Ligockiej to też początek nowego cyklu fantasy. Widać w tej historii ciekawe pomysły, oczywiste i mniej oczywiste nawiązania do innyc...

Rozwiń Rozwiń
Piekielne Niebo Karolina Ligocka
Cykl: Historia Naridy (tom 1)
Średnia ocena:
8.2 / 10
128 ocen
Radosna
2024-05-23 20:53:10
Radosna dodała książkę Księga drzwi na półkę i dodała opinię:
2024-05-23 20:53:10
Radosna dodała książkę Księga drzwi na półkę Przeczytane i dodała opinię:

Książki mają magiczną moc, którą doświadczył każdy czytelnik.

W debiutanckiej powieści Garetha Browna uczynił z książek przedmioty wysoce pożądane. Konkretne, wyjątkowe księgi, które stopniowo odkrywał, przed czytelnikami miały magiczne funkcje, które dawały ich posiadaczom olbrzymią w...

Rozwiń Rozwiń
Księga drzwi Gareth Brown
Średnia ocena:
7.5 / 10
95 ocen
Radosna
2024-05-23 18:30:29
Radosna dodała książkę Carmilla na półkę i dodała opinię:
2024-05-23 18:30:29
Radosna dodała książkę Carmilla na półkę Przeczytane i dodała opinię:

Na przestrzeni wieków napisano wiele książek z wampirycznymi bohaterami. Wiele z nich do dziś stanowi inspirację dla współczesnych artystów. Jedną z takich ponadczasowych i nieśmiertelnych historii jest ,,Carmilla" Josepha Sheridana Le Fanu. Nowelka pierwotnie była wydawana w latach 1871-1...

Rozwiń Rozwiń
Carmilla Joseph Sheridan Le Fanu
Średnia ocena:
7.3 / 10
1002 ocen
Radosna
2024-05-02 20:06:51
Radosna oceniła książkę Furyborn. Zrodzona z furii na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-02 20:06:51
Radosna oceniła książkę Furyborn. Zrodzona z furii na
6 / 10
i dodała opinię:

,,Furyborn. Zrodzona z furii" Claire Legrand zaciekawiła mnie opisem, a sam prolog okazał się bardzo klimatycznym i obiecującym wstępem do historii losów Rielle i Eliane. Bohaterek, które dzieli tysiąc lat a łączy jedna przepowiednia.

Sam pomysł na tę książkę jest dobry, ponadto znajdzie...

Rozwiń Rozwiń
Furyborn. Zrodzona z furii Claire Legrand
Cykl: Empirium (tom 1)
Średnia ocena:
7.6 / 10
105 ocen
Radosna
2024-04-29 15:16:08
Radosna i Katriona są teraz znajomymi
2024-04-29 15:16:08
Radosna i Katriona są teraz znajomymi
Radosna
2024-04-18 09:50:47
Radosna i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
2024-04-18 09:50:47
Radosna i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
Radosna
2024-04-17 14:40:47
Radosna oceniła książkę Szkarłatna ćma na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 14:40:47
Radosna oceniła książkę Szkarłatna ćma na
6 / 10
i dodała opinię:

Rebecca Ross w swojej rekomendacji napisała, że powieść ,,Szkarłatna ćma" porywa od pierwszego zdania. Dawno nie czytałam tak trafnej i oddającej historię polecajki na okładce. Mało tego po skończeniu pierwszego tomu chce się od razu sięgnąć po kontynuację losów Rune i Gideona. Jednak, gd...

Rozwiń Rozwiń
Szkarłatna ćma Kristen Ciccarelli
Cykl: Szkarłatna ćma (tom 1)
Średnia ocena:
8.1 / 10
230 ocen
Radosna
2024-04-15 23:03:31
Radosna oceniła książkę Dni krwi i światła gwiazd na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 23:03:31
Radosna oceniła książkę Dni krwi i światła gwiazd na
8 / 10
i dodała opinię:

Na początku tego roku Laini Taylor zachwyciła mnie swoją książką pt. ,,Córka dymu i kości". Historią napisaną ponad 12 lat temu, która wciąż może uchodzić za oryginalną, a zarazem opartą na dobrze znanych i popularnych obecnie motywach. Przez ostatnie miesiące zastanawiałam się, czy ...

Rozwiń Rozwiń
Dni krwi i światła gwiazd Laini Taylor
Średnia ocena:
7.5 / 10
1571 ocen

ulubieni autorzy [6]

L.E. DeLano
Ocena książek:
8,0 / 10
1 książka
0 cykli
Pisze książki z:
1 fan
Brandon Sanderson
Ocena książek:
7,6 / 10
86 książek
19 cykli
Pisze książki z:
2932 fanów
Agnieszka Kulbat
Ocena książek:
7,2 / 10
6 książek
1 cykl
34 fanów

Ulubione

Anthony Doerr Światło, którego nie widać Zobacz więcej
Guillaume Musso Papierowa dziewczyna Zobacz więcej
Guillaume Musso Papierowa dziewczyna Zobacz więcej
Rick Riordan Dom Hadesa Zobacz więcej
Guillaume Musso Jutro Zobacz więcej
Alexandra Bracken Mroczne umysły Zobacz więcej
Leonardo Patrignani Wszechświaty Zobacz więcej
Guillaume Musso Jutro Zobacz więcej
Lauren Kate Upadli Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Rick Riordan Dom Hadesa Zobacz więcej
Alexandra Bracken Mroczne umysły Zobacz więcej
Lauren Kate Upadli Zobacz więcej
Guillaume Musso Jutro Zobacz więcej
Anna Kańtoch Tajemnica Diabelskiego Kręgu Zobacz więcej
Lauren Kate Upadli Zobacz więcej
Marta Dziok-Kaczyńska Elfy Londynu Zobacz więcej
Dominika Smoleń Leć, Motylku! Zobacz więcej
Agnieszka Kulbat Mojra. Żniwa przepowiedni Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
421
książek
Średnio w roku
przeczytane
32
książki
Opinie były
pomocne
923
razy
W sumie
wystawione
320
ocen ze średnią 6,4

Spędzone
na czytaniu
2 397
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
32
minuty
W sumie
dodane
23
W sumie
dodane
6
książek [+ Dodaj]