Czy królobójstwo? Krytyczne studium o śmierci króla Stefana Wielkiego Batorego

Okładka książki Czy królobójstwo? Krytyczne studium o śmierci króla Stefana Wielkiego Batorego Herman Zdzisław Scheuring
Okładka książki Czy królobójstwo? Krytyczne studium o śmierci króla Stefana Wielkiego Batorego
Herman Zdzisław Scheuring Wydawnictwo: Klinika Języka powieść historyczna
348 str. 5 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Klinika Języka
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
348
Czas czytania
5 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364197550
Tagi:
Stefan Batory królobójstwo trucizna
Średnia ocen

8,9 8,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
214
214

Na półkach: ,

Książka to bardzo specyficzna, napisana nie przez historyka, a lekarza, co może uwidacznia się w końcowej części, gdzie analizuje on okoliczności śmierci Stefana Batorego, przebieg choroby, teorie i opinie, a także opisy rzekomej sekcji zwłok królewskich. Jednocześnie autor jest człowiekiem niekryjącym mocno konserwatywnego, czy raczej katolickiego poglądu na rzeczywistość i to w wydaniu takim, które skłania go do doszukiwania się różnych antykościelnych spisków i odbija się to pewnym śladem na opisie panowania Batorego w Polsce.
Niemniej bardzo ciekawe jest sięgnięcie do wielu źródeł przez autora, starszych opracowań, korespondencji i przypomnienie o niektórych aspektach szesnastowiecznego świata i wyobrażeń ludzi wówczas postrzegających rzeczywistość odmiennie niż my. Ciekawe są dzieje wizyty w Polsce słynnego angielskiego alchemika Johna Dee i jego seans dla króla, z medium i jasnowidzem Edwardem Kelley'em, rzekomo przemawiającym głosem aniołów.
Ciekawe są spojrzenia na niektóre postacie, mniej uwypuklane w historycznych książkach.
Ale jednak raczę potraktować to jako ciekawostkę, książkę stąpającą po granicy spiskowej teorii dziejów, z rolą różokrzyżowców i tym podobnych pomysłach.
Myślę, że zdrowym będzie sięgnięcia przeze mnie po klasyczną biografię Batorego i zweryfikowanie tych informacji, na których autor "Czy królobójstwo?" się opierał w swoich rozważaniach.

Książka to bardzo specyficzna, napisana nie przez historyka, a lekarza, co może uwidacznia się w końcowej części, gdzie analizuje on okoliczności śmierci Stefana Batorego, przebieg choroby, teorie i opinie, a także opisy rzekomej sekcji zwłok królewskich. Jednocześnie autor jest człowiekiem niekryjącym mocno konserwatywnego, czy raczej katolickiego poglądu na rzeczywistość...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1032
1032

Na półkach: , ,

Można by rzec: temat zajmujący, ale wykonanie pozostawia miejscami trochę do życzenia. W polskiej historiografii Stefan Batory zajmuje zaskakująco mało miejsca, toteż cieszy każda publikacja poświęcona temu znakomitemu władcy. Jako jedyny władca elekcyjny wypełnił swoje zobowiązania. Zmusił do uległości Gdańsk, zreformował polską piechotę, z powodzeniem prowadził kampanię przeciwko Moskwie. Jako zwolennik tego monarchy jestem może zbyt krytyczny w stosunku do tej pozycji ? Podejmuje temat niezbyt popularny w polskiej historii, wszak Polska szczyci się mianem państwa, w którym nie było królobójstwa. Tymczasem okoliczności zgonu Batorego są cokolwiek tajemnicze…
Autor nie był zawodowym historykiem. Jako lekarz wojskowy zapisał barwną kartę w czasie wojny 1920 roku oraz w czasie II wojny światowej. Książka, nad którą pracował niemal do końca życia (zmarł na obczyźnie w dniu 16.04.1963 r.) jest wynikiem bardziej Jego zainteresowań. W pisaniu widać więcej entuzjazmu, niż naukowej i suchej terminologii – typowej dla akademickiej rozprawy. Dość zaskakująco, acz ciekawie prezentuje bibliografia oraz indeks nazwisk. Interesująco wypadła ocena kampanii prowadzonych przeciwko Moskwie. W tle pojawiają się sylwetki Edwarda Kelleya oraz Johna Dee (kontekst Różokrzyżowców) oraz sprawa Zborowskich.
Natomiast co razi najbardziej, to tendencja zbytniego wchodzenia w wątki poboczne oraz stosowanie niezbyt przekonujących analogii do czasów współczesnych autorowi. Momentami styl trochę przyciężki oraz zbyt duży nacisk na kwestie religijne w Polsce z końca XVI wieku. Tym samym kwestia rozważań dotyczących ściśle okoliczności śmierci monarchy pojawia się dość późno, mniej więcej po przeczytaniu ponad 2/3 tomu. I ten rozdział jest zdecydowanie najciekawszy, choć biorąc pod uwagę wykształcenie autora liczyłem na znacznie więcej wywodów natury medycznej. Podsumowując: ciekawe spojrzenie na lata panowania księcia z Siedmiogrodu, z dość sensacyjnymi wnioskami, zmuszającymi do własnych przemyśleń i rozważań.

Można by rzec: temat zajmujący, ale wykonanie pozostawia miejscami trochę do życzenia. W polskiej historiografii Stefan Batory zajmuje zaskakująco mało miejsca, toteż cieszy każda publikacja poświęcona temu znakomitemu władcy. Jako jedyny władca elekcyjny wypełnił swoje zobowiązania. Zmusił do uległości Gdańsk, zreformował polską piechotę, z powodzeniem prowadził kampanię...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
461
442

Na półkach: ,

Dlaczego wybitna....
MAterialy,bibliografia,analiza jest powalajäca.
Do tego doskonale przedstawione tlo historyczne + religia + handel przez ...lekarza:))) Gdyby wiekszosc historyköw tak rzetelnie sie przykladala do wykladania, uczniowie od podstawöwki uczeszczali by tylko na historie.

Jedynym minusem to pod po 80% nuzäce czytanie...no cöz-to nie powiesc,tylko jednak dochodzenie sledcze.Ma prawo lekko znuzyc.

Dlaczego wybitna....
MAterialy,bibliografia,analiza jest powalajäca.
Do tego doskonale przedstawione tlo historyczne + religia + handel przez ...lekarza:))) Gdyby wiekszosc historyköw tak rzetelnie sie przykladala do wykladania, uczniowie od podstawöwki uczeszczali by tylko na historie.

Jedynym minusem to pod po 80% nuzäce czytanie...no cöz-to nie powiesc,tylko jednak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
147
144

Na półkach:

Czy można postawić diagnozę lekarską po upływie czterech wieków od śmierci pacjenta? Okazuje się, że można, a nawet trzeba, by nie brnąć w fałszywą narrację historyczną. O tym traktuje ta książka. Autor, wybitny lekarz wziął na warsztat temat śmierci najwybitniejszego polskiego króla, czyli Stefana Batorego. Czy ten władca, wielki taktyk i strateg ("przez Moskwę na Carogród*") został otruty? I kto za tym stał, czy Habsburgowie, czy sułtan, może Zborowscy z Łaskim, a może Anglia- Elżbieta I i John Dee? Dowiecie się po przeczytaniu tej emocjonującej książki. Serdecznie polecam i dziękuję za uwagę!
*Carogród to Konstantynopol, czyli Stambuł.

Czy można postawić diagnozę lekarską po upływie czterech wieków od śmierci pacjenta? Okazuje się, że można, a nawet trzeba, by nie brnąć w fałszywą narrację historyczną. O tym traktuje ta książka. Autor, wybitny lekarz wziął na warsztat temat śmierci najwybitniejszego polskiego króla, czyli Stefana Batorego. Czy ten władca, wielki taktyk i strateg ("przez Moskwę na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Historia
    2
  • Ulubione
    1
  • Księgozbiór
    1
  • Historia Polski
    1
  • XVI wiek
    1

Cytaty

Więcej
Herman Zdzisław Scheuring Czy królobójstwo? Krytyczne studium o śmierci króla Stefana Wielkiego Batorego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także