Wojna i pokój. Tom III i IV

Andrzej Stawar

\/ \/ \/

\/ \/ \/

Pokaż mimo tovideo - opinia

Z Lwem Tołstojem mam pewien problem. Z jednej strony jest to jeden z najwybitniejszych pisasarzy opisujący ludzką egzystencję wszystkie jej aspekty prostacie nawet jeśli za którąś nie przepadamy to zawsze ciekawie jest napisana. Każda nawet zwykła scena z szarego życia jest świetnie rozpisana plastycznie ułożona. Literacko i warsztatowo też jest świetnie. A dlaczego mam problem? A no mianowicie filozofia Lwa Tołstoja. Ciężko określić co to jest właściwie. Z jednej strony jest krytyka samodzierżawia carskiego czy podbojów Napoleona okraszone jakimś humanizmem idealizmem a z drugiej strony autor cierpi na to samo schorzenie co Dostojewski. Trafnie opisuje rzeczywistość ( no trochę przesadzam ale w większości tak) opisuje zło a z drugiej strony widać że mentalnie blisko mu jak u wyżej przedstawionego do umiłowania carskiego zamordyzmu i patrzenie na świat że wszyscy są źli ale nie matuszka święta Ruś.Z innych rzeczy które mi się nie podobały to twierdzenie że jednostki nie mają wpływ na rzeczywistość. Otóż nie historia pokazuje że to silne jednostki i grupy raz lepiej lub gorzej wpływają na rzeczywistość. Podsumowując polecam mimo uwag Wojnę i pokój ale z poprawką na filozofie Tołstoja która jest dość szkodliwa.

Absolutna perła literatury światowej. Powieść wybitna, duch czasów przedstawiony po mistrzowsku. Wiele momentów wręcz ikonicznych. Tym razem szczególny nacisk jest położony na wojnę. Widać jej niewyobrażalny chaos, najrozmaitsze (ponadczasowe?) postawy ludzi wobec niej. Odnajdujemy rozważania na temat istoty wojny, krytykę podejścia teoretycznego, Tołstoj ewidentnie stoi na stanowisku niemożności sprowadzenia wojny do schematów matematycznych - w pewnym momencie pojawia się epizodycznie nawet sam Clausewitz, pokazany raczej prześmiewczo. Znajdujemy sporo solidnej batalistyki, może raczej bardziej poetycznie napisanej, ale wbrew pozorom bez przesadnego patosu (raczej widać fasadowość wielu "cnót wojennych"). Na pewno można powiedzieć, że ma to antywojenny wyraz. Wszystkie wątki niemalże idealnie splatają się i wypełniają w dwóch ostatnich tomach.

Warto również zwrócić uwagę na niedostrzeganą lub może często nierozumianą istotę tego (całego) utworu. W tomach III i IV przyjmuje ona bardziej filozoficzny ton. Jest to bowiem wielkie studium historii. Tołstoj posługuje się wybranymi przez siebie wydarzeniami, interpretuje je i na ich podstawie stara się uchwycić sens dziejów. To, że historia nie jest wyłącznie ciągiem zależnych od woli jednostek wydarzeń, ale wielkim procesem dziejowym rządzących się swoimi prawami, na które składa się nieskończenie wiele elementów. Jest to podejście dość przełomowe, bowiem dopiero późniejsze pokolenia historyków podążały tą drogą dziejopisarstwa.

Pozycja zdecydowanie obowiązkowa.

Przecudna powieść historyczna, wielowątkowa, mnogość bohaterów. Klasyka.
Rosyjska epopeja narodowa. Wirtuozyjne piękno literackiego języka, nie do podrobienia.
Jedno z najobszerniejszych dzieł w literaturze rosyjskiej.

Wielki i dostojny utwór literacki przedstawia losy arystokratycznych rodzin na tle wojen napoleońskich. Spotykamy tu rodziny: Rostowów, Bołkońskich, Bezuchowów, Kuraginów, Drubeckich i innych.
Ich losy się wzajemnie splatają. Bohaterowie przedstawieni są w sposób mistrzowski.
Nakreśleni są jak żywi. W dodatku zmieniają się pod wpływem wydarzeń. Autor wnika w ich psychikę i serce. Fikcja w historycznym świecie. Akcja realistyczna oraz rozważania moralne, etyczne i filozoficzne samego autora w postaci licznych komentarzy. Na tle fikcyjnych postaci pojawiają się te prawdziwe historyczne jak Napoleon,Cesarz Aleksander I Pawłowicz, Michaił Kutuzow, Bagration.
Jest tu tyle emocji, że dech zapiera. Miłość, koligacje rodzinne, perypetie w związkach, zdrady, porwania, bale, wystawne przyjęcia, tańce, bitwy, polowania, szlacheckie życie bohaterów, pasje ,namiętności, realia wojenne i żołnierska codzienność, wojskowa strategia, polityczne decyzje.
Historyczne wydarzenia przeplatają się z wątkami indywidualnymi i codziennym życiem.

Dzieło Tołstoja już w samym tytule ,, Wojna i pokój’’ wskazuje na wielkie kontrasty i przeciwstawności. Podobnie jest z treścią. Nawet okładki I - II część , a III - IV też uwypuklają ten poziom istotności, jedna jest czarna a druga biała. Powieść jest ponadczasowa i porywająca treścią.

Ten wielki utwór jest prawdziwą literacką perełką wraz z genialnością przekazywania myśli i słowa. Wywołuje skrajne odczucia oraz emocje podczas czytania.
Przy mnogości bohaterów, każdy sobie wybierze jednego lub kilku , któremu będzie kibicować.
Cudo! Dla tych co chcą posmakować trochę innej literatury i się zmierzyć z dłuższym dziełem.
Szczegółowe opisy wojenne wcale nie są monotonne, choć jest ich sporo. Wszystko przedstawia nietuzinkową całość i niebanalne posługiwanie się słowem.

Jednym słowem – polecam!

Przecudna powieść historyczna, wielowątkowa, mnogość bohaterów. Klasyka.
Jedno z najobszerniejszych dzieł w literaturze rosyjskiej.

Warto poświęcić czas. Świetnie napisani bohaterowie, uwielbiam zwłaszcza Piotra. To była piękna przygoda, szkoda, że się skończyła.

Lew Tołstoj – Wojna i pokój (1869) (9)

Lew Tołstoj – Wojna i pokój (1869) (9)

97/180/2023
Nie tak wciągająca jak pierwsze dwa tomy, ale co klasyk, to klasyk. W pierwszych było więcej balów i salonowych rozmów, a tutaj - więcej bitew i wojskowych rozkazów. Więc dla dziewczynki nie tak interesujące. Jednak onuca koronce nie dorówna...
I minus za ostatnią część, czyli rozważania polityczno-socjologiczne. Powieść ma być powieścią, a nie traktatem. O!
Ale i tak polecam.
"Mimo, że doktorzy leczyli go, puszczali mu krew i dawali lekarstwa, wyzdrowiał."

97/180/2023
Ale...

Audiobook.
Absolutnie genialne dzieło Tołstoja!
Mistrzowsko przedstawiona historia kilku rodzin na tle wielkich wydarzeń historycznych jakim jest najazd Napoleona na Rosję.
Gorąco polecam chociaż ten autor nie wymaga reklamy.

Audiobook.
Absolutnie genialne dzieło Tołstoja!
Gorąco polecam chociaż ten autor nie wymaga reklamy.

Audiobook.
Ależ ta powieść to jest petarda! Kolejny tom i kolejne zachwyty. Niezwykle barwne postacie i porażające realizmem opisy bitew i nie tylko.
Pierwsza powieść Tołstoja z jaką mam doczynienia i raczej nie przypadkowo nazywana dziełem życia tego autora, chociaż bym wolał żeby tak nie było bo mam zakusy na inne książki p. Lwa.
Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

Zdecydowanie mniej intryg i salonowych konwenansów , a więcej wojny i rodzinnych tragedii.
Ponadto Lew Tołstoj równolegle z fabułą powieści stara się wyprostować fakty historyczne, albo raczej zmienić ich postrzeganie i jednoznacznie staje w obronie Kutuzowa. Z drugiej strony poddaje wątpliwości geniusz i wielkość Napoleona .
Z punktu widzenia czytelnika wydaje się to naturalne, zważywszy na to, że pisze to Rosjanin . Robi to jednak w sposób bardzo przekonywujący.
Zdecydowanie jest to książka antywojenna i warta uwagi.
Czytajmy klasykę. Naprawdę warto!

Z punktu widzenia czytelnika wydaje się to...

• Klasyka
  • Literatura rosyjska