Zioła polskie. Wykorzystanie lecznicze, kosmetyczne, kulinarne, domowe

Okładka książki Zioła polskie. Wykorzystanie lecznicze, kosmetyczne, kulinarne, domowe Monika Gajewska-Okonek
Monika Gajewska-Okonek Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM poradniki
poradniki
Wydawnictwo SBM
2023-04-12
2023-04-12
zioła poradnik

Interesują Was zioła oraz ich potencjał kulinarny, kosmetyczny i leczniczy? W takim razie mam pozycję idealną na początek, by zaznajomić się z naturalnymi surowcami lub poszerzyć wiedzę o nowe przepisy.

Wprowadzeniem do tej książki, którą mogę nazwać atlasem połączonym z receptariuszem jest notatka autorki Moniki Gajewskiej-Okonek. Jak sama wspomina, rośliny były wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat.
Dziś dzięki licznym badaniom naukowym lecznicze właściwości flory są potwierdzone.
Dostaniemy tu przydatne wskazówki oraz pouczenia, by praca z roślinami była bezpieczna. Dalej wertując strony ukazuje się mały słowniczek surowców zielarskich- rzecz potrzebna, bo dzięki niemu zasięgniemy wiedzy o częściach roślin z których można skorzystać np. czym jest kłącze.

Dobrze skonstruowana książka zielarska jest połową sukcesu. W końcu musimy wiedzieć jak dobrze rozpoznawać rośliny. Tutaj się to udało dzięki barwnym fotografiom, choć zabrakło mi jeszcze słownego opisu. Dzięki przepisom nauczymy się jak zastępować drogeryjne kosmetyki (maseczki, żele pod oczy),przyrządzać octy, dżemy, nalewki i wiele innych. Rośliny mogą na stałe zagościć w naszym codziennym życiu, wspomagając oraz ciesząc prostotą w przyrządzaniu.

Okładka książki jest twarda, papier gruby a dodatkowo najważniejsze informacje takie jak występowanie, surowiec lekarski, zbiór, suszenie, właściwości czy zastrzeżenia są uwidocznione jako zielona zakładka.

Na 188 stronach wiedzy ziołowej znalazło się 66 roślin łatwo dostępnych w naszym otoczeniu. Na pewno nie raz widzieliście krwawnik czy bluszczyk kurdybanek. Informacje są umiarkowane, przepisy łatwe a rośliny bezpiecznie i trudno z nimi o skutki uboczne.
Autorka pisząc tą książkę bazowała na medycynie ludowej, dlatego uważny czytelnik znajdzie ciekawostki o magicznych zastosowaniach i zabobonach. Wiedzieliście, że wrzosiec miał odpędzać złe duchy i wywoływać deszcz?
Dla rządnych dodatkowej wiedzy w bibliografii znajdują się książki godne uwagi.
Osobiście nie mogę się doczekać aż zabiorę tą książkę ze sobą w teren i sporządzę kilka przydatnych dla mnie kosmetyków.

Z przyjemnością sięgnęłam po atlas "Zioła polskie", by sprawdzić jakie z ziół znalazły się w zestawieniu oraz jak zostały opisane.

W środku znajduje się napis wybranych roślin, do każdej załączono ilustracje i zdjęcia, panel z krótkim opisem, właściwościami i zastosowaniem, co nieco o dawnych sposobach stosowania danego zioła oraz jakie dawni Słowianie lub mieszkańcy średniowiecznych wsi przypisywali im magiczne właściwości. To była dla mnie bardzo ciekawa część, o niektórych z tych ciekawostek wcześniej nie słyszałam, a lubię czytać o tym jak zmieniało się postrzeganie danej rośliny na przestrzeni wieków.

Dodatkowo większość ziół otrzymało również sekcję zastosowań leczniczych, spożywczych, kosmetycznych lub w gospodarstwie domowym. A w środku znajduje się dużo różnych przepisów z zastosowaniem omawianych roślin 😍

To naprawdę fajnie i solidnie wydany album, z twardą oprawą i dobrej jakości papierem.

Myślę, że nada się idealnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ziołami, poszukują podstawowych informacji i prostych przepisów 😃

• Ziołowa moc
  • Biblioteka publiczna
  • 0 Kupić

Dodaj cytat z książki Zioła polskie. Wykorzystanie lecznicze, kosmetyczne, kulinarne, domowe