W gąszczu kłamstw

Okładka książki W gąszczu kłamstw Kate Alice Marshall
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki W gąszczu kłamstw
Kate Alice Marshall Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
What Lies in the Woods
Czwarta Strona
2024-03-13
2024-03-13
2023-01-17
Elżbieta Pawlik
Thriller

Pierwsza połowa trochę przynudzala ale się nie poddałam. Druga cześć zdecydowanie lepsza, więcej akcji. Zakończenie ciekawe i zaskakujące. Dobra ale nie zachwycająca

Dziewczynki lubią sobie wyobrażać różne rzeczy i bawić się na świeżym powietrzu. Naomi, Cassidy i Olivia uwielbiały biegać po lesie i bawić się w boginie. Świat magii był dla nich odskocznią, jednak te zabawy nie skończyły się dobrze. Pewnego dnia bawiąc się w lesie jednak z dziewczynek została napadnięta i cudem przeżyła ten napad. Dziewczynki widziały tego, kto zaatakował je tamtego dnia. Był to seryjny morderca, który miał na swoim koncie atak na 6 osób. Dziewczynki zostały okrzyknięte bohaterkami ale od tamtego dnia wszystko się dla mich zmieniło.
Po dwudziestu latach dochodzi do nich informacja,że człowiek, który został wtedy złapany zmarł w więzieniu. Powinny czuć ulgę ale czy tak było?
Niestety nie bo tamtego feralnego dnia nie wszystko było prawdą, przecież były tylko dziećmi. Kłamstwo ciągnęło się za nimi latami ale w pewnym czasie miały już dość. Naomi przeżyła siedemnaście ran kłutych po których zostały blizny przypominające jej ciągle o tamtym dniu. Jednak nie tylko one wiedziały o ich kłamstwie. Kobieta dostała list od syna mordercy, który nie wierzył,że to jego ojciec je zaatakował.
Czy miał rację? Czy rzeczywiście zrobił to ktoś inny? A jeśli tak to kto? Prawda jest zupełnie inna niż się każdemu wydawało. Pewne jest to,że nie można nikomu ufać.

W gąszczu kłamstw to świetny i mroczny thriller, który wciąga czytelnika w swoją historie i nie pozwala na jej odłożenie. To książka, w której nic nie jest takie jak mogłoby się wydawać. Autorka potrafi wodzić za nos i robi to bardzo dobrze.
Kłamstwa odgrywają tutaj główną rolę i pokazują jak człowiek potrafi manipulować i zakłamywać rzeczywistość by nic nie wskazywało na jego winę.

W Lesie Olimpijskim w Quinault dochodzi do brutalnego ataku na jedenastoletnią mieszkankę małego miasteczka Chester, Naomi Shaw. Dziewczynka otrzymuje kilkanaście ciosów nożem, ale udaje jej się przeżyć i wraz ze świadkami wydarzenia, swoimi najlepszymi przyjaciółkami, Olivią Barnes i Cassidy Green, wskazać napastnika, podejrzewanego o dokonanie serii morderstw na młodych kobietach Alana Michaela Stahla. Dwadzieścia dwa lata później Naomi, fotografka ślubna z Seattle w stanie Waszyngton, zostaje poinformowana o śmierci domniemanego seryjnego zabójcy skazanego na dożywocie dzięki zeznaniom dziewczynek, które nie powiedziały cały prawdy. Teraz Olivia chce ujawnić ich największy sekret, w związku z czym organizuje spotkanie w miasteczku, w którym wszystko się zaczęło. Spotkanie z długoletnimi przyjaciółkami, które na pierwszy rzut oka dużo lepiej poradziły sobie z traumą, ale wbrew rozpaczliwym nadziejom Olivii nie są gotowe na naprawienie błędów z przeszłości.

Mieszkająca w bliskim sąsiedztwie Seattle w stanie Waszyngton Kate Alice Marshall karierę literacką rozpoczęła od mrocznych utworów dla młodzieży (m.in. trylogia „Thirteens” pierwotnie wydawana w latach 2020-2022 oraz „Rules for Vanishing”, dziełko natchnione Creepypastą i „Nocnym filmem”, genialną powieścią Marishy Pessl, też rozbudowa napisanego lata wcześniej opowiadania o pewnej urban legend),a w 2023 roku wyszła z pierwszą propozycją dla starszych czytelników. Dobrze przyjętym thrillerem psychologicznym „What Lies in the Woods”; napisaną pod wpływem czarodziejskich wspomnień z dzieciństwa, podwórkowych zabaw z ówczesnymi dwiema najbliższymi przyjaciółkami, powieścią, która pierwszego polskiego wydania, pod tytułem „W gąszczu kłamstw”, doczekała się już w kolejnym roku – publikacja wydawnictwa Czwarta Strona w solidnym tłumaczeniu Elżbiety Pawlik i miękkiej okładce „ciemnymi kredkami pokolorowanej” przez Magdę Bloch. W 2024 roku swoją światową premierę miał drugi dreszczowiec dla dorosłych kolekcjonerki niezwykłych długopisów, pasjonatki biwakowania i spływów kajakowych Kate Alice Marshall, bestseller „USA Today” zatytułowany „No One Can Know”.

Małomiasteczkowa społeczność pod lupą amerykańskiej powieściopisarki, jak to się mówi, żyjącej w ciekawych czasach. Narastające niepokoje społeczne, nawarstwiające się problemy globalne, potężne wstrząsy środowiskowe i nieprzerwanie zaostrzające się „wojny domowe”, podgrzewane przez skrajnie nieodpowiedzialnych polityków. Kate Alice Marshall: uważna obserwatorka współczesnej rzeczywistości tęskniąca za magią dzieciństwa. Wciągająca czytelników w cierniste krzewy „małoletnich czarownic z Chester”. Spowiedź Naomi Cunningham, w Chester znanej jako Naomi Shaw (narracja pierwszoosobowa),dziewczyny z nielegalnego składowiska odpadów. Przekleństwo dziecka wychowanego przez alkoholika z syllogomanią. Typowa „opieka” nad małoletnimi z tak zwanych dysfunkcyjnych domów – Szkarłatna Litera w Erze Nowych Bogów: Materializmu, Egoizmu, Próżności i Nepotyzmu. W latach 90. XX wieku Las Olimpijski w Ouinault przestał należeć do Artemidy, Ateny, Hekate i przede wszystkim Persefony, jedenastoletnich poszukiwaczek przygód z sennej mieściny, którą dawno temu miał nawiedzić seryjny morderca Alan Michael Stahl, charyzmatyczny psychopata normalnie celujący w starsze przedstawicielki płci żeńskiej, głównie autostopowiczki. Ze wspomnień pracującej w branży ślubnej trzydziestoparoletniej Naomi Cunningham dowiadujemy się, że z Olivią Barnes i Cassidy Green przyjaźni się od piątego roku życia, przy czym relacja z tą pierwszą zawsze wydawała jej się bardziej naturalna, w końcu obie były outsiderkami, ledwie tolerowanymi rysami na portrecie „wspólnoty idealnej”. Ale klejem była córka burmistrza i lokalnego przedsiębiorcy, między innymi właściciela świetnie prosperującego tartaku nazywanego Dużym Jimem i jego wytwornej małżonki, nieukrywających niezadowolenia z wyboru dokonanego przez ich młodszą latorośl. Nieodpowiednie towarzystwo dla członkini najbardziej wpływowego rodu w Chester. Opiekuńcze skrzydła Cassidy Green, buńczucznie odstępującej od tutejszych obyczajów, wręcz wywracającej porządek społeczny w konserwatywnym miasteczku, nieprzestrzegającej etykiety ludzi prawych i sprawiedliwych. Zadającej się z „ludzkimi śmieciami”, współczesnymi trędowatymi: łobuziarą w łachmanach i nieodrodną córką przebrzydłych liberałów. Księżniczka, żebraczka i wariatka oddające się bezbożnym zabawom w lesie tajemnic. Do pamiętnego lata. Drastyczny koniec wieku niewinności i terroru Alana Michaela Stahla. Skazanego na dożywocie za usiłowanie zabójstwa jedenastoletniej Naomi Shaw, napadniętej w biały dzień na oczach szczęśliwie niezauważonych przez agresora dwóch rówieśniczek, które jako pierwsze zidentyfikowały nożownika, ale przysłowiowym gwoździem do trumny ojca wówczas dwunastoletniego Alana Stahla Juniora były zeznania naszej niepewnej przewodniczki po realistycznym - skąpanym w szarościach - świecie przedstawionym przez wrażliwą duszę z fantazyjnym długopisem. „W gąszczu kłamstw” Kate Alice Marshall to opowieść o długofalowych skutkach tragedii, nieodwracalnych zmianach zachodzących w całych społecznościach, o ludziach usychających i rozkwitających w piekle zaprojektowanym przez człowieka. I nieakceptowalnych społecznie tarczach, zawodnej ochronie przed wewnętrznymi demonami, traumatycznymi wspomnieniami i nie mniej przerażającymi lukami w pamięci.

Przesadnie wysoka cena za godne życie. Oszukała przeznaczenie, wyrwała się z cuchnącego gniazda poprzez bliskie spotkanie ze Śmiercią. Seryjny morderca niechcący zrobił dla niej to, czego nie zrobili praworządni obywatele? Jakie perspektywy miała Naomi Shaw przed masakrą w lesie? Optymista powie, że świat stał przed nią otworem, ale główna bohaterka i narratorka „W gąszczu kłamstw” Kate Alice Marshall różowych okularów nigdy nie nosiła. Cynizm, sarkazm i nieufność: cała Naomi. Zmieniająca partnerów jak rękawiczki i najczęściej źle trafiająca, co tylko utwierdza ją w postanowieniu o unikaniu poważnych związków. Utalentowana fotografka zadowalająca się skromną działalnością w branży ślubnej – dokłada starań, by ten mały biznes za bardzo się nie rozkręcił, zniechęca potencjalnych klientów wygórowanymi cenami, a resztę niegodnych zachodu odsiewa jej oszpecona twarz. „Nietaktownie” nieprzypudrowana blizna, środkowy palec dla kultu piękna, wyzwanie rzucane płytkim ludziom przez ofiarę, która nie chce być postrzegana jak epizodyczna postać w fascynującej kronice (nie dla niej!) zwykłego zbrodniarza. W ogóle nie chce być kojarzona z tą wielką gwiazdą. Wieczna sława seryjnych morderców i nazwiska niepamiętane. Gwiazdy i ich „bezimienne” ofiary. Dziewczynki i ich mroczne sekrety. Życie w kłamstwie, które stało się nieznośne dla jednej z nich. Ponad dwadzieścia lat po przemilczeniu istotnych informacji Naomi zostaje zmuszona do powrotu w rodzinne strony. Sprowadzona przez Olivię Barnes, która wydaje się być większą poszkodowaną od Naomi. Roztrzaskana psychika naocznego świadka okrucieństwa nie do przyjęcia. Całkowite przeciwieństwo Cassidy Green, perfekcyjnej pani domu, niezawodnej matki i właścicielki ekskluzywnego pensjonatu w Chester. Jej ojciec nadal jest burmistrzem, ale nastąpiła niespodziewana zmiana na stanowisku komendanta policji. Namaszczony następca przegrał z obcą, która w odróżnieniu od niego nie złapała seryjnego mordercy. Wybitne zasługi posterunkowego Dougherty'ego w sprawie Alana Michaela Stahla, niechcianego ochroniarza kobiety napastowanej przez komendantkę Monicę Bishop. Czara goryczy prowincjonalnego gliniarza przelana karygodnym traktowaniem osoby nietykalnej. Awans społeczny Naomi Shaw/Cunningham, która tak kompetentnego funkcjonariusza publicznego, jak Bishop jeszcze w Chester nie widziała. Zaskakująco potoczyły się też dzieje Cody'ego Banhama, rycerza w lśniącej zbroi i z pokaźną kartoteką, niegdyś zaprzyjaźnionego z chuliganem trzymanym pod parasolem ochronnym, starszym bratem Cass, z którym wiążą się jakieś przykre wspomnienia narratorki. Większych problemów może jednak przysporzyć Ethan Schreiber, podcaster zbierający materiały do programu o Alanie Stahlu Seniorze, który już przed przybyciem Naomi nawiązał kontakt ze skorą do zwierzeń panną Barnes. Naomi co prawa nie jest tak pewna jak Cassidy, że prawda powinna pozostać pogrzebana, że opowiadanie o Persefonie nikomu się nie przysłuży, niemniej brakuje jej odwagi Olivii albo po prostu ma więcej do stracenia. Persefona to ich wspólna tajemnica, ale Naomi ukryła coś jeszcze. Zrobiła coś, z czego nie jest dumna, co dręczyło ją przez te wszystkie lata. Poczucie winy kobiety, która unieszkodliwiła agresywne stworzenie. Straszliwa niepewność adresatki złowróżbnego listu człowieka, który zna prawdę. Okradzionej z beztroskiego dzieciństwa, napiętnowanej przez społeczeństwo niewinnej istoty, niekoniecznie najbardziej pognębionej przez sadystycznego rodzica. Może przez fałszywe boginie z Chester? Nietrudno samodzielnie ułożyć tę kryminalną kostkę Rubika, przedwcześnie przeniknąć do ukrytej warstwy tej nieśpiesznie rozwijającej się, imponująco skupionej na postaciach opowieści o przeklętym miasteczku. Czarująca klimatem i dojrzałością emocjonalną nieodkładalna lektura dla ciekawych prawdziwego świata. Niewyidealizowany obraz cywilizacji, gnijąca tkanka społeczna, gangrena nepotyzmu, znieczulicy i odwiecznej tradycji zamiatania brudów pod dywan. Złożona intryga w niemal hermetycznej przestrzeni toksycznej, ponurym miejscu, z którym wiąże się mnóstwo nieprzyjemnych wspomnień; niegościnną „osadą” otoczoną gęstym lasem nawiedzonym przed duchy bolesnej przeszłości. I wreszcie potęga dziecięcej wyobraźnia: biała i czarna magia zatraconych w fantazji. Efekt domina niepobieżnie malującej słowami Kate Alice Marshall.

Spóźniony głód wiedzy temperamentnej protagonistki z monstrualnym bagażem doświadczeń. Twarde realia małomiasteczkowe i płynny krajobraz leśny; fatalne imaginacje dziewczynek skrzywdzonych. Związanych śmiercionośnym sekretem. Elektryzująca „sztuka” tragiczna amerykańskiej powieściopisarki Kate Alice Marshall, nieprzeciętny thriller psychologiczny intencjonalnie marginalizujący seryjnego mordercę. Głos ofiar „W gąszczu kłamstw”. Strategia rozwiązywania problemów społecznych w nieśmiertelnej kulturze koteryjnej. Ignorowana udręka niewinnych, jawna bezkarność winnych. Utopia zwyrodnialców.

"Wierzyć oznacza trwać, pielęgnować, twierdzić, że coś jest prawdą bardziej fundamentalną niż suchy fakt."

Dwadzieścia dwa lata temu Naomi Shaw wraz z dwiema najlepszymi przyjaciółkami Cassidy oraz Olivią spędzały beztroskie wakacje. Wspólnie wędrowały po lesie, wyobrażając sobie świat, w którym istnieje magia, a one są boginiami.
Jednak te szczęśliwe chwile skończyły się w momencie, kiedy Naomi została zaatakowana. Cudem udało jej się przeżyć pomimo siedemnastu ran kłutych. Zeznania dziewcząt oraz identyfikacja sprawcy pozwoliły na schwytanie seryjnego mordercy, który jak się okazało odebrał wcześniej życie sześciu innym osobom. Przyjaciółki zostały bohaterkami, ale niestety oszukały wszystkich.
Dziewczyny przez dwadzieścia dwa lata skrywały tajemnicę, którą teraz Olivia chce podzielić się ze światem. Naomi postanawia dowiedzieć się prawdy o wydarzeniach w lesie, niezależnie od tego jak niebezpieczna może się okazać.

"W gąszczu kłamstw" należy do grona książek, które zrobiły na mnie ogromne i zarazem bardzo pozytywne wrażenie. Ta początkowo niepozorna historia okazała się bowiem zaskakującym thrillerem psychologicznym z wplecionym motywem magii w tle. Mimo że wydarzenia rozgrywały się w dość powolnym tempie to przez cały czas dało się wyczuć wszechobecne napięcie, które eksplodowało w ostatnich rozdziałach. Wychodzące na jaw tajemnice oraz mroczne sekrety rozbudzały ciekawość czytelnika, pragnącego poznać prawdę o wydarzeniach sprzed ponad dwóch dekad. W "W gąszczu kłamstw" odnalazłam małomiasteczkowy klimat, duszną atmosferę i doskonałe skonstruowaną intrygę z zaskakującym finałem.

Fabuła została przedstawiona w czasie teraźniejszym z wprowadzonymi licznymi retrospekcjami z dzieciństwa przyjaciółek. Wszystko opisywane było z perspektywy głównej bohaterki Naomi, co pozwoliło przybliżyć czytelnikowi jej portret psychologiczny. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła relacje pomiędzy dziewczynami oraz zależności pomiędzy poszczególnymi mieszkańcami lokalnej społeczności, gdzie każdy znał każdego. Niestety okazało się, że niektórzy z mieszkańców mieli swoje mroczne tajemnice, które starannie ukrywali pod grubą warstwą kłamstw.

Autorka doskonale ukazała jak tragedia może wpłynąć na ludzkie życie oraz jak głębokie rany potrafi po sobie zostawić. Bardziej dotkliwe niż blizny na skórze często bywają te wewnętrzne, które wywołują ból czy cierpienie, a w konsekwencji odbijają się na ludzkiej psychice.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się czy sięgnąć po "W gąszczu kłamstw" to nie ma na co czekać! Gorąco polecam i jednocześnie zachęcam wszystkich do przeczytania, bo naprawdę warto!

Jednak te szczęśliwe chwile skończyły...

W gąszczu kłamstw" to opowieść w której teraźniejszość związaną jest w sposób nierozerwalny z przeszłością. Naomi to jedenastolatka, która podczas pobytu w pobliskim lesie( gdzie razem z rówieśniczkami Cassie i Liv odgrywały boginie) została brutalnie zaatakowana. Przeżyła, a winny tej zbrodni został skazany. Po ponad dwudziestu latach od tych wydarzeń śmierć rzekomego oprawcy powoduje powrót do tej sprawy. Kobieta w rodzinnym miasteczku spotyka dawnych znajomych, musi też skonfrontować się z własnymi i cudzymi kłamstwami i faktem, iż.. wcale nie jest pewna kto zadał jej te siedemnaście ciosów nożem. Czy wskazała niewinnego tego czynu człowieka?
Intryga jest złożona i ciekawa, bohaterowie pod pozorną normalnością i przeciętnym życiem skrywają straszne tajemnice.
Ten zabieg fabularny przypomniał mi nieco "Twin Peaks", chociaż demony bliskich Naomi są zdecydowanie bardziej realne i fizyczne.
Rozwiązanie sprawy było przemyślane, zaskakujące.
Może jedynie pokusiłabym się o inny, w moim odbiorze bardziej realny, finał losów Naomi.
Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobry thriller psychologiczny, który polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

Jedna gwiazdka mniej za to, że od początku wiedziałam kim jest Ethan.

Jedna gwiazdka mniej za to, że od początku wiedziałam kim jest Ethan.

Ostatnio przeczytana książka która skradła Wam serducho to…?❤️‍🔥

U mnie jest to zdecydowanie „W gąszczu kłamstw” która tak bardzo mi się podobała, że szok! Byłam z początku sceptycznie do niej nastawiona, ale jak już zaczęłam lekturę, to nie odłożyłam dopóki nie skończyłam.

Dwie dekady temu, dla pewnych trzech przyjaciółek, las był całym światem. To właśnie w nim spędziły najlepsze lato w swoim życiu, wierząc w magię - były boginiami. Czas ceremonii i cudów okazał się najlepszym czasem, jaki mógł im się przydarzyć.
Bańka, w której trwały uradowane dziewczynki pękła w chwili, w której została zaatakowana jedna z nich. Ktoś chciał ją zabić. Cudem przeżyła siedemnaście ran kłutych. Przyjaciółkom wspólnie udało się zidentyfikować oraz doprowadzić do ujęcia poszukiwanego seryjnego mordercy.
Tylko one wtedy wiedziały, że tak naprawdę okłamały wszystkich.

Teraz przeszłość powraca po dorosłe już kobiety. Wystawia po nie swoje szpony i nie pozwala im zapomnieć, że w owym czasie utknęły w gąszczu swoich własnych kłamstw.

Czytaliście? Jeśli tak, dajcie znać czy Was również książka zachwyciła tak, jak mnie!🔥

Ostatnio przeczytana książka która skradła Wam serducho to…?❤️‍🔥

"Kiedy strach zalęgnie się w tobie, świadomość, że ktoś może chcieć twojej śmierci, nigdy Cię nie opuści."

Dziecięce zabawy przekraczają granice fantazji. Dla Naomi i jej dwóch przyjaciółek jedną z ulubionych była zabawa w boginie. Artemida, Atena i Hekate, ale to Persefona jest kluczem do rozwiązania zagadki.

Po ponad dwudziestu latach echo dawnych wydarzeń powraca. Do tej pory Naomi była przekonana, że wie kto ją przed laty zaatakował. Z mgły tajemnic i niedopowiedzeń wyłania się jednak zupełnie inny obraz minionych wydarzeń.

Fabuła naprzemiennie przeplata teraźniejszość ze wspomnieniami Naomi. Głównym atutem tej historii jest jej klimat. Napięta atmosfera towarzyszy niemal od początku. Z każdym kolejnym rozdziałem główną bohaterką targają coraz silniejsze emocje. Przepełnia ją poczucie winy i strach. Mnożą się wątpliwości.

W ogólnym rozrachunku to dobry thriller. Tytuł idealnie odzwierciedla fabułę. Zamysł na tę książkę jest ciekawy, ale dla mnie zdecydowanie zbyt mało akcji, a za dużo przemyśleń głównej bohaterki. Emocje są bardzo ważne, ale do pełni szczęścia potrzebuję też konkretnej, mięsistej akcji.

Po ponad dwudziestu latach echo dawnych wydarzeń powraca. Do...

Są takie książki, które tuż po przerzuceniu ostatniej strony chce się zacząć od początku. Mimo że fabuła jest już wiadoma, zagadka rozwiązana (może właśnie z tych powodów),zacząć od pierwszej strony i sprawdzić, czy "to" się na pewno wydarzyło.

Autorka starannie wprowadza czytelnika w głębię fabuły i przeżyć Naomi. Jej skrupulatnie dopracowana kreacja, prowadzona pierwszoosobowo, pozwala na zrozumienie złożonej osobowości oraz ukazuje jej nieustającą wewnętrzną walkę. To ona dwadzieścia lat temu przeżyła atak seryjnego mordercy, po którym zostało jej siedemnaście blizn po nożu. Świadkami ataku były jej przyjaciółki Liv i Cass. Tamtego dnia bawiły się jak co dzień w lesie w boginie. Teraz Liv chce się podzielić z przyjaciółkami odkrytą przez nią tożsamością Persefony. Naomi wraca w rodzinne strony, chcąc się dowiedzieć, co z jej wspomnień jest prawdą.

Fabuła jest chronologicznym ciągiem wydarzeń, podczas których Naomi odwołuje się do swojej pamięci. Jednak wspomnienia są zniekształcone. Była jedenastoletnim dzieckiem, które cudem uszedł z życiem. To starszy chłopak, Cody, wyniósł zakrwawioną Naomi z lasu i nawet po latach czuje się za nią odpowiedzialny, ma głęboką potrzebę bronienia jej przed całym złem.

Choć fabuła dostarczyła wszystkie puzzle tej intrygi, nie potrafiłam jej poskładać w jeden obraz. Ukazując coraz to nowe szczegóły wydarzeń, odkrywając kolejne kłamstwa bohaterów, autorka od­cią­ga uwagę. Kłamstwo jest kolejnym kłamstwem, a wszystko, co wydaje się prawdą jest fałszywą fasadą. Ta historia to geneza kłamstw, które mają różne podłoże i przynoszą różne efekty, ale są ciągiem przyczynowo-skutkowym. Gdy już mi się wydawało, że wyłapałam nieścisłość fabularną lub w zachowaniu bohaterów okazywało się, że to kolejna zasłona, kłamstwo, które zakrzywiało książkową rzeczywistość.

W finale autorka burzy cały zarys domysłów. To już nie jest karuzela doznań, a wypadnięcie rollercoastera z torów.

Ta powieść pretenduje do najlepszego thrillera, który przeczytałam w tym roku.

Jako jedenastolatki Naomi, Liv i Cass chcąc ostatni raz spędzić wyjątkowo wakacje bawiły się w boginie. Każda z nich przybrała imię greckiej piękności. W lesie przeprowadzały różne ceremonie, gdy nagle ich dzieciństwo zmieniło się w koszmar w wyniku ataku na Naomi. Dziewczynka doznała 17 kłutych ran, a mimo to przeżyła i pomogła służbom doprowadzić do skazania grasującego od wielu lat seryjnego mordercę.
Dwadzieścia dwa lata później, gdy morderca umiera, dorosłe już bohaterki spotykają się i nic już nie jest jasne. Okazuje się, że przez lata skrywano niejedną tajemnicę i Naomi chce się wszystkiego dowiedzieć i poznać prawdę na temat makabrycznego zdarzenia.
Marshall stanęła na wysokości zadania w przedstawieniu głównej bohaterki – Naomi. Pokazała jak bardzo destrukcyjne dla ludzkiej psychiki mogą mieć wydarzenia z przeszłości. Ciągła niepewność, gdy ktoś stoi za plecami, złe wybory partnerów, nieodpowiednie decyzje i w końcu brak zaufania do drugiej osoby. Również ukazana jest jej trudna relacja z ojcem. Jednakże nie zależy zapomnieć o Liv i Cass, które były świadkami tego makabrycznego ataku. Autorka przedstawiła obie kobiety w przeciwny sposób, który dla samego aspektu psychologicznego jest bardzo interesujący. Liv, która nie poradziła sobie najlepiej, miała próby samobójcze oraz Cass, które wyrosła na silną kobietę prowadzącą pensjonat.
Mamy tu do czynienia z motywem małego miasta, gdzie każdy każdego zna i w razie potrzeby mieszkańcy dbają o siebie. Jednakże w takich miejscach łatwiej jest o nadużycia.
Ciekawym zabiegiem ze strony autorki było ukazanie od samego początku sprawcy, jednakże z biegiem akcji dowiadujemy się, że to nie zupełnie jest prawda. Z każdym rozdziałem wpadamy na kolejny trop i w taki sposób dowiadujemy się, że każdy z bohaterów coś ukrywa, przeinacza, nie dopowiada i co najważniejsze każdy z nich znajduje się w gronie podejrzanych.
Bardzo podobała mi się historia przedstawiona przez autorkę. Ile bólu może przynieść jedna z pozoru przypadkowa tragedia. To co przydarzyło się Naomi jest nie do pojęcia, ale niestety podobne sytuacje w prawdziwym życiu się przytrafiają.
„W gąszczu kłamstw” jest to książka pełna skrywanych tajemnic z nutką magii, idealna dla osób lubiących się bawić w detektywa. Jeżeli szukacie książki, która jest zaskakująca i nieoczywista to wybór jest tylko jeden.

• Przeczytane 2024
  • WyzwanieLC2024