Piastowskie wahadło

powieść historyczna
Literate
2019-11-02
2019-11-02
łukasz malinowski powieść historyczna kraków

Nagromadzenie w stronie fabularnej estetyki rodem z taniego pornola sado-maso jest tu raczej trudne do zaakceptowania. Autor najwyraźniej chciałby być Sapkowskim, ale to co Sapkowskiemu najczęściej wychodzi z wdziękiem, tu jest po prostu w złym guście, bezsensownie przeholowane, nadużywane i daleko przekraczające granice dobrego smaku. Więc dość ciekawe wydarzenia historyczne są gęsto poprzetykane ciężkostrawnymi fragmentami godnymi pryszczatego szczeniaka, a nie szanującego się mediewisty.

Wspaniała mocna proza, niekiedy dosadna, ale znać dużą erudycję autora i znakomite rozeznanie w epoce. Może się jednak nie spodobać świętoszkowatym miłośnikom ugrzecznionej i ahistorycznej prozy, którzy oburzają się na widok brzydkiego słowa w książce.

Potwierdzam opinie niektórych poprzedników. Wulgarna produkcja, niezasługująca na miano literatury pięknej. Raczej literatura rynsztokowa. Choć autor wykazuje się dużą erudycją historyczną, marnuje swój talent na tworzenie rzeczy psującej i obrażającej dobry smak czytelników. Ta pozycja raczej do historii literatury nie przejdzie, chyba że w charakterze przykładu na jej upadek.

Zacząłem czytać. Zapowiadało się ciekawie, ale ilość wulgaryzmów i momentami pornograficzny charakter powieści mnie zniechęciły. Oddałem do biblioteki, nie kończąc.

Wysluchalam i jak dla mnie za dużo wulgaryzmu

Wysluchalam i jak dla mnie za dużo wulgaryzmu

Pierwszy raz spotkałem się z tak przedstawioną "monografią". Kapitalna powieść z grubsza oddająca życie Bolesława Wstydliwego i tło historyczne w trakcie jego życia. Autor dodał fikcyjne osoby, które dodają smaku, humoru i pikanterii całej fabule. Czytelnik interesujący się historią, bądź powieścią na pewno będzie zadowolony. Piastowskie Wahadło uczy, odpręża i rozśmiesza.

Powieść napisana ręką autora dysponującą dużą wiedzą o życiu intelektualnym i kulturze materialnej ówczesnych czasów. Co szczególnie przyjemne, autor posiada lekkość pióra i wdzięk prowadzenia narracji wokół postaci naszego bohatera, krakowskiego księcia. Mamy więc miasto Kraków i dwór, politykę i wojny, polowania, miejskie burdele i kościoły. Rycerska odwaga podszyta jest snobizmem i brutalną polityczną kalkulacją. Świętość miesza się z kurestwem. Dziewictwo kontrastuje z rozwiązłością. A między tym my, czytelnicy, Dux Bolesław i Piękny Młodzieniec.
W powieści miesza się kilka wątków i postaci, a wszystkie spina osoba Bolesława. Nie ma długiej psychoanalizy i filozofowania. Akcja jest wartka, zachęcająca do dalszego przewracania stron. Postacie są wyraźne. Szkoda że autor nie rozbudował narracji o dalsze postacie, co mogło by pokazać kolejne warstwy społeczne.
A powieści pojawia się niejednoznacznie odmalowany, młody Władysław Łokietek.

Początek ciężki, później lepiej. Zupełnie inaczej jak u Elżbiety Cherezińskiej (jestem w trakcie II tomu),ale obie są ciekawe.

Po zdradzie na zjeździe w Gąsawie w 1227 roku zostaje zamordowany Leszek Biały. Osierocił zaledwie rocznego syna Bolesława zwanego Wstydliwym. Rozpoczyna się podstępna i krwawa walka o opiekę nad młodym księciem a tym samym o władzę nad Krakowem i cała Małopolską.
„Piastowskie wahadło” to powieść historyczna o burzliwym wycinku okresu rozbicia dzielnicowego Polski a zarazem ciekawa zbeletryzowana biografią ostatniego z małopolskiej linii Piastów.
Autor bardzo pomysłowo wykorzystując posiadaną wiedzę oraz znane fakty ubrał opowieść o księciu Bolesławie w liczne wątki poboczne z rodzeństwem Świętkiem i Falikiem oraz baśniowym Pięknym Młodzieńcem na czele, dzięki czemu przed czytelnikiem otworzył się obraz trzynastowiecznej Polski, zarówno od strony politycznej jak i społeczno-gospodarczej z wyraźnie zarysowaną rolą Kościoła i duchowieństwa w tamtym czasie oraz ich wpływem na wszystkie aspekty życia. W tym wszystkim bardzo pomagał stylizowany na ówczesny język powieści z licznymi łacińskimi makaronizmami.
To historyczno-obyczajowa proza która na pewno zainteresuje sympatyków sienkiewiczowskiej trylogii czy książek Kraszewskiego i Bunscha.

Podobało mi się "Piastowskie wahadło" i to bardzo. Akcja powieści osadzona jest w XIII wiecznym Krakowie, rządzonym przez księcia Bolesława Wstydliwego. Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiada o losach, tego trochę zapomnianego ale bardzo zasłużonego dla Krakowa - Piasta. Oby powstawało jak najwięcej takich książek, w tak przystępny sposób przekazujących wiedzę o minionych czasach.

• Powieść historyczna
  • Storytel
  • Polska

Dodaj cytat z książki Piastowskie wahadło